Zavrieť

Porady

Aký príjem nezdaňujem?

Dobrý deň.

Chcela by som sa spýtať.Keď si niekto popri dôchodku privyrába doma akú sumu príjmu nesmie prekročiť aby neplatil daň z príjmu.
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    renataj Pozri príspevok
    Dobrý deň.

    Chcela by som sa spýtať.Keď si niekto popri dôchodku privyrába doma akú sumu príjmu nesmie prekročiť aby neplatil daň z príjmu.
    Ďakujem
    § 32 Zákon o dani z príjmu
    (1) Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať daňovník, ak za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), s výnimkou uvedenou v odseku 4. Daňové priznanie je povinný podať aj daňovník, ktorého zdaniteľné príjmy za zdaňovacie obdobie nepresiahli 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), ale vykazuje daňovú stratu. Do sumy zodpovedajúcej 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a) sa nezahŕňajú príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, ak
    a) vybraním tejto dane je splnená daňová povinnosť (§ 43 ods. 6) alebo
    b) daňovník neuplatní postup podľa § 43 ods. 7.
    § 11
    (2) Ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období dosiahne základ dane, ktorý
    a) sa rovná alebo je nižší ako 100-násobok sumy platného životného minima, nezdaniteľná časť základu dane ročne na daňovníka je suma zodpovedajúca 19, 2-násobku sumy platného životného minima,

    babi2 je offline (nepripojený) babi2

    babi2
    Ja len doplním, že ŽM k 1.1.2009 je suma 178,92, a platí prechodné opatrenie podľa, ktorého pre r.2009 a 2010 platí nasledovné:

    Kto podáva daňové priznanie?

    Podľa zákona o dani z príjmu ste povinní podať daňové priznanie, ak ste zdaňovacom období dosiahli zdaniteľné príjmy, ktoré presahujú 50 % sumy zodpovedajúcej 19,2 násobku životného minima platného k 1. januáru zdaňovacieho obdobia.

    Pre roky 2009 a 2010 sa však uplatňuje prechodné opatrenie, podľa ktorého nemusíte podávať daňové priznanie, ak ste dosiahli príjmy nižšie ako 50 % sumy zodpovedajúcej 22,5-násobku životného minima platného k 1. januáru zdaňovacieho obdobia.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    babi2 Pozri príspevok
    Ja len doplním, že ŽM k 1.1.2009 je suma 178,92, a platí prechodné opatrenie podľa, ktorého pre r.2009 a 2010 platí nasledovné:

    Kto podáva daňové priznanie?

    Podľa zákona o dani z príjmu ste povinní podať daňové priznanie, ak ste zdaňovacom období dosiahli zdaniteľné príjmy, ktoré presahujú 50 % sumy zodpovedajúcej 19,2 násobku životného minima platného k 1. januáru zdaňovacieho obdobia.

    Pre roky 2009 a 2010 sa však uplatňuje prechodné opatrenie, podľa ktorého nemusíte podávať daňové priznanie, ak ste dosiahli príjmy nižšie ako 50 % sumy zodpovedajúcej 22,5-násobku životného minima platného k 1. januáru zdaňovacieho obdobia.
    T.j. 50% zo 4.025,70 €.

    hena22 je offline (nepripojený) hena22

    hena22
    Ešte by sa zišlo pripomenúť, že pokiaľ dotyčný bol starobným dôchodcom k 1.1. nemá nárok na nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka (§11 ods.7 ZDP)

    monickao je offline (nepripojený) monickao

    monickao
    Zdravím poraďákov a mám na vás jednu otázočku. poberám rodičovský príspevok a popri tom som sprostredkovatel stav.spor.-mám pridelené dič. okrem rod. príspevku a zanedbatelnou sumou zo sprostredkovania mám príjem zo zamestnania-odstupné za 3 mesiace, z ktorého mi zrazili preddavok na daň a ZP. spolu to je suma RP1904,05+ Spros.452,90+odstup.1450,54(čiast.zakl.dane).kedz e davky nepodliehaju dani z prijmu a manzel si neuplatnil na 2 deti dan. bonus, mám nárok si ho uplatnit ja?ako sa to počíta? Ďakujem vopred za odpovede

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    monickao Pozri príspevok
    Zdravím poraďákov a mám na vás jednu otázočku. poberám rodičovský príspevok a popri tom som sprostredkovatel stav.spor.-mám pridelené dič. okrem rod. príspevku a zanedbatelnou sumou zo sprostredkovania mám príjem zo zamestnania-odstupné za 3 mesiace, z ktorého mi zrazili preddavok na daň a ZP. spolu to je suma RP1904,05+ Spros.452,90+odstup.1450,54(čiast.zakl.dane).kedz e davky nepodliehaju dani z prijmu a manzel si neuplatnil na 2 deti dan. bonus, mám nárok si ho uplatnit ja?ako sa to počíta? Ďakujem vopred za odpovede
    Uveď prosím výšku hrubého príjmu zo zamestnania, vrátane odstupného

    monickao je offline (nepripojený) monickao

    monickao
    Ja nemám iný príjem zo zamestnania, iba odstupné vo výške 1452,26eur, z toho mi strhli 211,86 na preddavok dane a 1,72 na ZP

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    monickao Pozri príspevok
    Ja nemám iný príjem zo zamestnania, iba odstupné vo výške 1452,26eur, z toho mi strhli 211,86 na preddavok dane a 1,72 na ZP
    Odstupné je síce zdanitelný príjem, ale nedosiahlo výšku 6-násobku minimálnej mzdy. Preto nemáš nárok na doplatenie daňového bonusu na deti.
    Môžeš však požiadať o vrátenie dane, do daňového priznania typu B treba ale uviesť aj príjmy a výdavky zo sprostredkovania poistenia podľa § 6.

    Pri uplatňovaní nároku na DB nemôžeš spočítať príjmy zo zamestnania a podnikania. Každý príjem sa posudzuje samostatne - aby vznikol nárok musí dosiahnuť 6-násobok min.mzdy

    monickao je offline (nepripojený) monickao

    monickao
    Naozaj ďakujem, je to od vás milé, že pomôžete nezištne- v tejto dobe je dosť vzácnosť. Ešte raz ďakujem za odpoveď.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.