Zavrieť

Porady

Práca popri rodičovskej dovolenke

Dobrý deň,

Syn mal 1.10.2009 dva roky a zamestnávateľ u ktorého som pracovala pred MD ma oslovil, či by som nenastúpila pracovať cca 10 dní v každom mesiaci. Momentálne poberám rodičovský príspevok.
Chcem sa spýtať, či mi v tom prípade ak nastúpim na polovičný pracovný úväzok nezaniká nárok na rodič.príspevok?Je tam stále podmienka že nesmie byť dieťa umiestnené v štátom zariadení?
Čo by bolo pre mňa výhodnejšie dohoda alebo práca na polovičný úväzok?
Ďakujem

Janca
Usporiadat
janca 1 janca 1

janca 1 je offline (nepripojený) janca 1

To znamená,že mám nárok na rodičovský príspevok, Keďže moje dieťa je narodené v r.2007. Po 1.1.2009 by som nárok už nemala.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

janca 1 Pozri príspevok
To znamená,že mám nárok na rodičovský príspevok, Keďže moje dieťa je narodené v r.2007. Po 1.1.2009 by som nárok už nemala.
Vzhladom na to, že si začala poberať RP ešte pred 1.1.09, tak na teba platí zákon účinný do 31.12.08 a teda môžeš pracovať na PP alebo na dohodu. Ak dieťa nebude chodiť do škôlky (v prechodnom ustanovení sa nehovorí o štátom dotovanej škôlke, ale len o škôlke, tak ťažko povedať ako to bude napr. pri súkromnej škôlke), tak ty môžeš poberať RP. Samozrejme chodiť napr. do súkromných jaslí môže len v prípade, ak budeš zárobkovo činná. Ak napr. zárobkovo činná nebudeš, tak sa o dieťa musíš starať osobne.
1 0
Porubska Porubska

Porubska je offline (nepripojený) Porubska

Mám podobnú dilemu. Mne sa syn narodil 19.3.2008, RD prispevok poberam od 09/2008 a od januára 2010 nastupujem do prace, na TPP. Bola som sa informovat aj na UPSVaR, ale ani tam mi nepovedali, že čo bude pre mňa lepšie. Dieťa bude v opatere mojej mamy, nakolko do skolky mi ho nezoberu, nema 3 roky. Na čo mám teda narok od januara? Pridem o rodicovsky prispevok alebo nie? Mam ziadat o prispevok na starostlivost o dieta?
0 0
sovicka sovicka

sovicka je offline (nepripojený) sovicka

Po naštudovani odkazov od Melnick si myslim ze u teba su dve moznosti: 1. od jan 2010 pracuješ v TPP, mas narok na prispevok na starostlivost o dieta, kedze ho opatruje babka, ktora na to nema živnost, budes mat narok na 25% z rodič.prispevku 2. od jan 2010 pracuješ v TPP, mas narok na prispevok na starostlivost o dieta, keby bolo v sukromnych jasliach, mala by si narok na sumu preukázaných výdavkov ( poplatok za jasle ), najviac však v sume rodičovského príspevku. Ak sa mylim, rada sa necham poučiť
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Porubska Pozri príspevok
Mám podobnú dilemu. Mne sa syn narodil 19.3.2008, RD prispevok poberam od 09/2008 a od januára 2010 nastupujem do prace, na TPP. Bola som sa informovat aj na UPSVaR, ale ani tam mi nepovedali, že čo bude pre mňa lepšie. Dieťa bude v opatere mojej mamy, nakolko do skolky mi ho nezoberu, nema 3 roky. Na čo mám teda narok od januara? Pridem o rodicovsky prispevok alebo nie? Mam ziadat o prispevok na starostlivost o dieta?
Nárok na RP ti vznikol pred 1.1.2009, preto bude naďalej vyplácaný podľa doterajších predpisov. Podmienkou nároku je, že dieťa nebude umiestnené v predškolskom zariadení s príspevkom štátu.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Porubska Pozri príspevok
Mám podobnú dilemu. Mne sa syn narodil 19.3.2008, RD prispevok poberam od 09/2008 a od januára 2010 nastupujem do prace, na TPP. Bola som sa informovat aj na UPSVaR, ale ani tam mi nepovedali, že čo bude pre mňa lepšie. Dieťa bude v opatere mojej mamy, nakolko do skolky mi ho nezoberu, nema 3 roky. Na čo mám teda narok od januara? Pridem o rodicovsky prispevok alebo nie? Mam ziadat o prispevok na starostlivost o dieta?
ak budeš pracovať na PP a o dieťa sa bude starať babka, tak určite je lepšie poberať rodičovský príspevok podla zákona účinného do 31.12.08 (t.j. nepožiadať o posudzovanie podla zákona účinného od 1.1.2010), vo výške 164,22eur mesačne (zvyšuje sa každoročne, doteraz vždy od septembra) ako poberať príspevok na starostlivosť o dieťa v výške 25% z vyššie uvedenej sumy t.j. z 164,22eur.
0 0
Porubska Porubska

Porubska je offline (nepripojený) Porubska

ďakujem všetkým za reakciu. Pýtala som sa preto, či by nebolo lepšie nastupit do prace este tento rok, aby som teda mohla aj nadalej dostavat RP a dieta bude u babky, aby nahodou ta novela, ktoru maju 20. 10. prerokovat a nakolko je to vladny navrh je velmi pravdebodobne, ze ho schvalia, pre mna to bude nevyhodne.
0 0
pzika pzika

pzika je offline (nepripojený) pzika

Prepac, ale nie je mi to celkom jasne.
Znamena to, ze si budeme moct vybrat podla akeho zakona mame dostavat prispevok?
Mame rovnaku situaciu - manzelka je zamestnana od oktobra 2009, dieta bude mat 2 roky vo february 2010 a babka sa onho stara (zatial bez zivnosti, kedze na manzelku sa vzahuje ten starsi zakon a moze robit aj dostavat plnu rodicovsku).
Mal som dojem, ze ten novy zakon bude uplne rusit vsetky pridavky ak rodicia pracuju - ale mam v tom misung
0 0
Porubska Porubska

Porubska je offline (nepripojený) Porubska

No ja mám v tom tiež mišung a nielen ja, ale aj na úrade, kde som sa bola informovat. Mali by nas posudzovat podla zakona platneho do 31.12.2008, je dolezite kedy manzelka zacala poberat RP.
0 0
pzika pzika

pzika je offline (nepripojený) pzika

Ano, na UPSVaRe v tom tiez nemaju jasno
Manzelka zacala poberat RP v septembri 2008
0 0
pzika pzika

pzika je offline (nepripojený) pzika

Neda mi sa k tomu este nevratit. Problem je (teda ako to chapem ja), ze 'nas' nemozu posudzovat podla stareho zakona, lebo to prechodne obdobie, kedy tak robili skonci 31/12/2009.
Mam obavu, ze podla toho navrhu zakona aky je teraz nebudeme mat narok na ziadny prispevok. V tom menej horsom pripade snad na 25% z RP...
0 0
Porubska Porubska

Porubska je offline (nepripojený) Porubska

Ja sa tiež toho obávam, ale v každom prípade koncom novembra sa chystám ešte raz na úrady, už by mala byt v parlamente prerokovana novela zakona a potom budem dumat čo ďalej.
0 0
fipina fipina

fipina je offline (nepripojený) fipina

Z predošlých príspevkov som pochopila, že ak žena (RD od 4/2009)
nastúpi do práce na dohodu, nič sa pre ňu nezmení - RD bude poberať po starom v plnej výške.
Chceme totiž zamestnať takúto ženu, avšak ona má obavu, že príde o RD.
Pochopila som to správne?
0 0
fipina fipina

fipina je offline (nepripojený) fipina

fipina Pozri príspevok
Z predošlých príspevkov som pochopila, že ak žena (RD od 4/2009)
nastúpi do práce na dohodu, nič sa pre ňu nezmení - RD bude poberať po starom v plnej výške.
Chceme totiž zamestnať takúto ženu, avšak ona má obavu, že príde o RD.
Pochopila som to správne?
Posúvam a veľmi pekne prosím o odpoveď.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

fipina Pozri príspevok
Z predošlých príspevkov som pochopila, že ak žena (RD od 4/2009)
nastúpi do práce na dohodu, nič sa pre ňu nezmení - RD bude poberať po starom v plnej výške.
Chceme totiž zamestnať takúto ženu, avšak ona má obavu, že príde o RD.
Pochopila som to správne?
ak poberá RP od 4/09, tak sa posudzuje jej nárok na RP podla zákona o RP účinného od 1.1.09. A ak popri práci na dohodu sa jej o dieťa stará napr. niekto z rodiny alebo fyz.osoba bez živnosti, ktorá nepoberá RP, tak má nadalej nárok na RP. Poberá RP vo výške t.č. 164,22eur.

Ak ale od 1.1.2010 schvália nový zákon o RP a ona "požiada"!!! o posudzovanie podla tohto nového zákona, aby do dvoch rokov dieťaťa poberala 256eur, tak už práca na dohodu popri poberaní RP nebude možná.

T.j. mala by sa rozhodnúť, bud chce vyšší RP do dvoch rokov dieťaťa bez práce na dohodu do troch rokov dieťaťa (ak už bude do troch rokov veku dieťaťa platiť verzia, ktorú teraz navrhli). LEbo ani v období po dosiahnutí dvoch rokov veku dieťaťa, kedy už bude poberať len tých valorizovaných 164,22eur nebude môcť pracovať na dohodu popri poberaní RP. V takom prípade ak požiadala o posudzovanie podla nového zákona a bude zárobkovo činná bude mať nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa (vo výške bud 25% z nižšieho RP, ak sa stará o dieťa niekto bez živnosti alebo vo výške skutočných nákladov na skôlku, jasle, podla dokladu od szčo, no max. do výšky nižšieho RP).

Alebo sa rozhodne, že nepožiada o posudzovanie podla nového zákona a bude stále poberať 164,22eur, každoročne valorizované, ale môže nadalej pracovať na dohodu
Naposledy upravil brčko : 16.11.09 at 08:18
0 0
fipina fipina

fipina je offline (nepripojený) fipina

brčko Pozri príspevok
ak poberá RP od 4/09, tak sa posudzuje jej nárok na RP podla zákona o RP účinného od 1.1.09. A ak popri práci na dohodu sa jej o dieťa stará napr. niekto z rodiny alebo fyz.osoba bez živnosti, ktorá nepoberá RP, tak má nadalej nárok na RP. Poberá RP vo výške t.č. 164,22eur.

Ak ale od 1.1.2010 schvália nový zákon o RP a ona "požiada"!!! o posudzovanie podla tohto nového zákona, aby do dvoch rokov dieťaťa poberala 256eur, tak už práca na dohodu popri poberaní RP nebude možná.

T.j. mala by sa rozhodnúť, bud chce vyšší RP do dvoch rokov dieťaťa bez práce na dohodu do troch rokov dieťaťa (ak už bude do troch rokov veku dieťaťa platiť verzia, ktorú teraz navrhli).
Alebo bude stále poberať 164,22eur, každoročne valorizované, ale môže nadalej pracovať na dohodu.
Tekže ten nový zákon o RP ešte nie je schválený?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

nie až v decembri, lebo do 1.12.09 sa k nemu majú vyjadriť jednotlivé výbory NR SR.

ešte som trochu rozšírila mojú predchádzajúcu odpoved
Naposledy upravil brčko : 16.11.09 at 08:19
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

som sa teraz skoro zapotila. Som si pozerala prechodné ustanovenia v návrhu zákona o rodičovskom príspevku. No a veru nie som nejako zbehlá v chápaní týchto prechodných ustanovení. A sa mi chvílu aj zdalo, že už nie je možné poberať RP podla zakona účinného do 31.12.08 t.j. pracovať na PP a poberať rodič.príspevok aj po 1.1.2010, ak tento nový zákon schvália v navrhovanom znení. Nejako sa mi to nezdá jednoznačné, no podla ich vysvetlenia v dôvodovej správe to asi bude OK. Tu vám skopírujem jej časť a pripájam link aj na zdroj:

samotné znenie zákona:

Prechodné a záverečné ustanovenia
§ 12
(1) Rodičovský príspevok priznaný podľa zákona účinného pred 1. januárom 2010, na ktorý trvá nárok podľa zákona účinného do 31. decembra 2009 aj po 31. decembri 2009, považuje sa po 31. decembri 2009 za rodičovský príspevok podľa tohto zákona a vypláca sa v sume podľa § 4 ods. 1 alebo 3.
(2) Ak nárok na rodičovský príspevok vznikol pred 1. januárom 2010 a o tomto nároku sa do 31. decembra 2009 právoplatne nerozhodlo, o nároku na rodičovský príspevok sa rozhodne za obdobie pred 1. januárom 2010 podľa zákona účinného do 31. decembra 2009. Ak nárok na tento rodičovský príspevok trvá aj po 31. decembri 2009, rodičovský príspevok sa od 1. januára 2010 vypláca v sume podľa § 4 ods. 1 alebo 3.
(3) Oprávnená osoba, ktorej sa priznal rodičovský príspevok pred 1. januárom 2010 a vypláca sa jej aj po 31. decembri 2009, môže požiadať o rodičovský príspevok v sume podľa § 4 ods. 2. Ak oprávnená osoba spĺňa podmienky nároku na rodičovský príspevok podľa § 3 v sume podľa § 4 ods. 2, zaniká jej nárok na rodičovský príspevok, ktorý jej bol priznaný podľa zákona účinného do 31. decembra 2009.
(4) Ak oprávnená osoba podľa odseku 3 prvej vety spĺňa podmienky nároku na rodičovský príspevok podľa § 3 v sume podľa § 4 ods. 2 aj za obdobie, počas ktorého sa jej vyplácal po 31. decembri 2009 rodičovský príspevok podľa zákona účinného do 31. decembra 2009, vyplatí sa jej rozdiel medzi vyplateným rodičovským príspevkom v sume podľa § 4 ods. 1 a rodičovským príspevkom v sume podľa § 4 ods. 2 od vzniku nároku na rodičovský príspevok podľa tohto zákona, najdlhšie za obdobie šiestich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov, ktoré predchádzajú kalendárnemu mesiacu, v ktorom sa jej priznal rodičovský príspevok podľa tohto zákona.
(5) Rodičovský príspevok podľa tohto zákona sa za január 2010 prvýkrát vyplatí vo februári 2010.
§ 13
Zrušujú sa:
1. zákon č. 280/2002 Z. z. o rodičovskom príspevku v znení zákona č. 643/2002 Z. z., zákona č. 453/2003 Z. z., zákona č. 601/2003 Z. z., zákona č. 244/2005 Z. z. a zákona č. 561/2008 Z. z.,
2. opatrenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky č. 326/2009 Z. z. o ustanovení sumy rodičovského príspevku.


Dôvodová správa
B. osobitná časť

K § 12

Navrhuje sa, aby sa nárok na rodičovský príspevok za obdobie pred nadobudnutím účinnosti tohto zákona posudzoval podľa zákona č. 280/2002 Z. z. Súčasne sa navrhuje, aby sa rodičovský príspevok, ktorý bol rodičovi priznaný podľa zákona č. 280/2002 Z. z., považoval za rodičovský príspevok priznaný podľa tohto zákona. Rodičovi sa v takomto prípade dáva možnosť a je na jeho rozhodnutí, či úrad práce, sociálnych vecí a rodiny písomne požiada o posúdenie nároku na rodičovský príspevok podľa tohto zákona.


zdroj:
http://www.nrsr.sk/Default.aspx?sid=...&MasterID=3029
nájdete to v "návrh zákona"

Takže vyzerá to, že sa možno rozhodnúť, takže predpokladám by to malo byť v poriadku. Aj ked by som ocenila nejaké vyjadrenia k tomu.
Naposledy upravil brčko : 16.11.09 at 20:49
1 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

[QUOTE=brčko;1210933]som sa teraz skoro zapotila. Som si pozerala prechodné ustanovenia v návrhu zákona o rodičovskom príspevku. No a veru nie som nejako zbehlá v chápaní týchto prechodných ustanovení. A sa mi chvílu aj zdalo, že už nie je možné poberať RP podla zakona účinného do 31.12.08 t.j. pracovať na PP a poberať rodič.príspevok aj po 1.1.2010, ak tento nový zákon schvália v navrhovanom znení. Nejako sa mi to nezdá jednoznačné, no podla ich vysvetlenia v dôvodovej správe to asi bude OK.

brčko, nie celkom dobre rozumiem, čo myslíš? Keď poberám RP pred 1.1.09 a nepožiadam o zvýšenie do 2 rokov veku dieťaťa, tak môžem pracovať.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať