Zavrieť

Porady

Zaradenie MV do podnikania

Prosím vás všetkých o potvrdenie, či správne postupujem pri zaradení motorového vozidla z osobného vlastníctva do podnikania /JU/:
majiteľ MV ho už vlastní niekoľko rokov, MV je staré asi 10 rokov. Chce ho preradiť do majetku firmy. Chce ho ale aj odpisovať - je možné zaradiť ho v obvyklej cene (nedáva ho oceniť znalcom), a to napr. podložením ceny MV v približne rovnakom technickom stave z bazáru alebo inzerátov?
Všetkým vopred ďakujem, ak takáto téma už existuje, ospravedlňujem sa, nenašla som ju.
Usporiadat
sklenkova sklenkova

sklenkova je offline (nepripojený) sklenkova

Podla mňa pokiaľ nemá ocenenie vozidla,takto mu to stačiť nebude, je to dosť diskutabilné.Mám známeho, ktorý nedal síce oceniť MV, ale doklad o cene získal tak,že auto predal, prepísal a asi o mesiac "kúpil" od kamaráta späť, znova prihlásil.Zaplatil akurát prepis, poistka sa mu vyrovnala,takže ani stratový nebol a doklad o cene MV- kúpna zmluva mal.Neviem,či ten časopis je dobrý nápad je tam na jeden rok výroby aj 5 cien a ktorá je tá správna?
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

§ 25 ods.1 Zákona o dani z príjmov - vstupná cena majetku pri preradení z osobného majetku do podnikania je obstarávacia cena tohto majetku, pričom za roky nepoužívania majetku na zabezpečenie zdan.príjmu sa odpisy neuplatňujú.
Táto múdra veta znamená asi toľko, že keď kúpiš auto napr. v roku 2001 za 400 tis. a v roku 2005 sa ho rozhodneš zaradiť do majetku firmy (FO), vypočítaš rovnomerné odpisy od roku 2001 a vypočítaná zostatková cena bude vstupná cena majetku v roku zaradenia. Nakoľko sa autá odpisujú v 1. odpisovej skupine 4 roky, auto je odpisané a vstupná cena ja veľká nula .
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

Johanka
§ 25 ods.1 Zákona o dani z príjmov - vstupná cena majetku pri preradení z osobného majetku do podnikania je obstarávacia cena tohto majetku, pričom za roky nepoužívania majetku na zabezpečenie zdan.príjmu sa odpisy neuplatňujú.
Táto múdra veta znamená asi toľko, že keď kúpiš auto napr. v roku 2001 za 400 tis. a v roku 2005 sa ho rozhodneš zaradiť do majetku firmy (FO), vypočítaš rovnomerné odpisy od roku 2001 a vypočítaná zostatková cena bude vstupná cena majetku v roku zaradenia. Nakoľko sa autá odpisujú v 1. odpisovej skupine 4 roky, auto je odpisané a vstupná cena ja veľká nula .
... a preto ten dotyčný absolvoval predaj a kúpu vozidla. Získal aktuálny doklad o nadobúdacej hodnote vozidla.
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

Tak ďakujem, nepotešili ste ma.
0 0
Lucia7 Lucia7

Lucia7 je offline (nepripojený) Lucia7

Ja mam podobny problem. Manzel v decembri 2005 len prepisom v TP dostal auto (r.v. 2001) a teraz by som ho chcel v marci zaradit do zivnosti. Prepis na ICO u policajtov sme uz urobili a teraz by som ho potrebovala ocenit znalcom - nevieme mi poradit kde na internete najdem zoznam znalcov? Alebo kto mate prakticku skusenost prosim poradte.

Odpisy som konzultovala aj so znamym na danovom urade: dostala som odpoved, ze si mozem uznat danove odpisy za roky 2006, 2007, 2008.

0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Mám podobný problém, známy - SZČO kúpil auto teraz v 03/2006, ale pri prepise mu ten starý majiteľ nedal napísať do techničáku IČO a naši policajti mu to nechceli napísať, lebo to nebolo spravené pri odhlasovaní. On ho chce ale zaradiť do majetku firmy.

Poradíte mi ako to spraviť?

Ďakujem
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
ZuzanaP
Mám podobný problém, známy - SZČO kúpil auto teraz v 03/2006, ale pri prepise mu ten starý majiteľ nedal napísať do techničáku IČO a naši policajti mu to nechceli napísať, lebo to nebolo spravené pri odhlasovaní. On ho chce ale zaradiť do majetku firmy.

Poradíte mi ako to spraviť?

Ďakujem
Nerozumiem prečo mu policajti nechcú urobiť prepis, ved nezáleží či auto bolo pred tým na IČO alebo nebolo.Alebo asi nerozumiem otázke . Ako náhle si predávajúci odhlási auto u policajtov, tak kupujúci si ho zasa prihlási bez rozdielu či udá IČO alebo neudá. Zaradí ho dňom kúpy , ako dlhodobý majetok a bude ho odpisovať.
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Renča, u nás policajti povedali, že predávajúci v BA, keď nahlasoval kupujúceho, teda na koho prevádza auto, mal uviesť aj IČO do techničáku.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Aj , ked sa tak nestalo nevadí. Ak sa jedná o SZČO nie je podmienka, aby v TP bolo uvedené IČO. Proste dňom kúpy zaradí SZČO auto do majetku na kartu dlhod.majetku a odpisuje.
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Dík Reni, tajne som v to dúfala, že to tak bude a že policajti sa trošku pomýlili.

Takže vôbec nevadí, že v techničáku nemám uvedené IČO!?

V kúpno-predajnej zmluve je uvedené, že auto si kúpil ako SZČO - je uvedené IČO. Normálne ho zaradí na inventárnu kartu a môže odpisovať 4 roky.
Naposledy upravil ZuzanaP : 03.04.06 at 11:36
0 0
Bavi Bavi

Bavi je offline (nepripojený) Bavi

Áno. U FO je podstatné zaradenie DHM do obchodného majetku a vystavenie Inventárnej karty.
0 0
Laura1 Laura1

Laura1 je offline (nepripojený) Laura1

žena v "najlepšom veku" čerstvá stará mama ...viac
Zdravím Vás,
potrebujem vedieť, aké má povinnosti FO, ak si chce súkromné mot.vozidlo zaradiť do podnikania./Neviem,či je MV staršie, a či ho bude chcieť aj odpisovať/. Ide mi hlavne o to, či ho musí nahlásiť na DÚ, prípadne inde / napr. u policajtov/. Aké doklady musí vystaviť, kde naúčtovať v JÚ /neplatič DPH/ zaradenie MV.
Zatiaľ viem toľko, že má zaplatiť cestnú daň, vystaviť invent. kartu /v prípade, že ho bude odpisovať, potrebuje znalecký posudok, alebo stačí kúpna zmluva+odpisy = vstupná cena MV/.
Ďakujem
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Laura1
Zdravím Vás,
potrebujem vedieť, aké má povinnosti FO, ak si chce súkromné mot.vozidlo zaradiť do podnikania./Neviem,či je MV staršie, a či ho bude chcieť aj odpisovať/. Ide mi hlavne o to, či ho musí nahlásiť na DÚ, prípadne inde / napr. u policajtov/. Aké doklady musí vystaviť, kde naúčtovať v JÚ /neplatič DPH/ zaradenie MV.
Zatiaľ viem toľko, že má zaplatiť cestnú daň, vystaviť invent. kartu /v prípade, že ho bude odpisovať, potrebuje znalecký posudok, alebo stačí kúpna zmluva+odpisy = vstupná cena MV/.
Ďakujem
Pri zaradení os.automobilu do firmy sa vychádza u vás z dvoch prípadoch:
1) ak sa kúpi os.autom. na základe kúpno - predajnej zmluvy, do firmy je dobré, ale zasa nie povinné aby v TP bolo uvedené aj IČO. Pozor nehovorím o povinnosti!, aby ste to zle poniektorí nepochopili. Urobí sa prepis u polišov, podá sa daňové priznanie k cestnej dani, cestná daň sa vypočíta a zaplatí. Daň.priznanie k cest.dani treba urobiť myslím, že do 8 dní. V účtovníctve sa naúčtuje nákup , ako výdavok neopvl.základ dane v druh.členení nákup dlhodobého majetku. Zeviduje sa na kartu dlhodobého majetku , určí sa odpisový plán a vždy k 31.12. sa odpisuje, samozrejme odpis sa môže vynechať, ale to je zasa o odpisoch.... Nebudem odbočovať ..
2) ak SZČO vlastní svoj súkrom.os.automobil už dlhšiu dobu a pri zaradení do firmy , tým istým spôsobom čo som napísala v bode 1) sa zaradí automobil , tak od jeho nadobudnutia, napr. auto bolo kúpené v r.1997, tak SZČO nemá nárok na odpis , pretože 4 roky ubehli od r. 97 a na r.2006 mu nepripadá žiadny odpis. Nemyslím, že znalec.posudok by platil na začatie odpisovania. Auto sa zaradí a postup bude rovnaký presne , tak isto , ako som uviedla v bode 1) , akurát nebude nárok na odpis. Nárok máte na opravy, PHM, zákon.poistenie, atd....to isté platí aj pre bod 1)
0 0
Laura1 Laura1

Laura1 je offline (nepripojený) Laura1

žena v "najlepšom veku" čerstvá stará mama ...viac
Ďakujem,
ešte musím zistiť, či chcú MV odpisovať. Ak nie, asi je výhodnejšie používať súkromné auto v podnikaní .Mali by nárok na nákup pohonných látok+ cestovné náhrady.
Kniha jázd nahrádza cestovné príkazy v prípade, že používa živnostník súkromné MV na podnikanie každý deň na kratšie cesty a priloží na niektoré cesty pozvánky,zápisnice,protokoly?
0 0
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

Prosím Vás patrí do OC ojazdeného vozidla poplatok do recyklačného fondu a technická a emisná kontrola súvisiaca s dovezeným autom?
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Mikolajova Pozri príspevok
Prosím Vás patrí do OC ojazdeného vozidla poplatok do recyklačného fondu a technická a emisná kontrola súvisiaca s dovezeným autom?
Ak nie je zaradené ešte v OM, tak mi budú tvoriť OC aj vedľajšia výdavky súvisiace s obstaraním.
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
Ahojte,
v budúcom roku plánujem vložiť súkromné auto do podnikania, moja otázka sa týka knihy jázd -
1. vypisuje sa pri súkromnom vozidle používanom na služobné účely?
2. vypisuje sa aj pri MV vloženom v podnikaní?

ďakujem za odpoveď
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
hanelie Pozri príspevok
Ahojte,
v budúcom roku plánujem vložiť súkromné auto do podnikania, moja otázka sa týka knihy jázd -
1. vypisuje sa pri súkromnom vozidle používanom na služobné účely?
2. vypisuje sa aj pri MV vloženom v podnikaní?

ďakujem za odpoveď
V prípade súkromného vozidla sa vypisujú cestovné príkazy, a v prípade služobného auta, zaradeného do majetku sa vedie kniha jázd.
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
ďakujem smith
0 0
lukinon lukinon

lukinon je offline (nepripojený) lukinon

Ahojte,
chcem sa opytat:
minuly rok v aprili, som kupil auto (cena bola 200 000)ako sukromna osoba a v oktobri som zacal podnikat. Rozmyslam nad tym, ci v teraz v roku 2008 nezaradim auto do podnikania.
Mozem to urobit na zaklade znaleckeho posudku (povedzme tiez 200000sk) alebo by bolo lepsie urobit to inak?
A potom jednoducho odpisovat 4 roky?

Dakujem za pomoc
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať