Zavrieť

Porady

dobrovoľne nezamestnaný + dohoda

vie mi niekto poradiť ak je 50 ročný človek dobrovoľne nezamestnaný, pracuje na dohodu. Môže zarobiť 330,- EUR mesačne? Nie je to nejako limitované? Podpíše si aj prehlásenie o nezdaniteľnej čiastke, zamestnávateľ platí garančné a úrazové.Pracuje asi 5 dní v mesiaci - nepravidelne- to sa podľa mńa nepočíta ako závislá činnosť. Je to naozaj tak?
Ďakujem Aldan
Usporiadat
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Vyska prijmu nie je obmedzena. Ano, moze podpisat vyhlasenie o nezdanitelnej casti, UP a GP plati Z-L, ako uvadzas.

Na aku dohodu? Dohoda o vykonani prace alebo o pracovnej cinnosti?

DoVP max. 350 hodin rocne, DoPC max. 10 hod./tyzdenne.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Ešte doplním Lianku, je to závislá činnosť.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Aldan Pozri príspevok
vie mi niekto poradiť ak je 50 ročný človek dobrovoľne nezamestnaný, pracuje na dohodu. Môže zarobiť 330,- EUR mesačne? Nie je to nejako limitované? Áno je je to suma max. 131,65 €. Podpíše si aj prehlásenie o nezdaniteľnej čiastke, zamestnávateľ platí garančné a úrazové. ÁNO, tak. Pracuje asi 5 dní v mesiaci - nepravidelne- to sa podľa mńa nepočíta ako závislá činnosť. Je to naozaj tak? Nie, nie je, je to ZČ.
Ďakujem Aldan
Odpovede v texte.
Opravila som svoju pravú časť odpovede, nevšimla som si, že je dobrovoľne nezamestnaný. Mea culpa.
Naposledy upravil Tweety : 17.06.09 at 11:56
0 0
Aldan Aldan

Aldan je offline (nepripojený) Aldan

Je to o pracovnej činnosti - vlastne podľa potreby je to tých 5-7 dní do mesiaca.
Dík za skorú odpoveď, plietlo ma to ak je niekto na podpore a tam je príjem limitovaný.
Aldan
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Aldan Pozri príspevok
vie mi niekto poradiť ak je 50 ročný človek dobrovoľne nezamestnaný, pracuje na dohodu. Môže zarobiť 330,- EUR mesačne? Nie je to nejako limitované? Podpíše si aj prehlásenie o nezdaniteľnej čiastke, zamestnávateľ platí garančné a úrazové.Pracuje asi 5 dní v mesiaci - nepravidelne- to sa podľa mńa nepočíta ako závislá činnosť. Je to naozaj tak?
Ďakujem Aldan
Ak je dobrovolne nezamestnaný, musí sa v Zdr.poisťovni prihlásiť ako samoplatitel. Vymeriavací základ samoplatitela je cca 191€ - mesačné preddavky 26.74 €. Ak zarobí viac, musí podať ročné zúčtovanie zdr.poistenia do 30.6. nasl. kal. roka a doplatiť rozdiel zdr.poistenia medzi vym.základom samoplatitela a skutočným príjmom.

Môže podpísať u zamestnávatela vyhlásenie k zdaňovaniu príjmov. Počas práce na dohodu nie je nemocensky ani dôchodkovo poistený a zamestnávatel za neho platí len úrazové a garančné poistenie.
0 0
Aldan Aldan

Aldan je offline (nepripojený) Aldan

Tweety, naozaj je to limitovaný zárobok tých 131,65 E ?
Ten človek je vlastne dobrovoľne nezamestnaný a nepoberá žiadne dávky. Alebo sa mám radšej spýtať na úrade práce? Dík
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Aldan Pozri príspevok
Tweety, naozaj je to limitovaný zárobok tých 131,65 E ?
Ten človek je vlastne dobrovoľne nezamestnaný a nepoberá žiadne dávky. Alebo sa mám radšej spýtať na úrade práce? Dík
Je evidovaný na úrade práce bez nároku na dávku v nezamestnanosti alebo vôbec nie je evidovaný ?
0 0
Aldan Aldan

Aldan je offline (nepripojený) Aldan

To neviem, je v tom rozdiel?
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Aldan Pozri príspevok
To neviem, je v tom rozdiel?
Dobrovoľne nezamestnaný = nie je evidovaný na úrade práce
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Aldan Pozri príspevok
To neviem, je v tom rozdiel?
uchádzač o zamestnanie evidovaný na úrade práce môže zarobiť 65% zo sumy životného minima. Ak zarobí viac, vyradia ho z evidencie.

Dobrovolne nezamestnaný registrovaný ako samoplatitel - príjem na dohodu nie je obmedzený, ale ak zarobí viac ako 191 € mesačne, musí podať ročné zúčtovanie zdr. poistenia a doplatiť rozdiel zdr.poistenia.
Pozri prísp. č. 6
0 0
Ester plus Ester plus

Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

Ako je to v prípade, že evidovaný nezamestnaný na úrade práce je zamestnaný aj na dohodu o pracovnej činnosti a jeho príjem z tejto dohody je vo výške limitovanej zákonom. V prípade že poberá podporu v nezamestnanosti je mu táto krátená o príjem z dohody?
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Ester plus Pozri príspevok
Ako je to v prípade, že evidovaný nezamestnaný na úrade práce je zamestnaný aj na dohodu o pracovnej činnosti a jeho príjem z tejto dohody je vo výške limitovanej zákonom. V prípade že poberá podporu v nezamestnanosti je mu táto krátená o príjem z dohody?
Nekráti sa mu nič, ak neprekročí zákonom stanovenú výšku. Je to suma, ktorú môže zarobiť ako nezamestnaný /131 eur/
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Ester plus Pozri príspevok
Ako je to v prípade, že evidovaný nezamestnaný na úrade práce je zamestnaný aj na dohodu o pracovnej činnosti a jeho príjem z tejto dohody je vo výške limitovanej zákonom. V prípade že poberá podporu v nezamestnanosti je mu táto krátená o príjem z dohody?
Ak poberá dávku v nezamestnanosti, príjem z dohody vo výške 65 % živ. minima nemá žiadny vplyv na výplatu dávky. Ak by zarobil viac, vyradia ho z evidencie a poberanie dávky zastavia.

Ak však poberá sociálne dávky, napr. dávku v hmotnej núdzi, príjem z dohody o pracovnej činnosti sa započítava celý, z príjmu z dohody o vykonaní práce sa nezapočítava čiastka vo výške 2,2-násobku živ.minima ročne.
0 0
terezamaria terezamaria

terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

som jednoducho žena
Aldan Pozri príspevok
Tweety, naozaj je to limitovaný zárobok tých 131,65 E ?
Ten človek je vlastne dobrovoľne nezamestnaný a nepoberá žiadne dávky. Alebo sa mám radšej spýtať na úrade práce? Dík
Keď je dobrovoľne nezamestnaný tak si platí sám zdravotné poistenie,je tzv.samoplatiteľ a nie je evidovaný na úrade práce. Môže zarobiť koľko mu dajú zarobiť u toho - ktorého zamestnávateľa.
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

Potrebovala by som poradiť - mám študenta, ktorý ukončil štúdium na jednej vysokej škole ale ešte dokončuje /ešte rok/ štúdium na vysokej škole.
V škole im povedali, že sa musí prihlásiť na zdravotnej poistovni a tak si sám platí zdravotné poistenie.

Otázka, ked bude pracovať na dohodu, /má podpísané vyhlásenie/ je nejaké obmedzenie výšky, ktorú môže zarobiť bez toho, aby sa nemuseli platiť odvody do SP na dochodkove, nemocenské..... poistenie.

/vyjadrujem sa jak hotentot, ale mzdy nie su moja silna stranka/
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Dáša_ Pozri príspevok
Potrebovala by som poradiť - mám študenta, ktorý ukončil štúdium na jednej vysokej škole ale ešte dokončuje /ešte rok/ štúdium na vysokej škole.
V škole im povedali, že sa musí prihlásiť na zdravotnej poistovni a tak si sám platí zdravotné poistenie.

Otázka, ked bude pracovať na dohodu, /má podpísané vyhlásenie/ je nejaké obmedzenie výšky, ktorú môže zarobiť bez toho, aby sa nemuseli platiť odvody do SP na dochodkove, nemocenské..... poistenie.

/vyjadrujem sa jak hotentot, ale mzdy nie su moja silna stranka/
Dáška, výška odmeny z dohody nemá vplyv na to, aby platil poistné na SP. Zamestnanec neplatí na SP nič, zamestnávateľ len GP a ÚP.
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

mzdarka renca Pozri príspevok
Dáška, výška odmeny z dohody nemá vplyv na to, aby platil poistné na SP. Zamestnanec neplatí na SP nič, zamestnávateľ len GP a ÚP.
Dakujem. Nebola som si úplne istá a nevedela som, z ktorej strany to začať študovať.
0 0
ivetkavrb ivetkavrb

ivetkavrb je offline (nepripojený) ivetkavrb

Dobrý večer, nadväzujem na predchádzajúcu diskusiu. Chcem sa spýtať, keď dobr.nezamestnaný nebude prihlásený do SP ako samoplatiteľ v čom má nevýhodu okrem toho, že v prípade PN mu nebude vyplatené nič a pracuje na dohodu o prac. činnosti.? Potrebovala by som to vedieť ešte dnes. Ďakujem.
0 0
Sabadka Sabadka

Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

Kto ma pozná vie.
ivetkavrb Pozri príspevok
Dobrý večer, nadväzujem na predchádzajúcu diskusiu. Chcem sa spýtať, keď dobr.nezamestnaný nebude prihlásený do SP ako samoplatiteľ v čom má nevýhodu okrem toho, že v prípade PN mu nebude vyplatené nič a pracuje na dohodu o prac. činnosti.? Potrebovala by som to vedieť ešte dnes. Ďakujem.
Odpracované roky sa mu nebudú zaratávať pri žiadosti o starobný dôchodok, nedostane podporu v nezamestnanosti(v prípade ak príde aj o prácu na dohodu, samozrejme musia byť splnené všetky podmienky na nárok podpory v nezamestnanosti ).
Nejde tam len o nevyplatenie dávok PN pri DPN ale sa to nabaľuje jedno na druhé má to dopad na starobný alebo predčasný dôchodok, invalidný dôchodok, podporu v nezamestnanosti.
Naposledy upravil Sabadka : 06.09.09 at 17:56
0 0
ivetkavrb ivetkavrb

ivetkavrb je offline (nepripojený) ivetkavrb

Ok.Ďakujem. Takže študent, ktorý ukončil štúdium v júni, sa nemusí ísť hlásiť na úrad práce ak chce byť dobrovoľne nezamestnaný a bude mať dohodu o prac. činnosti. Stačí ak sa prihlási do zdrav. pois. a zamestnávateľ ho prihlási ako brigádnika. Ešte raz Dˇ.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať