Zavrieť

Porady

Ciastocny-plny invalidny dochodok

Ako to komisia prideluje? Je mi jasne, ze podla vysky % postihnutia. Ale do kolko je ciastocny inval. dochodok a od kolko je plny? Ci je to rozne podla diagnozy??? Vdaka za rady.
Usporiadat
mladikbez_zivota mladikbez_zivota
Zdravim chcem sa spytat mam 26r. a odpracovaneho asi len rok a pol ,neviem ci sa mi rata aj rok co som bol vojak.ak ano tak 2 a pol roka .Doktorka mi aj navrhla ciastocny invalidny d.nakolko mam tazke maniodepresivne stavy.Ale ta tabulka nepusti mal by som mat min.4roky odpracovane.Ale nedokazem nikde vydrzat robim aj bez zmluv posledne 2-3roky sa snazim len aby som mal na zaplatenie zdravitnej poistky.Da sa uhradzat aj z vlastneho to dochodkove poistenie kazdy mesiac?Lebo ako nahle sa ja zamestnam na zmluvu nies som schopny tam uz dojst su to hrozne stavy.Rozmyslam uz aj o tom ze to ukoncim lebo nevidim ziadne vychodisko.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

mladikbez_zivota Pozri príspevok
Zdravim chcem sa spytat mam 26r. a odpracovaneho asi len rok a pol ,neviem ci sa mi rata aj rok co som bol vojak.ak ano tak 2 a pol roka .Doktorka mi aj navrhla ciastocny invalidny d.nakolko mam tazke maniodepresivne stavy.Ale ta tabulka nepusti mal by som mat min.4roky odpracovane.Ale nedokazem nikde vydrzat robim aj bez zmluv posledne 2-3roky sa snazim len aby som mal na zaplatenie zdravitnej poistky.Da sa uhradzat aj z vlastneho to dochodkove poistenie kazdy mesiac?Lebo ako nahle sa ja zamestnam na zmluvu nies som schopny tam uz dojst su to hrozne stavy.Rozmyslam uz aj o tom ze to ukoncim lebo nevidim ziadne vychodisko.
Počkaj do januára 2010 zmení sa zákon, a budú Ti stačiť 2 roky poistenia. Chod sa pýtať na SP, koľko máš platené odvody. Ak Ti niečo bude chýbať tak si to doplať. A v januári požiadaj o dôchodok.
viď

[hore]Potrebný počet rokov dôchodkového poistenia


Počet rokov dôchodkového poistenia na vznik nároku na invalidný dôchodok poistenca vo veku

  • do 20 rokov je menej ako jeden rok,
  • nad 20 rokov do 24 rokov je najmenej jeden rok,
  • nad 24 rokov do 28 rokov je najmenej dva roky,
  • nad 28 rokov do 34 rokov je najmenej päť rokov,
  • nad 34 rokov do 40 rokov je najmenej osem rokov,
  • nad 40 rokov do 45 rokov je najmenej 10 rokov,
  • nad 45 rokov je najmenej 15 rokov.

Počet rokov dôchodkového poistenia na vznik nároku na invalidný dôchodok sa zisťuje z obdobia pred vznikom invalidity.


Zdroj : http://portal.gov.sk/Portal/sk/Defau...tID=39&aid=198
0 0
mladikbez_zivota mladikbez_zivota
Diky ,snad to teda tak bude a nevies ci sa mi tam zarata aj to ze som bol ako vojak na Civilke ale je to tam pisane ako vojak 13 mesiacov?
Lebo ak nie tak som si ratal a mam len rok a pol odrobene.A este otazka ak si doplatim volaco do tej SP to sa zaratava na mesiace ze doplatim trebars 6 mesiacov a zaratane uz budem mat ako by som odpracoval 2 respektive tie 3 a pol roka?diky
Fakt sa chytam poslednej slamky doma to ako tak zvladam telo sa dava dokopy ale akonahle som v praci nezvladam to zatazenie nikde.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

mladikbez_zivota Pozri príspevok
Diky ,snad to teda tak bude a nevies ci sa mi tam zarata aj to ze som bol ako vojak na Civilke ale je to tam pisane ako vojak 13 mesiacov?
Lebo ak nie tak som si ratal a mam len rok a pol odrobene.A este otazka ak si doplatim volaco do tej SP to sa zaratava na mesiace ze doplatim trebars 6 mesiacov a zaratane uz budem mat ako by som odpracoval 2 respektive tie 3 a pol roka?diky
Fakt sa chytam poslednej slamky doma to ako tak zvladam telo sa dava dokopy ale akonahle som v praci nezvladam to zatazenie nikde.
Neviem či civilka sa Ti ráta do odpracovaných rokov.
Pokial si evidovaný na UP, tak si môžeš spätne doplatiť dôchodkové odvody do SP, aby si splnal podmienku.

Ak sa Ti civilka bude rátať, tak nemusíš platiť nič. Chod sa opýtať na SP, koľko rokov máš odpracovaných aby ti povedali počet dní. Ak bude viac ako 730 tak nemusíš platiť nič. Ak menej tak musíš doplatiť toľko aby si mal minimálne 731 dní do kopy platených.

Ináč pri dohode o vykonaní práce za teba nikto odvody neplatí. Len ak si v pracovnom pomere. Preto sa chod radšej pýtať.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

mladikbez_zivota Pozri príspevok
Diky ,snad to teda tak bude a nevies ci sa mi tam zarata aj to ze som bol ako vojak na Civilke ale je to tam pisane ako vojak 13 mesiacov?
Lebo ak nie tak som si ratal a mam len rok a pol odrobene.A este otazka ak si doplatim volaco do tej SP to sa zaratava na mesiace ze doplatim trebars 6 mesiacov a zaratane uz budem mat ako by som odpracoval 2 respektive tie 3 a pol roka?diky
Fakt sa chytam poslednej slamky doma to ako tak zvladam telo sa dava dokopy ale akonahle som v praci nezvladam to zatazenie nikde.
Si evidovaný na úrade práce ?
Za dobu evidencie sa dá doplatiť dôchodkové poistenie spätne, inak len ododňa doručenia prihlášky dobrovolne poistenej osoby.
Nie je však možné doplatiť len samotné dôchodkové poistenie - je spojené aj s invalidným poistením a inými príspevkami.
0 0
mladikbez_zivota mladikbez_zivota
No ja uz som asi 3 roky dobrovolne nezamestnany mam tam 2 mesiace evidencie na UP pokial som nesiel na civilnu sluzbu to bolo v roku 2002.Potom po civilnej sluzbe dalsie 4 mesiace som bol na UP na konci roku 2003 do aprila 2004 .Niekde som cital ze aj ta civilna sa zaratava ale tak ci tak muselo by platit to co tu pisal niekto vyssie ta zmena zakona od januara.A tieto mesiace co som bol pred rokmi na UP uviedol sa daju doplatit ?A asi by som mal cim skor zajst aj na urad prace sa zaevidovat nech sa mi rata volaco a pokusit sa aj ked s marodkami niekde dovtedy prezivat.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

mladikbez_zivota Pozri príspevok
No ja uz som asi 3 roky dobrovolne nezamestnany mam tam 2 mesiace evidencie na UP pokial som nesiel na civilnu sluzbu to bolo v roku 2002.Potom po civilnej sluzbe dalsie 4 mesiace som bol na UP na konci roku 2003 do aprila 2004 .Niekde som cital ze aj ta civilna sa zaratava ale tak ci tak muselo by platit to co tu pisal niekto vyssie ta zmena zakona od januara.A tieto mesiace co som bol pred rokmi na UP uviedol sa daju doplatit ?A asi by som mal cim skor zajst aj na urad prace sa zaevidovat nech sa mi rata volaco a pokusit sa aj ked s marodkami niekde dovtedy prezivat.
Či sa ti ráta civilná služba do doby dôchodkového poistenia potrebného pre priznanie inv. dôchodku zodpovedne odpovedať neviem - skús zavolať na bezplatnú infolinku sociálnej poisťovne

Informácie o dôchodkoch,
bezplatná linka

0800 123 123

V každom prípade treba navštíviť pobočku sociálnej poisťovne, aby si zistil kolko máš evidovaných rokov dôch. poistenia. Súčasne sa prihlás ako dobrovolný platitel dôchodkového poistenia. Vybavenie inv. dôchodku trvá dlhšiu dobu a keďže od 1.1.2010 sa menia podmienky na sledovanie doby dôch.poistenia, ak ti posudková komisia SP prizná pokles výkonu práce viac ako 40 % - mohol by ti vzniknúť nárok na inv. dôchodok.

Ak chceš, aby si mal nárok na nemocenské, prihlás sa ako dobrovolne nemocensky poistená osoba v soc.poisťovni. Nárok na nemocenské budeš mať po 270 dňoch poistenia.

neskúšal si orientovať sa na nejakú prácu na živnosť. Neviem aké máš vzdelanie - ak sa zaeviduješ na úrade práce, po troch mesiacoch evidencie máš možnosť požiadať o dotáciu na samostatne zárobkovú činnost. Predtým musíš absolvovať školenie podnikatelského minima, spracovať a úspešne obhájiť podnikatelský plán ...
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

mladikbez_zivota Pozri príspevok
No ja uz som asi 3 roky dobrovolne nezamestnany mam tam 2 mesiace evidencie na UP pokial som nesiel na civilnu sluzbu to bolo v roku 2002.Potom po civilnej sluzbe dalsie 4 mesiace som bol na UP na konci roku 2003 do aprila 2004 .Niekde som cital ze aj ta civilna sa zaratava ale tak ci tak muselo by platit to co tu pisal niekto vyssie ta zmena zakona od januara.A tieto mesiace co som bol pred rokmi na UP uviedol sa daju doplatit ?A asi by som mal cim skor zajst aj na urad prace sa zaevidovat nech sa mi rata volaco a pokusit sa aj ked s marodkami niekde dovtedy prezivat.
možno nebude treba nič doplácať .. do roku 2003 (podľa starého zákona) sa započítavala aj doba štúdia (od 15. resp16.teho roku veku). Tak predpokladám, že tam ten nejaký rôčik budeš mať.. či nie
A tá úprava, čo písala xanti vyššie, je už v teraz platnom zákone (§72 http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-...2009-a.html#72), len nadobúda účinnosť až od 1.1.2010 (čiže už to určite platí)
Tak sa na to ešte pozri .. do roku 2003 by si mal mať doma aj výpis zo SP - tam zistíš, ako si mal školu započítanú .. a tiež aj tú civilnú službu.
Takže v januári ti budú stačiť dva roky
0 0
2206 2206

2206 je offline (nepripojený) 2206

zdravím, zaujímalo by ma ako dlho možem byť najviac práceneschopná? Som na čiastoč. invalidnom dochodku a moj zdravotný stav si vyžaduje šetrenie a trvalé liečenie. V tomto roku som bola doteraz PN 6mesiacov na odporučenie ošetrujúceho lekára neurológa a ortopéda. A može mi obvodný lekár ukončiť PN, keď nie je moj ošetrujúci? vďaka
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

2206 Pozri príspevok
zdravím, zaujímalo by ma ako dlho možem byť najviac práceneschopná? Som na čiastoč. invalidnom dochodku a moj zdravotný stav si vyžaduje šetrenie a trvalé liečenie. V tomto roku som bola doteraz PN 6mesiacov na odporučenie ošetrujúceho lekára neurológa a ortopéda. A može mi obvodný lekár ukončiť PN, keď nie je moj ošetrujúci? vďaka
PN s nárokom na nemocenské trvá 52 kal. týždňov. Do tohto obdobia sa započítava aj predchádzajúca PN-ka, ak doba medzi PN bola kratšia ako 6 mesiacov.
0 0
mladikbez_zivota mladikbez_zivota
Zdravim pisem sem opat poradili ste mi ohladom toho inv.dochodku a tie 2 roky by som splnal od noveho roku kedze mam 26 rokov.
Ale aj s tymi mojimi zdravotnymi problemami(kto nezazije asi nepochopi)som sa rozhodol aj tak bojovat a isiel som na zmluvu.Aj ked som stratil roky tym ze som sa potlkal a snazil sa zarobit si aspon na platenie zdravotneho pistenia a nic nemam odrobene za ten cas.Pokusim sa vydrzat aj ked idu Vianoce koniec roka a kto ma psychicke ochorenia vieme ze sa este pritazi.Mam len taku otazocku aj ked to nie je priamo o inv.dochodku neviem kam to napisat mam prac.zmluvu na dobu urcitu so skusobnou dobou 3 mesiace.Je to tak ze pocas tych troch skusobnych ma moze vyhodit ak pojdem na PNku a po 3 mesiacoch skusobnej ak by som isiel tak tak isto ma moze aj pocas PNky vyhodit dobre som to pochopil?Kedze tu zmluvu mam na dobu urcitu do konca juna 2010.MAm to momentalne tak ze hocikde aj na ulici nemam daleko k odpadnutiu a podobne som totalne vycerpany ale rozhodol som sa este bojovat.Pripadna hospitalizacia vzhladom k mojmu stavu nic nerealne by mi asi ja bodlo.Len by som teda chcel vediet ak nevydrzim ani mesiac pracovat je mi to vlastne jedno ale teda po tych 3 meaiacoch skusobnej?Kedze pre mna je boj kazdy den kazda cesta do roboty kazde vstavanie a podobne len tolko ,prepacte za spam ale nejako som sa rozpisal
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

mladikbez_zivota Pozri príspevok
Zdravim pisem sem opat poradili ste mi ohladom toho inv.dochodku a tie 2 roky by som splnal od noveho roku kedze mam 26 rokov.
Ale aj s tymi mojimi zdravotnymi problemami(kto nezazije asi nepochopi)som sa rozhodol aj tak bojovat a isiel som na zmluvu.Aj ked som stratil roky tym ze som sa potlkal a snazil sa zarobit si aspon na platenie zdravotneho pistenia a nic nemam odrobene za ten cas.Pokusim sa vydrzat aj ked idu Vianoce koniec roka a kto ma psychicke ochorenia vieme ze sa este pritazi.Mam len taku otazocku aj ked to nie je priamo o inv.dochodku neviem kam to napisat mam prac.zmluvu na dobu urcitu so skusobnou dobou 3 mesiace.Je to tak ze pocas tych troch skusobnych ma moze vyhodit ak pojdem na PNku a po 3 mesiacoch skusobnej ak by som isiel tak tak isto ma moze aj pocas PNky vyhodit dobre som to pochopil?Kedze tu zmluvu mam na dobu urcitu do konca juna 2010.MAm to momentalne tak ze hocikde aj na ulici nemam daleko k odpadnutiu a podobne som totalne vycerpany ale rozhodol som sa este bojovat.Pripadna hospitalizacia vzhladom k mojmu stavu nic nerealne by mi asi ja bodlo.Len by som teda chcel vediet ak nevydrzim ani mesiac pracovat je mi to vlastne jedno ale teda po tych 3 meaiacoch skusobnej?Kedze pre mna je boj kazdy den kazda cesta do roboty kazde vstavanie a podobne len tolko ,prepacte za spam ale nejako som sa rozpisal
Počas skúšobnej doby zamestnávatel naozaj môže s tebou kedykolvek skončiť pracovný pomer - bez uvedenia dôvodu, aj počas PN. Skončením prac. pomeru tvoja PN-ka nekončí. Nárok na namocenské budeš mať naďalej - dávky vypláca sociálna poisťovňa.

Držím palce, aby si ten boj zvládol ,
0 0
mladikbez_zivota mladikbez_zivota
Dakujem za odpoved a este ako to je prosim ta po tej skusobnej dobe tiez ako som pisal?Ze ak by som bol po skus.dobe na PNke moze prepustit taktiez kedze mam na dobu urcitu zmluvu cize do konca toho juna?
Hmm je to tazke clovek sa snazi byt sebestacny alebo aspon ako tak fungovat len kde nahrabat tie roky ked po case budem opat niekde na PNke-zdr.stav je taky aky je, a nejake nemocenske davky mi budu na nic.Ked dozijem nejako pride vek 28 rokov a potom papa zrazu bude minimalne 5 rokov odpracovanych a kde ich clovek s takymito problemami nahrabe:/
Byt tak zdravy bez tychto problemov uz som davno niekde za vodou.A zaroven pocit zufalstva ked clovek vidi ako to chodi ked len preziva sa len zvacsuje.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

mladikbez_zivota Pozri príspevok
Dakujem za odpoved a este ako to je prosim ta po tej skusobnej dobe tiez ako som pisal?Ze ak by som bol po skus.dobe na PNke moze prepustit taktiez kedze mam na dobu urcitu zmluvu cize do konca toho juna?
Hmm je to tazke clovek sa snazi byt sebestacny alebo aspon ako tak fungovat len kde nahrabat tie roky ked po case budem opat niekde na PNke-zdr.stav je taky aky je, a nejake nemocenske davky mi budu na nic.Ked dozijem nejako pride vek 28 rokov a potom papa zrazu bude minimalne 5 rokov odpracovanych a kde ich clovek s takymito problemami nahrabe:/
Byt tak zdravy bez tychto problemov uz som davno niekde za vodou.A zaroven pocit zufalstva ked clovek vidi ako to chodi ked len preziva sa len zvacsuje.
Po skončení skúšobnej doby ťa už zamestnávatel nemôže prepustiť počas PN-ky. Ukončenie PP je možné len v prípade zrušenia firmy alebo skončenia prac.pomeru na dobu určitú (pracovný pomer končí dohodnutým dňom v prac.zmluve).

Ak nebudeš vládať robiť na plný úväzok - ako doba poistenia pre účely priznania ID sa ti bude počítať aj pracovný pomer na kratší pracovný čas.

V týchto pochmúrnych jesenných večeroch - skús sa začítať do týchto tém - zistíš, že nie si so svojim problémom sám

http://www.porada.sk/t15978-panicka-...ick%E1+porucha
http://www.porada.sk/t64640-depresia...light=depresia
Naposledy upravil veronikasad : 05.11.09 at 17:58
0 0
mareko mareko

mareko je offline (nepripojený) mareko

veronikasad Pozri príspevok
PN s nárokom na nemocenské trvá 52 kal. týždňov. Do tohto obdobia sa započítava aj predchádzajúca PN-ka, ak doba medzi PN bola kratšia ako 6 mesiacov.
Aktualizujem:

Do tohto obdobia sa započítava iba PN v jednom kalendárnom roku, alebo sa sčítava aj na prelome rokov? Vysvetlím: dajme tomu 6 mesiacov PN do 20. 12. 2009, potom 14 dní dovolenka do 3. 1. 2010 a potom ďalšia PN...
Ďakujem.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

mareko Pozri príspevok
Aktualizujem:

Do tohto obdobia sa započítava iba PN v jednom kalendárnom roku, alebo sa sčítava aj na prelome rokov? Vysvetlím: dajme tomu 6 mesiacov PN do 20. 12. 2009, potom 14 dní dovolenka do 3. 1. 2010 a potom ďalšia PN...
Ďakujem.
Do tohto obdobia sa započítavajú všetky PN-ky, ak časový rozdiel medzi nimi nebol viac ako 26 týždňov. Nesleduje sa kal. rok
0 0
mareko mareko

mareko je offline (nepripojený) mareko

Ďakujem.
0 0
2206 2206

2206 je offline (nepripojený) 2206

a čo v príprade ak som PN viac ako 52 kalend. týždňov?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

2206 Pozri príspevok
a čo v príprade ak som PN viac ako 52 kalend. týždňov?
Ak si zamestnancom, po 52 týždňoch trvania poslednej PN-ky sa prerušuje poistenie v sociálnej poisťovni. Platitelom zdr.poistenia je naďalej štát.
0 0
2206 2206

2206 je offline (nepripojený) 2206

a čo v prípade ak som PN viac ako 52 kalendár. týždňov a som čiastočná invalidná dochodkyňa?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať