Zavrieť

Porady

ľanový olej

Chcem sa spýtať nemá niekto skúsenosti s ľanovým olejom? Ako sa používa ?
Usporiadat
Stina Stina

Stina je offline (nepripojený) Stina

Ak do stravy zaradíme ľanové semiačka a ľanový olej, zabezpečíme telu najcennejšie živiny, najmä proteíny a omega-3 mastné kyseliny v najvyužiteľnejšej forme. Dôvod na miešanie oleja s proteínmi spočíva v tom, že ich kombinácia s olejom umožňuje rozpúšťanie tuku vo vode, takže ho rýchlejšie vstrebávame. Takto upravený sa dostane aj do najmenších kapilár, rozpustí akýkoľvek nevhodný tuk, prečistí žily a tepny. Okrem iného to posilňuje srdce, likviduje tumory a lieči artritídu. Pomáha pri problémoch s hrubým črevom a je prevenciou proti rakovine.
* Ľan pôsobí protizápalovo,
* Ľan potláča kardiovaskulárne choroby,
* Ľan pomáha pri reumatických zápaloch,
* Ľan zaisťuje energetickú rovnováhu
* pomáha dokonca obmedziť odmietanie transplantovaných orgánov,
* pomáha pri cukrovke typu 2,
* upravuje niekoľko ochorení ľadvín.
* zlepšuje symptómy pacientov so sklerózou multiplex,
* predchádza maskulárnej degenerácií (bežnej príčine slepoty v pokročilom veku)
* môže pomôcť pri chudnutí.

Jednoduchosť užívania a neuveriteľná všestrannosť a účinnosť ľanového oleja z neho robí výborný doplnok výživy pre každého z nás. Pôsobí ako účinná prevencia, dodáva organizmu energiu a celkovú vitalitu, podporuje v tele dôležité procesy a je tiež plnohodnotným liečivom na celý rad vážnych ochorení.
Obľúbila som si : Ľanový olej s tvarohom
Do tvarohu alebo Cottage Cheessu (ideálny je vraj s obsahom tuku nad 10 %), 2 až 5 polievkových lyžíc panenského ľanového oleja, 1 až 3 polievkové lyžice ľanových semiačok, štipku kajenského korenia (môžeme pridať aj cesnak, červené korenie a trocha vody).
Ako na to: Ľanové semiačka zomelieme najemno (vždy pred použitím, aby boli čerstvé) a vmiešame do tvarohu. Pridáme koreniny, ľanový olej a trocha vody, aby vznikla konzistencia veľmi jemnej pasty. Jeme ju každý deň samostatne, alebo ako nátierku na chlieb, či v zriedenejšej podobe ako dresing k čerstvej zelenine či ovociu.
Liečivý pomer tvarohu a oleja je 3 : 1.
6 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
ubka ubka

ubka je offline (nepripojený) ubka

Je pravdou, že zadávateľ neuviedol otázku, ale predpokladajme, že myslel na zdravotné hladisko.
Ľanový olej sa požíva bežne do stravy, podľa zvyklostí, má naviac výživové látky a hlavne sa považuje za najmenej alergénny.
Ľanové semiačka nikdy nemelte do zásoby, jedzte bez tepelnej úpravy a zmiešané s potravinami, bohatými na bielkoviny aobsahujúcimi síru /cesnak, syry, jogurty, orechy../
Tuky obsiahnuté v ľanovom semienku ale aj iné, sa rozpúšťajú iba vtedy, ak sa zlúčia s bielkovinami, zvýši sa ich vstrebateľnosť.
Protirakovinová kúra-tri mesiace, ale aj prevencia odpurúča túto zmes:
150 gr jogurtu /cottage/
1-2 PL zomletého ľanového semienka
3 PL ľanového oleja,
štipka čilly papričky
V mixéri s pridaním malého množstva vody spracovať na krémovú hmotu.
Toto množstvo sa odporúča pre dennú potrebu, samozrejme ostatné potraviny počas dňa majú byť prispôsobené príslušnému dietetickému stravovaniu.

Ľanové semienko sa odporúča aj pri ťažkostiach s vyprázdňovaním, tak, že do kelímku jogurtu sa vmiešajú 2 -3 kl. semienka apo odstátí-1 hod zjesť večer. Po dvoch až troch dňoch je výsledok .

ľanový olej je tiež vhodný pri očistných kúrach pečene, kedy sa jedia počas dňa jablká a večer 1-2 PL ľanového oleja.
5 0
lofr lofr

lofr je offline (nepripojený) lofr

katalóg Pozri príspevok
Nesmie byť horký. Vtedy je už toxický.
A odporúčam si vypočuť všetky témy a diely. Od dr. Subotiča. Iné nemám prezreté, neviem o čom sú.
http://www.tvziva.sk/component/optio.../video_id,357/
Velmi dobre a informacne video, diky moc.
Tu su tiez dobre informacie:
http://www.wmmagazin.cz/view.php?cisloclanku=2010020008

V skratke.
Najcastejsie ludia robia chybu, ze piju toxicky lanovy olej. Len co sa pokazi, ziskava horku chut a obsahuje velmi toxicke latky na pecen... vtedy sa o zdravotnom ucinku uz hovorit neda.
Lanovy olej sa kazi behom par tyzdnov v teple, na vzduchu a svetle je to otazka par dni, kedy sa pokazi. Musi byt skladovany v chladnicke, dobre uzavrety a v tme... vtedy vydrzi cca 2 mesiace, podla kvality lisovania a uzavretia flasky. Pokial sa to neurobi kvalitne, i v ladnicke je trvanlivost okolo mesiaca. V mraznicke pri -18 vydrzi aj pol roka. Vlastnosti oleja sa mrazenim a rozmrazenim nemenia.
Takze zabudnite na lanove oleje z regalov supermarketov, napriklad znacky Marianna... platite za to, ze si poskodzujete pecen. Jediny olej, ktory kupujte, je skladovany v ladnicke, a nie viac ako 2 mesiace po lisovani... poviem Vam pravdu, taky najdete VELMI VELMI tazko. Preto by som si radsej priplatil u Subotica a mate istotu velmi kvalitneho oleja (stoji 7,50 za 250ml... oproti cca 4 euro v obchodoch za tie nekvalitne a pokazene)
Druha chyba, co ludia robia je, ze rozomelu lanove semienka a pouziju ich prilis neskoro. Na vzduchu sa kazia za 10-15 minut, po 15 minutach po rozomleti ich mozete rovno vyhodit, o zdravotnom ucinku sa uz neda hovorit. Najhorsie co mozete na zdravie urobit, je kupit si v DM tie uz dopredu nadrvene... nechapem ako to mozu predavat, je to cisty zabijak na pecen.

Lanovy olej nesmie byt nahorkly! Musi mat velmi prijemnu a jemnu orieskovu chut. Ak je nahorkly, uz pouzivat iba na lakovanie dreva. :-)
4 0
milo2 milo2

milo2 je offline (nepripojený) milo2

Man
Ak by ste radi čerstvo ručne za studena lisovaný olej s ľanoveho semienka rád vám pomožem. Čerstvost do 24 hodin. Som s Košíc. Tak ak chcete môžem vám ho vylisovať.
Ozvite sa my na mail dám vám adresu na stránku.
Je ovela hustejší ako z obchodu, navyše máte istotu že čo pijete. Takisto nechávam v nom sedimenty (trochu tmavši na spodku) čo je zdravšie pretože obsahuju lignany. Takisto odpad používam do kvietkov v byte, je to organicke hnojivo... Lignany niektorý výrobcovia odstranuju.
miki

BEZPECNOSTNE UPOZORNENIE:

Bezpečnostné upozornenie:

Vzhľadom na široký potenciál použitia oleja, a vedľajších účinkov a interakcií s liekmi, mali by ste konzumovať potravinové doplnky len pod dohľadom skúseného lekára. Ľanové semienko môže spomaliť vstrebávanie niektorých liekov alebo živín, ak ich užívate v rovnakom čase. Snažte sa vyhnúť užívaniu ľanového oleja v rovnakej dobe ak užívate súčasne lieky a iné potravinové doplnky.

Ak trpíte týmito chorobami poradte sa o užívaní so svojim lekárom:

- ľudia s diabetom alebo schizofrémiou, lebo ich organizmus nemusí byť schopný previesť v tele (ALA) kyseliny alfa-linolénovú na (EPA) eikosapentaenová kyselinu a (DHA) dokosahexaenovú kyselinu, ktorá je viac pripravená na okamžité vstrebanie do tela. Ľudia s toutou diagnózou by mali dostať omega-3 mastné kyseliny z potravy bohatej na (EPA) a (DHA), ako sú ryby.

Možné interakcie:

Ak ste v súčasnosti liečení niektorých nasledujúcych liekov, mali by ste sa pred použiťim ľanového oleja kyseliny alfa-linolenovej (ALA), alebo iných omega-3 mastných kyselín, mali by ste konzultovať ich použitie s lekárom.

Lieky na riedenie krvy (antikoagulanciá) - Omega-3 mastné kyselíny môžu zosilniť účinky liekov na riedenie krvi, vrátane kyseliny acetylsalicylovej, warfarínu (Coumadin), a clopedigrel (Plavix). Zatiaľ čo kombinácia aspirínu a omega-3 mastných kyseliny môžu pomôcť liečiť ochorenia srdca, oni by nemali byť použité v rovnaký čas bez dohľadu poskytovateľa zdravotnej starostlivosti.

Lieky znižujúce hladinu cukru v krvi - tieto liekmi spolu s omega-3 mastnými kyselinami môžu zvýšiť hladinu krvného cukru nalačno, čo môže zvýšiť potrebu užitia množstva liekov. Použitie omega-3 mastných kyselín ako doplnkov používajte so zvýšenou opatrnosťou, pokiaľ užívate lieky znižujúce hladinu cukru v krvi, ako sú:

* Glipizide (Glucotrol and Glucotrol XL) Glipizidu (Glucotrol a Glucotrol XL)
* Glyburide (Micronase or Diabeta) Glyburid (Micronase alebo diabetu)
* Glucophage (Metformin) Glucophage (Metformín)
* Insulin Inzulín

Cyklosporín - Užitie omega-3 mastných kyselín v priebehu liečby cyklosporínu (Sandimmune) môže znížiť toxické vedľajšie účinky, ako je vysoký krvný tlak a poškodenie obličiek, spojené s týmto liekom u pacientov po transplantácii.

Etretinátu a lokálnymi steroidmi - Pridanie omega-3 mastných kyselín (najmä EPA) na liečbu etretinátu drog (Tegison) a lokálnymi kortikosteroidmi môže zvýšiť príznaky psoriázy.

Lieky na zníženie cholesterolu - Zvýšenie množstva-3 mastných kyselín omega vo vašej strave môže pomôcť skupine cholesterolu znižuje liekov známych ako statíny, aby pracovali efektívnejšie. Patria medzi ne tieto lieky:

* Atorvastatin (Liptor) Atorvastatín (Liptor)
* Lovastatin (Mevacor) Lovastatín (Mevacor)
* Simvastatin (Zocor) Simvastatín (Zocor)

Nesteroidové anti-poburujúce drogy (NSA) - V štúdii so zvieratami, liečba pomocou omega-3 mastných kyselín znižuje riziko vzniku vredov z nesteroidných anti-poburujúcich drog (NSA), vrátane ibuprofenu (Motrin alebo ADVIL) a naproxenu (Alleve alebo Naprosyn ). Viac výskum je potreboval zistiť, či omega-3 mastných kyselín by mať rovnaké účinky u ľudí.

Uskladňovanie: Najčastejšie ľudia robia chybu, že pijú toxický ľanový olej. Len čo sa pokazí, ziskava horkú chuť a obsahuje velmi toxicke latky, ktoré môžu poškodiť pečeň. Vtedy sa o zdravotnom účinku uz hovoriť neda. Ľanovy olej sa kazí behom pár týždňov v teple, na vzduchu a svetle je to otázka pár dní, kedy sa pokazí. Musi byt skladovaný v chladničke, dobre uzavretý a v tme, vtedy vydrží cca 2 mesiace, podľa kvality lisovania a uzavretia fľašky. Pokiaľ sa to neurobí kvalitne, i v chladničke je trvanlivosť okolo jedného mesiaca. V mrazničke pri -18-tich stupňoch vydrží aj pol roka. V chladničke je trvanlivosť okolo mesiaca. V mrazničke pri -18-tich stupňoch vydrži aj pol roka. Vlastnosti oleja sa mrazenim a rozmrazenim nemenia. Takže zabudnite na lanove oleje z regalov supermarketov, napríklad znacky Marianna.. platite za to, ze si poškodzujete pečeň. Jediny olej, ktory kupujte, je skladovaný v chladničke a nie viac ako 2 mesiace po lisovani. Druhá chyba, čo ludia robia je, ze rozomelú ľanové semienka a použiju ich príliš neskoro. Na vzduchu sa kazia behom 10-15 minut, po 15 minutach po rozomletí ich možete rovno vyhodiť, o zdravotnom účinku sa už nedá hovoriť. Najhoršie čo môžete urobiť, je kupiť si v DM markete tie uz dopredu nadrvene, nechapem ako to mozu predávat, je to čistý zabijak na pečeň. Ľanovy olej nesmie byt nahorklý. Musi mať veľmi prijemnu a jemnú orieškovú chuť.
Najvyššia kvalita ľanové semienka je s ručne čerstvo lisovaných semien, balené v tmavých nádobách, skle a spracovaných za nízkych teplôt v neprítomnosti svetla, tepla, alebo kyslíka. Čerstvý olej má lahodnú orieškovu chuť, nie horkú.
Naposledy upravil milo2 : 24.06.11 at 08:37
4 0
katalóg katalóg

katalóg je offline (nepripojený) katalóg

Ako sa používa?

  • celé ľanové semeno môžete použiť
    • na prípravu ľanového slizu (nebojte, to len znie tak príšerne a pripomína to žabací sliz z kotlíka čarodejnice, ale je to veľmi užitočná, vo vode rozpustná vláknina ): 2 polievkové lyžice celého ľanového semena nechajte pár hodín postáť v pohári vlažnej vody a potom počas dňa všetko vypite alebo po častiach pridajte svojho jedla
    • na posypanie šalátov, omáčok, kaší, cestovín, domáceho chleba
    • nepomleté semeno však poskytne telu v podstate iba tú vlákninu



  • mleté semeno (dostať kúpiť už zomleté a balené v ochrannej dusíkovej atmosfére) môžete použiť
    • do šalátov, sendvičov, kaší, muessli, jogurtu, polievok, omáčok a pod.
    • pri pečení do cesta: 2 polievkové lyžice mletého ľanu (+ 15 – 20 mL vody) nahradia 1 polievkovú lyžicu margarínu
    • celé ľanové semeno môžete pomlieť na kávovom a makovom mlynčeku alebo na kuchynskom robote
    • uskladnite v sklenenom pohári na dverách chladničky


ľanový olej (za studena lisovaný)
  • dennú dávku alfa-linolénovej kyseliny zabezpečí ½-1 čajová lyžička oleja
  • ľanový olej kúpte iba v obchode, kde je uskladnený v chladničke – nesmie byť horký a nesmie mať nepríjemný zápach po rybách

http://www.akv.sk/index.php?option=c...sk=view&id=569
3 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

pre tych ,ktori obcas chodia do Viedne:

na Wiednerhauptstrasse/johann strausgasse-krizuje s nou,oproti DM drogerie/je Bio market.
predavaju tu aj kvalitny lanovy olej,500 ml stoji 13,19 euro.ano drahy,viem,ale je kvalitny.vcera som ho kupila a hned som aj chutnala-nie je horky,ma prijemnu chut.
lisuju kazdy tyzden cerstvy.najdete ho v chladiacich regaloch pri vajciach.
maju tam vselico dobre,oleje od vymyslu sveta,ryzu,obilniny,mliecne vyrobky,mäso,zeleninu....treba to vidiet.ja som tam bola prvy raz.ale istotne nie posledny.
3 0
korduľa korduľa

korduľa je offline (nepripojený) korduľa

alabut Pozri príspevok
Mlete lanove semena su naramne syte. Dve lyzice rano v jogurte zasytia pomaly na cely den, je ich problem zjest. Cize na chudnutie by mali byt idealne. Co sa tyka pleti, verim ti, pretoze lipidove steny buniek su vraj z tych omega 3 najlepsie, pretoze v nich lepsie sedia kadejake receptory ci co, prehanaju sa krizom kadejake ziviny a elektrolyty, hlavne, ze su dobre rozpustne pri odstranovani starych buniek pri telesnej teplote. Olej nepouzivam, radsej ryby, ale ... co ak tvoj lekar prave vtedy nebol v skole? Aj murar je dobry a zly. Tiez som chybal v skole pri lanovom oleji, preto nejdem lietat vysoko, radsej sa budem drzat pekne pri zemi s dvoma lyzicami. Tiez si chcem vylepsit ksicht, az tak velmi nie, pretoze so mnou strasia male deti. Aj chlapom sa pacis, ci len sestrickam? :-)
ja si teda rano robim acidko, pomlete lanove a sezamove semena, mak, kokos, ovsene vlockey, lanovy, orechovy, mandlovy, hroznovy,bodliakovy, makovy - z kazdeho za lyzicky, skoricu, melasu a niekedy pridamuvarenu raz, znie to sialene ale je to super, no ale som hladna do hodiny a pol, takze umna take nieco ako, ze ma lanove semena zasytia na pol dna nehrozi, jem minimalne kazdee dve hodiny, stravujem sa velmi striktne a aj ked ta ranna gebuzina znie velmi olejovo, mam super vysledky, no a naprikem znizenej cinnosti stitnej zlazy a braneniu sa medikamentoznej liecby mam okolo 52 kg. lanovy olej ale pouzivam aj z vonku, na zapastie, kedze mam problem od prace s pc, niekedy az tak, ze mi trpne ruka a prsty, ale kedze to nieje karpalny tunel a nevedia co to je, jedna indka na kaskadach mi poradila lanovy olej, tak skusam
3 0
Poola Poola

Poola je offline (nepripojený) Poola

Pomáha pri problémoch s hrubým črevom a je prevenciou proti rakovine.
* Ľan pôsobí protizápalovo,

To potvdzujem,
vyskusane na vlastnej koži, ma liečive ucinky, pri iritovanom hrubom čreve je vhodne podla rad Stiny zomlete, pri bezproblemovom stave konzumovat aj dobre rozhryzene pridane do natierok ci sypane na tycinky z listkoveho cesta k vinku
2 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

ja ako kazdy iny olej -napr.s jogurtom zmiesany,rovnako i s tavrohom,olej ci semienka,pridam si med a aj cerstve ovocie.
alebo si s tym napr.pokvapkam syry,ci mozarellu a posypem pazitkou.odporuca sa za cajovu lyzicku denne,je jedno ako si to das,netreba na lacno.
napr.v piatok som robila tvarohove palacinky a kedze moj muz by ten olej iste naprehltol len tak,zamiesala som do tvarohu s marhulovym lekvarom.palacinky pojedol a ani nevedel,ze tam ma lanovy olejcek...
2 0
Zdenka 0705 Zdenka 0705

Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

Ja často raňajkujem tvaroh vymiešaný s ľan. olejom a troškou vody, pridám pomleté ľanové semiačka, cesnak, kajenské korenie.
Nielenže je to zdravé, ale priznám sa, že
táto nátierka mi naozaj chutí ... vyskúšajte
Nasladko som ešte neskúšala, ale môže byť
2 0
katalóg katalóg

katalóg je offline (nepripojený) katalóg

Zdenka 0705 Pozri príspevok
Ja často raňajkujem tvaroh vymiešaný s ľan. olejom a troškou vody, pridám pomleté ľanové semiačka, cesnak, kajenské korenie.
Nielenže je to zdravé, ale priznám sa, že
táto nátierka mi naozaj chutí ... vyskúšajte
Nasladko som ešte neskúšala, ale môže byť
Pred Veľkou nocou sa vybrala náhrada ľanového oleja v bioobchode, známa značka, nedal sa piť oproti môjmu, ktorý si odoberám. Je vyrobený na Slovensku, vždy čerstvý, vidím ako sa pri dodaní vykladá z termoobalov chladený a ihneď sa dáva do chladničky. Mám istotu v kvalite. Chuť výborná.
A z tohto oleja je "kašička" skutočne vynikajúca.
Ten veľkonočný olej sa nedal dopiť. Možno to bol iba pech. Ale chuťový rozdiel bol priepastný. Starý nebol.
2 0
katalóg katalóg

katalóg je offline (nepripojený) katalóg

osky Pozri príspevok
tak toto ma zaujima-vyborna?lanovy olej je predsa horky!!!
Nesmie byť horký. Vtedy je už toxický.
A odporúčam si vypočuť všetky témy a diely. Od dr. Subotiča. Iné nemám prezreté, neviem o čom sú.
http://www.tvziva.sk/component/optio.../video_id,357/
Naposledy upravil katalóg : 10.05.11 at 15:28 Dôvod: doplnenie
2 0
travina travina

travina je offline (nepripojený) travina

Olej od českej firmy Agro el čo spomína lofr je výborný. Lisujú keď sa im nazbierajú objednávky a potom posielajú. Na českých fórach ľudia čo užívajú ľanový olej spomínajú tento ako najlepší, a zrejme jediný v Čechách. Objednávam od Subotiča a pred zimou som si objednala aj z Čiech a zamrazila, lebo sa fakt cenovo vyplatí. Subotič má všetko drahé, aj MMS má najdrahšie na Slovensku.
2 0
lofr lofr

lofr je offline (nepripojený) lofr

osky Pozri príspevok
kvalita ma svoju cenu a neverim ze za tu cenu ide o ozaj nieco unikatne-lanovy olej musi byt v chlade,takze posta neprichadza do uvahy.
treba ho zuzitkovat rychlo.mala som ho cca 2 mesiace v chladnicke a bol dobry.az jedneho dna bol uz horky a musela som zbytok vyhodit.takze ak ho nejete casto,odporucam mensie balenie i ked vyjde drahsie.
mrazit olej si neviem predstavit,ale ked myslis.nie na vsetkom sa da usetrit.
Este raz pisem, ze boli prevedene 2 analyzy, obidve potvrdili kvalitu oleja. Plus, dost vela uzivatelov ho pouziva a boli spokojni, vratane mna.

K mrazeniu oleja sa vyjadrim. Olej je uz samo o sebe neprirodzena potravina, v prirode sa nevyskytuje. Olej neprechadza tak ako voda, bodom mrazu, a tak mu je zbrusu fuk, ci ma teplotu +10 alebo -10. Tym, ze stuhne, sa nezmeni jeho skupenstvo, a tak ani nemoze prijst o kvalitu. Vzdy treba poucky brat s pouzitim rozumu... mrazena potravina = mrtva potravina - ano... pre potraviny, ktore obsahuju vodu.

Mrazenie oleja je velmi dobry tah, kedy sa markantne zvysi jeho trvanlivost, co je hlavne u lanoveho oleja velmi prospesne.
2 0
Zdenka 0705 Zdenka 0705

Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705


.... zaujímavé, citujem:

Ľanový alebo prírodný rybí olej?
Aj keď ľanový olej je najbohatším zdrojom omega-3 (až 55%), nevýhodou je že obsahuje len omega-3 s krátkym reťazcom - kyselinu alfa-linolénovú - ALA.Na to aby kyselina alfa-linolénová mohla priaznivo pôsobiť, zabudovať sa do bunkových membrán celého tela a následne aby sa z nej mohli vytvárať prospešné prostaglandíny, musí sa najskôr premeniť - predĺžiť na omega-3 s dlhým reťazcom EPA a DHA. Práve omega-3 s dlhým reťazcom potrebuje mozog a imunita pre správnu funkciu. Telo dokáže za ideálnych podmienok premeniť a teda aj prospešne využiť maximálne 15 % prijatej ALA. Potencionálne riziko konzumácie ľanového oleja vyplýva z dôvodu, že nepremenená ALA (85% prijatého množstva a viac) sa použije len ako zdroj energie.Použitie akýchkoľvek nenasýtených mastných kyselín ako zdrojov energie, vrátane ALA je potencionálne rizikové. Pri ich metabolizme vznikajú vedľajšie produkty - voľné radikály.
Schopnosť metabolickej premeny ALA sa navyše vekom znižuje, odhaduje sa že po 50. roku života telo dokáže premieňať a prospešne využiť menej ako 10% omega-3 kyseliny alfa-linolénovej (ALA).
Odporúčanie: uprednostnite kombináciu ľanových semienok a prírodného čistého rybieho olejaPrečo semienka?
Pred ľanovým olejom uprednostnite konzumáciu čerstvo zomletých ľanových semienok, pretože obsahujú nielen ALA ale v šupkách sú aj lignány = slizy ktoré priaznivo ovplyvňujú slizničnú imunitu a flavonoidy, ktoré pôsobia antioxidačne. Zároveň Vám aj poskytnú istú dávku omega-3 podobne ako ľanový olej ale sprevádzanú prirodzenými antioxidantami.Ak užívate ľanový olej ako zdroj omega-3, nahraďte ho prospešnejším vysoko čisteným rybím olejom úplne zbaveným zápachu.
Jednoducho pridajte polievkovú lyžicu rybieho oleja .............. do zeleninového šalátu alebo do dresingu, zmiešajte spolu s lyžicou panenského olivového oleja, bylinkami a budete prekvapení nielen príjemnou chuťou ale aj blahodárnymi účinkami na Vaše zdravie!



...... zo stránky
http://www.nutraceutica.sk/sk/nutaceutika_vo_vyzive/omega3/lanovy_alebo_prirodny_rybi_olej_.aspx
Naposledy upravil Zdenka 0705 : 14.03.13 at 06:30
2 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

Stina Pozri príspevok
Ak do stravy zaradíme ľanové semiačka a ľanový olej, zabezpečíme telu najcennejšie živiny, najmä proteíny a omega-3 mastné kyseliny v najvyužiteľnejšej forme. Dôvod na miešanie oleja s proteínmi spočíva v tom, že ich kombinácia s olejom umožňuje rozpúšťanie tuku vo vode, takže ho rýchlejšie vstrebávame. Takto upravený sa dostane aj do najmenších kapilár, rozpustí akýkoľvek nevhodný tuk, prečistí žily a tepny. Okrem iného to posilňuje srdce, likviduje tumory a lieči artritídu. Pomáha pri problémoch s hrubým črevom a je prevenciou proti rakovine.
* Ľan pôsobí protizápalovo,
* Ľan potláča kardiovaskulárne choroby,
* Ľan pomáha pri reumatických zápaloch,
* Ľan zaisťuje energetickú rovnováhu
* pomáha dokonca obmedziť odmietanie transplantovaných orgánov,
* pomáha pri cukrovke typu 2,
* upravuje niekoľko ochorení ľadvín.
* zlepšuje symptómy pacientov so sklerózou multiplex,
* predchádza maskulárnej degenerácií (bežnej príčine slepoty v pokročilom veku)
* môže pomôcť pri chudnutí.

Jednoduchosť užívania a neuveriteľná všestrannosť a účinnosť ľanového oleja z neho robí výborný doplnok výživy pre každého z nás. Pôsobí ako účinná prevencia, dodáva organizmu energiu a celkovú vitalitu, podporuje v tele dôležité procesy a je tiež plnohodnotným liečivom na celý rad vážnych ochorení.
Obľúbila som si : Ľanový olej s tvarohom
Do tvarohu alebo Cottage Cheessu (ideálny je vraj s obsahom tuku nad 10 %), 2 až 5 polievkových lyžíc panenského ľanového oleja, 1 až 3 polievkové lyžice ľanových semiačok, štipku kajenského korenia (môžeme pridať aj cesnak, červené korenie a trocha vody).
Ako na to: Ľanové semiačka zomelieme najemno (vždy pred použitím, aby boli čerstvé) a vmiešame do tvarohu. Pridáme koreniny, ľanový olej a trocha vody, aby vznikla konzistencia veľmi jemnej pasty. Jeme ju každý deň samostatne, alebo ako nátierku na chlieb, či v zriedenejšej podobe ako dresing k čerstvej zelenine či ovociu.
Liečivý pomer tvarohu a oleja je 3 : 1.
v suvislosti s temou ma hned napadol presne tento recept/tvaroh s lanom/.volakedy som sa k nemu dostala na strankach www.magazinluna.sk ale potom som ho uz nevedela najst.je to preto lebo moj otec ma vysoky tlak a tento recept je vyslovene nato.takze som stastna ze sa to tu objavilo.lan je vseobecne znamy ako liek pri zapche-najlepsie posobi,ak sa necha napucat v noci v pohari vody a rano to vsetko vypit.
no a potom,ako som uz spomenula,lanovy olej je super na vysoky tlak.
moj otec ho uzival 1-2 PL denne.
1 0
JarkaL JarkaL

JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

Ja mám taký malý starý mlynček na kávu z Ruska, meliem v ňom mak, sezam, ľan, je perfektný.
1 0
lusielaL lusielaL

lusielaL je offline (nepripojený) lusielaL

Dobre pomelie aj klasicky makovy mlyncek,ale tiez som mlela mlyncekom na kavu a to bolo jemnejsie.Nepostrehla som ci tu bolo spominane ze je dolezite pomlete semiacko skonzumovat do 10 min.Nam to chuti s jogurtom.
1 0
claude claude

claude je offline (nepripojený) claude

Ľan ako liek

Človek potrebuje denne asi 120 g tvarohu, dobre zmiešaného so 40 g ľanového oleja a 30 gramov mlieka v mixéri alebo šľahači. Zmes sa dá osladiť medom alebo inou prírodnou príchuťou. Môže sa pridať aj čerstvé ovocie. Každé ráno by sa mali vypiť 2 plné lyžíce čerstvo rozomletého ľanové oleja vo vlažnom podmáslí alebo jogurtu.

Uvedená diéta je indikovaná pre všetky druhy chronických ochorení zvlášť pri srdečných onemocneniach (koronárne trombózy), poruchách žlčníku, cukrovke, artritíde a zhubnom nádoru. Zlepší sa ij oslabený sluch a zrak. Je to ideálna výživa pre deti a mladistvých
1 0
Valcake Valcake

Valcake je offline (nepripojený) Valcake

..áno, je to zdravé s jogurtom na raňajky, pritom aj na chudnutie. Ja to konzumujem večer s jogurtom tak, že najprv s máličko jogurtom prehltnem čaj. lyžičku ľan.semiačok a potom zjem jogurt mne to takto chutí a urýchľuje metabolizmus.
1 0
gilda gilda

gilda je offline (nepripojený) gilda

Moja denná dávka: 10 g pomletých ľanových semienok (2 ČL), zamiešaných do malého množstva (2 - 3 PL) tvarohu, bieleho jogurtu, alebo kyslej smotany (s vyšším obsahom tuku). Väčšinou sladká verzia: mierne osladené medom, hroznovým cukrom, džemom, banánom. Skôr ráno.
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať