Zavrieť

Porady

Dohodári - odhlášky

Keďže je stanovisko jednotlivých pobočiek ohľadom odhlasovania dohodárov na konci roka rôzne, pripájam vyjadrenie sa z ústredia. Prekvapilo ma že som odpoveď dostala ešte v deň zadania otázky - vyjadrujem vďaku p. Šefčíkovej.

Moja otázka:
Na základe skutočnosti že Vaši pracovníci na jednotlivých pobočkách poskytujú rôzne informácie, žiadam Vás o podanie výkladu k nasledovnému prípadu.<o:p></o:p>

<o:p></o:p>

Firma - zamestnávateľ má uztvorené dohody o pracovnej činnosti s viacerými zamestnancami. Tieto dohody sú uzavreté buď na dobu určitú - pričom sa končia v priebehu kalendárneho roka (napr. do 31.3.2010), alebo na dobu neurčitú. V oboch prípadoch sa dohody prelínaju cez kalendárny rok. Všetky dohody sú riadne prihlásené v registri. <o:p></o:p>

<o:p></o:p>

Je potrebné tieto dohody vždy k 31.12. kalendárneho roka odhlásiť a následne k 1.1. prihlásiť, a to aj napriek tomu, že nedošlo k ukončeniu dohody? Naopak, dohoda stále trvá.<o:p></o:p>

<o:p></o:p>

Samozrejme pri ukončení dohody je zamestnanec odhlásený z registra dňom ukončenia dohody.<o:p></o:p>

<o:p></o:p>

Z praxe, pri overovaní tejto skutočnosti na jednotlivých pobočkách sociálnej poisťovne Vám môžem potvrdiť že na niektorých pobočkách vaši pracovníci trvajú na odhlasovaní všetkých týchto dohôd vždy k 31.12 a potom aj pri ukončení dohody. Na iných pobočkách toto nevyžaduju, iba zákonom dané odhlásenie pri ukončení dohody.<o:p></o:p>

<o:p></o:p>

V prípade, že je naozaj nutné tieto dohody odhlasovať k poslednému kalendárnemu dňu v roku a následne prihlásiť k prvému kalendárnemu dňu nového roka napriek tomu že dohoda stále trvá, prosím vás o uvedenie zákonnej normy na základe ktorej je toto prihlasovanie a odhlasovanie povinné.





Ich odpoveď:


Dobrý deň, <o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
veľmi ma mrzí vaše konštatovanie, že nie všetky pobočky Sociálnej poisťovne podávajú v uvedenej veci rôzne stanoviská. Opätovne budú upozornené.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Zamestnávateľ má povinnosť prihlásiť zamestnanca, ktorý vykonáva práce na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, na účely úrazového poistenia a garančného poistenia, pred vznikom pracovnoprávneho vzťahu a odhlásiť ho najneskôr v deň po skončení pracovnoprávneho vzťahu (§ 231 ods. 1 písm. b) číslo 2 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov). Takže ak napr. je dohoda uzatvorená od 1. 12. 2009 a trvá do 31. 5. 2010, prihlášku je potrebné doručiť 30. 11. 2009 (resp. aj 1. 12. 2009 pre začatím výkonu práce), odhlášku je potrebné doručiť najneskôr 1. 6. 2010. <o:p></o:p>
Dátum 31. 12. 2009 nie je ničím dôležitý (iba ak by dohoda trvala do 31. 12 .2009) – je to iba koniec roka, ale s odhlásením v prípadoch, ak dohoda trvala v roku 2009 a aj v roku 2010 bez prerušenia, nemá nič spoločné.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
S pozdravom Šefčíková, odbor výberu poistného<o:p></o:p>

<o:p></o:p>
Usporiadat
certik certik

certik je offline (nepripojený) certik

Ak som s pracovníčkou uzavrela 01.03.2008 dohodu o pracovnej činnosti na dobu neurčitú - dúfam, že neriešim žiadne odhlášky a prihlášky na konci roka....... A odhlášku podávam až keď je dohoda skutočne ukončená. Aj keď trvá dva roky? Ďakujem
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

certik Pozri príspevok
Ak som s pracovníčkou uzavrela 01.03.2008 dohodu o pracovnej činnosti na dobu neurčitú - dúfam, že neriešim žiadne odhlášky a prihlášky na konci roka....... A odhlášku podávam až keď je dohoda skutočne ukončená. Aj keď trvá dva roky? Ďakujem
Prihlásila si ju pred 1.3.2008 a odhlásiš po ukončení dohody.
0 0
Klimentová Viera Klimentová Viera

Klimentová Viera je offline (nepripojený) Klimentová Viera

Mám len dve malé poznámočky.
Prvá - nestretla som sa u DoVP s termínom na dobu neurčitú. Vždy uzatváram túto dohodu na dohodnutú dobu "od - do" a samozrejme s rešpektovaním neprekročenia hranice 350 hodín v kalendárnom roku.
Druhá - týka sa to už hore diskutovaných odhlášok a prihlášok do SP. Nie je mi celkom jasný dôvod odhlášky 31.12.2009 a prihlášky 01.01.2010. Aj keď dohoda bola uzatvorená k termínu 31.12.09 nezakladám iný právny vzťah. Je to stále dohoda. Ak by som robila dodatok k dohode, potom by som mala uviesť pokračovanie s novým termínom od 01.01.2010 do 31.12.2010 a 350 hodín?
0 0
Klimentová Viera Klimentová Viera

Klimentová Viera je offline (nepripojený) Klimentová Viera

Milí poraďáci, veľmi by som bola rada, keby niekto zareagoval na tieto moje dve poznámočky. Veľmi rýchlo sa "stratili", rezpektíve prikryli ich iné príspevky. Budem to musieť vyriešiť a názory sú rôzne. Ďakujem.
0 0
Klimentová Viera Klimentová Viera

Klimentová Viera je offline (nepripojený) Klimentová Viera

Opäť dávam do pozornosti tento problém. Akosi mi to nie je jasné, prečo musím tie dva úkony odhlásiť a prihlásiť do SP vykonať.
DovP skončí 31.12.2009 (odhláška v deň, najneskôr deň po skončení)
Tá istá DoVP opäť na nový rok (prihláška najneskôr deň pred nástupom - teda 31.12.2009). Akú to má logiku?
PV sa nemení - ostáva forma, obsah (mení sa len dátum)
0 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

Klimentová Viera Pozri príspevok
Mám len dve malé poznámočky.
Prvá - nestretla som sa u DoVP s termínom na dobu neurčitú. Vždy uzatváram túto dohodu na dohodnutú dobu "od - do" a samozrejme s rešpektovaním neprekročenia hranice 350 hodín v kalendárnom roku.
Druhá - týka sa to už hore diskutovaných odhlášok a prihlášok do SP. Nie je mi celkom jasný dôvod odhlášky 31.12.2009 a prihlášky 01.01.2010. Aj keď dohoda bola uzatvorená k termínu 31.12.09 nezakladám iný právny vzťah. Je to stále dohoda. Ak by som robila dodatok k dohode, potom by som mala uviesť pokračovanie s novým termínom od 01.01.2010 do 31.12.2010 a 350 hodín?
Ak máš uzatvorenú dohodu od XX.XX.2009 do 31.12.2009,tento pracovnoprávny vzťah zanikne, lebo si to obe strany tak želali pri podpisovaní dohody.
1.1.2010 vznikne nový pracovnoprávny vzťah.
Ak sa chceš vyhnúť odhlasovaniu a prihlasovaniu, urob písomne zmenu dohody, ktorú podpíše zamestnanec aj zamestnávateľ, v ktorej sa dohodne zmena ujednaní v DOVP, bod trvanie pracovnoprávneho vzťahu od XX.XX.2009 do dňa, kedy uvažuješ so skončením dohody, teda s ukončením vykonania práce.

§ 226
Dohoda o vykonaní práce

Na začiatok

(1) Dohodu o vykonaní práce zamestnávateľ môže uzatvoriť s fyzickou osobou, ak predpokladaný rozsah práce (pracovnej úlohy), na ktorý sa táto dohoda uzatvára, nepresahuje 350 hodín v kalendárnom roku. Do predpokladaného rozsahu práce sa započítava aj práca vykonávaná zamestnancom pre zamestnávateľa na základe inej dohody o vykonaní práce.

(2) Dohoda o vykonaní práce sa uzatvára písomne, inak je neplatná. V dohode o vykonaní práce musí byť vymedzená pracovná úloha, dohodnutá odmena za jej vykonanie, doba, v ktorej sa má pracovná úloha vykonať, a predpokladaný rozsah práce, ak jej rozsah nevyplýva priamo z vymedzenia pracovnej úlohy. Písomná dohoda o vykonaní práce sa uzatvára najneskôr deň pred dňom začatia výkonu práce.

(3) Pracovná úloha sa musí vykonať v dohodnutej dobe, inak môže zamestnávateľ od dohody odstúpiť. Zamestnanec môže od dohody odstúpiť, ak nemôže pracovnú úlohu vykonať preto, že mu zamestnávateľ neutvoril dohodnuté pracovné podmienky. Zamestnávateľ je povinný nahradiť škodu, ktorá mu tým vznikla.

(4) Odmena za vykonanie pracovnej úlohy je splatná po dokončení a odovzdaní práce. Medzi účastníkmi možno dohodnúť, že časť odmeny bude splatná už po vykonaní určitej časti pracovnej úlohy. Zamestnávateľ môže odmenu po prerokovaní so zamestnancom primerane znížiť, ak vykonaná práca nezodpovedá dohodnutým podmienkam.

(5) Ak zamestnanec zomrie pred splnením pracovnej úlohy a zamestnávateľ môže jej výsledky použiť, právo na odmenu primeranú vykonanej práci a právo na náhradu účelne vynaložených nákladov nezaniká a stáva sa súčasťou dedičstva.
0 0
Klimentová Viera Klimentová Viera

Klimentová Viera je offline (nepripojený) Klimentová Viera

Ďakujem. Skutočne sa chcem vyhnúť odhlasovaniu a prihlasovaniu zamestnanca. Urobím teda zmenu v DoVP v bode 3) Doba, v ktorej sa má pracovná úloha vykonať.
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

prosim Vas ako je to s trvanim dohody o vyk.prace a nepravidelnom prijme? v niekt. mesiaci na dannom projekte pracovala 10hodin bolo jej vyplatene, tri mesiace ziadna praca teda ani mzda a dokoncila to o pol roka bola vyplatena znovu mzda. je t ov poriadku?
0 0
vieraaaa vieraaaa

vieraaaa je offline (nepripojený) vieraaaa

Majka Pozri príspevok
prosim Vas ako je to s trvanim dohody o vyk.prace a nepravidelnom prijme? v niekt. mesiaci na dannom projekte pracovala 10hodin bolo jej vyplatene, tri mesiace ziadna praca teda ani mzda a dokoncila to o pol roka bola vyplatena znovu mzda. je t ov poriadku?
Áno.
viď aj na porade
http://www.porada.sk/t140183-dohoda-...ny-mesiac.html
http://www.porada.sk/t120172-dohody-...poistovne.html
Naposledy upravil vieraaaa : 09.07.10 at 21:46
4 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

moj znamy ktory mi robil mzdy mi davnejsie povedal ze dohodari kt. nemali mzdu tri po sebe iduce mesiace sa musia odhlasit zo soc.poistovne neviem kde to mam pozriet,viete mi prosim poradit.dakujem
0 0
Lenka1979 Lenka1979

Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

najlepšie spoznať osobne :-) ...viac
Majka Pozri príspevok
moj znamy ktory mi robil mzdy mi davnejsie povedal ze dohodari kt. nemali mzdu tri po sebe iduce mesiace sa musia odhlasit zo soc.poistovne neviem kde to mam pozriet,viete mi prosim poradit.dakujem
...hm..zaujímavééé , nech Ti Tvoj známy povie kde to vyčítal.
Ak má dohodár uzatvorenú napr. dohodu o prac.činnosti , či dohodu o vykonaní práce a nemá v niektorom mesiaci mzdu pre nejakú príčinu-to vie on a zamestnávateľ, .. podávaš nulový mesačný výkaz. Môj názor. Ja by som tak určite urobila...až kým s ním neukončím dohodu.
1 0
zuzu 76 zuzu 76

zuzu 76 je offline (nepripojený) zuzu 76

dobrý deň, prajem..
poprosím o radu... viem ,že sa pýtam na to isté, ale stále platí ,že keď "dohodár" neodpracuje v mesiaci ani hodinu, nemá žiadny príjem netreba ho odlasovať zo SP? Ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

zuzu 76 Pozri príspevok
dobrý deň, prajem..
poprosím o radu... viem ,že sa pýtam na to isté, ale stále platí ,že keď "dohodár" neodpracuje v mesiaci ani hodinu, nemá žiadny príjem netreba ho odlasovať zo SP? Ďakujem
NIe, ak dohoda trvá, tak určite nie.
2 0
zuzu 76 zuzu 76

zuzu 76 je offline (nepripojený) zuzu 76

Ďakujem pekne za rýchlu odpoveď....
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať