Zavrieť

Porady

Olymp- preplatená dovolenka

Ahojte, prosila by som o radu.....zamestnanec ukončil v priebehu roka pracovný pomer, kde zostatok dovolenky má MÍNUS 2 dni.... nedá sa mi to však mínusom nahodiť ako preplatená dovolenka, ako riešite takéto prípady, kde to v olympe nahodiť, aby mu zrazilo tie dva dni, ktoré si vybral ale nemal?
ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    uzivatel2 je offline (nepripojený) uzivatel2

    Kata uzivatel2
    sonka1 Pozri príspevok
    Ahojte, prosila by som o radu.....zamestnanec ukončil v priebehu roka pracovný pomer, kde zostatok dovolenky má MÍNUS 2 dni.... nedá sa mi to však mínusom nahodiť ako preplatená dovolenka, ako riešite takéto prípady, kde to v olympe nahodiť, aby mu zrazilo tie dva dni, ktoré si vybral ale nemal?
    ďakujem
    Zrážku vyplatenej náhrady za prečerpanú dovolenku je potrebné zadať v karte " zrážky" ako"zrážka mzdy za dovolenku na zotavenie". Čiastku, ktorú potrebuješ zraziť si vypočítaš vynásobením počtu hodín prečerpanej dov. a hodinového dovolenkového priemeru, ktorý bol použitý v období, kedy bola náhrada vyplatená. Aby sa vyrovnali aj dni do zložky 310 náhr. mzdy za dov. uvedieš počet dní prečerpanej dov. mínusom./počet hod. a čiastka sa už nevyplní/
    /Takto som postupovala pri sprac. výplaty zamestnanca za jún. /
    Kata

    sonka1 je offline (nepripojený) sonka1

    sonka1
    Ďakujem pekne,...... bola som zvyknutá na iný program, tam mi to rátalo automaticky, tu som si nevedela rady......
    Ďakujem ešte raz a krásny deň

    sonka1 je offline (nepripojený) sonka1

    sonka1
    uzivatel2 Pozri príspevok
    Zrážku vyplatenej náhrady za prečerpanú dovolenku je potrebné zadať v karte " zrážky" ako"zrážka mzdy za dovolenku na zotavenie". Čiastku, ktorú potrebuješ zraziť si vypočítaš vynásobením počtu hodín prečerpanej dov. a hodinového dovolenkového priemeru, ktorý bol použitý v období, kedy bola náhrada vyplatená. Aby sa vyrovnali aj dni do zložky 310 náhr. mzdy za dov. uvedieš počet dní prečerpanej dov. mínusom./počet hod. a čiastka sa už nevyplní/
    /Takto som postupovala pri sprac. výplaty zamestnanca za jún. /
    Kata
    No, tak som to skúsila, ale...... to je zrážka v čistom, ale náhrada za dovolenku je predsa v hrubom.......nemôžem mu teraz zraziť v čistom to, čo som mu dala ako náhradu príjmu v hrubom nie???
    čo som mala predchádzajúci program, ten zrážal tú náhradu z hrubej mzdy a to je podľa mna správnejšie,
    ako spätne vypočítam čistú mzdu napríklad zo 100 eur ako náhrady príjmu, ked zo samostatných 100€ je to iná čiastka ako zo 100€ náhrady pripočítanej k hrubej mzde???

    uzivatel2 je offline (nepripojený) uzivatel2

    Kata uzivatel2
    Sonka1, olymp to do konca roku 2008 počítal sám, stačilo zadať počet dní prečerpania, toto je zmena od 1.1.2009, je to podľa pokynov z Krosu. Prosím ďalších používateľov Olympu o vyjadrenie k správnosti postupu.
    Kata

    LubenaK je offline (nepripojený) LubenaK

    LubenaK
    Zamestnávateľ si vypočíta, akú náhradu za prečerpanú dovolenku zamestnanec dostal a tú mu v zrazí ako zrážku. Nemôže sa to zadať v zložkách mzdy s mínusom, nakoľko sa krátil odvod na sociálku a to bolo nesprávne.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    LubenaK Pozri príspevok
    Zamestnávateľ si vypočíta, akú náhradu za prečerpanú dovolenku zamestnanec dostal a tú mu v zrazí ako zrážku. Nemôže sa to zadať v zložkách mzdy s mínusom, nakoľko sa krátil odvod na sociálku a to bolo nesprávne.
    Nesuhlasim, musi to zadat s minusom tak, aby to islo do hrubej mzdy.
    Predsa pri vyplateni dovolenky z nej odviedli aj odvody, teda musia sa aj odvody vratit.

    Precerpana dovolenka sa v ziadnom pripade nemoze strhnut len v cistej mzde.

    LubenaK je offline (nepripojený) LubenaK

    LubenaK
    Odvody nemôžeš vrátiť, lebo by si mu musela na ten deň nať buď neplatené voľno, alebo absenciu.

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    LubenaK Pozri príspevok
    Odvody nemôžeš vrátiť, lebo by si mu musela na ten deň nať buď neplatené voľno, alebo absenciu.
    nie, nie je to tak, ak zamestnanec prečerpá dovolenku ide to zásadne mínusom v HM, t.z. aj VZ do SP a ZP. NV a absencia s týmto nemajú nič spoločné.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    LubenaK Pozri príspevok
    Odvody nemôžeš vrátiť, lebo by si mu musela na ten deň nať buď neplatené voľno, alebo absenciu.
    Na aky den?
    Ide o precerpanu dovolenku.
    Nemozes si t ospajat s konkretnym dnom - ide o vycerpanie penazi zamestnavatela, na ktore nevznikol narok, ale vznikol by, keby napr. zaqmestnanec neukoncil pracovny pomer v priebehu roka.

    /Co ked cerpanie bolo nie 2 dni dovolenky v kuse ale 4 pol-dne dovolenky? )/

    Odvody MUSIS vratit.

    sonka1 je offline (nepripojený) sonka1

    sonka1
    Aj ja si tak myslím..... ešte tak prísť na to, ako je to v Olympe..... nestalo sa takéto niečo nikomu? asi im tam budem musieť zavolať.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    sonka1 Pozri príspevok
    Aj ja si tak myslím..... ešte tak prísť na to, ako je to v Olympe..... nestalo sa takéto niečo nikomu? asi im tam budem musieť zavolať.
    Tu máš stanovisko KROSu :

    Zamestnanec, ktorý si prečerpal dovolenku, "...je povinný vrátiť vyplatenú náhradu mzdy za dovolenku" (§117 Zákonníka práce). Zrážku vyplatenej náhrady mzdy je potrebné zadať vo výplate zamestnanca na karte Zrážky ako "zrážka mzdy za dovolenku na zotavenie". Čiastku, ktorú mu potrebujete zraziť, si vypočítate vynásobením počtu dní prečerpanej dovolenky * denný fond prac. času * hodinový dovolenkový priemer (ktorý bol použitý v období, kedy ste mu náhradu za dovolenku vyplatili). Aby sa v programe Olymp upravil aj zvyšok dovolenky na nulu, je potrebné ešte zadať v jeho výplate zložku mzdy 310 - náhrada mzdy za dovolenku. V zložke mzdy 310 je potrebné do počtu dní uviesť mínusom počet dní prečerpanej dovolenky a vymazať počet hodín a tiež čiastku.

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    veronikasad Pozri príspevok
    Tu máš stanovisko KROSu :

    Zamestnanec, ktorý si prečerpal dovolenku, "...je povinný vrátiť vyplatenú náhradu mzdy za dovolenku" (§117 Zákonníka práce). Zrážku vyplatenej náhrady mzdy je potrebné zadať vo výplate zamestnanca na karte Zrážky ako "zrážka mzdy za dovolenku na zotavenie". Čiastku, ktorú mu potrebujete zraziť, si vypočítate vynásobením počtu dní prečerpanej dovolenky * denný fond prac. času * hodinový dovolenkový priemer (ktorý bol použitý v období, kedy ste mu náhradu za dovolenku vyplatili). Aby sa v programe Olymp upravil aj zvyšok dovolenky na nulu, je potrebné ešte zadať v jeho výplate zložku mzdy 310 - náhrada mzdy za dovolenku. V zložke mzdy 310 je potrebné do počtu dní uviesť mínusom počet dní prečerpanej dovolenky a vymazať počet hodín a tiež čiastku.

    Rada na 1*

    sonka1 je offline (nepripojený) sonka1

    sonka1
    veronikasad Pozri príspevok
    Tu máš stanovisko KROSu :

    Zamestnanec, ktorý si prečerpal dovolenku, "...je povinný vrátiť vyplatenú náhradu mzdy za dovolenku" (§117 Zákonníka práce). Zrážku vyplatenej náhrady mzdy je potrebné zadať vo výplate zamestnanca na karte Zrážky ako "zrážka mzdy za dovolenku na zotavenie". Čiastku, ktorú mu potrebujete zraziť, si vypočítate vynásobením počtu dní prečerpanej dovolenky * denný fond prac. času * hodinový dovolenkový priemer (ktorý bol použitý v období, kedy ste mu náhradu za dovolenku vyplatili). Aby sa v programe Olymp upravil aj zvyšok dovolenky na nulu, je potrebné ešte zadať v jeho výplate zložku mzdy 310 - náhrada mzdy za dovolenku. V zložke mzdy 310 je potrebné do počtu dní uviesť mínusom počet dní prečerpanej dovolenky a vymazať počet hodín a tiež čiastku.
    Ďakujeme, ale aj tak si ešte "rypnem" takto som to skúšala, ale čiastku ktorú mu potrebujem zraziť, podľa tohto vzorca vypočítam v hrubom...... ak to zadám do karty zrážky, tak mu to celé síce zrazí, ale z čistej mzdy.......

    sonka1 je offline (nepripojený) sonka1

    sonka1
    Tak sa mi podarilo získať obšírnejšiu odpoveĎ od Krosu. tu je:
    Zákonník práce v § 117 ustanovuje, že "zamestnanec je povinný vrátiť vyplatenú náhradu mzdy za dovolenku alebo jej časť, na ktorú stratil nárok alebo na ktorú nárok nevznikol". Spôsob vrátenie vyplatenej náhrady za dovolenku definuje opäť Zákonník práce a to v § 131 ods.2, písm. g), že sa jedná o zrážku zo mzdy (teda zrážku z čistej mzdy). Preto nie je možné, aby sa o vrátenú náhradu za dovolenku ponížila hrubá mzda a malo to aj vplyv na odvody. Nakoľko v čase, keď si zamestnanec čerpal dovolenku, mal v tom čase na ňu nárok, mal ju vykázanú v časovom fonde a zaplatil z nej odvody na zdravotné poistenie aj sociálne poistenie. Odpočítanie čiastky z hrubej mzdy by znamenalo aj poníženie odvodov, čo podľa vyjadrenia Sociálnej poistenie nie je možné, pretože by to znamenalo, že spätne v dňoch čerpania dovolenky by nebol poistený, čo by nebolo správne.

    Preto v programe Olymp prečerpanú dovolenku zadávame spôsobom, ako ste aj Vy uviedli vo svojom emaili a to zložkou mzdy 310 - náhrada mzdy za dovolenku a do počtu dní zadávame počet dní prečerpanej dovolenky mínusom (týmto zabezpečíme, aby zostatok dovolenky program už neuvádzal mínusový ale nulový) a ako zrážku zo mzdy s názvom zrážka vyplatenej náhrady za dovolenku. Do čiastky je potrebné uviesť výšku vyplatenej náhrady v čistom (od čiastky vyplatenej náhrady za dovolenku v hrubom odpočítať alikvotnú časť odvodov, ktoré boli z tejto čiastky zrazené a tiež daň).

    TERAZ Už LEN ZISTIť SPRáVNY VZOREC, KTORýM VYPOčíTAM SPRáVNU čISTú MZDU Z čASTI HRUBEJ MZDY A NáSLEDNE KAM TúTO ZRážKU ZAúčTOVAť.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    sonka1 Pozri príspevok
    TERAZ Už LEN ZISTIť SPRáVNY VZOREC, KTORýM VYPOčíTAM SPRáVNU čISTú MZDU Z čASTI HRUBEJ MZDY A NáSLEDNE KAM TúTO ZRážKU ZAúčTOVAť.
    Z náhrady mzdy za prečerpanú dovolenku odpočítaš odvody za zamestnanca :
    ZP 4.0 %
    NP 1,4 %
    IP 3,0 %
    SP 4,0 %
    PvN 1,0 %

    každý fond počítaš samostatne
    Účtuješ v JU alebo PU ?

    sonka1 je offline (nepripojený) sonka1

    sonka1
    veronikasad Pozri príspevok
    Z náhrady mzdy za prečerpanú dovolenku odpočítaš odvody za zamestnanca :
    ZP 4.0 %
    NP 1,4 %
    IP 3,0 %
    SP 4,0 %
    PvN 1,0 %

    každý fond počítaš samostatnee
    Účtuješ v JU alebo PU ?
    V PU, ale ide mi skôr o správne vypočítanie čm z tejto náhrady, pretože zo 100€ náhrady mi vychádza iná čistá mzda ako ked mám túto náhradu započítanú v 400€ hrubej mzdy..... to nehovorím o dani, kde zo samostatných 100€ mi nevíde platiť, pričom ked bola táto náhrada započítaná vo vyššej hrubej mzde, tak som z nej napríklad dan platila.
    Ale to sa asi už v tom moc vrrtam?

    truch je offline (nepripojený) truch

    truch
    najlepšie je zatelefonovať priamo do Krosu, presne ťa budú navigovať čo máš robiť. Ja som mala problém pri predčasnom dôchodku, pre ktorý som musela spätne upraviť odvody.Poradili mi presne čo mám urobiť a nasledná kontrola zo SP bola spokojná.

    olarac je offline (nepripojený) olarac

    olarac
    Prosím Vás, viete mi poradiť ako to potom zaúčtovať do Omegy? Problém je v tom, že mzdová účto. stiahla zrážku z HM a teraz to opravila na zrážku z ČM, takže ešte aj douhrádzame zamestnancovi. Vie mi niekto poradiť ako to seriózne zaúčtovať ID do účta? Veľká vďaka

    olarac je offline (nepripojený) olarac

    olarac
    Prosím Vás o radu, na základe predchádzajúcej komunikácie sme zamestnancovi zrážku zo mzdy za prečerpanú dovolenku stiahli z čistej mzdy. Predkontovala som v PÚ nasledovne:
    331/335,
    335/648
    1. Viete mi poradiť, ako by to malo byť správne? Ako vyrovnať 335?
    Nepoužívame export z Olympu do Omegy, robíme to ručne.
    PROSÍM, HELP ...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.