Zavrieť

Porady

Dať sa obdarovať alebo kúpiť byt?

Ahojte, neviem, ci pisem spravne do rubriky, ale potrebujem poradit. Neviem, ci je lepsie darovať byt(starka otcovi) alebo ho kupiť od starkej. Ide o to, ze starka (mama mojho otca) ostala ako leziaci pacient a uz nie je v nasich silach postarat sa o nu, nakolko vsetci pracujeme. Starka ma este 2 dalsie deti okrem otca, ktore su sice na dochodku, ale odmietli sa o nu postarat. Starka je vyzrozumena s tym, ze pojde do domova socialnych sluzieb blizko domova, ale nevieme co s bytom po nej, ktory v zaveti odkazala aj tak otcovi. Chcela by som, aby to bolo vysporiadane uz teraz, nakolko "potom" sa to tazsie riesi. TAkze otazka: Dať sa obarovať alebo kupiť byt od starkej byt za symbolicku sumu? DAkujem vsetkym dobrym ludom za pomoc...
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

meggienka Pozri príspevok
Ahojte, neviem, ci pisem spravne do rubriky, ale potrebujem poradit. Neviem, ci je lepsie darovať byt(starka otcovi) alebo ho kupiť od starkej. Ide o to, ze starka (mama mojho otca) ostala ako leziaci pacient a uz nie je v nasich silach postarat sa o nu, nakolko vsetci pracujeme. Starka ma este 2 dalsie deti okrem otca, ktore su sice na dochodku, ale odmietli sa o nu postarat. Starka je vyzrozumena s tym, ze pojde do domova socialnych sluzieb blizko domova, ale nevieme co s bytom po nej, ktory v zaveti odkazala aj tak otcovi. Chcela by som, aby to bolo vysporiadane uz teraz, nakolko "potom" sa to tazsie riesi. TAkze otazka: Dať sa obarovať alebo kupiť byt od starkej byt za symbolicku sumu? DAkujem vsetkym dobrym ludom za pomoc...
Byt môže babka aj darovať aj predať otcovi. Ak byt bude darovaný, treba spísať darovaciu zmluvu, ak sa byt bude predávať, treba spísať kúpno-predajnú zmluvu. Notár vám za poplatok pripraví ktorúkoľvek z týchto zmlúv.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
tutiola tutiola

tutiola je offline (nepripojený) tutiola

obyčajná pracujúca žena - už dôchodkyňa ...viac
Otec má 2 ďalších súrodencov, teda potencionálnych dedičov. Ak by som si mala vybrať, tak radšej kúpiť byt. Je to len môj názor. Neopieram sa o zákony, ale ak byt starka otcovi daruje môže, ale nemusí to v bbudúcnosti narobiť zlú krv v rodine. Keď bude mať otec na papieri, že si byt kúpil, je to jehoa nikto mu nemá právo na to siahať. Ak to dostane darom a vzťahy v rodine sa zhoršia, môžu mu príbuzní zneprijemňovať život tým, že budú poukazovať na fakt, že niečo dostal a oni nie a pod.
Je to len môj názor - kúpno-predajnou zmluvou.
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
meggienka Pozri príspevok
Ahojte, neviem, ci pisem spravne do rubriky, ale potrebujem poradit. Neviem, ci je lepsie darovať byt(starka otcovi) alebo ho kupiť od starkej. Ide o to, ze starka (mama mojho otca) ostala ako leziaci pacient a uz nie je v nasich silach postarat sa o nu, nakolko vsetci pracujeme. Starka ma este 2 dalsie deti okrem otca, ktore su sice na dochodku, ale odmietli sa o nu postarat. Starka je vyzrozumena s tym, ze pojde do domova socialnych sluzieb blizko domova, ale nevieme co s bytom po nej, ktory v zaveti odkazala aj tak otcovi. Chcela by som, aby to bolo vysporiadane uz teraz, nakolko "potom" sa to tazsie riesi. TAkze otazka: Dať sa obarovať alebo kupiť byt od starkej byt za symbolicku sumu? DAkujem vsetkym dobrym ludom za pomoc...
Chobot Pozri príspevok
Byt môže babka aj darovať aj predať otcovi. Ak byt bude darovaný, treba spísať darovaciu zmluvu, ak sa byt bude predávať, treba spísať kúpno-predajnú zmluvu. Notár vám za poplatok pripraví ktorúkoľvek z týchto zmlúv.
Ale otázka touto odpoveďou nebola zodpovedaná .......či ...?

P.S.
Rodičia to v našom prípade riešili darom ...
Svokrovci tiež ...
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

buchač Pozri príspevok
Ale otázka touto odpoveďou nebola zodpovedaná .......či ...?

P.S.
Rodičia to v našom prípade riešili darom ...
Svokrovci tiež ...
Ale veď som mu odpovedal : ak byt babka daruje, tak darovaciu zmluvu. Ak ho od babky kúpia, tak kúpnu zmluvu.

Čo je lepšie? Určite kúpiť nehnuteľnosť. Ale nie za 1 EURO, lebo to je evidentne podvodná kúpne zmluva - fakticky ide o darovanie. Predaj za 1 EUR sa robí medzi právnickými subjektami, kde to 1 EUR je účtovná hodnota daru, inak by to nebolo možné darovanie zapísať v účtovníctve.

Darovanie za 1 EUR medzi fyzickými osobami je neobvyklé a vyvoláva pochybnosti o hodnovernosti kúpnej zmluvy. Keby to bola aspoň znalecká cena bytu, tak to beriem.

Darovaciu zmluvu zase môžu pri dedičskom konaní žiadať zohľadniť pri dedení ostatní dediči. Neviem, ako by sa sudca v takomto prípade pozeral na kúpnu zmluvu za 1 EUR, či by to tiež nebral ako vec, čo dostal poručník za života poručiteľa.

Takže ak kúpiť, tak nech v zmluve figuruje normálna cena. Tu nemôžeme radiť, ako podvádzať (fiktivny predaj).
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Čakal som...dostal som ...

Darovanie za 1 EUR medzi fyzickými osobami je neobvyklé a vyvoláva pochybnosti o hodnovernosti kúpnej zmluvy. Keby to bola aspoň znalecká cena bytu, tak to beriem.
Veď som aj celkom slušné dane zaplatil ....kurňa
0 0
tutiola tutiola

tutiola je offline (nepripojený) tutiola

obyčajná pracujúca žena - už dôchodkyňa ...viac
Mne otec dom daroval, ale otca som doopatrovala a mamu opatrujem dodnes. Takže aj keď nás bolo celkom 6 detí nikto nenamietal a ani nenamieta. Sú radi, že som to ja, kto sa stará a nie oni. Písala som, že volila by som radšej kúpu ako dar preto, lebo v tomto prípade bude matka v domove soc.služieb a teda je tu predpoklad, že neskôr by mohli príbuzní robiť problémy. Poznám prípad, keď rodič predal dom synovi za( vtedy) 50 000 sk a syn to otcovi aj pred notárom zaplatil. Keď od notára odišli, otec synovi peniaze vrátil. Myslím si, že cena bytu v zmluve môže byť nižšia, ako znalecký posudok, ale nie príliš nízka.

Ešte k tej cene bytu. Keď je to predaj medzi príbuznými, tak znalecký posudok je tomu tiež prispôsobený.
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Čo je výhodnejšie – predaj alebo darovanie bytu?
V súčasnosti je výhodnejšie darovanie, od 1. januára 2005 predaj nehnuteľnosti
[24.11.2004, eTREND / Patrik Benčík, advokát]

Chcel by som synovi darovať byt. Je výhodnejšie mu ho darovať alebo predať za 1 Sk z ekonomického hľadiska, čiže v kontexte platenia minimálnych daňových a iných poplatkov? Ako je to z právneho hľadiska? Ako mám postupovať v tejto veci? Je pre zápis do katastra nehnuteľností potrebné aj znalecké ocenenie?

Na takto položenú otázku sa bez detailov nedá jednoznačne odpovedať. Záleží na tom, vo vzťahu ku komu sa bude predaj alebo darovanie bytu posudzovať.

Teda, či by sa optimálny prevod bytu mal posudzovať vo vzťahu k vám alebo vášmu synovi. Odpoveď záleží aj od toho, kedy sa prevod bytu uskutoční – či tento rok alebo až na budúci. V súčasnosti v zásade platí, že pre vás je lepšie byt darovať. Nebudete platiť žiadnu daň z príjmov ani daň z prevodu nehnuteľností.

V praxi sa to robí často aj tak, že blízke osoby si zvolia cestu fingovaného darovania, kedy k prevodu nehnuteľnosti síce dôjde na základe darovacej zmluvy, ale peniaze idú pomimo. Takáto alternatíva je výhodnejšia pre vás ako prevodcu, keďže máte pardon na dvoch daniach.

Navyše sa podľa § 630 Občianskeho zákonníka budete môcť v budúcnosti domáhať od vášho syna súdnou cestou vrátenia daru, ak sa obdarovaný bude správa4ť k vám alebo ostatným členom vašej rodiny tak, že hrubo poruší dobré mravy. Výhodné je to aj preto, že v súčasnosti pri darovaní nehnuteľnosti kataster nevyžaduje znalecký posudok.

Pre vášho syna je darovanie bytu nevýhodné najmä z dvoch dôvodov. Kvôli právnej neistote, že v budúcnosti ho budete súdnou cestou žiadať o vrátenie daru z dôvodu hrubého porušenia dobrých mravov.

A kvôli tomu, že ak v budúcnosti bude chcieť byt predať a nesplní kritérium dvojročného vlastníctva a trvalého pobytu ako podmienku na oslobodenie od dane z príjmu, bude musieť zaplatiť štátu 19 %-tnú daň z príjmov z celej kúpnej ceny. Daňou z príjmov sa pritom zdaňujete zisk z predaja bytu. A váš syn bude mať nadobúdaciu cenu nula, čiže bude musieť zdaniť celú kúpnu cenu za predaj bytu.

Podobný problém bude mať aj vtedy, ak mu predáte byt za symbolickú cenu 1 Sk. Vtedy navyše budete vy ako predávajúci v roku 2004 platiť 3 %-tnú daň z prevodu nehnuteľností zo znaleckého posudku.

Relevantná právna úprava vyplýva z § 9 ods. 1 písm. a) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov. Podľa tohto ustanovenia je od dane oslobodený príjem z predaja bytu alebo obytného domu najviac s dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak ho predávajúci vlastnil a súčasne v ňom mal evidovaný trvalý pobyt najmenej počas dvoch rokov bezprostredne pred predajom.

Ak vy spĺňate podmienky oslobodenia od dane z príjmov, je pre Vás obidvoch lepšie byt predať za plnú kúpnu cenu. Platí to najmä vtedy, ak váš syn chce kúpnu cenu prefinancovať napríklad zo stavebného sporenia alebo hypotekárneho úveru.

Vy budete mať kúpnu cenu za predaj bytu oslobodenú od dane z príjmov. Váš syn zase bude mať nadobúdaciu cenu bytu ako poistku pre prípad, že by ho chcel v budúcnosti predať. Navyše bude mať právnu istotu, že o byt nepríde žalobou o vrátenie daru. V súčasnosti však ako predávajúci zaplatíte 3 %-tnú daň z prevodu nehnuteľností.

Navyše bude treba dať vypracovať znalecký posudok. Preto by som s predajom bytu počkal do budúceho roka. Od 1.1.2005 nebudete platiť žiadnu daň z prevodu nehnuteľností, navyše Vám pravdepodobne nebude treba ani znalecký posudok.

Za zavkladovanie prevodu vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností zaplatíte paušálny správny poplatok 2 000 Sk bez ohľadu na cenu bytu. Ak prevod potrebujete zrealizovať urýchlene do 15 dní, zaplatíte naviac expresný príplatok 3 000 Sk.
http://www.etrend.sk/osobne-financie...ytu/41505.html
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

V súčasnosti sú už síce trošku zmenené podmienky (tento článok bol napísaný asi v roku 2004) - za rýchly vklad je vyšší príplatok, daň z prevodu už nie je a znalecký posudok nie je povinný, ale podstatu problému článok vystihuje.
0 0
meggienka meggienka

meggienka je offline (nepripojený) meggienka

Predajom a symbolickou sumou som myslela sumu nie ani 1Euro, ale ani nie vysoku. Suma by zodpovedala vyske, ktoru potrebuje starka do domova socialnych sluzieb.
Naposledy upravil meggienka : 26.05.09 at 09:42
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

meggienka Pozri príspevok
Predajom a symbolickou sumou som myslela sumu nie ani 1Euro, ale ani nie vysoku. Suma by zodpovedala vyske, ktoru potrebuje starka do domova socialnych sluzieb.
Áno, je možné dohodnúť v podstate akúkoľvek sumu za predaj, neodporuje to právnym predpisom. Predajná cena nemusí byť ani vo výške znaleckej hodnoty bytu. Kľudne sa môžete dohodnúť, že za byt dáte babke napr. 5.000 €.
0 0
Lotarka Lotarka

Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

Ja by som sa chcela spýtať, či je potrebný znalecký posudok pri kúpno-predajnej zmluve, keď sa jedná o nehnuteľnosť, ktorú môj otec zdedil a predá potom mne? Cena by bola stanovená taká, ako v dedičskom osvedčení.
0 0
alla66 alla66

alla66 je offline (nepripojený) alla66

Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac
Nie, znalecký posudok nie je teraz potrebný...
Najdôležitejší je list vlastníctva, nie starší ako tri mesiace. Na ňom je možné preveriť, či na dom alebo byt nie je uvalené vecné bremeno, alebo či nie je predmetom záložného práva. Prípadne sa k nemu môže doložiť aj kúpna zmluva – tá je potrebná najmä pri bytoch. Dobré je predložiť aj pôdorysy a prípadne situačný plán nehnuteľnosti alebo fotografie, aby bol zdokladovaný stav nehnuteľnosti pri podpise kúpnopredajnej zmluvy.
V prípade, že pri kúpe cez hypotekárny úver potrebujete znalecký posudok, banka ho nechá vypracovať u registrovaného znalca z odboru stavebníctva.

Návrh na začatie konania o povolení vkladu vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností je spoplatnený sumou 66 € bez ohľadu na cenu nehnuteľnosti.

Účastník konania môže pri doručení návrhu na vklad vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností žiadať písomne v návrhu o urýchlené rozhodnutie o vklade do 15 dní. V takomto prípade predstavuje výška poplatku sumu 265,50 €. Tento poplatok je splatný v deň podania návrhu na vklad vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. O toto urýchlenie nie je možné požiadať dodatočne. Ak sa konanie o vklade vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností zastaví a vklad je zamietnutý, poplatok sa nevracia. Ak katastrálny úrad (správa katastra) nerozhodne o vklade do katastra nehnuteľností v skrátenom termíne, vráti 199,50 € účastníkovi konania.

Právne účinky vkladu vznikajú na základe právoplatného rozhodnutia príslušnej správy katastra o jeho povolení. Na to, aby správa katastra mohla vklad povoliť, návrh sa musí podať písomne a musí obsahovať predpísané náležitosti:

* meno (obchodné meno, názov) a miesto trvalého pobytu (sídlo) účastníka konania,
* označenie správy katastra, ktorej je návrh adresovaný,
* označenie právneho úkonu, na ktorého základe má vzniknúť, zmeniť sa alebo zaniknúť právo k nehnuteľnosti,
* číslo listu vlastníctva a názov katastrálneho územia, ak je právo k nehnuteľnosti, ktoré má byť vkladom dotknuté, zapísané v katastri,

K návrhu je potrebné pripojiť tiež predpísané prílohy, najmä potrebný počet rovnopisov zmluvy, na ktorej základe má byť zapísané právo k nehnuteľnosti do katastra.

K návrhu na vklad vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností, ktorý sa podáva v 2 exemplároch, je potrebné podať ako prílohu zmluvu o prevode vlastníckeho práva v počte – toľko, koľko je účastníkov konania (manželia sa počítajú ako dvaja samostatní účastníci konania) + 2 zmluvy o prevode vlastníckeho práva, ktoré zostávajú po rozhodnutí o vklade vlastníckeho práva ako právne listiny na Katastrálnom úrade. Ak ide o prevod vlastníctva k bytu alebo nebytovému priestoru, prikladá sa aj vyhlásenie správcu bytového domu o vyrovnaných všetkých platbách do fondu opráv aj za energie a služby.

Rozhodnutie o vklade vlastníckeho práva do katastra nehnuteľnosti správa katastra vyznačí v zmluve – dátum právoplatnosti rozhodnutia. Správa katastra doručí zmluvu s vyznačením rozhodnutia o povolení vkladu všetkým účastníkom konania.
0 0
mamminta mamminta

mamminta je offline (nepripojený) mamminta

je tu toho dosť.....ale predsa......
dom sme kupovali, keď sme ešte neboli manželmi a podmienka v kupno-pred. zmluve bola, že dom sa počas 3 rokov nesmie darovať, ani predať. 3 roky sú fuč a stale je dom na manžela. Započula som kdesi, že ak mi manžel 1/2 domu daruje a nedajbože sa budeme rozvádzať, mohol by chcieť darovaciu zmluvu zrušiť...je to naozaj tak?
a druha vec: ake su momentalne poplatky u notara za zmluvy....
dakujem
0 0
alla66 alla66

alla66 je offline (nepripojený) alla66

Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac
http://hnonline.sk/ekonomika/c1-3724...o-vsetko-delit


Sadzobník na výpočet odmeny notára za notársku činnosť:

POLOŽKA A:
Za spísanie notárskej zápisnice vrátane vydania osvedčeného odpisu notárskej zápisnice:
1. Ak ide o zmluvu alebo o jednostranný právny úkon okrem bodu 2 alebo o osvedčenie iných skutkových dejov alebo osvedčenie o vyhlásení


z prvých 3 319,39 € základu

1,0 %
z presahujúcej sumy až do 16 596,96 € základu

0,7 %
z presahujúcej sumy až do 33 193,92 € základu

0,5 %
z presahujúcej sumy až do 99 581,76 € základu

0,3 %
z presahujúcej sumy až do 663 878,38 € základu 0,1 %
z presahujúcej sumy až do 1 659 695,94 € 0,05 %


najmenej 16,60 €
Suma nad 1 659 695,94 € sa do základu nezapočítava
Ak nemožno základ určiť alebo ak ho možno určiť len s nepomernými ťažkosťami

66,39 €
2. Ak ide o závet, listinu o vydedení alebo odvolanie týchto úkonov

26,56 €
3. Za spísanie závetu, ktorý obsahuje zároveň aj ustanovenie o vydedení

49,79 €
4. Ak ide o osvedčenie o priebehu valných zhromaždení a schôdzí právnických osôb

165,97 €
5. Ak ide o osvedčenie predloženia listiny alebo osvedčenie, že je niekto nažive

13,28 €
6. Za zistenie totožnosti pri predchádzajúcich úkonoch za každú osobu, ktorej totožnosť sa zisťuje

1,33 €
7. Za spísanie osvedčenia o vykonaní zápisu do Notárskeho centrálneho registra určených právnických osôb

23,24 €
8. Ak ide o osvedčenie osobných údajov na účely elektronického konania vo veciach obchodného registra podľa osobitných predpisov

13,28 €

POLOŽKA B:
1. Za spísanie pokračovania v notárskej zápisnici

16,60 €
2. Za zistenie totožnosti pri predchádzajúcom úkone za každú osobu, ktorej totožnosť sa zisťuje

1,33 €

POLOŽKA C:
1. Za osvedčenie zhody odpisu alebo fotokópie s listinou vrátane osvedčenia listinnej podoby elektronického odpisu údajov z informačných systémov verejnej správy, za každú, aj začatú stranu listiny, ktorej odpis alebo fotokópia sa osvedčuje

1,33 €
2. Ak ide o osvedčenie zhody odpisu alebo fotokópie listiny, ktorá má vzťah k cudzine, za každú, aj začatú stranu listiny, ktorej odpis alebo fotokópia sa osvedčuje

2,66 €
3. Za osvedčenie pravosti podpisu jednej osoby na listine alebo jej rovnopise, za každý podpis

1,99 €

POLOŽKA D:
1. Za úhrn úkonov potrebných na protestáciu zmenky alebo iného rubopisom prevoditeľného cenného papiera, za každý protestovaný papier


z prvých 3 319,39 € základu

1,0 %
z presahujúcej sumy až do 16 596,96 € základu

0,5 %
z presahujúcej sumy až do 33 193,92 € základu

0,3 %
z presahujúcej sumy až do 99 581,76 € základu

0,1 %
z presahujúcej sumy až do 663 878,38 € základu 0,05 %


najmenej 66,39 €
Suma nad 663 878,38 € sa do základu nezapočítava
2. Za vyhotovenie odpisu alebo výpisu z protestovanej listiny alebo knihy protestov

16,60 €

POLOŽKA E:
Za prijatie do úschovy:
1. Ak ide o listinu

26,56 €
2. Ak ide o cenný papier alebo o peniaze:
pri základe nepresahujúcom sumu 3 319,39 €

23,24 €
pri základe nad 3 319,39 € do 16 596,96 € vrátane

49,79 €
pri základe nad 16 596,96 € do 33 193,92 € vrátane

99,58 €
pri základe nad 33 193,92 € do 331 939,19 € vrátane 165,97 €
pri základe presahujúcom sumu 331 939,19 331,94 €
Ak nemožno základ určiť alebo ak ho možno určiť len s nepomernými ťažkosťami

33,19 €

POLOŽKA F:
1. Za nahliadnutie do spisov oprávnenými osobami za každú, aj začatú hodinu

1 €
2. Za zaslanie spisu inému notárovi, aby žiadateľ doň nahliadol

3,32 €

POLOŽKA G:
Za vydanie výpisu z notárskej zápisnice alebo ďalšieho osvedčenia odpisu notárskej zápisnice za každú, aj začatú stranu vydaného textu

1,99 €

POLOŽKA H:
Za vydanie odpisu z notárskej zápisnice za každú, aj začatú stranu vydaného textu

1,99 €

POLOŽKA I:
Za vydanie potvrdenia o skutočnostiach známych zo spisov

3,32 €

POLOŽKA J:
1. Za registráciu záložného práva v Notárskom centrálnom registri záložných práv, z ceny zabezpečovanej pohľadávky:
pri základe nepresahujúcom sumu 3 319,39 €

33,19 €
pri základe nad 3 319,39 € do 16 596,96 € vrátane

49,79 €
pri základe nad 16 596,96 € do 33 193,92 € vrátane

82,98 €
pri základe nad 33 193,92 € do 331 939,19 € vrátane 116,18 €
pri základe presahujúcom sumu 331 939,19 € 182,57 €
Ak nemožno základ určiť alebo ak ho možno určiť len s nepomernými ťažkosťami

33,19 €
2. Za zápis poznámky, výmazu alebo ďalších skutočností, ktoré ustanovuje zákon, do Notárskeho centrálneho registra záložných práv

16,60 €
3. Za vyhľadávanie a vydanie potvrdenia z Notárskeho centrálneho registra záložných práv na jedného záložného dlžníka

3,32 €

POLOŽKA K:
1. Za registráciu každého oznámenia v Notárskom centrálnom registri dražieb

16,60 €
2. Za registráciu zmeny údajov v Notárskom centrálnom registri dražieb

9,96 €

POLOŽKA L:
1. Za uloženie textu notárskej zápisnice do Notárskeho centrálneho archívu listín za každú, aj začatú stranu uloženého textu

1,33 €
2. Za uloženie prvopisu listiny a za registráciu zmeny doby uloženia prvopisu listiny do Notárskeho centrálneho archívu listín za každú, aj začatú stranu uloženého textu:
na dobu kratšiu ako štrnásť dní

1,33 €
na dobu od štrnástich dní do troch mesiacov

1,99 €
na dobu od troch mesiacov do šiestich mesiacov

2,66 €
na dobu od šiestich mesiacov do jedného roka 3,32 €
na dobu od jedného roka do troch rokov 3,98 €
na dobu neurčitú

4,65 €
3. Za registráciu zmeny podmienok uloženia prvopisu listiny do Notárskeho centrálneho archívu listín

6,64 €
4 Za výmaz prvopisu listiny z Notárskeho centrálneho archívu listín

6,64 €

POLOŽKA M:
Za vykonávanie správy majetku patrí odmena vo výške 10% hrubého ročného príjmu zo spravovaného majetku. V prípade, ak zo spravovaného majetku neplynie žiaden príjem, môže byť odmena dohodnutá v zmluve.



poplatky u notára

Poplatky u notára sú presne určené štátom - Vyhláškou Ministerstva spravodlivosti SR. Je to najmä z dôvodu, aby notár nemohol odmietnúť vykonať úkon nepriamo tak, že si stanoví cenu, ktorá by bola pre klienta príliš vysoká. Ďalším dôvodom je ten, že štát prikazuje vykonať niektoré úkony v notárskej forme, tak musí regulovať ceny za takéto úkony, aby neboli opäť pre klienta neprimerané.

Základom odmeny je väčšinou cena predmetu notárskeho úkonu (napríklad kúpna cena pri kúpnej zmluve). Pri osvedčovaní a niektorých iných úkonoch sú stanovené ceny paušálne.

Príklady výpočtu notárskeho poplatku (uvedené sumy sú bez 19 % DPH a iba orientačné - môžu sa líšiť napríklad vo výške nákladov a pod.):

Kúpna zmluva na byt - cena bytu 35.000 €, jeden predávajúci, jeden kupujúci, päť strán notárskej zápisnice

228 €
(6868,73 Sk)
Založenie s.r.o. - spísanie všetkých listín a návrhu na obchodný register, overenie podpisov na všetkých potrebných listinách, poplatok pri základnom imaní 5.000 €

ca. 230
( ca. 6928,98 Sk)
Vyžiadanie a vydanie výpisu z obchodného registra - 2 strany, vrátane nákladov na vyžiadanie

2,99 €
(90,08 Sk)
Zmluva o pôžičke a exekučný titul, pôžička 2.000 €, jeden dlžník, jeden veriteľ, tri strany notárskej zápisnice

30,35 €
(914.32 Sk)
Registrácia záložného práva k automobilu do NCRzp, hodnota pohľadávky 12.000 €

67 €
(2018,44 Sk)
Uloženie splnomocnenia do notárskeho centrálneho registra listín na dobu kratšiu ako 14 dní

1,73 €
(52,12 Sk)
Osvedčenie priebehu valného zhromaždenia s.r.o. alebo akciovej spoločnosti, štyri strany, žiadne prílohy

175 €
( 5272,05 Sk)
Naposledy upravil alla66 : 12.06.09 at 20:13
0 0
mamminta mamminta

mamminta je offline (nepripojený) mamminta

uf
0 0
sarasara sarasara

sarasara je offline (nepripojený) sarasara

optimista
mamminta Pozri príspevok
je tu toho dosť.....ale predsa......
dom sme kupovali, keď sme ešte neboli manželmi a podmienka v kupno-pred. zmluve bola, že dom sa počas 3 rokov nesmie darovať, ani predať. 3 roky sú fuč a stale je dom na manžela. Započula som kdesi, že ak mi manžel 1/2 domu daruje a nedajbože sa budeme rozvádzať, mohol by chcieť darovaciu zmluvu zrušiť...je to naozaj tak?
a druha vec: ake su momentalne poplatky u notara za zmluvy....
dakujem
Darca môže požadovať zrušenie darovacej zmluvy ak obdarovaný hrubo porušuje dobré mravy, či neposkytne mu pomoc...
Prečo by ti mal manžel darovať to, čo si aj ty platila ? Manžel nemá žiaden dôvod meniť súčasný stav. Konať musíš ty vo vlastnom záujme. Navštív notára a vysvetli mu, aká je situácia, akým spôsobom ste kúpili dom. Notár túto vec porieši. Poplatok u notára je síce vysoký, ale vyplatí sa to, lebo mať polovicu domu alebo nemať, je veľký rozdiel. Príde nedajbože rozvod a hneď je človek bezdomovec. (Pri slove bezdomovec mi naskakuje husia koža na chrbáte).
0 0
Lotarka Lotarka

Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

Ešte by som potrebovala vedieť, či ak ešte nie je zapísaný vlastník po dedičskom konaní, ktorí by hneď chcel danú nehnuteľnosť predať, či môže spýsať zmluvu hneď na základe dedičského osvedčenia a to priložiť aj k ďalšiemu návrhu na kataster? Ide o to, či musíme čakať s predajom, až do doručenia listu vlastníctva po dedičskom konaní.
0 0
alla66 alla66

alla66 je offline (nepripojený) alla66

Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac
Lotarka Pozri príspevok
Ešte by som potrebovala vedieť, či ak ešte nie je zapísaný vlastník po dedičskom konaní, ktorí by hneď chcel danú nehnuteľnosť predať, či môže spýsať zmluvu hneď na základe dedičského osvedčenia a to priložiť aj k ďalšiemu návrhu na kataster? Ide o to, či musíme čakať s predajom, až do doručenia listu vlastníctva po dedičskom konaní.
Mala som tento istý problém, záležitosti okolo dokladov na katastri mi pomohol a urýchlil právnik...v prvom rade musíš mať list vlastníctva, ktorý dostaneš na základe dedičského osvedčenia ...čas sa urýchli, ak si dáš potvrdiť právoplatnosť na súde sama a nebudeš čakať... máš tam 14 dňovú lehotu na odvolanie, nemusíš čakať, je to rýchlejšie, ako keď pošlú doklady poštou na súd) a potom môžeš predať nehnuteľnosť
0 0
Lotarka Lotarka

Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

Notárka aj nám odporučila, ísť po 14 dňoch dať si overiť právoplatnosť na súd samím. Ale potom to viem ešte nejako ja úrýchliť? Súd toto právoplatné rozhodnutie pošle na kataster alebo ho tam môžem odniesť s návrhom aj ja, aby sa to neťahalo?

Takže, ak som správne pochopila,predávať môžme, až keď príde list vlastníka na dediča. Nemôže sa spísať zmluva, pri ktorej by nebol zatial list vlastníctva ale len dedičské osvedčenie?
0 0
alla66 alla66

alla66 je offline (nepripojený) alla66

Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac
nemusíš čakať 14 dní, aspoň tak ma právnik informoval....tiež som čakala....zo súdu si odnesieš potvrdené doklady o dedičstve na kataster sama a odovzdáš ich do podateľne, kde dostaneš potvrdenie...
Ak chceš predať nehnuteľnosť musíš mať vždy list vlastníctva, nesmie byť starší ako 3 mesiace
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať