Zavrieť

Porady

stierkovanie

Dobry den,
potreboval by som poradit resp odporucit. POtrebujeme vymalovat dom, no ked uz ideme malovat chcel by som hned natiahnut aj stierku. Zistoval som si cenu vraj to vychadza cca 110/m2 len robota. Zda sa mi to dost ked som si priebezne pozeral co sa vlastne pri stierkovani robi. Preto by som si to chcel robit sam. Co by ste mi odporucili je sanca ze aj bez akychkolvek skusenosti to zvladnem alebo radsej odlozit peniaze a nechat to na odbornika.A mohli by ste mi popisat adkial zacat, ako to robit, na co si dat pozor,ake materialy pouzit?ci treba len steny oskriabat a potom stierkovat alebo aj natiahnut vrstvu kleberu zo sietkou a tak Dakujem za pomoc
Usporiadat
jajax jajax

jajax je offline (nepripojený) jajax

Závisláčka
uz mame vystierkovane takze odpevede nie su potrebne.dik.
0 0
emental emental

emental je offline (nepripojený) emental

Zdravim. Zaujimave citanie o stierkovani
Caka ma to tiez - 3 izbovy byt, podlahova plocha cez 72m2, komplet plocha stropy a steny odhadujem na 200-300m2 (neratal som to zatial, len odhadom). Je to stara tehlova bytovka - 50rocna, takze co to uz steny maju za sebou.
Povodne som chcel nechat steny tak ako su, len napenetrovat a omalovat. Idem vsak prerabat aj elektroinstalaciu, tak sa budu rezat drazky a rozhodol som sa ze bude lepsie to na novo poopravovat a vystierkovat.

Omietka na 90% mieste drzi dobre, niekde je popraskana, tam sa bude musiet odlupit az na tehlu a opravit. Stare natery skrabem dole - niekde to ide dost dobre az celkom na omietku a inde dost drzi taka spodna vrstva nejakej hnedo cervenej farby.
Mal by som otazky:

  1. Akym sposobom a akym materialom opravit lokalne praskliny - tam kde sa omietka zdula a odpadla, resp. som ju obuchal lebo nedrzala? A cim zaplnit drazky po elektroinstalacii?
  2. Akym sposobom osetrit rohy miestnosti aby sa casom v rohu stierka nepraskala?
  3. Ja osobne neviem presne ake vsetky druhy povrchovych uprav omietky sa robia - preto sa spytam ci existuje aj iny druh nez je stierka? Teda napr. nieco co ma nejaku strukturu, a nie je hladke ako papier a cim sa da opravit stara omietka, v ktorej su jamky od skriabania stareho nateru + jamy od orucanej omietky ktora nedrzala. Na toto by potom siel uz nater. Je take nieco? Ci len stierka?
  4. Citam tu, ze dobre stierky su od Rigipsu a ze sa daju hladit aj gletovanim a nemusia sa brusit - vysvetlite mi prosim niekto co to gletovanie presne je a ako sa to robi?

Firme to robit nechcem dat, pretoze to by len praca stale hooooooodne penazi kedze je to komplet cely byt a som cersto po kupe, tak penazi na zvys nie je Narocny nie som, ak semtam bude nejaka nerovnost, isto to nebude horsie (aspon dufam), nez povodne x krat malovane a opravovane steny - aspon to by som chcel dosiahnut.

Diky
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Poodbíjaná omietka, hrubé nerovnosti a drážky po elektrikároch vodároch,sa zatierajú hrubou omietkou.Treba to pred omietaním dobre očisťiť od prachu navlhčiť väčšie plochy "našpricovať".Steny pred stierkovanim alebo štukovanim treba penetrovať.Väčšie nerovnosti opravovať vio viacerých vrstvách ,podľa odporúčaní výrobcu omietkovej ,alebo stierkovej zmesi.
0 0
Laco-monter Laco-monter

Laco-monter je offline (nepripojený) Laco-monter

Gletovanie je náročne na zručnosť ak si to nikdy nerobil,
je to ťahanie omietky vo veľmi tenkej vrstve, plechovým, nerezovým hobĺom.
Pomaličky vo vrstvach, tak ako piše 220870, nie je k tomu čo dodať.

Snáď iba to,že možeš ryhy po káblovaní a diery v omietke vyrovnať aj lepidlom na zatepľovanie.
nepraská a má takú vlastnosť,že pri vyschyňaní sa vstrebava do praskliny, čím dobre priĺne.
Potom jemne dostierkuješ.
0 0
MikiHalasko MikiHalasko

MikiHalasko je offline (nepripojený) MikiHalasko

Moje meno je Halász, Mikuláš Halász. Som kreatívny a milujem online marketing. Rád pomáham ľuďom predávať svoje služby pomocou internetu. ...viac
Chobot Pozri príspevok
Za tú robotu, čo je pri stierkovaní nie je 110 sk/m2 veľa. Ako už napísali, stierkovanie nie je len nanesenie stierky na stenu, ale tú potom treba zahladiť brúsnym papierom a to trvá aj niekoľko hodín a je pritom toľko prachu (budeš ho mať doslova všade, v každom telesnom otvore), že celý dom budeš mať biely. Ale dá sa to zvládnuť vlastnými silami, záleží od toho, ako si zručný.
moj problem je vtom, ze mam panelak. niekde obcas je omietka, niekde iba stierka, a ostatne panel. mozem po zakriti dier hned nanasat stierku? alebo vsetko dole a potom stierku? alebo treba pred tym nieco na ten panel naiest?
dakujem za info
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

MikiHalasko Pozri príspevok
moj problem je vtom, ze mam panelak. niekde obcas je omietka, niekde iba stierka, a ostatne panel. mozem po zakriti dier hned nanasat stierku? alebo vsetko dole a potom stierku? alebo treba pred tym nieco na ten panel naiest?
dakujem za info
Ja som tie prerábal panelákový byt. Ak nechceš mať cigánsku robotu, tak treba pekne poctivo zoškrabať omietku až na panel (ja som mal z bytu asi 10 veľkých vriec omietky ako odpadu), potom napenetrovať panel a až potom nanášať stierku (1-3 mm, v závislosti od toho, ako je panel krivý).

V jednej izbe sme nestierkovali, len sa vymaľovalo (ešte pred prerábkou) a tá omietka sa časom odúva a odpadáva. To je tá cigánska robota.
0 0
MikiHalasko MikiHalasko

MikiHalasko je offline (nepripojený) MikiHalasko

Moje meno je Halász, Mikuláš Halász. Som kreatívny a milujem online marketing. Rád pomáham ľuďom predávať svoje služby pomocou internetu. ...viac
Chobot Pozri príspevok
Ja som tie prerábal panelákový byt. Ak nechceš mať cigánsku robotu, tak treba pekne poctivo zoškrabať omietku až na panel (ja som mal z bytu asi 10 veľkých vriec omietky ako odpadu), potom napenetrovať panel a až potom nanášať stierku (1-3 mm, v závislosti od toho, ako je panel krivý).

V jednej izbe sme nestierkovali, len sa vymaľovalo (ešte pred prerábkou) a tá omietka sa časom odúva a odpadáva. To je tá cigánska robota.
dakujem velmi pekne za radu, aj ked som to nechcel pocut.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

MikiHalasko Pozri príspevok
dakujem velmi pekne za radu, aj ked som to nechcel pocut.
Nuž hej, je to robota navyše. Ale raz to spravíš poriadne a máš pokoj.

Jeden sused nechal len vymaľovať izby a v jedne izbe, asi 3 hodiny po vymaľovaní mu spadla omietka z polovice stropu. Tie panelákové omietku sú nejaké nekvalitné, držia na paneloch len na heslo. Keď sa vymaľuje, tak vlhko z farby sa nasiakne do omietky a tá sa od steny oddelí.

Možno máš kvalitnejšie omietky, ale v našom paneláku je to tak.
0 0
MikiHalasko MikiHalasko

MikiHalasko je offline (nepripojený) MikiHalasko

Moje meno je Halász, Mikuláš Halász. Som kreatívny a milujem online marketing. Rád pomáham ľuďom predávať svoje služby pomocou internetu. ...viac
Chobot Pozri príspevok
Nuž hej, je to robota navyše. Ale raz to spravíš poriadne a máš pokoj.

Jeden sused nechal len vymaľovať izby a v jedne izbe, asi 3 hodiny po vymaľovaní mu spadla omietka z polovice stropu. Tie panelákové omietku sú nejaké nekvalitné, držia na paneloch len na heslo. Keď sa vymaľuje, tak vlhko z farby sa nasiakne do omietky a tá sa od steny oddelí.

Možno máš kvalitnejšie omietky, ale v našom paneláku je to tak.
keby mam plesen, tak to dam dolu hned, omietka je kade tade, celkom faj drzi, prebehol som ju spachtlou. kde bola slaba, padla,inde ostala. inak penetrak je na to, aby zaistil rovnomernu siakavost stien. tak dufam ze to vynde. mija sytuacia je taka: svokor nadava preco malujeme, svokra ta to chce mat do nedele, a ja a priatelka sme uz riadne unaveny a nechce sa mi uz pocuvat blbe keci. keby to je namne, tak je tu cela prestavba bytu
0 0
emental emental

emental je offline (nepripojený) emental

Skusal som cvicne stierkovat jednu stenu (bude pred nou vstavana skrina, takze ak ju aj pokazim, nevadi ). Pouzil som stierku rimano prima. Nanasal som 600mm spachtlou (poradil mi znamy, ktory kedysi robil prerabky jadier). Ale pokial som nanasal v hrubsej vrstve (cca 1-2 mm), tak sa mi nedarilo naniest rovny povrch - vzdy boli niekde vyvyseniny a niekde zase jamy. Proste nech som tahal ako som tahal, nikdy to nebola krasna rovina. A pri hrubsej vrstve je aj tazko ulahodit aby povedzme po celej rovine steny bola hrubka taka ista (je to potom tak, ze niekde je 1mm a niekde kopcek 2mm a podobne). Steny mam inak relativne rovne. Ked som aj naniesol ako sa dalo, cakal som na zavadnutie, ale hadam aj 30 minut to nic nerobilo (pisali, ze sa maju vytvarat svetlejsie flaky - vtedy ze to uz zavadlo). Potom ked som skusil prebehnut znova hranou spachtle, tak uz som si to skor len rozrypal a zdrsnil - nebolo to ono.
Co robim zle?
Ten znamy mi poradil, ze najskor je to dobre prebehnut celkom na jemnucku vrstvu, vlastne moze na niektorych miestach aj presvitat stara stena a vyplnia sa tym len tie jemne preliaceniny a ryhy po skrabani farby. A ze potom po zaschnuti nanesiem dalsiu tenucku vrstvu, ktorou sa to prerovna este viac a pripadne este jednu tretiu vrstvu a udajne vtedy by mal byt povrch OK (oz len pripadne dobrusit niekde kde sa nieco nezadarilo).

Myslel som si, ze s tou Rimano stierkou to pojde jak same Ale bud nieco robim zle, alebo sa to predsa len neda na 1x urobit pekne hladke.
0 0
Laco-monter Laco-monter

Laco-monter je offline (nepripojený) Laco-monter

Najväčšou chybou je myslieť si, že sa mi všetko podarí na prvýkrát.

Aj keď pri stierkovaní ide o výsledok a nie o proces , aj ten proces je doležitý.

ide o to porozumieť slovu PROCES .

Ak pochopíme, čo je proces , potom sa možeme stierkovaním dopracovať ku kvalitnému výsledku.
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Na jednenkrát to neurobíte rovné.Neviem čo si predstavujete pod rovinou.Každý máme svoju predstavu,ruky nie sú sústruh ideálny tvar s nimi navytvoríte.
Naneste prvú vrstvu trochu hrubšiu a prebehnite povrch hliníkovou latou,ideálne tzv.strhávacou latou.
A ktorú z nich máte?
http://www.postavdom.sk/images/pdf/rigips3908.pdf
0 0
emental emental

emental je offline (nepripojený) emental

Laco-monter: mas pravdu, ze niekedy clovek ocakava viac, nez sa da. Mozno existuje nejaky talent od prirody, co chyti hobel, spachtlu a spravi stierku na prvy krat uplne dokonalu Priznam sa, ze by som bol rad, keby sa mi na prvy krat podari super vysledok Ale viem, ze to tak nebude, alebo pred uspokojivym vysledkom bude predchadzat niekolko pokusov, omylov a testov.

Ak tvojmu procesu: Nemyslim si, ze staci len poznat proces - niekedy proces sa zda byt jednoduchy, no clovek musi mat aj nejaky ten grif a know-how a to nedostane z procesu, ale len z praxe. A ked uz tak by ten proces musel byt tak detaline popisany. A to je to, preco sa pytam na nejake rady od niekoho, kto je v tom doma. Viem, ze mozno si trufam na to, na co by som mal radsej zavolat odbornika, no len uz ma par tych odbornikov odradilo od tej ich odbornej prace, ked mi robili nejake prerabky (asi som mal stastie na fuserov)... Preto chcem skusit stastie aj sam . Ak to nepojde tak ako by som si predstavoval, tak pridu ti odbornici.

220870: Mam rimano Prima, ale mozem kupit aj Rimano 0-3 -> u tejto pisu ze sa da vyhladit na 0mm a max odporucena vrstva je 3mm. Neviem aky je prakticky rozdiel medzi nimi, u tej Prima pisu 2-10mm.. Ta Prima sa pritom da aj vyhladit na tenko.
Ja vlastne nepotrebujem aplikovat velke vrstvy - steny mam rovne (asi by som zbytocne aplikoval vrstvu ale 5mm a viac a potom zrovnaval latou), len niekde bola zla omietka, tam som opravoval omietky, tak tam potom ak je nejaka nerovnost a treba vyplnit 2-3 mm, tak som myslel, ze ta Prima 2-10mm bude idealna, no mozno som sa mylil. V podstate mi ide len urobit povrch hladky, lebo po zoskrabani starej farby zostali niekde ryhy a este o zrovnanie nejakych drobnych nerovnosti (kade isli drazky na kable, je to zaomietane, ale predsa nie tak na hladko ako je povodna stara omietka - toto chcem zjednotit tou stierkou). Kupil som len skusobne mnozstvo, takze mozem dokupit hociaku.
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Tak ako som napísal.Naniesť väčšiu hrúbku kopce strhnúť hliníkovou latou (stojí 5€).Po prischnutí naniesť druhú vrstvu gleťákom min 20cm dlhým.Snažiť sa to urobiť čo najrovnejšie.Zahladiť gumovým hladítkom a vygletovať do úplnej roviny.
Postup od str 9.
http://www.rigips.sk/download/_pdf/cennik_sadra_.pdf
0 0
Janamik Janamik

Janamik je offline (nepripojený) Janamik

emental navody od rigipsu su velmi motivacne ale je to makacka zo zaciatku, ked sa tym nezivis, ja som robila jednovrstvovo s rimano final, tiez len na zjednotenie povrchu, aj tu verziu s dvomi vrstvami som aplikovala na miestach kde nebol podklad jednotny (drazky po elektrikaroch zapravane jemnou omietkou), len pisu ze druha vrstva do este nezaschnutej ale tvrdej prvej vrsty a musim povedat ze lepsie mi to slo, ked som nechala prvu vrstvu zaschnut.......nenechaj sa odradit pociatocnym neuspechom medzi mojim 1. a 2. pokusom nebol ziaden rozdiel (hroza) ale treti uz bol uplne o inom velmi Ti drzim palce, postup mozes mat dobry ale vysledok je asi ako ked ides prvy krat varit
0 0
emental emental

emental je offline (nepripojený) emental

220870:
v tom postupe z toho pdf od rigipsu je pisane ze zrovnavat latou je dobre len hrubky nad 5mm. Ja nepotrebujem ani 5 mm hrubku, ja mam steny relativne rovne (nech je tam mierna nerovnost +/- 1-1.5mm a to ozaj len niekde, takze ja to "rovnejsie" ozaj nepotrebujem, nie som taky perfekcionalista).

Ak aplikujem vrstvu 2-3mm, myslim, ze tou latou to asi zrovnavat moc nepojde, ci? Latu mas na mysli akej dlzky? 1.5m? 2m?

Po prischnuti naniest 2. vrstvu - po prischnuti je asi kolko minut? 60? viac ? (odhadom, viem, ze sa to moze lisit od savosti podkladu a teploty, vlhkosti a pod...)

A gumovym hladitkom hladit po kolkych minutach cca? Ja som skusil hladit gumovym hladitkom, ale asi prilis skoro - este sa ten povrch rozmazaval.

ja viem, ze niektorym sa to pise lahko, ale ja to robim prvy krat. Mozno aj ti, ktori to viete, tak zaciatky neboli take lahke.
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Pokiaľ vám nevadia takéto nerovnosti tak je to fakt zbytočné zrovnávať latou.Platí čím dlhšia lata tým rovnejší povrch.pVäčšinou postačí aj 1,5m.Tak ako píšete časovo sa schnutie nedá presne určiť.Nesmie to byť lepivé na prsty .Je to vtedy keď sa to už dá hladiť tou gumou,nesmie sa to rozmazávať ale musí sa to ešte dať rozpucovať.Bolo by dobé ak by ste to videli na vlastné oči ale to asi nejde.Nieje to nič čo by sa amatér nenaučil.Len sa to veľmi ťažko vysvetuje cez net.Lepšie raz vidieť ako stokrát čítať ,počuť.
0 0
emental emental

emental je offline (nepripojený) emental

Ja viem, ze je to lepsie vidiet 1x ako 10x vysvetlovat cez net. Bohuzial, moj znamy, co kedysi stierkoval, tak nema skusenosti s rimano stierkou a celkovo stierkovanim bez brusenia.

Chcem sa spytat, aky je v praxi rozdiel medzi Rimano Prima a Rimano 0-3 ? Ktoru mam pouzivat ak nebudem prekracovat hrubku 1-3 mm? U tej Prima nie som si isty, ci mozem dat aj take mensie hrubky ako 1mm.

A este k tomu zahladeniu gumovym hladitkom (spongiovym) - mam take oranzove s takou gumovo spongiou - je toto dobre? Videl som este take s jemnou spongiou (nieco ako ta zlta na umyvanie riadu). A pred tym hladenim sa ta zavadnuta stierka musi nakropit, ano? A neviete mi ani priblizne povedat ci sa jedna o radovo minuty alebo hodiny schnutia pred tym, nez sa to moze roztocit tou spongiou?

Budem to musiet este skusat, lebo ten postup od mojho znameho sa mi vidi casovo narocny a mozno skor vhodny pri aplikacii stierky, ktora sa bude neskor brusit.
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
A este k tomu zahladeniu gumovym hladitkom (spongiovym) - mam take oranzove s takou gumovo spongiou - je toto dobre? áno to je ono.Musí (môže ) sa to kropiť.Pri týchto teplotách to odhadujem na cca 20min.Po roztočení gumou to musíte ihneď zagletovať.Pre vás bude asi lepši rimano prima.rimano 0-3 je na tie najtenšie vrstvy do 3mm.
Naposledy upravil 220870 : 14.06.10 at 18:57
0 0
emental emental

emental je offline (nepripojený) emental

dnes som zase skusal cvicne na takom jednom vyklenku, v ktorom bude vstavana skrina.
Ale pouzil som Rimano 0-3 stierku. Naniesol som , vrstva mozno 2-3 mm max, niekde mozno aj 1mm. Nechal som to zavadnut (isiel som si kupit red bull do obchodu ) - na zaklade predch. skusenosti s Rimano Prima som vedel, ze isto do 30 minut do zavadnute nebude.
Ale dosiel som a stierka bola po 40 minutach uplne tuha, uz ked som hladil gumovym hladitkom, tak sa nic nedialo, co som mal na nej vystupene "ryhy" tak uz nesli zahladit. Teraz je otazne ci RImano 0-3 schne rychlejsie ako Rimano Prima alebo ci schnutiu pomohlo to, ze som ju naniesol na predoslu suchu vrstvu stierky - ze by vpila vodu rychlejsie. Predtym som nanasal RImano Prima na napenetrovanu stenu - to mozno schlo potom pomalsie.

Ale aj tak, mam dojem, ze pomaly zacinam byt zufaly z tych nezdarov Mozno to robim dobre, na to ze to robim prvy krat a ze sa to ani lepsie na zaciatok neda. Kazdopadne som si myslel, ze sa s tym bude pracovat na podobnom principe ako s Feinputzom, ze proste nanesiem, necham zavadnut a pripadne nerovnosti roztocim ("zasucham") hladitkom... Moje doterajsie skusenosti s RImano stierkami su take, ze bud je to moc mokre a neda sa to hladit, alebo je to uz moc tvrde

Mam otazku - pri nanasani, ako velmi treba dbat na vyhladenie? Vzdy sa mi spravia 2 smuhy kazdym koncom hladitka alebo spachtle.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať