Zavrieť

Porady

"Bezcenné " cenné papiere - ako sa ich zbaviť

bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Možno Vás bude zaujímať, že Fond národného majetku (FNM) SR od 1. októbra umožnil všetkým občanom bezodplatne previesť na účet FNM takzvané "bezcenné" cenné papiere, ktoré im ostali z prvej vlny kupónovej privatizácie.
Viac:
http://ekonomika.sme.sk/c/5049497/ob...vatizacie.html

http://www.rmsmarket.sk/BezcenneCP.aspx
Usporiadat
Kennard Kennard

Kennard je offline (nepripojený) Kennard

Chobot Pozri príspevok
Je to komplikované a vyjde ťa to draho. Budeš musieť najprv napísať splnomocnenie v miestnom jazyku, aby ti nejaký notár overil tvoj podpis, potom budeš musieť vybaviť na konzuláte apostil, potom to celé úradne dať preložiť do SJ.

Alebo ak ti miestny notár overí podpis na plnej moci písanej po slovensky, tak ti stačí len apostil, úradný preklad nemusíš mať.
Mas pravdu je to komplikovane , radsej to budem riesit ked budem na Slovensku.Dik.
0 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

Vďaka tejto téme som zistila, že aj ja vlastním cenné papiere z prvej vlny/ hodila som na link r.č./, na ktoré som úplne zabudla. Po toľkých rokoch ani neviem, aké akcie to mám. Nikdy mi neprišiel výpis, ani odo mňa nežiadali žiadne platby. Teraz mám dilému, ozvať sa a zistiť či mám vôbec akcie nejakej hodnoty, alebo bezcenné papiere, alebo to nechať tak? Skúsim doma vyhrabať kupónovú knížku a zistiť, aké akcie to vlastne sú, možno som bohatá
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

truch Pozri príspevok
Vďaka tejto téme som zistila, že aj ja vlastním cenné papiere z prvej vlny/ hodila som na link r.č./, na ktoré som úplne zabudla. Po toľkých rokoch ani neviem, aké akcie to mám. Nikdy mi neprišiel výpis, ani odo mňa nežiadali žiadne platby. Teraz mám dilému, ozvať sa a zistiť či mám vôbec akcie nejakej hodnoty, alebo bezcenné papiere, alebo to nechať tak? Skúsim doma vyhrabať kupónovú knížku a zistiť, aké akcie to vlastne sú, možno som bohatá
Z kupónovej knižky to nezistíš. Musíš si nechať vyhotoviť výpis z účtu majiteľa cenných papierov v CDCP, stojí to okolo 3,30 EUR
1 0
Kennard Kennard

Kennard je offline (nepripojený) Kennard

trisestri Pozri príspevok
Najprv treba overit či tieto papiere sú skutočne bezcenné-moja skusenost je že cez poštovú banku bola jedna pracovnička velmi ochotná a ustredova,až pokial sa nevysvetlilo nedorozumenie,že nejdem bezplatne odovzdat akcie z prvej vlny ale mam zaujem o odpredaj iných cenných papierov,tieto poplatky sú už vrcholom totálnej arogantnej ironie-najprv velký humbung ako rozdavajú ludom hodnoty,potom masívna kampan privatizačných fondov,vymahanie poplatkov v exekuciach,cez bezpredentné a beztrestné vytunelovanie desiatky miliard prostrednictvom fondov až po drzé zavedenie poplatkov pre obete tejto zlodejiny tisicročia,podobné svinstva sú aj pri reštucii pôdy drobných rolnikov,rôzné zaplatené poplatky a dane,pričom družstva sa rozkradli a pôdu neraz uživajú špekulanti bez najomných zmlúv alebo štatné lesy šafaria pardon spravujú lesy drobných podielnikov
Tiez si myslim ze je absolutna drzost pytat poplatky za vedenie uctu pri akciach fondu ktory je absolutne mrtvy. Ja som bol v PSIPS Banska Bystrica a udajne tam bolo 190 tis DIK-ov.Majitel to vytuneloval , cize mna ako DIK-a okradol, stat sa len na to prizeral a ja mam este za to zaplatit.
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

Chobot Pozri príspevok
Z kupónovej knižky to nezistíš. Musíš si nechať vyhotoviť výpis z účtu majiteľa cenných papierov v CDCP, stojí to okolo 3,30 EUR
Prosím o radu, keď požiadam o výpis, zistím z neho, či akcie majú nejakú hodnotu alebo sú bezcenné?
Ďakujem
1 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

Tamila Pozri príspevok
Prosím o radu, keď požiadam o výpis, zistím z neho, či akcie majú nejakú hodnotu alebo sú bezcenné?
Ďakujem
Miladka, nezistíš,dozvieš sa len aké a koľko akcií vlastníš. Niekde tu bol link na spoločnosti, kde ti povedia, či majú nejakú hodnotu, aj v Za sú myslím dve či tri. Mňa to tiež čaká
2 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

Tamila Pozri príspevok
Prosím o radu, keď požiadam o výpis, zistím z neho, či akcie majú nejakú hodnotu alebo sú bezcenné?
Ďakujem
Z výpisu nezistíš, či je cenný papier bezcenný. Akcie sú bezcenné vtedy, ak o ne nikto nemá záujem. Väčinou ide o skrachované a zlikvidované spoločnsoti bez majetku.

Viac o bezcenných papieroch sa dočítaš tu:

http://www.cdcp.sk/prevodFNM/bezodplatnyprevodCP.php

http://www.natfund.gov.sk/doc/menu83.html#otazka2

http://www.rmsmarket.sk/BezcenneCP.aspx
4 0
mataozi mataozi

mataozi je offline (nepripojený) mataozi

Ahojte, chcem sa opýtať, volala mi mama, že by potrebovala zistiť, či ešte nie sú majiteľmi CP kupónovej privatizácie, lebo ona nevie, viete mi poradiť kde a ako sa to dá zistiť? Ďakujem.
Naposledy upravil mataozi : 20.11.10 at 08:49 Dôvod: nepotrebné
0 0
olybaba olybaba

olybaba je offline (nepripojený) olybaba

https://www.cdcp.sk/prevodFNM/

- podla rodneho cisla
- ale len tolko sa da zistit, ci ma "cenne papiere"
- pozri temu od zaciatku
1 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

A potom ešte aj podľa výpisu, vraj sa dá vyžiadať aj na pošte: http://www.cdcp.sk/prevodFNM/bezodplatnyprevodCP.php
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

mataozi Pozri príspevok
Ahojte, chcem sa opýtať, volala mi mama, že by potrebovala zistiť, či ešte nie sú majiteľmi CP kupónovej privatizácie, lebo ona nevie, viete mi poradiť kde a ako sa to dá zistiť? Ďakujem.
Prečítaj si tému, všetko je v nej napísané.
0 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

Dnešná Lampáreň (Markíza) - téma o bezcenných cenných papieroch. Ak to niekto nesledoval - Archív Markízy.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
http://www.natfund.gov.sk/

1. Postup pracoviska, ak občan nemá výpis z účtu majiteľa


1. kontrola totožnosti občana (podľa predloženého občianskeho preukazu)
2. registrácia občana
3. zistenie údajov o majiteľovi účtu v evidencii Centrálneho depozitára cenných papierov SR, a.s. (CDCP)
4. poskytnutie zistených údajov občanovi
5. (aktualizácia osobných údajov občana v evidencii CDCP v prípade, ak údaje z občianskeho preukazu sú iné ako v CDCP)
6. žiadosť o výpis z účtu majiteľa
7. odovzdanie výpisu z účtu občanovi
8. podpísanie zmluvy o bezodplatnom prevode pre cenné papiere, ktoré občan považuje za bezcenné a ktoré je technologicky možné previesť na účet FNM SR
9. podanie príkazov na prevod pre všetky emisie uvedené v zmluve
10. podanie žiadosti na zrušenie účtu majiteľa v prípade, keď nezostanú na účte cenné papiere a občan má záujem o zrušenie účtu


2. Postup pracoviska, ak občan má u seba výpis z účtu majiteľa


1. kontrola totožnosti občana (podľa predloženého občianskeho preukazu)
2. záznam údajov o občanovi
3. (aktualizácia osobných údajov občana v evidencii CDCP v prípade, ak údaje z občianskeho preukazu sú iné ako v CDCP)
4. podpísanie zmluvy o bezodplatnom prevode pre cenné papiere, ktoré občan považuje za bezcenné a ktoré je technologicky možné previesť na účet FNM SR
5. podanie príkazov na prevod pre všetky emisie uvedené v zmluve
6. podanie žiadosti na zrušenie účtu majiteľa v prípade, keď nezostanú na účte cenné papiere a občan má záujem o zrušenie účtu
5 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Dnes som našla článok, kde sa píše, že zmätok ľudí pri odovzdávaní akcií je zbytočný:
http://peniaze.pravda.sk/zmatok-pri-...-psporenie_p59
"Mnoho z tých ľudí je tu úplne zbytočne. Iba desať percent ľudí totiž muselo platiť už v roku 2008 poplatky za vedenie účtu v Centrálnom depozitári cenných papierov SR," hovorí šéfk a RM–S Market Elena Osuská. Fond národného majetku dodáva, že ak ľudia prevedú na štát akcie v roku 2011, preplatí im prípadné faktúry za rok 2009 a 2010.

"Podľa v súčasnosti platných predpisov Fond národného majetku refunduje poplatky za posledné dva kalendárne roky," spresňuje hovorca fondu Miloslav Homola.

Dlhé rady pred pracoviskami RM–S Market či na poštách však nie sú jediným problémom. Mnoho vlastníkov totiž prevedie na Fond národného majetku aj cenné papiere, ktoré majú reálnu hodnotu. V niektorých prípadoch sa tak oberú aj o niekoľko stoviek eur. Napríklad majitelia dlhopisov Fondu národného majetku, ktoré boli v roku 1995 náhradou za zrušenú druhú vlnu kupónovej privatizácie, môžu za ne stále dostať približne 450 eur.

"Pracovníci sa snažia apelovať na ľudí, aby nekonali v strese. Nie vždy sa nám to však podarí," hovorí šéfk a RM–S Market. Dodáva, že ľudia majú možnosť získať výpis z účtu, zobrať si ho domov a zistiť, či akcie majú reálnu hodnotu. "Ak majú akcie firiem, ktoré sa reálne predávajú, môžu ich v našej pobočke predať alebo previesť na rodinných príslušníkov. Samozrejme, ak sa rozhodnú previesť ich na štát, ich rozhodnutie musíme akceptovať. Je to však ich právo, nie povinnosť," podčiarkuje Osuská.

Na preplácaní faktúr po prevedení akcií na Fond národného majetku a bezodplatnom prevode akcií sa zhodla ešte vláda Roberta Fica (Smer) v marci minulého roka. Urobila to po tom, čo Centrálny depozitár cenných papierov rozoslal na základe nového sadzobníka poplatkov majiteľom akcií z kupónovej privatizácie faktúry za vedenie účtov. Mnoho ľudí sa totiž sťažovalo, že musia platiť za vedenie účtu, aj keď vlastnia bezcenné akcie. Poplatky pritom vyjdú za rok na 10 až 200 eur podľa účtovnej hodnoty akcií.

Podľa nového sadzobníka sa totiž spoplatňujú aj účty majiteľov akcií, ktoré pôvodne spoplatneniu nepodliehali. Stačí, ak vlastnia akcie, ktorých účtovná hodnota je vyššia ako 35 eur (1 054 Sk). Reálnu hodnotu akcií, ktorá môže byť nulová, ale aj niekoľkonásobne vyššia ako účtovná, však depozitár neskúma.
3 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

Volala som na poštu v ZA a poskytli mi tieto informácie:
1/ výpisy sú zdarma a hneď na mieste
2/ na stránke RMS je tlačivo splnomocnenia, ktoré treba podpísať u notára, pre prípad, že chcete previesť aj akcie napr. manželove
3/ tí, ktorí doteraz neplatili poplatky za vedenie účtu, sa nemusia ponáhľať, môžu urobiť prevod akcií na FNM aj v januári 2011, taktiež bezplatne, poplatok za vedenie účtu pri prevode akcií na FNM zaplatí za vás fond
4/ v ZA vydávajú momentálne časenky ráno o piatej a bez časenky vás nezoberú, vraj už okolo 7.00 hod. sú všetky rozobrané. Fungovať budú do 17.12.2010 a potom až v januári 2011.
5 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

No dobre, pôjdem previesť na FNM nevýhodné bezcenné akcie, ale nevládzem tak dlho stáť, tak si počkám na rok 2011. Fond národného majetku preplatí prípadné faktúry za rok 2009 a 2010, ale zatiaľ som také nedostala, nespadala som do limitu, kedy by mali byť spoplatňované.
Hodnota mojich cenných akcií obchodovateľných na burze je vyše 35 Eur, ale hodnota bezcenných v nominálnej hodnote oveľa vyššia. V roku 2011 by som mala teda platiť poplatok za vedenie účtu, ale rozumiem tomu tak, že ak na FNM prevediem všetko, tak tento poplatok za rok 2011 už bude platiť FNM? Alebo to musí byť prevedené do januára 2011, ako píše truch?
Dokedy najneskôr musia byť akcie prevedené na FNM v roku 2011, aby som za vedenie účtu neplatila nič ani v roku 2011, resp. aby mi to FNM refundoval?
0 0
ppaalloo ppaalloo

ppaalloo je offline (nepripojený) ppaalloo

V TRNAVE je podobný blázinec, ľudia od 05.00 stoja na daždi pred kanceláriou pošty, o 07.00 príde pracovníčka rozdať 7 až 10 časeniek, ostatní majú smolu, môžu cestovať naspäť do svojej obci. Na druhý deň môžu skúsiť šťastie znovu, časenky sa dávajú len na konkrétny deň.Je to vrcholná arogancia moci voči občanom, ktorá nikdy neskončí?
0 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

Kvaka Pozri príspevok
No dobre, pôjdem previesť na FNM nevýhodné bezcenné akcie, ale nevládzem tak dlho stáť, tak si počkám na rok 2011. Fond národného majetku preplatí prípadné faktúry za rok 2009 a 2010, ale zatiaľ som také nedostala, nespadala som do limitu, kedy by mali byť spoplatňované.
Hodnota mojich cenných akcií obchodovateľných na burze je vyše 35 Eur, ale hodnota bezcenných v nominálnej hodnote oveľa vyššia. V roku 2011 by som mala teda platiť poplatok za vedenie účtu, ale rozumiem tomu tak, že ak na FNM prevediem všetko, tak tento poplatok za rok 2011 už bude platiť FNM? Alebo to musí byť prevedené do januára 2011, ako píše truch?
Dokedy najneskôr musia byť akcie prevedené na FNM v roku 2011, aby som za vedenie účtu neplatila nič ani v roku 2011, resp. aby mi to FNM refundoval?
Ak ich prevedieš kedykoľvek v roku 2011 zaplatí za teba fond,takže zadarmo počas celého roku. Ja pôjdem radšej začiatkom roku, aby som nezabudla a opäť sa koncom roku 2011 nedostala do riadnej šory
1 0
mima7 mima7

mima7 je offline (nepripojený) mima7

dobry den, vie mi niekto poradit, ked mam iba vedeny ucet a ziadne akcie, nikdy mi nic neprislo, ani vypis, ani halier....ani ziaden list odnikial, ci musim aj tak zrusit ucet a vystat si pol dna na poste?
0 0
mima7 mima7

mima7 je offline (nepripojený) mima7

a ak sa rozhodnem zrusit ucet trebars v januari, nie teraz v decembri, sa co stane?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať