Zavrieť

Porady

stierkovanie

Dobry den,
potreboval by som poradit resp odporucit. POtrebujeme vymalovat dom, no ked uz ideme malovat chcel by som hned natiahnut aj stierku. Zistoval som si cenu vraj to vychadza cca 110/m2 len robota. Zda sa mi to dost ked som si priebezne pozeral co sa vlastne pri stierkovani robi. Preto by som si to chcel robit sam. Co by ste mi odporucili je sanca ze aj bez akychkolvek skusenosti to zvladnem alebo radsej odlozit peniaze a nechat to na odbornika.A mohli by ste mi popisat adkial zacat, ako to robit, na co si dat pozor,ake materialy pouzit?ci treba len steny oskriabat a potom stierkovat alebo aj natiahnut vrstvu kleberu zo sietkou a tak Dakujem za pomoc
Usporiadat
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Rimano 0-3 schne trochu rýchlejšie ako prima ,určite tomu pomohlo aj to že povrch nebol penetrovný.Hladítko by malo byť mierne prehnuté 1-2 mm.Alebo použiť tú sťahovaciu latu.
0 0
emental emental

emental je offline (nepripojený) emental

Ja tomu dam este jeden pokus na vacsej ploche, pouzijem stierku Rimano Prima. Mozno tu uz vyzeram smiesne, ale mam z toho nervy Nejde mi do hlavy preco by to nemalo ist.

Ktory z tychto postupov by bol lepsi? Pripadne co v nich upravit?>>
A)
1. natiahnem suvislu vrstvu Rimano Prima, hrubka 1-2-3 mm podla monzosti a povrchu. Snazim sa natahovat co najhladsie, ale stale su viditelne nejake vystupene hrany po natierani.
2. Pockam kyk stierka zavadne (30-60 minut, pripadne menej/viac podla stavu schnutia - skusim prstom ci je uz stierka pevnejsia a ci sa uz nelepi)
3. Ak je stierka zavadnuta, tak so spongiovym hladitkom roztocim nerovnosti (vystupky po hranach z nanasacieho hladitka, nejake jemne nerocnosti -sposobene pri nanasani). vysledok tohto bodu by mal byt uz rovny pekny povrch.???
4. Sirokou spachtlou zahladim velmi jemne povrch tam kde treba
5. Finito

B)
1. Nanesiem tenucku vrstvu Rimano 0-3, len na vyplnenie lokalnych jamiek a priehlbin.
2. Necham poriadne zaschnut
3. Nanesiem opat tenucku vrstvu Rimano 0-3 na vyhladenie pocrchu po prvom stierkovani.
4. Necham zavadnut (15-40 minut podla podmienok) a jemne stiahnem hranou spachtle pripadne vystupky
5. Ak je vsetko OK, tak uz koncim, ak nie, tak pokracujem treti krat a opravim pripadne nerovne miesta uz len lokalne.

V podstate mi ide o to ako co najrychlejsie vystierkovat relativne rovny povrch (nepotrebujem zrovnavat steny aby bola ich plocha rovna horizontalne a vertikalne ako pravitko, nerovnosti typu 1-2mm na 2m tolerujem (take tam aj mam, ked prilozim latu 2m, tak niekde je priehlbinka 1-2 mm)). Najradsej by som ak by som to vedel dosiahnut bez brusenia - s brusenim si myslim je moc roboty a prachu.
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
1. natiahnem suvislu vrstvu Rimano Prima, hrubka 1-2-3 mm podla monzosti a povrchu. Snazim sa natahovat co najhladsie, ale stale su viditelne nejake vystupene hrany po natierani.OK drobné ryhové výstupky nevadia.
2. Pockam kyk stierka zavadne (30-60 minut, pripadne menej/viac podla stavu schnutia - skusim prstom ci je uz stierka pevnejsia a ci sa uz nelepi)
BOD 2. a MUSÍTE natiahnúť druhú vrstvu.Inak to bez brúsenia neurobíte.
3. Ak je stierka zavadnuta, tak so spongiovym hladitkom roztocim nerovnosti (vystupky po hranach z nanasacieho hladitka, nejake jemne nerocnosti -sposobene pri nanasani). vysledok tohto bodu by mal byt uz rovny pekny povrch.???
4. Sirokou spachtlou IHNEĎ po "špongiovaní"zahladim ZAGLETUJEM velmi jemne povrch tam kde treba Nie jemne ale poriadne.
5. Finito
0 0
emental emental

emental je offline (nepripojený) emental

A preco musim natahovat druhu vrstvu?
Ak je treba tahat druhu vrstvu, tak to chapem tak, ze ta prva sa necha uschnut takmer na tvrdo (uz sa s nou neda viacmenej nic robit) a druha vrstva sa cez nu nanesie, hlavne na miesta kde su nerovnosti a ta druha vrstva sa necha mierne zavadnut a ta sa potom roztoci tou spongoiou a zagletuje?

Je to tak spravne?
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Druhá vrstva sa musí robiť je to nevyhnutný technologický postup.Inak sa to nedá urobiť.Musí byť natiahnutá celoplošne v jednej súvislej vrstve na celú stenu.
0 0
emental emental

emental je offline (nepripojený) emental

Zdravim. Tak uz mam vystierkovanych tak 75% bytu
Ale zvolil som iny postup - nepodarilo sa mi akosi naucit stierkovat bez toho aby som to musel brusit. Osvedcil sa mi postup 3 tenkych vrstiev - prva len zrovna jamky a nerovnosti na stene, druha (po komplet zaschnuti prvej) to zrovna a vyhladi este lepsie a tretia (po komplet zaschnuti druhej) by mala byt take "pozlatko" na vrchu aby to bolo celkom dobre.
Medzi nanasanim jednotlivych vrstiev tvzdy prebehnem vystupky a nerovnosti smirglom (brusnou mriezkou). Je to celkom rychle a vysledok je podla mna dobry.

Posledne dve stierkovania co som robil sa mi ale zo zahadnych okolnosti v stierke robili suche hrudky. Strasne nervy z toho mam pretoze nech robim co robim, nepodari sa mi to vymiesat tak aby tam tie suche male hrudky neboli. A predtym ja neviem, bud som si ich tam nevsimal alebo tam ozaj neboli. Schvalne som kupil aj stierku z uplne ineho obchodu (s inym datumom vyroby aby som vylucil zle skladovanie alebo nejaku zlu seriu) ale nic. Raz sa mi to podari vymiesat celkom dobre ze takmer ziadne hrudky su tam neni a raz je ich tam dost!!! A potom pri nanasani hlavne pri hrubsich vrstvach (kde treba) ako 2-3 mm sa mi tieto hrudky bud tahaju a robia ryhy alebo tam zostanu a je tam proste v stene taka hrudka!!! Pokial nanasam na dost rovnu plochu vo velmi tenkej vrstve, tak sa tie hrudky bud rozomelu spachtlou alebo sa potom stiahnu hranou, horsie je to tam kde potrebujem hrubsiu vrstvu a nemozem ju tak dobre pritlacit - napriklad na rohoch kde som nalepil rohove listy.

Ako to mam rozmiesat bez hrudiek?! Co robim zle? Moj postup je:
1. nalejem studenu vodu (cca 3-4 litre) do velkeho vedra (objem vedra 20l) ktore si predtym dokladne ocistim od zbytkov starej stierky
2. sypem stierku tak aby bola cela voda pohltena stierkou - vzdy na vrchu zostane trosku suchej stierky, tomu sa mi zabranit nepodarilo, ak by nezostalo trochu suchej stierky, tak je potom zmes prilis vodova, riedka
3. pockam cca 5minut (podla navodu rigips toto ma zabranit hrudkam)
4. miesam vrtackou s miesacom - takym spiralovym asi 1-2 minuty
5. ak je nahodou zmes prilis husta, pridam trochu vody a rozmiesam
6. nanasam a mam nervy ze sa v stierke objavuju hrudky a nadavam

Co sa mi podarilo vypozorovat, je ze to vyzera tak, ze ak nasypem stierky viac, ze je na vrchu viac suchej zmesi, tak potom je celkovo hustejsia a pri miesani tejto hustejsej zmesi sa tie hrudky asi viac rozomelu nez pri riedkej zmesi. Ale malokedy tam tie hrudky vobec nie su.

Co robit inak? Co je chyba? Miesam prilis male mnozstvo stierky? Mam nevhodny miesac? Nevhodny postup?

Miesac som skusal na vrtacku podobny tomuto: http://www.erbanaradie.sk/components...origin/353.jpg
aj takyto nejaky (gulaty drot stoceny do spiraly): http://www.rucnenaradie.sk/?Mode=Sti&StiId=12301
A skusal som aj celky elektricky miesac na maltu z baumaxu (Gude) - ten ma taky velky miesac.
Ani s jednym som nedosiahol nejaky uzasny vysledok.
Naposledy upravil emental : 27.07.10 at 08:33
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Do už zamiešanej sádry sa nikdy nesmie prisypávať sádra (dohusťovať) dorieďovať sa môže.Skúste tú sadru osiať je to pomerne jednoducé dobre sa osieva ak sú tam hrudky nepretĺáčajte ich cez sito.Sádrové omietky sú nočnou morou všetkých skladníkov a predajcov.Sádra aj keď je skladovaná v suchu dokáže nasať vodné pary obsiahnuté vo vzuchu a spusťiť po okraji vreciek vytvrdzovací proces.Ten sa už nedá zvráťiť a ani sa to nedá rozmiešať.
0 0
emental emental

emental je offline (nepripojený) emental

Dnes som volal aj do rigipsu nech mi povedia ako sa to ma miesat.
V podstate mi povedali to iste ako som aj vedel, s tym, ze mi povedali, ze je dobre po vymiesani este pockat dalsie cca 2 minuty a potom este rozmiesat.
Dnes som skusil 2 vedra a bolo to OK, len velmi malo hrudiek, ozaj takmer nic.
RObil som to takto:

1. dal som do vedra ale 4 litre vody
2. pomaly som sypal stierku, opatrne po trochach aby pekne isla do vody a nekopila sa na kopec. Nasypal som tak aby nebolo vidiet ziadnu vodu na hladine - tenka vrstva stierky bola na povrchu este sucha - to som len jemne spachtlou po miesal nech sa to trochu navlhci
3. nechal som odstat 5minut
4. rozmiesal som, miesal som asi 2 minuty
5. pockal som cca 2 minuty plus dolial som trochu vody lebo pri miesani sa mi zdala stierka prilis husta
6. znova som rozmiesal cca 1-2 minuty
7. stierkoval som a bol som uz spokojnejsi

Je to trochu ostara s tym miesanim, pretoze ak to clovek nestihne naniest za nejakych tych 30 minut tak uz zacne byt stierka husta a neda sa s nou uz dobre robit. Potom sa stane ze je velky odpad - hlavne ak clovek robi take miestnosti ako moja chodba, kde je vela roznych vybezkov, kutov, proste prplavych miest s ktorymi sa zdrzuje.
Tu by sa hodila ta stierka co uz je namiesana vo vedre od vyroby - ta sa udajne moze opat zavriet a nestvrdne. Aj ked teda neviem ako je to s kvalitou ked sa porovna napr. Rimano a nejaky ten stenmal alebo ako sa to volaju tie hotove stierky.
0 0
TaraNoelle TaraNoelle

TaraNoelle je offline (nepripojený) TaraNoelle

Trochu oživím túto tému mojim problémom. Používali sme Rimono Prima v troch izbách v pohode, stierka mala dobrú hustotu, žiadne hrudky, robili sme s tým v lete. Teraz sme potebovali urobiť ešte jednu miestnosť, postup vyrobenia zmesy som robila presne tak ako predtým, lenže teraz je tá zmes úplne riedka a nedá sa s tým robiť, tečie to po stene, no proste hrôza. Skúšala som to miešať s vlažnou vodou, lebo som si prv myslela, že tečie už príliš studená voda z vodovodu, nepomohlo. Neviem čo s tým. V lete sme to robili pri cca 30 C vonku, vnutri bolo cca 26. Teraz je vonku cca 8 C a vnutri 18-19. V lete to na stene aj v kybli dost rychlo tvrdlo. Teraz je to riedke aj po 3 hodinach a stenu, ktoru sme nahodili je nestvrdnutá už asi 4 hodiny. Aj to tvrdnutie prebieha nejako divne. Predtým to tvrdlo smerom od steny na povrch - tvrdlo, neschlo. Teraz to na povrchu schne a akokeby ten proces tvrdnutia ani neprebiehal, iba to zoschlo. Som z toho na nervy. Neviem, či tá stierky tým nebude mať nejakú úplne inú - nevhodnú - vlastnosť a napr. sa nám ro neolúpe pri maľovaní. Kúpila som aj druhé vrece, v inom obchode a opakovalo sa to. Neviete čo je s tým ? V lete nám to išlo tak fajn a teraz nechápem, čo robím zle.
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Treba zarobiť hustejšiu zmes.Cez zimu to schne min raz tak dho .Pod +5°C s tým nerobte.
0 0
TaraNoelle TaraNoelle

TaraNoelle je offline (nepripojený) TaraNoelle

pod 5C sme s tým nerobili, to viem (18-19C), nakoniec som to poriadne zahustila, ale uz nebol dodržaný pomer udávaný výrobcom, tak dúfam, že to nebude mať následky.
0 0
danmag danmag

danmag je offline (nepripojený) danmag

Ja by som to nechcal na odbornika,bude to urcite rovnejsie...
0 0
lover lover

lover je offline (nepripojený) lover

Ahojte,

byt sme si stierkovali samostatne. najprv sme nanasali jednu jemnu vrstvo, po zaschnuti dalsiu. Teraz sme stierku brusili, ale na niekolkych bodoch sme sa pri bruseni dostali az na povodny podklad. Je v tomto problem resp. prekryje to farba a nebude problem, ze stierka netvori suvisly povrch? (nebude takto skor nachalna k opadavaniu?)

Dakujem!
0 0
emental emental

emental je offline (nepripojený) emental

lover Pozri príspevok
Ahojte,

byt sme si stierkovali samostatne. najprv sme nanasali jednu jemnu vrstvo, po zaschnuti dalsiu. Teraz sme stierku brusili, ale na niekolkych bodoch sme sa pri bruseni dostali az na povodny podklad. Je v tomto problem resp. prekryje to farba a nebude problem, ze stierka netvori suvisly povrch? (nebude takto skor nachalna k opadavaniu?)

Dakujem!
Vobec to nevadi. Ja som to tak isto robil. Prva tenucka vrstva + jemne prebrusit vystupky. Potom druha tenucka vrstva + jemne prebrusit vytupky. Tretia tenucka vrstva + jemne zbrusit. Vzdy sa naslo miesto kde bol "kopec" na povodnej omietke a zbrusil som tu stierku az po povodnu pieskovu omietku. V podstate toustierkou sa zrovnavali jamy a ryhy po skrabani starej farby.
Farbou to krasne prekryjes ze vobec nebude vidiet kde mas tie miesta kde si prisiel na povodnu omietku (samozrejme za predpokladu ze si nezbrusil velku pluchu az do omietky a ze by omietka pod stierkou bola velmi hrbolata - vtedy by to mohlo byt vidiet aj po zatreti ).
Ja som maloval farbou Jupol Gold - subjektivne sa mi zdala hustejsia a kvalitnejsia ako Primalex Polar ktorym som maloval teraz u rodicov a krasne kryla a valcek na stene tvoril jemnu strukturu a farba zakryla aj jemne skrabance a nedostatky sposobene pri bruseni alebo samotnom stierkovani.

Ak ale planujete nanasat nejaku velmi riedku farbu a nanasat ju valcekom, ktory nerobi strukturu a mat papierovo hladke steny, tak treba stierku spravit dokonale. Osobne vsak tieto super papierovo hladke steny nemam rad a nepacia sa mi.
1 0
zajo1 zajo1

zajo1 je offline (nepripojený) zajo1

Dobry den,
mi robime stierkovanie za 6 € vratane malovky na bielo.
Cena obsahuje : skrabanie stien, pretmelenie, penetrovanie, stierkovanie 2x, brusenie, malovanie na bielo . Je to kompletna cena vratane materialu a prace.
S pozdravom
0 0
madelleine madelleine

madelleine je offline (nepripojený) madelleine

Dobry den,
prerabame trojizbovy byt, chceme stierkovat, zacali sme skrabat steny, ale nemame s tym ziadne skusenosti. Navhlcili sme ich mydlovou vodou s valcekom, niektore miesta isli v pohode dole, ale niektore velmi tazko. Treba to zoskrabat uplne docista aj tu farbu ktora ide velmi tazko dole? (niektore miesta su asi natrete farbou na okna, alebo na radiator) Nemate nejake typy aby to islo lahsie dole? dakujem
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Piťko-amater Pozri príspevok
Teraz v zime ???

Prerábať treba v lete , všetko rýchlo schne a aj sa robí prijemnejšie.
Treba si to ísť skúsiť.30°C vonku tak pod plafónom cez 40.
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Treba to oškriabať čo najlepšie.To čo nejde dosekať a doškriabať,doryhovať.Na niektoré druhy farieb , latexové stierka nemusí chytiť.
0 0
about76 about76

about76 je offline (nepripojený) about76

Tak som sa aj ja vrhol na stierkovanie. Môj postup bol:
1.) Najskôr som navlhčil mydlovou vodou starú maľovku, urobil som to 2x a ten druhý raz som ju už aj zoškrabal. Išlo to úplne v pohode a dal som to na úplne najnižšiu vrstvu - pôvodná farba na omietke.
2.) Potom som pozametal steny a napenetroval klasickým penetrákom z bežnej predajne (2x - riedil som ho 1:1,5 samozrejme prvý náter musel zaschnúť, ja som ho nechal 24 hodín)
3.) naštudoval som si Rigipsové materiály. Kúpil som si Rimano 0-3, rozrobil a natiahol na jednu stenu cca 8 m2 (bude tam roldor). Mne sa netvorili žiadne hrudky, ako tu niekto písal. Stena bola pomerne krivá, takže nešlo natiahnuť rovnakú vrstvu všade. Ťahal som to väčším hladítkom (nejaká 50-60 myslím), ako bolo v návode, zdola hore a z mokrého do suchého. Ostávali mi stopy po hladítku, ale to som si povedal, že vyrovnám špongiovým. Lenže tu nastal problém, nevedel som kedy je to presne zavädnuté. Najskôr mi to bolo ešte veľmi mokré a potom už tuhé. Tak som ešte na vlhkú stenu natiahol ďalšiu vrstvu, lebo písali že tak sa lepšie spoja. Túto vrstvu som si už strážil a keď bola trochu tuhšia som hladil. Najskôr nastriekal a potom mokrým špongiovým hladítkom roztočil. Nechal som chvíľu tak a snažil sa veľkou špachtlou vyhladiť. Moc mi to nešlo, lebo som nemal žiadne mlieko. Ostávali mi ale stopy po špongii, tak som vedel, že dačo robím zle.
4.) Natiahol som druhú stenu, postupoval ako predtým, ale nenechal už tak vytuhnúť. Potom som si čítal toto fórum a zmenil som trošku techniku. Prebrúsil som tú prvú vrstvu a natiahol malým hladítkom stierku, podľa toho, kde to koľko bolo treba do roviny (úplná rovina to nebude, lebo panelová stena je vypuklá na niektorých miestach, ale to mi až tak nevadí). Potom ako som tu čítal, nechal to zaschnúť tak, že sa mi nelepila na prsty. Navlhčil stenu, roztočil mokrým špongiovým hladítkom a hneď rozťahoval mlieko špachtlou. Stena je viacmenej ok, aj keď ju podľa mňa budem musieť trošku prebrúsiť.

Neviem si predstaviť, že to ide aj bez brúsenia. A určite treba asi minimálne 2 vrstvy, som tu niekde aj čítal, že druhá je nutnosť, lebo to je taký technologický postup. Aj keď v návode to nepíšu. Každopádne som si myslel, že to bude ľahšie, ale teraz keď vychytávam ten grif, mám pocit že to aj ľahké je. Ale treba trošku zručnosť a vedieť, kedy čo robiť. Uvidím, ako mi to pôjde ďalej.
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
http://www.akosatorobi.sk/video/2335...adrove-omietky
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať