Zavrieť

Porady

Odchod do starobného dôchodku

Daniela T.

Daniela T. je offline (nepripojený) Daniela T.

Daniela T.
Prosím o radu, kamarátka chce odísť do starobného dôchodku z pracovného pomeru. Má svojmu zamestnávateľovi podať žiadosť o skončenie pracovného pomeru? Budem rada ak máte k dispozícii nejaký vzor. Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    veronikasad

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Najlepšia odpoveď len pre registrovaných
    Porada je tu vďaka aktívnej spolupráci členov
    Registrovať
    Tweety

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Daniela T. Pozri príspevok
    Prosím o radu, kamarátka chce odísť do starobného dôchodku z pracovného pomeru. Má svojmu zamestnávateľovi podať žiadosť o skončenie pracovného pomeru? Budem rada ak máte k dispozícii nejaký vzor. Ďakujem
    Žiadosť o skončenie PP ZP nepozná, ak už nechce pracovať, môže skončiť PP dohodou podľa § 60 ZP, tu je ale potrebný súhlas zamestnáv.
    Evanka

    Evanka je offline (nepripojený) Evanka

    Evanka
    Daniela T. Pozri príspevok
    Prosím o radu, kamarátka chce odísť do starobného dôchodku z pracovného pomeru. Má svojmu zamestnávateľovi podať žiadosť o skončenie pracovného pomeru? Budem rada ak máte k dispozícii nejaký vzor. Ďakujem
    Odchod do dôchodku nezakladá povinnosť ukončiť PP (to bolo dávnejšie, od 1.1.2004 sa to zmenilo), iba ak by dotyčná chcela, môže ho ukončiť napriklad Dohodou ako píše Tweety.
    Sante32

    Sante32 je offline (nepripojený) Sante32

    Sante32
    Jeden zamestnanec požiadal spätne o dôchodok, aj ho pravdepodobne dostane, a vyzerá to tak, že pôjde na PN. Ak už bude poberateľ starobného dôchodku, síce stále zamestnaný, má nárok na PN od sociálnej poisťovne? ďakujem je to súrne
    veronikasad

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Sante32 Pozri príspevok
    Jeden zamestnanec požiadal spätne o dôchodok, aj ho pravdepodobne dostane, a vyzerá to tak, že pôjde na PN. Ak už bude poberateľ starobného dôchodku, síce stále zamestnaný, má nárok na PN od sociálnej poisťovne? ďakujem je to súrne
    pokial začiatok PN bude v čase trvania pracovného pomeru, má nárok na nemocenské, aj keď je poberatelom starobného dôchodku.
    Sante32

    Sante32 je offline (nepripojený) Sante32

    Sante32
    ahoj veronikasad, prosím ťa máš 211 s RK? som tu na škole len od júla, a účtovná šéfka s obecného úradu, mi navrhla, aby som mala pokladňu s RK, môžeš mi v tomto poradiť? alebo kde nájdem na 211 rozpísanú RK. ďakujem
    milagros208

    milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

    milagros208
    Ahojte. Akým spôsobom možno ukončiť pracovný pomer so zamestnancom, ktorému bol uznaný starobný dôchodok, ak on o skončenie PP nemá záujem? Ďakujem.
    drobeceva

    drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

    drobeceva
    milagros208 Pozri príspevok
    Ahojte. Akým spôsobom možno ukončiť pracovný pomer so zamestnancom, ktorému bol uznaný starobný dôchodok, ak on o skončenie PP nemá záujem? Ďakujem.
    Priznanie starobného dôchodku nie je dôvodom na skončenie pracovného pomeru. Buď sa nejako dohodnete, alebo v krajnom prípade zrušite PP - samozrejme so všetkými náležitosťami.
    Sante32

    Sante32 je offline (nepripojený) Sante32

    Sante32
    Dobrý deň múdre hlavičky, prosím vás ako mám požiadať o vrátenie odvodov,zo SP (aj ZP?) z dôvodu priznania starobného dôchodku so spätnou platnosťou od februára? Existuje na to tlačivo, môže sa to urobiť elektronicky alebo len poštou? Ďakujem veľmi pekne
    terezamaria

    terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

    som jednoducho žena terezamaria
    milagros208 Pozri príspevok
    Ahojte. Akým spôsobom možno ukončiť pracovný pomer so zamestnancom, ktorému bol uznaný starobný dôchodok, ak on o skončenie PP nemá záujem? Ďakujem.
    Pokiaľ on o skončenie pracovného pomeru nemá záujem, dohodu o skončení PP Vám nepodpíše. Takže nezostane Vám nič iné, len mu dať Výpoveď z organizačných dôvodov - nadbytočnosti, podľa § 63, ods. 1, písm.b/ ZP.
    Samozrejme mu musíte dať odstupné - podľa odpracovanej doby u Vás - do 5 rokov 2 mesiace, nad 5 rokov 3 mesiace priemerného mesačného zárobku.No a keď mu bol uznaný dôchodok v tomto období, teda za trvania pracovného pomeru, tak má nárok i na 1 mesiac odchodného § 76, ods.6 ZP.
    charles91

    charles91 je offline (nepripojený) charles91

    charles91
    Mama chce ukončiť pracovný pomer so zamestnávatelom, z dovodu ze ma svoj vek. Pobera už aj starobný dochodok. Chcem sa spýtať načo ma nárok zo zákona pri odchode. (pretoze tvrdí ze zamestnávatel jej neda ani dvojnasobok priemerneho mesacneho prijmu). Mama pracuje u zamestnávatela cez 25 rokov. Je treba napisať nejaku ziadosť o ukoncenie pracovného pomeru ?
    veronikasad

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    charles91 Pozri príspevok
    Mama chce ukončiť pracovný pomer so zamestnávatelom, z dovodu ze ma svoj vek. Pobera už aj starobný dochodok. Chcem sa spýtať načo ma nárok zo zákona pri odchode. (pretoze tvrdí ze zamestnávatel jej neda ani dvojnasobok priemerneho mesacneho prijmu). Mama pracuje u zamestnávatela cez 25 rokov. Je treba napisať nejaku ziadosť o ukoncenie pracovného pomeru ?
    § 76a
    Odchodné

    Na začiatok

    (1) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, predčasný starobný dôchodok alebo starobný dôchodok.
    charles91

    charles91 je offline (nepripojený) charles91

    charles91
    nerozumiem, teda ma narok na jedennasobok platu ? ale ona nieje v invalidnom dochodku, a pokles praceschopnosti tam nie je.
    veronikasad Pozri príspevok
    § 76a
    Odchodné

    Na začiatok

    (1) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, predčasný starobný dôchodok alebo starobný dôchodok.
    veronikasad

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    charles91 Pozri príspevok
    nerozumiem, teda ma narok na jedennasobok platu ? ale ona nieje v invalidnom dochodku, a pokles praceschopnosti tam nie je.
    Nedočítal si do konca vetu. Ak jej odchodné nebolo vyplatené keď požiadala o starobný dôchodok (musela by vtedy ukončiť pracovný pomer a uzatvoriť novú pracovnú zmluvu), vyplatí jej ho zamestnávatel vo výške jednomesačného priemerného zárobku pri skončení prac.pomeru.

    Nech požiada zamestnávatela o skončenie prac.pomeru dohodou v zmysle § 60 Zákonníka práce.
    Fero11

    Fero11 je offline (nepripojený) Fero11

    Fero11
    Chcem sa opytat v mene inej osoby.
    Osoba dovrsila dochodkovy vek a chce ist do starobneho dochodku.
    Zamestnavatel jej oznamil, ze si musi napisat ziadost o ukoncenie prac. pomeru.
    Existuje nejaka sablona pre taku ziadost, alebo sa to pise ako vseobecna ziadost
    thx
    Fero11

    Fero11 je offline (nepripojený) Fero11

    Fero11
    aha ok, takze ak zamestnanec sam ziada do SD tak nema ziadny narok na odstupne (pokial dobre chapem)
    veronikasad

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Fero11 Pozri príspevok
    aha ok, takze ak zamestnanec sam ziada do SD tak nema ziadny narok na odstupne (pokial dobre chapem)
    trošku ťa opravím - pokial sám žiada o skončenie prac.pomeru. Odchod do SD nie je dôvodom na skončenie prac.pomeru zo strany zamestnávatela.
    Fero11 jj jasne dik

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.