Zavrieť

Porady

zmena odpisových skupín

dobrý deň,

chcem sa opýtať, v roku 2009 boli u niektorých investičných majetkoch zmenené odpisové skupiny - preradenie z 3. do 2. a z 2. do 1. ... Ako je to už s odpisovaným majetkom. Má sa urobiť zmena a preradiť do druhej odpisovej skupiny?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Janurka je offline (nepripojený) Janurka

    Janurka
    Postup je upravený v § 52 ods. 15. Daňovník je povinný vykonať tieto zmeny aj pri tom majetku, ktorý odpisoval podľa doterajšieho predpisu, pričom už uplatnené odpisy sa spätne neupravujú. Pri skrátení doby odpisovania sa vypočíta odpis platnou ročnou sadzbou alebo koeficientom a doodpisuje sa do výšky vstupnej ceny.

    Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

    najlepšie spoznať osobne :-) ...viac Lenka1979
    esterax Pozri príspevok
    dobrý deň,

    chcem sa opýtať, v roku 2009 boli u niektorých investičných majetkoch zmenené odpisové skupiny - preradenie z 3. do 2. a z 2. do 1. ... Ako je to už s odpisovaným majetkom. Má sa urobiť zmena a preradiť do druhej odpisovej skupiny?

    Aj tu niečo nájdeš:

    Prevodový mostík zatriedenia majetku

    esterax je offline (nepripojený) esterax

    esterax
    vdaka, len nechapem prečo tam píšu že to bude platné až od 01.01.2010... listujem zákon o dani z príjmu krížom krážom, aj prechodné ustanovenia ale niekde som sa nedočítala že to je účinné až od 01.01.2010 a tiež nikde som sa nedočítala čo už so zaradeným majetkom podľa starej klasifikácie. Či sa doodpisuje ako je alebo sa má popreradzovať.

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Staré musíš "popreradzovať", od 1.1.2010 všetko odpisuješ podľa nového.

    V § 52g sú Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. marca 2009

    (4) Na vyčíslenie základu dane za zdaňovacie obdobie končiace po 28. februári 2009, sa použijú ustanovenia zákona v znení účinnom od 1. marca 2009 s výnimkou prílohy č. 1 v znení účinnom od 1. marca 2009, podľa ktorej daňovník, ak sa tak rozhodne, zaradí hmotný majetok do odpisových skupín až od 1. januára 2010.

    esterax je offline (nepripojený) esterax

    esterax
    Rozalka Pozri príspevok
    Staré musíš "popreradzovať", od 1.1.2010 všetko odpisuješ podľa nového.

    V § 52g sú Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. marca 2009

    (4) Na vyčíslenie základu dane za zdaňovacie obdobie končiace po 28. februári 2009, sa použijú ustanovenia zákona v znení účinnom od 1. marca 2009 s výnimkou prílohy č. 1 v znení účinnom od 1. marca 2009, podľa ktorej daňovník, ak sa tak rozhodne, zaradí hmotný majetok do odpisových skupín až od 1. januára 2010.
    no presne diki.... prehliadala som to ...

    lenže ešte predsa jedna otázka ... je tam, že AK SA DAŇOVNÍK ROZHODNE, a keď sa rozhodne že nepreradí tak nemusí? Mne to tak vychádza ...

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    "Vychádza" ti to nesprávne: preradíš v r. 2009, ak sa rozhodneš, že ti to stačí v r. 2010, tak AŽ (najneskôr!!) v r. 2010

    esterax je offline (nepripojený) esterax

    esterax
    Rozalka Pozri príspevok
    "Vychádza" ti to nesprávne: preradíš v r. 2009, ak sa rozhodneš, že ti to stačí v r. 2010, tak AŽ (najneskôr!!) v r. 2010
    vďaka Rozalka .... konečne mám v tom jasno ...

    sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

    sybila3
    kontrolujem si odopisy. Ako to správne urobiť keď sa v nových odp. skupinách zmenili aj názvy. Neviem sa v tom vyznať, zatiaľ mi vychádza, že by som mala preradiť z 2 do jednotky len traktor. Ale urobím to až od 1.1.2010, ale neviem ako.

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    sybila3 Pozri príspevok
    kontrolujem si odopisy. Ako to správne urobiť keď sa v nových odp. skupinách zmenili aj názvy. Neviem sa v tom vyznať, zatiaľ mi vychádza, že by som mala preradiť z 2 do jednotky len traktor. Ale urobím to až od 1.1.2010, ale neviem ako.
    Skús toto

    http://www.porada.sk/blog_attachment...6&d=1257611998

    V stĺpci "E" v príslušnom roku zadaj "1" - zmena na prvú odpisovú skupinu.

    sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

    sybila3
    stále mi to niečo vypisuje, že mi v open office niečo chýba.
    chcem si to len overiť:takže kontrolujem si všetky odpisy r.2009, ktoré som robila podľa starého, kód zaradenia, neviem podľa nového ako ich mám zaradiť, kde nájdem nejaký prevodový mostík?
    zatiaľ čo som našla mi vychádza, predtým traktor bol 2 odpis.skupina, teraz je v 1 - stroje pre poľnohospodárstvo.

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    sybila3 Pozri príspevok
    stále mi to niečo vypisuje, že mi v open office niečo chýba.
    chcem si to len overiť:takže kontrolujem si všetky odpisy r.2009, ktoré som robila podľa starého, kód zaradenia, neviem podľa nového ako ich mám zaradiť, kde nájdem nejaký prevodový mostík?
    zatiaľ čo som našla mi vychádza, predtým traktor bol 2 odpis.skupina, teraz je v 1 - stroje pre poľnohospodárstvo.
    Tak v open office ti to nepôjde. Ide to iba v exceli.

    Daňové odpisy (teda na listoch OR a OZ), tie by mali ísť aj na open office. Nejdú iba účtovné odpisy.
    Naposledy upravil marjankaj : 02.03.10 at 13:37

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.