Zavrieť

Porady

80% paušál spotreby PHM

Ahojte, prosim o nazor k §19,2,l,bod 3. Zakona o dani z prijmov platny od 1.3.2009, ktory znie takto:
"Výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne, ".

Otazka :
1/ ked si neurobim knihu jazd a mam preukazane nakupeny benzin vo vyske 100 litrov, ale na zaklade spotreby z Tech.Pr. a rozdielu konecneho a pociatocneho stavu tachometra by som mal minut len 90 litrov, tak 10 litrov mam nadspotrebu a z tych 90 litrov si uplatnim 80% ???.. t.j. celkove moje danove vydavky na PHM su 72 litrov ?

2/ Alebo mozem 80% pocitat uz hned z tych 100 litrov a danovo si uplatnit 80litrov...?

Dakujem

M.
Usporiadat
lenkam68 lenkam68

lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

Môžeš si uplatniť 80 % PHM za celý rok 2009
0 0
Forsttimber Forsttimber

Forsttimber je offline (nepripojený) Forsttimber

som SZCO a nie som platca dane. Chcem si uplatni 80% pausal a nechcem KJ mozem si odpisat zakladnu sadzbu za km (amortizaciu 5,20 myslim) alebo tu by som si mohol odpisat len ak by som robil KJ
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

Forsttimber Pozri príspevok
som SZCO a nie som platca dane. Chcem si uplatni 80% pausal a nechcem KJ mozem si odpisat zakladnu sadzbu za km (amortizaciu 5,20 myslim) alebo tu by som si mohol odpisat len ak by som robil KJ
80% paušál z PHM si môžeš uplatniť a nemusíš robiť knihu jázd, ak máš auto v obchodnom majetku. Ak nemáš auto zaradené v OM, vtedy si uplatňuješ amortizáciu a eviduješ jazdy, za ktoré si amortizačné uplatníš.
0 0
Kvietocek Kvietocek

Kvietocek je offline (nepripojený) Kvietocek

Kto sa veľa pyta - veľa sa dozvie ...viac
Auto v OM firmy, cely rok sa robi nakup PHM (501/211), na konci roka sa urobi 80% danove naklady a 20% nedanove naklady.
Ten nakup PHM je zaroven aj spotreba PHM alebo sa spotreba PHM musi urobit este zvlast?
0 0
Kvietocek Kvietocek

Kvietocek je offline (nepripojený) Kvietocek

Kto sa veľa pyta - veľa sa dozvie ...viac
Nik mi nevie poradit?
0 0
Kvietocek Kvietocek

Kvietocek je offline (nepripojený) Kvietocek

Kto sa veľa pyta - veľa sa dozvie ...viac
Nejak stale nerozumiem tym 80 % spotreby PHM a nerada by som dostala skolne od danoveho uradu, preto Vas prosim o vysvetlenie.
K 1.1.2009 bol stav tachometra 1000
K 31.12.2009 bol stav tachometra 2000

Ubehnute KM za cely rok 2009 bolo 1000 km

Na 501 mam nakup PHM za cely rok 98 litrov
Spotreba podla TP je 9 litrov na 100 km

na ubehnutych 1000 km potrebujem 90 litrov PHM.
Co so zvysními 8 litrami?
Preuctujem ich do nedanovych alebo ich preuctujem na 335 ako zostatok PHM?
Z 90 litrov mam pocitat 80 % PHM?
Bude to spravne uctovanie ked 80% t.j. 72 budem mat na 501 ako danovy naklad a 18 ako nedanovy?
So spotrebou sa v tomto prípade uz nic nerobi?

Nerozumiem tomu dost dobre tak sa pytam.
Dakujem
0 0
Silvia123 Silvia123

Silvia123 je offline (nepripojený) Silvia123

A môže sa aj kombinovať? Vysvetlím čo tým myslím:
-máme nákladné autá -evidencia jázd sa robí satelitným systémom -uplatńujeme PHL v plnej výške podľa bločkov od vodičov -väčšinou ide o bločky zo Shell.
- máme zopár menších aut zaradených v majetku, vrátane osobných na ktorých nemáme satelitný systém -na tieto by som uplatnila spomínaný paušál 80% z bločkov? -väčšinou ide o bločky v hotovosti.
Je to možné?
0 0
Silvia123 Silvia123

Silvia123 je offline (nepripojený) Silvia123

[QUOTE=oriana;1130539]
Na vyčíslenie základu dane z príjmov za zdaňovacie obdobie 2009 sa už použijú ustanovenia zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení účinnom od 1.3.2009 s výnimkou prílohy č. 1, čo vyplýva z prechodného ustanovenia § 52g ods. 4 zákona. To znamená, že ak sa daňovník rozhodne uplatňovať výdavky na spotrebu PHL podľa § 19 ods. 2 písm. l) bod 3 zákona, potom tento spôsob uplatní za celé zdaňovacie obdobie pre príslušné motorové vozidlo.

Ja to chápem tak, že každé vozidlo sa posudzuje zvlášť, teda môžem pri tých nákladných autách dávať všetky výdavky na PHL do spotreby, keďže mám satelitný systém -budem ich účtovať napríklad na 501.001 PHL v 100% výške a tie malé autá na ktorých nemám satelitný systém budem účtovať PHL na účet 501.002 v 80% výške -myslím tým účtovanie od roka 2010, kedy sa aj DPH môže odpočítať iba z 80% výdavkov na PHL, tak bude lepšie ich tak asi aj hneď zaúčtovať nie?
0 0
Silvia123 Silvia123

Silvia123 je offline (nepripojený) Silvia123

Môže mi to len niekto odklepnúť? Či si môžem uplatniť na jedno auto paušál a na druhé mať knihu jázda a uplatniť 100% výdavky? ÁNO/NIE?
0 0
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

Silvia123 Pozri príspevok
Môže mi to len niekto odklepnúť? Či si môžem uplatniť na jedno auto paušál a na druhé mať knihu jázda a uplatniť 100% výdavky? ÁNO/NIE?
Áno.
0 0
Monika C. Monika C.

Monika C. je offline (nepripojený) Monika C.

43 ročná účtovníčka
Poradáci prečítala som všetky príspevky ohľadom použitia paušálu 80% na PHM. Rozmýšlam správne keď budem tvrdiť toto : firmy ktoré majú auto zaradené vo firme môžu to využiť ale napr. SZČO, ktorý síce má zaplatenú cestnú daň ale auto nemá zaradené do majetku firmy nemôže použiť 80 % ale normálne viesť knihu jázd , bločky a opotrebenie vozidla / podľa vzorca /.
Rozmýšlam správne ?
0 0
Monika C. Monika C.

Monika C. je offline (nepripojený) Monika C.

43 ročná účtovníčka
Ďakujem pekne dievčatá za súhlas.
0 0
Kvietocek Kvietocek

Kvietocek je offline (nepripojený) Kvietocek

Kto sa veľa pyta - veľa sa dozvie ...viac
Prosim Vas ake podmienky musim splnit, aby som si mohla uplatnit 80% pausal na PHM?
0 0
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

Kvietocek Pozri príspevok
Prosim Vas ake podmienky musim splnit, aby som si mohla uplatnit 80% pausal na PHM?
Automobil musí byť evidovaný v účtovníctve na karte DM /teda nie vlastné mot.vozidlo/ a treba uviesť stav tachometra na začiatku zdaň.obdobia a na konci.
0 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

Z mater.DÚ: Upozorňujeme daňové subjekty, že pokiaľ ide o daňovníkov s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov, títo postupujú pri uplatňovaní výdavkov na spotrebované PHL podľa § 19 ods. 2 písm. l) zákona o dani z príjmov len v takom prípade, ak na podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť využívajú iné ako vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku.

Znamená to, že FO-živnostník nemôže použiť paušál 80% v prípade ak jazdí svojim vlastným autom?
0 0
margaretka71 margaretka71

margaretka71 je offline (nepripojený) margaretka71

80% paušálne výdaje za PHM môžem urobiť spolu jednou sumou za celý rok súmárne, alebo je potrebné rozúčtovať každý bloček osobitne hneď pri zúčtovaní na 80% ako nákup PHM a 20% ako neoplyvňujúce daň z príjmu. Tak som to totiť čítala na daňovom portály.
0 0
margaretka71 margaretka71

margaretka71 je offline (nepripojený) margaretka71

margaretka71 Pozri príspevok
80% paušálne výdaje za PHM môžem urobiť spolu jednou sumou za celý rok súmárne, alebo je potrebné rozúčtovať každý bloček osobitne hneď pri zúčtovaní na 80% ako nákup PHM a 20% ako neoplyvňujúce daň z príjmu. Tak som to totiť čítala na daňovom portály.
Nevie niekto poradiť?
0 0
zuzana164 zuzana164

zuzana164 je offline (nepripojený) zuzana164

Tiež by ma zaujímalo ako v JU zaučtujem ten rozdiel 20% z PHM.
Počas roka učtujem vsetky bločky ako Výd. ovpl. zákl dane (VOZD) 100%
A na konci roka zaučtujem cez ID tu sumu 20% s mínusom VOZD aby som ponížila tu réžiu na PHM, alebo ako pripočítateľnú položku do denníka v uzavierkových operácii ako príjem zahr. do zákl. dane?
0 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

Platí následovné:
1. Auto musíte mať v majetku firmy - nemôže to byť auto súkromné používané na podnikanie.
2. Podľa zákona evidujete stav tachometra na začiatku a na konci obdobia (obvykle kalendárny rok).
3. KM, teda knihu jázd nevediete, ale DÚ pri kontrole bude vychádzať z Vašej obvyklej spotreby pri porovnaní, teda pri zachovaní tej istej činnosti z minulého roka alebo s porovnateľnou činnosťou (neviem si to predstaviť).Počet km z bodu 2. krát priem.spotreba z TP deleno 100 vám musí sedieť s objemom (v litroch) PHM zaúčtovanými v peňažnom denníku.
4. Nie je zatiaľ žiadne usmernenie na techniku výpočtu (aspoň o ňom neviem), ale keďže sa ceny PHM menia, vidím dve možnosti:
A - rozdeliť každý blok na 80%-výdavok na materiál, príp.réžiu-teda ovplyvňujúci základ dane a 20% - výdavok neovplyvňujúci základ dane - dá sa robiť priebežne, ale je to pracne
B - sčítať všetky bloky PHM, ktoré ste zaúčtovala v plnej sume ako výdavok na materiál,
príp.réžiu-teda ovplyvňujúci základ dane, vypočítať 20% a interným dokladom v rámci
uzávierkových úprav mínusom znížiť ten istý stĺpec peňažného denníka v sume
zodpovedajúcej 20%.

A niečo pre platiteľov DPH:

Od 1.1.2010 novelizáciou sa do uvedeného ustanovenia dopĺňa text, podľa ktorého : ak si platiteľ DPH uplatňuje výdavky na spotrebované pohonné látky vo forme paušálnych výdavkov podľa §19 ods.2 písm.l bod3 zákona o dani z príjmov (t.j. vo výške do 80% z nakúpených pohonných látok bez povinnosti viesť evidenciu jázd) a nemôže preukázať rozsah použitia pohonných látok na účely podnikania (zvyčajne sa preukazuje knihou jázd) a na iný účel ako na podnikanie, môže si odpočítať daň z nakúpených pohonných látok do výšky paušálnych výdavkov
0 0
Jelena Jelena

Jelena je offline (nepripojený) Jelena

Môže mi prosím niekto toto odobriť?
- automobil na sro
- spotreba PHM t.j. konečný stav 501AE = 2046,88 € čo je cca o 3000,- SKK oproti minulému roka viac, takže rozdiel nie je markantný ... a teraz, použijem paušál 80% t.j. 1637,50 € daňovo uznateľné náklady a 20% t.j. 409,38 € ako pripočítateľná položka v DP ... OK?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať