Zavrieť

Porady

Začiatok stavby

Čavte.
Rozhodol som sa stavať RD. Začal som študovať "internet" a čítam o stavebných materiáloch, úveroch, zákonoch, normách, koeficientoch prestupu tepla, izoláciách, metódach stavby, o ŠFRB, pôdnom fonde, povoleniach, projektoch atď... a mám v hlave jeden veľký guláš.

Chcem Vás preto poprosiť o postupný popis toho čo treba vybaviť, pripraviť zabezpečiť ... pred samotnou stavbou prípadne aj počas stavby.
Pozemok na ktorom by som chcel stavať je zatiaľ evidovaný v intraviláne obce ako orná pôda a jeho vlastníkom sú moji rodičia. Zatiaľ nemám vybavené nič a povedzme, že ani nič neviem.

Čim teda začať stavbu a ako pokračovať ? Prosím poraďte mi a dajme dokopy jeden obsiahli návod o stavbe od začiatku.
Ďakujem.
Usporiadat
mkys mkys

mkys je offline (nepripojený) mkys

Technické veci nájdeš vo viacerých príspevkoch, ale "papierové" veci, postupy atď, je prakticky všetko na téme CIMOMa :
http://www.porada.sk/t101034-skusim-...gislative.html
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
dolfort dolfort

dolfort je offline (nepripojený) dolfort

No na začiatku musí byť nejaká predstava o tom čo by si chcel na tej pôde postaviť. Niečo je keď chceš 80 m2 bungalov a iné keď chceš 400 m2 poschodovú vilu s bazénom.

Následne by som si zvážil svoje možnosti financovania stavby - bez prachov to nejde. Do stavby sa pusť až vtedy keď budeš mať naozaj reálnu šancu dokončiť dielo, či už máš hotovosť alebo financie z banky. V dome utopíš všetky svoje peniaze, a ešte aj tie ktoré si požičiaš, to mi ver.

Ďalší krok - nájsť si radiča projektanta alebo aj dvoch, ktorých názory si môžem konfrontovať. Keďže nič o stavaní neviem, potrebujem pár dobrých duší, ktoré mi zodpovedajú moje laické otázky. Veľa samozrejme nájdeš na porade, ale kopec vecí MUSÍ vidieť na mieste projektant.
Mne sa veľmi osvedčilo vždy si všetko kontrolovať, t.j. keď mi niekto niečo poradí, tak si to overím raz dva razy, popýtam sa inde, často si názor upravím alebo zistím niečo nové. Aj najúprimnejší radič sa môže sem tam mýliť.

A z konkrétnych krokov by som začal tým, že by som pozemok prepísal na seba, čiže buď darovacia alebo kúpna zmluva.
0 0
dzastinka1 dzastinka1

dzastinka1 je offline (nepripojený) dzastinka1

Ja som už tiež rozmýšľala nad založením takejto témy. CIMOM- ovu tému mám prečítanú, je tam veľa dobrých a užitočných rád, ale je to viac menej pre ľudí, ktorí už začínajú stavať, majú rozmyslený projekt a riešia konkrétne veci. Ja mám strach z toho, že keď raz sa už raz odhodlám pustiť do stavby, že jednoducho nebudem vedieť, kde začať. Či na obecnom úrade, na stavebnom, u elektrikárov. Takže by ma ozaj potešilo, keby sa táto téma rozvíja aj ďalej.
0 0
chandler chandler

chandler je offline (nepripojený) chandler

zacat treba pozemkom. zmenit ho na stavebny. a potom postupovat dalej projektom.
0 0
radEg radEg

radEg je offline (nepripojený) radEg

Super. Čiže som rozhodnutý chcem stavať, naberám skúsenosti a hľadám poradcov, majstrov, firmy a materiály. Pozemok mam vyhliadnutý. Dom chcem štandardný RD ale výber je závislý asi od nejakých rozhodnutí úradníkov.
Takže ako prve odporúčate kúpiť resp. prepísať na seba tento pozemok.
Ako ? Čo k tomu potrebujem kam mam isť ?

Čo bude nasledovať ? Výťah s pôdneho fondu ? Žiadosť o nejaké predbežné rozhodnutie na stavebnom úrade ? Žiadosti o zriadenie prípojok ? Výber projektu ? Aky maximálne velký dom možem stavať na pozemku šírky 15m ? Ako má byť dom otočený ? Vstup na pozemok od fiktívnej cesty je zo severu.
Dajme to všetko dokopy v jednom vlákne. Nemusí to byť špecifické na konkrétny môj prípad ale aspoň štandardný postup.

Zaťiaľ velmi pekne ďakujem.
0 0
mkys mkys

mkys je offline (nepripojený) mkys

mkys Pozri príspevok
Technické veci nájdeš vo viacerých príspevkoch, ale "papierové" veci, postupy atď, je prakticky všetko na téme CIMOMa :
http://www.porada.sk/t101034-skusim-...gislative.html
Skopírované
Len jedno :

Skôr než začnete vypracovávať PD, zistite si, či stavba na pozemku môže byť postavená podľa :

1 . podmienok územného plánu
2. trasovaní jestvujúcich vedení a ich prípadných ochranných pásiem.
0 0
chandler chandler

chandler je offline (nepripojený) chandler

tu ta nikto za ruku vodit nebude. odpovedia ti len na konkretne otazky. takze bud si o tom velmi vela nastudujes a bude sa pytat konkretne, alebo si zaplat konzultanta - najlepsie asi niekoho kto vybavuje stavebne povolenia ten bude vediet poradit na zaciatku najviac.
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
radEg Pozri príspevok
Takže ako prve odporúčate kúpiť resp. prepísať na seba tento pozemok.
1. Ako ?
2. Čo k tomu potrebujem kam mam isť ?
3. Čo bude nasledovať ?
4. Výťah s pôdneho fondu ?
5. Žiadosť o nejaké predbežné rozhodnutie na stavebnom úrade ?
6. Žiadosti o zriadenie prípojok ?
7. Výber projektu ?
8. Aky maximálne velký dom možem stavať na pozemku šírky 15m ?
9. Ako má byť dom otočený ?
10. Vstup na pozemok od fiktívnej cesty je zo severu.
Dajme to všetko dokopy v jednom vlákne. Nemusí to byť špecifické na konkrétny môj prípad ale aspoň štandardný postup. Zaťiaľ velmi pekne ďakujem.
K jednotlivým bodom :
1. Ako ? Jednoducho
2. Čo k tomu potrebujem kam mam isť ? Peniaze.
3. Čo bude nasledovať ? Neviem.
4. Výťah s pôdneho fondu ? Neviem.
5. Žiadosť o nejaké predbežné rozhodnutie na stavebnom úrade ? Aké ?
6. Žiadosti o zriadenie prípojok ? Asi.
7. Výber projektu ? Určite.
8. Aky maximálne velký dom možem stavať na pozemku šírky 15m ? Neviem.
9. Ako má byť dom otočený ? Neviem.
10. Vstup na pozemok od fiktívnej cesty je zo severu. Paráda.


radEg Pozri príspevok
Dajme to všetko dokopy v jednom vlákne. Nemusí to byť špecifické na konkrétny môj prípad ale aspoň štandardný postup.
Je to v jednom vlákne a bez špecifikácie.


CIMOM

______________________________________________

PS : Nechcem ťa odradiť, ale tvoje otázky sú úplne, ale úplne všeobecné.
Mimochodom : čo povieš na moje auto ? (vieš mi odpovedať ?)

_________________________________

Daj konkrétne otázky a pokračujeme.
Naposledy upravil Miloš Mičega - CIMOM TN : 26.06.09 at 18:29
0 0
branislavp branislavp

branislavp je offline (nepripojený) branislavp

radEg Pozri príspevok
Super. Čiže som rozhodnutý chcem stavať, naberám skúsenosti a hľadám poradcov, majstrov, firmy a materiály. Pozemok mam vyhliadnutý. Dom chcem štandardný RD ale výber je závislý asi od nejakých rozhodnutí úradníkov.
Takže ako prve odporúčate kúpiť resp. prepísať na seba tento pozemok.
Ako ? Čo k tomu potrebujem kam mam isť ?

Čo bude nasledovať ? Výťah s pôdneho fondu ? Žiadosť o nejaké predbežné rozhodnutie na stavebnom úrade ? Žiadosti o zriadenie prípojok ? Výber projektu ? Aky maximálne velký dom možem stavať na pozemku šírky 15m ? Ako má byť dom otočený ? Vstup na pozemok od fiktívnej cesty je zo severu.
Dajme to všetko dokopy v jednom vlákne. Nemusí to byť špecifické na konkrétny môj prípad ale aspoň štandardný postup.

Zaťiaľ velmi pekne ďakujem.
Stavebný pozemok o šírke 15 m by som v žiadnom prípade neodporúčala. Doporučujem Ti preštudovať stavebný zákon a tam sa dozvieš viac o dodržaní hraníc so susednými domami atď. Potom si sám zvážiš tú šírku pozemku 15 m. Alebo Ti to bude vyhovovať, ak budeš stavať menší domček. Aký chceš mať dom to musíš vedieť Ty a nie úradník, samozrejme s prihliadnutím na finančné možnosti a na veľkosť a tvar pozemku.
Najsamprv Ti radím, aby si navštívil Tvoj príslušný stavebný úrad v mieste svojho bydliska. Tam Ti poradia odborníci.
0 0
Sedrik89 Sedrik89

Sedrik89 je offline (nepripojený) Sedrik89

V pohode sa da stavat aj na 15m pozemku. Ja idem stavat na sirke pozemku 13,5m, a dom bude mat so zateplenim 8m. Mne to takto plne vyhovuje, ale budem mat poschodie. Na bungalov je priuzky. To ci postavis na 15m pozemku dom zalezi aj od toho, ako su postavene stavby na vedlajsich pozemkoch. Da sa ist aj blizsie, nez je 2m od hranice atd atd, za dodrzania urcitych podmienok.
0 0
radEg radEg

radEg je offline (nepripojený) radEg

Ahojte.
Občas mam pocit, že na fórach sú len ľudia, ktorý hľadajú pomoc a snažia sa niečo opýtať a potom ľudia, ktorý im odpovedajú príspevkami typu už to tu bolo, vygoogli si to, naštuduj si to lebo nič nevieš a nevieš sa spýtať konkrétne atď... A nakoniec napíšu, že len zahlcujú fórum novými vláknami. Ale stále verím že to tak nieje.

Chcem preto znova poprosiť tých čo chcú poradiť aby poradili. Len tak z dobrej vôle lebo vedia. Ak to tu už bolo a vedia kde možno by bolo jednoduchšie skopírovať samotný text. Budem Vám vďačný a možno aj iný čitatelia čo majú menej schopností alebo času všetko hľadať a študovať.

branislavp: Stavať dom na pozemku širokom 15m sa určite dá, je to len vec výberu projektu. Samozrejme ak niekto má väčší pozemok alebo má viac financií určite premýšľa inak. Ja nie.
Minimálna vzdialenosť dvoch susedných objektov by mala byť aspoň 7m, vzdialenosť domu od spoločných hraníc pozemku je stanovená na min. 2m a od cesty 3m. So súhlasom suseda môžeme znížiť vzdialenosť k susedovmu domu na 4 metre s určitými obmedzeniami. Tie sú:
na strane od suseda môže byť len malé okienko napr. záchod, špajza. Tie 2m sa tiež dajú so súhlasom suseda znížiť.
http://www.porada.sk/t72822-vzdialen...d-pozemku.html

Vedľajšie pozemky sú zatiaľ bez stavieb a sú využívané ako orná pôda. Čo v takomto prípade ?
Zatiaľ mi z toho vychádza, že ak nebudem mať žiadnu výnimku a v okolí nestojí žiadna stavba môžem postaviť dom široký 11m a nemusím riešiť 7m vzdialenosť ale len 2m z každej strany hranice pozemku a okná môžem mať zo všetkých strán. Môžem žiadať o výnimku ak v okolí nestojí žiadna stavba (aj na úkor okien) resp. v tomto prípade mám výnimku automaticky ?

branislavp: Žiadať radu od úradníkov by som chcel až potom ak budem mať aspoň predstavu čo sa ich mám spýtať, spísané nejaké otázky aby som tam nechodil dva krát denne. Vo všeobecnosti mám zlú skúsenosť s ochotou úradníkov preto sa najskôr informujem tu. Ale beriem to ako dobre mienenú radu.

Pred kúpou pozemku treba overiť či na pozemku je možné stavať podľa podmienok územného plánu a trasovaní jednotlivých vedení a ich prípadných ochranných pásiem. Osobne to mám overené z územného plánu.

Potom navrhujete kúpiť pozemok. Na vypracovanie zmluvy je potrebné: znalecký posudok, list vlastníctva, kópia katastrálnej mapy s vyznačeným pozemkom.
Ak je pozemok darovaný asi nieje potrebné mať peniaze na kúpu ale asi je potrebné zaplatiť daň z darovania. Je to tak alebo sa mýlim? Od čoho závisí veľkosť dane ?

Po uzatvorení kúpno-predajnej zmluvy treba prevod zapísať do katastra nehnuteľnosti.
Je treba robiť výťah z pôdneho fondu ak je pozemok vedený ako orná pôda v intraviláne obce (veľkosť pozemku 904 m2)?

CIMOM: vzhľadom na tvoje vlákno (ktoré som ešte neprečítal) usudzujem, že chceš poradiť ale ja som absolútny laik a preto sa neviem pýtať na konkrétne veci. Možno by mi pomohlo ak by si ma trocha nasmeroval. Je otázka „Či je treba výťah z pôdneho fondu ?“ všeobecná, keď som písal, že je to orná pôda v intraviláne obce ? Nemám predstavu v akom poradí čo nasleduje preto som to zhrnul do pár otázok ako laik.

Zatiaľ ďakujem všetkým za príspevky.
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
Stavebná agenda je tak zložitá, že každá čo i len malá zmena môže nastoliť x kombinácií riešení.
Hneď v prvom príspevku ťa mkys odkázal na linku : http://www.porada.sk/t101034-skusim-...gislative.html

Naozaj je tam prakticky všetko čo pravdepodobne potrebuješ.
Myslím, že si to treba prečítať. Hneď tretí príspevok je tam tento, ktorý uvádzam. Jasne z neho vyplýva, že súhlas suseda so stavbou nepotrebuješ. je to rozobrané aj ďalej. Založil som k tomu samostatnú tému na linku :http://www.porada.sk/t106294-odmena-...rad-a-pre.html



CIMOM Pozri príspevok
K prestavbe RD, ale aj ku každej stavbe treba v jednoduchosti postupovať nasledovne §-fy uvádzam zo stavebného zákona (50/1976):
1. Dať si vypracovať projekt (PD). Pri jednoduchej stavbe (pozri § 139b ods. 1 SZ) stačí aj projektant bez okrúhlej pečiatky (pozri § 46 ods. 6 písm. a/). Ak sa nejedná o jednoduchú alebo drobnú stavbu, musí mať okrúhlu pečiatku.

2. K žiadosti o stav. povolenie (SP) si zabezpečiť po vypracovaní PD vyjadrenia dotknutých orgánov. Uvediem to, že k RD sa RUVZ (hygiena) nevyjadruje. K jednoduchej stavbe sa nevyjadruje (OR HaZZ - hasiči). Z hľadiska ochrany ŽP - vôd je dotknutý orgán obec (§ 63 ods. 3 písm. a/ zák. č. 364/2004 Z.z. o vodách).

3. Môžu byť aj ďalšie dotknuté orgány, podľa umiestnenia stavby, napr. Obvodný lesný úrad pri stavbe v ochrannom pásme lesa (50 m) podľa § 60 ods. 2 písm. c) a d) zákona č. 326/2005 o lesoch; obvodný pozemkový úrad podľa zákona č. 220/2004 Z.z. pri vyňatí pozemku z pôdneho fondu atď.

4. Ďalej treba požiadať o vyjadrenie príslušných správcov verejných sietí (voda, elektrika, plyn, telekomunikácie - ST). Určite tých, na ktorých sa stavba napája, alebo zmenou sa môže napojenie meniť, alebo zásadne sa menia odberané parametre. Ďalej tých správcov, ktorých sa stavbou môže zasiahnuť do sietí v ich správe, napr. aj ORANGE, T-Mobile, ale aj káblová televízia a pod. UPOZORŇUJEM na to, že poškodenie telekomunikačného vedenia môže byť posúdené ako trestný čin - zákon 610/2003 Z.z. o elktronických komunikáciách v spojení s trestným zákonom.

5. Uvedené stačí k tomu, aby sa dala podať žiadosť o SP. K žiadosti sa prikladá 2 x PD, správny poplatok (položka č. 60 v prílohe k zákonu č. 145/1995 Z.z. o správnych poplatkoch).

6. Ak by napr. stavba alebo nadstavba bola v blízkosti susednej stavby s obytnými miestnosťami, môže stavebný úrad požadovať predloženie svetelnotechnickej štúdie na presvetlenie obytných miestností (aj na povoľovanú stavbu).

7. V žiadosti musí byť uvedené, či sa bude stavba uskutočňovať svojpomocne, alebo dodávateľsky. Dodávateľ môže byť vybratý aj po vydaní SP, teda nemusí byť známy v čase stavebného konania. V takom prípade musí stavebný úrad dať podmienku, oznámiť zhotoviteľa dodatočne (pozri § 66 ods. 3 písm. h/ SZ). Pri svojpomocnom uskutočňovaní stavby musí byť zabezpečené odborné vedenie stavby stavebným dozorom (pozri § 44 ods. 1).


V § 8 a 9 vyhl. č. 453/2000 Z.z. je presne uvedené čo sa dáva k žiadosti o SP a čo má žiadosť obsahovať. Ja som sa pokúsil dať taký hlavný výcuc.

NA VEDOMIE : Stavebnému povoleniu predchádza vydanie územného rozhodnutia. Podľa § 39a ods. 4 SZ stavebný úrad spojí úz. konanie so stavebným pri jednoduchej a drobnej stavbe, jej nadstavbe alebo prístavbe. Ešte je aj jedna možnosť, treba si pozrieť tento §. Prečo to uvádzam. Stavebný úrad SPOJÍ a nie môže spojiť. T.j. ak by stavebný úrad chcel vydať samostatné územné samostatne, tak koná v rozpore so zákonom.


DODATOK !!! :
K žiadosti sa nikdy nemusí dokladať stanovisko vlastníka susednej nehnuteľnosti. Stavebný úrad to nemôže vyžadovať, ale určite to niekde pýtajú. Konajú protizákonne. Môžu to požadovať, iba ak by ste stavbou zasiahli na susedný pozemok, teda aj prípojkou. Vtedy ale nemusí pýtať vyjadrenie suseda, ale doklad o inom práve podľa § 139 ods. 1 SZ.
Dodávam, že stavebný úrad nemôže požadovať súhlas suseda s povolením stavby ani v tom prípade, ak budete na výstavbu potrebovať ísť na jeho pozemok (napr. lešenie). Ak sa so susedom nedohodnete, môže sa na stavebnom úrade podať žiadosť o uloženie opatrenia na susednom pozemku (§ 135). Takéto rozhodnutie je prvostupňové, možno sa proti nemu odvolať, ale pri jeho kvalitnom (vecnom) a procesnom zvládnutí je na "svete" možnosť za podmienok uvedených v rozhodnutí vstúpiť na susedný pozemok. Samozrejme, že aj tak môže byť prekážka, sused nemusí súhlasiť (fyzicky nepustí nikoho). Potom je už len ísť spôsobom nariadenia výkonu rozhodnutia, ale to už idem do extrému.

Toľko v krátkosti. Ak pomôže, tak OK.


CIMOM


Na konkrétnu otázku ti odpoviem, resp. poradím ti

Mimochodom :
1. V prvom rade si zisti v územnom pláne , či je pozemok určený na zástavbu.

2. Ak áno a je to orná pôda, ako uvádzaš suseda, tak budeš potrebovať túto pôdu vyňať. Do 500 m2 je to bez rozhodnutia. Myslím, že keď budeš riešiť už toto, tak budeš na tom dobre.



CIMOM
Naposledy upravil Miloš Mičega - CIMOM TN : 27.06.09 at 18:14
0 0
radEg radEg

radEg je offline (nepripojený) radEg

Mam to teda chápať tak, že najskôr je potrebné podať žiadosť o stavebné povolenie a až keď dostanem povolenie až potom nasleduje procedúra vynímania z pôdneho fondu ?

CIMOM Pozri príspevok
2. Ak áno a je to orná pôda, ako uvádzaš suseda, tak budeš potrebovať túto pôdu vyňať. CIMOM
Tu som nepochopil toho suseda. Pozemok kde chcem stavať je orná pôda a je mojich rodičov. Susedné pozemky sú tiež vedené ako orná pôda a nestoja na nich žiadne stavby. Čo si myslel tým susedom.

CIMOM Pozri príspevok
Do 500 m2 je to bez rozhodnutia.
CIMOM
V tvojom vlákne som sa dočítal, že sa vyníma len pozemok pod zastavanú plochu. Ak teda dom bude mať cca 155m2 je to bez rozhodnutia ? Čo pre mňa znamená bez rozhodnutia ?


Dik.
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
radEg Pozri príspevok
1.**** Mam to teda chápať tak, že najskôr je potrebné podať žiadosť o stavebné povolenie a až keď dostanem povolenie až potom nasleduje procedúra vynímania z pôdneho fondu ?2.** Tu som nepochopil toho suseda. Pozemok kde chcem stavať je orná pôda a je mojich rodičov. Susedné pozemky sú tiež vedené ako orná pôda a nestoja na nich žiadne stavby. Čo si myslel tým susedom.*3.**** V tvojom vlákne som sa dočítal, že sa vyníma len pozemok pod zastavanú plochu. Ak teda dom bude mať cca 155m2 je to bez rozhodnutia ? Čo pre mňa znamená bez rozhodnutia ?Dik.
K bodu č. :

1. Vyníma sa v priebehu konania na základe oznámenia o začatí spojeného územného a stavebného konania. Alebo ti môže dať stavebný úrad predtým samostatný list (potvrdenie) v tom zmysle, že pozemok je určený podľa územného plánu na zastavanie.

2. To je tá vec, že neviem presne odpovedať, keď nie je presne položená otázka. Toho suseda som myslel tak, že máš tak isto ornú pôdu ako on.
Mimo iného sused má v konaní postavenie účastníka konania a môže si uplatniť námietky a pripomienky. Súhlas od neho nepotrebuješ. To je jedno či to je rodina alebo nie.

3.* Áno, je to jednoduchšie. Treba vyňať aj prístup na pozemok (teda nejakú plochu k domu. Doporučujem vyňať tak cca 480 m2. Je to cca § 19 zákona 220/2004 Z.z.

CIMOM
Naposledy upravil Miloš Mičega - CIMOM TN : 27.06.09 at 21:27
0 0
radEg radEg

radEg je offline (nepripojený) radEg

CIMOM Pozri príspevok
3.* Áno, je to jednoduchšie. Treba vyňať aj prístup na pozemok (teda nejakú plochu k domu. Doporučujem vyňať tak cca 480 m2. Je to cca § 19 zákona 220/2004 Z.z.
CIMOM
V §17 220/2004 Z.z. je uvedené že
"(2) Rozhodnutie o odňatí nie je potrebné
b) v hraniciach zastavaného územia obce, ak nejde o plochu väčšiu ako 1 000 m2."

Rozumiem tomu správne, že tým pádom (keďže sa jedná o pozemok 940m2) by som nemusel žiadať o vyňatie/odňatie ?
Ty si písal 500 m2 je to nejaká zmena v zákone alebo len chybička ?
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
radEg Pozri príspevok
V §17 220/2004 Z.z. je uvedené že
"(2) Rozhodnutie o odňatí nie je potrebné
b) v hraniciach zastavaného územia obce, ak nejde o plochu väčšiu ako 1 000 m2."

Rozumiem tomu správne, že tým pádom (keďže sa jedná o pozemok 940m2) by som nemusel žiadať o vyňatie/odňatie ?
Ty si písal 500 m2 je to nejaká zmena v zákone alebo len chybička ?
treba pozrieť zákon 219/2008, ktorý novelizoval 220/2004.

tam je spomínaných 500 m2.


CIMOM
0 0
radEg radEg

radEg je offline (nepripojený) radEg

CIMOM Pozri príspevok
treba pozrieť zákon 219/2008, ktorý novelizoval 220/2004.

tam je spomínaných 500 m2.

CIMOM
No to sa parádne komplikuje.
219/2004 odsek 10
b) ak ide o výmeru odnímanej plochy do 500m2 v hraniciach
zastavaného územia obce podľa § 2 písm. i).“.


220/2004 § 2 písm. i
i) hranicou zastavaného územia obce hranica územia vytýčeného lomovými bodmi zastavaného územia obce, ktoré boli premietnuté
do odtlačkov katastrálnych máp k 1. januáru 1990.


Aká bola hranica obce 1.1.1990 ? Toto už vidím ako konkrétnu otázku na úradníkov.

Ale zistil som že je možné podať žiadosť o vydanie UPI - územnoplánovacej informácie ktorá by mala všetky tieto veci objasniť. Je to bezplatne, stačí vedieť číslo parcely C a netreba ani chodiť na úrad. A podľa všetkého asi nemusím byť ani majiteľom parcely na ktorú sa informujem.
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
radEg Pozri príspevok
No to sa parádne komplikuje.
219/2004 odsek 10
b) ak ide o výmeru odnímanej plochy do 500m2 v hraniciach
zastavaného územia obce podľa § 2 písm. i).“.


220/2004 § 2 písm. i
i) hranicou zastavaného územia obce hranica územia vytýčeného lomovými bodmi zastavaného územia obce, ktoré boli premietnuté
do odtlačkov katastrálnych máp k 1. januáru 1990.


Aká bola hranica obce 1.1.1990 ? Toto už vidím ako konkrétnu otázku na úradníkov.

Ale zistil som že je možné podať žiadosť o vydanie UPI - územnoplánovacej informácie ktorá by mala všetky tieto veci objasniť. Je to bezplatne, stačí vedieť číslo parcely C a netreba ani chodiť na úrad. A podľa všetkého asi nemusím byť ani majiteľom parcely na ktorú sa informujem.

Územný plán si môžeš pozrieť aj na internete.

Vyňatie je v tvojom prípade najmenší problém, takže netreba s tým stresovať.

Ak mi napíšeš obec (mesto) - môže byť aj súkrmnou správou, pozriem sa , či je spracovaná UPD.


Tá žiadosť o úpd, ak by sa podávala tak ju treba formulovať aj tak, aby bola podkladom pre pozemkový úrad .

Treba žiadať aj o vyjadrenie k možnosti výstavby RD pre účely vyňatia.


CIMOM
0 0
radEg radEg

radEg je offline (nepripojený) radEg

Cavte. Chcem sa Vás spýtať ako to je s prípojkou elektriky. Ak na pozemku nieje prípojka, počul som že ak obec vydá SP je povinná dotiahnúť kábel až po skrinku k stavbe. J eto pravda ? Kde v zákone to prosím nájdem ?
Dkaujem.
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
radEg Pozri príspevok
Cavte. Chcem sa Vás spýtať ako to je s prípojkou elektriky. Ak na pozemku nieje prípojka, počul som že ak obec vydá SP je povinná dotiahnúť kábel až po skrinku k stavbe. J eto pravda ? Kde v zákone to prosím nájdem ?
Dkaujem.
NIKDE !!!


CIMOM
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať