Zavrieť

Porady

podpora v nezamestnanosti po skonceni RD?

Nieco som uz viackrat zacula v rozhlase, ale len tak to okolo mna preletelo, ze v buducom roku bude mat matka po skonceni RD narok na podporu v nezamestnanosti?
Nic viac neviem, preto ,poculi ste niekto o tom?
Mne konci RD na buduci rok, den nastupu do prace je aj moj den vypovede...to viem, na 100%, preto sa pytam ohladom toho, ci niekto nieco pocul. Ci je to uz schvalene?
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

Erika686 Pozri príspevok
Nieco som uz viackrat zacula v rozhlase, ale len tak to okolo mna preletelo, ze v buducom roku bude mat matka po skonceni RD narok na podporu v nezamestnanosti?
Nic viac neviem, preto ,poculi ste niekto o tom?
Mne konci RD na buduci rok, den nastupu do prace je aj moj den vypovede...to viem, na 100%, preto sa pytam ohladom toho, ci niekto nieco pocul. Ci je to uz schvalene?
Áno, 2.12.2009 naša rada náčelníkov schválila novelu zákona o soc. poistení. podľa ktorého sa do obdobia poistenia v nezamestnanosti započítava aj obdobie materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky. Toto ustanovenie nadobudne účinnosť 1.2.2010, dovtedy vzniknuté nároky sa budú posudzovať podľa doteraz platného zákona.

Preto kto končí teraz MD alebo RD, tak sa neprihlasujte na úrad práce ako nezamestnaní pred 31.1.2010, ale radšej buďte dobrovoľne nezamestnaní a prihláste sa na úrade práce až po 1.2.2010. !!!!

Ak sa totiž prihlásite napr. 15.1.2010, tak vám nevznikne nárok na podporu. Ten vznikne až tým, čo sa prihlásia po 1.2.2010. Po 1.2.2010 sa vám do doby poistenia v nezamestnanosti započíta aj trvanie MD alebo RD, pokiaľ toto bolo v období od 1.2.2006 do 31.1.2010.

Tu sú citácie z nového znenia zákona:

§ 104a
Do obdobia poistenia v nezamestnanosti na nárok na dávku v nezamestnanosti sa započítava obdobie prerušenia povinného poistenia v nezamestnanosti zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky podľa osobitného predpisu.45a)


§ 293bm
Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. februára 2010

(1) Ak dôvod na poskytnutie dávky v nezamestnanosti vznikol do 31. januára 2010, o dávke v nezamestnanosti sa rozhodne podľa zákona účinného do 31. januára 2010.
(2) Do obdobia poistenia v nezamestnanosti na nárok na dávku v nezamestnanosti sa započítava aj obdobie od 1. februára 2006 do 31. januára 2010, počas ktorého bolo prerušené povinné poistenie v nezamestnanosti z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky podľa osobitného predpisu.45a)
1 0
Erika686 Erika686

Erika686 je offline (nepripojený) Erika686

No, tak aspon nieco pozitivne Neusiel sa mi ani zvyseny RP (od 1/2010), ani pri jednom dietati priplatok k prispevku pri narodeni, tak snad aspon nieco.
A ako sa to pocita? Teda kolko by mohla byt ta podpora (nie ako dlho, ale kolko dostanem)?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

Erika686 Pozri príspevok
No, tak aspon nieco pozitivne Neusiel sa mi ani zvyseny RP (od 1/2010), ani pri jednom dietati priplatok k prispevku pri narodeni, tak snad aspon nieco.
A ako sa to pocita? Teda kolko by mohla byt ta podpora (nie ako dlho, ale kolko dostanem)?
Nepoteším ťa, lebo novela uvádza:

§ 108 ods. 3:

(3) Ak v rozhodujúcom období podľa odseku 2 nie sú tri roky, za ktoré možno zistiť denný vymeriavací základ na určenie sumy dávky v nezamestnanosti poistenca uvedeného v § 104 ods. 1, alebo nie sú dva roky, za ktoré možno zistiť denný vymeriavací základ na určenie sumy dávky v nezamestnanosti poistenca uvedeného v § 104 ods. 2, denný vymeriavací základ sa zistí z tohto kratšieho obdobia. Výška dávky v nezamestnanosti sa určuje z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu, ak poistenec nemal v rozhodujúcom období uvedenom v odseku 2 vymeriavací základ na platenie poistného na poistenie v nezamestnanosti. Pravdepodobný denný vymeriavací základ je vymeriavací základ podľa § 138 ods. 9, ktorý je platný ku dňu vzniku nároku na dávku v nezamestnanosti a zaokrúhľuje sa na štyri desatinné miesta nahor.

§ 138 ods. 9:

(9) Vymeriavací základ je mesačne najmenej vo výške minimálnej mzdy66) zamestnancov v pracovnom pomere odmeňovaných mesačnou mzdou, ktorá platí k prvému dňu kalendárneho mesiaca, za ktorý sa platí poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie, poistné na poistenie v nezamestnanosti a poistné do rezervného fondu solidarity.
Čiže podpora bude vo výške 50% vymeriavacieho základu, teda polovica minimálnej mzdy.
0 0
Erika686 Erika686

Erika686 je offline (nepripojený) Erika686

Ale zase, ked som sla na druhu MD, tak materske sa mi pocitalo z predpokladaneho denneho vym.zakladu, ktory by som mala ku dnu nastupu na matersku.
To sa neberie tak isto aj ta podpora?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

Erika686 Pozri príspevok
Ale zase, ked som sla na druhu MD, tak materske sa mi pocitalo z predpokladaneho denneho vym.zakladu, ktory by som mala ku dnu nastupu na matersku.
To sa neberie tak isto aj ta podpora?
Ale vtedy si asi bola v pracovnom pomere a mala si platnú prac. zmluvu, nie? A prac. zmluve si mala dohodnutú mzdu.
0 0
Erika686 Erika686

Erika686 je offline (nepripojený) Erika686

No, neviem, ci sa chapeme...
Na prvu MD som sla priamo z prace, potom pri druhej MD som sla z prvej RD, som stale zamestnana, vypoved zatial nemam, na tej sa dohodneme so zamestnavatelom od 8.6.2010, kedze ma nemoze prijat na moje povodne miesto, ani mi ho nemoze nahradit inym (ucitelka AJ).
Preto, ked som sla na tu 2. MD, tak mi matersky prispevok vypocitavali z predpokladaneho denneho...Zamestnavatel mi napisatl,ze kolko by som asi mala, keby som nastupila do prace.
Tak aj podpora v nezamestnanosti by sa takto vypocitala?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Erika686 Pozri príspevok
No, neviem, ci sa chapeme...
Na prvu MD som sla priamo z prace, potom pri druhej MD som sla z prvej RD, som stale zamestnana, vypoved zatial nemam, na tej sa dohodneme so zamestnavatelom od 8.6.2010, kedze ma nemoze prijat na moje povodne miesto, ani mi ho nemoze nahradit inym (ucitelka AJ).
Preto, ked som sla na tu 2. MD, tak mi matersky prispevok vypocitavali z predpokladaneho denneho...Zamestnavatel mi napisatl,ze kolko by som asi mala, keby som nastupila do prace.
Tak aj podpora v nezamestnanosti by sa takto vypocitala?
nie, toto pri podpore neplatí.
Ale ak ostane zákon aj do tvojho zaevidovania na UP v takomto znení, tak nie je ťažké získať aj maximálnu podporu. Ak sa na pár dní prihlásiš na dobrovolné poistenie v nezamestnanosti/aspon jeden den odpracuješ, resp. budeš čerpať dovolenku, tak už na teba neplatí, že nemáš v rohod.období žiadny VZ, ale budeš mať VZ, aj ked len pár dní. Takto to platí aspon zatial, od 1.2.2010, no ako dlho???
Naposledy upravil brčko : 15.12.09 at 22:00
0 0
lenku lenku

lenku je offline (nepripojený) lenku

Čiže čisto teoreticky, ako je žena na rodičovskej dovolenke niekoľko rokov a napr. k 25. 11. 2009 sa zamestná a zamestnávateľ jej dá plat cca 3000 € a 1. 2. 2010 ju prepustí a ona sa nahlási na úrad práce tak jej výjde maximálná podpora? Dobre som to pochopila?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

áno, zatial je to v zákone takto, ale maximum je trochu nižšie, tuším z VZ 2169,09eur
0 0
lenku lenku

lenku je offline (nepripojený) lenku

maximum 2 892,12 €?
0 0
Dorka Dorka

Dorka je offline (nepripojený) Dorka

Super. Potešili ste ma. Tiež ma všetky výhody zatiaľ obišli tak aspoň toto. Ja som na tom takto. Dňa 15.12. som nastúpila do práce kde mi chcú dať výpoveď /na mojom mieste je niekto iný koho nechcú prepustiť. Výpoveď mi môžu dať, ale mám nárok na výpovednú lehotu 3 mesiace. Takže aj keď nechcú tak sa snažím dohodnúť sa tak, aby ma podržali aspoň do 31.1.2010. A teraz neviem čo urobiť so mzdou, aby som mala vyššiu podporu. Moja terajšia je 700Eur. Dá sa nahnať podpoda nejakou odmenou, alebo niečim. Okrem toho mám nárok na 3 mesačné odstupné. § som chcela 63, aby mi dali odstupné, ale oni mi chceli dať §60 a odstupné vyplatiť formou odmeny. Šéf je celkom priateľský a chce sa dohodnúť, len ja potrebujem vedieť čo je pre mňa najlepšie v tejto ťažkej dobe. Ďakujem za všetky rady.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

Dorka Pozri príspevok
Super. Potešili ste ma. Tiež ma všetky výhody zatiaľ obišli tak aspoň toto. Ja som na tom takto. Dňa 15.12. som nastúpila do práce kde mi chcú dať výpoveď /na mojom mieste je niekto iný koho nechcú prepustiť. Výpoveď mi môžu dať, ale mám nárok na výpovednú lehotu 3 mesiace. Takže aj keď nechcú tak sa snažím dohodnúť sa tak, aby ma podržali aspoň do 31.1.2010. A teraz neviem čo urobiť so mzdou, aby som mala vyššiu podporu. Moja terajšia je 700Eur. Dá sa nahnať podpoda nejakou odmenou, alebo niečim. Okrem toho mám nárok na 3 mesačné odstupné. § som chcela 63, aby mi dali odstupné, ale oni mi chceli dať §60 a odstupné vyplatiť formou odmeny. Šéf je celkom priateľský a chce sa dohodnúť, len ja potrebujem vedieť čo je pre mňa najlepšie v tejto ťažkej dobe. Ďakujem za všetky rady.
Ak sa nemýlim, tak tá forma odmeny bude pre teba v tomto prípade výhodnejšia, lebo to bude vstupovať do VZ pre soc. poistenie. Z odstupného sa neplatia odvody na poistenie v nezamestnanosti.
0 0
jancazv jancazv

jancazv je offline (nepripojený) jancazv

Dobrý deň,chcela by som sa poradiť na tému ,ktorá sa tyka nás mamičiek.Moja známa začula niekde v rádiu rozhovor s p.Mihálom,ktorý tam spomenul,že žena ,ktorá príde o zamestnanie po rodičovskej dovolenke má nárok na 5000 eur? Vraj má tento zákon nadobudnúť právoplatnosť od februára 2010?Ak áno ,aké sú tam teda podmienky,konkrétne môj prípad je-rodila som v apríli 2007 a vdanej práci som zamestnaná od roku 2002 a môj pracovný pomer síce stále trvá no viem,že už so mnou dalej nerátajú.....a chcú mi dať výpoved.Dakujem
0 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
jancazv Pozri príspevok
Dobrý deň,chcela by som sa poradiť na tému ,ktorá sa tyka nás mamičiek.Moja známa začula niekde v rádiu rozhovor s p.Mihálom,ktorý tam spomenul,že žena ,ktorá príde o zamestnanie po rodičovskej dovolenke má nárok na 5000 eur? Vraj má tento zákon nadobudnúť právoplatnosť od februára 2010?Ak áno ,aké sú tam teda podmienky,konkrétne môj prípad je-rodila som v apríli 2007 a vdanej práci som zamestnaná od roku 2002 a môj pracovný pomer síce stále trvá no viem,že už so mnou dalej nerátajú.....a chcú mi dať výpoved.Dakujem
Tak to by zaujímalo aj mňa ako to bude, manželka bola zamestnaná u mňa a išla na matersku z max.v.základom. Po skončení r.d. ju plánujem pre krízu prepustiť.
Tu je ten článok ale nedá sa z toho vychádzať že koľko by dostala.
http://kariera.zoznam.sk/sk/cl/10032...z-do-4-953-eur
Naposledy upravil pivko : 29.12.09 at 13:32
0 0
jancazv jancazv

jancazv je offline (nepripojený) jancazv

Dakujem za rýchlu odpoved ,no aspoň viem,že niečo na tom bude len ,aby to tá naša vláda do vtedy aj nezrušila
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

jancazv Pozri príspevok
Dakujem za rýchlu odpoved ,no aspoň viem,že niečo na tom bude len ,aby to tá naša vláda do vtedy aj nezrušila
Myslím, že sa tešíš predčasne,reakciu p. Mihála nájdeš tu
http://blog.etrend.sk/mihalblog/2009...900-e-mesacne/

a stanovisko MPSVar k nesprávnemu výkladu zákona nájdeš tu :

http://www.employment.gov.sk/index.p...&nid=361&lg=sk
0 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
veronikasad Pozri príspevok
Myslím, že sa tešíš predčasne,reakciu p. Mihála nájdeš tu
http://blog.etrend.sk/mihalblog/2009...900-e-mesacne/

a stanovisko MPSVar k nesprávnemu výkladu zákona nájdeš tu :

http://www.employment.gov.sk/index.p...&nid=361&lg=sk
Jasne že nikto nedostane tych 4.900 ale aj 35,70/deň nieje na zahodenieKto bude mať nárok na to maximum?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

pivko Pozri príspevok
Jasne že nikto nedostane tych 4.900 ale aj 35,70/deň nieje na zahodenieKto bude mať nárok na to maximum?
v odpovedi MPSVaR je len príklad, že je stanovený max. denný VZ pre dávku v nezamestnanosti. Určite to neplatí pre mamičky, ktoré sa vrátili z rod. dovolenky.

Ak si MPSVaR "ujasní" pojmy, výška dávky v nezamestnanosti pre mamičky po MD bude 159,80 - 165,20€/mes. v závislosti od počtu kal. dní v mesiaci.
Naposledy upravil veronikasad : 29.12.09 at 14:34
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Škoda, ja by som to tým mamičkám dopriala.
A ak by to bolo chybne vyplatené, nech to do štátnej kasy uhradí ten, kto to spackal.
0 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
veronikasad Pozri príspevok
v odpovedi MPSVaR je len príklad, že je stanovený max. denný VZ pre dávku v nezamestnanosti. Určite to neplatí pre mamičky, ktoré sa vrátili z rod. dovolenky.

Ak si MPSVaR "ujasní" pojmy, výška dávky v nezamestnanosti pre mamičky po MD bude 159,80 - 165,20€/mes. v závislosti od počtu kal. dní v mesiaci.
Ak tomu dobre rozumiem tak každá dostane rovnako a vobec na to nebude mať vpliv výška mzdy pred materskou?čisty socik
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať