Zavrieť

Porady

ročné zúčtovanie dane a dohodári

Chcem sa opýtať, môže zamestnávateľ robiť ročné zúčtovanie dane aj dohodárom? A čo je v tomto prípade lepšie, robiť zúčtovanie, alebo danové priznanie? Dakujem
Usporiadat
Zdenka 0705 Zdenka 0705

Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

Star. dôchodca požiadal o ročné zúčtovanie dane, mal príjem z DoPČ zdanený zrážkovou daňou.
Jeho príjem za celý rok neprekročil sumu v hrubom 2.012,85.
Môžem mu spraviť RZD alebo si musí spraviť DP-A?
Pýtam sa preto, lebo Pohoda mi tú výšku príjmu vôbec nebrala do úvahy a daň mu vyčíslila tak, ako mu bola zrazená, teda žiaden preplatok.
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
Stašek Pozri príspevok
Pracovník, ktorý u nás nastúpil do zamestania 12/2010 bol 1-4/2010 zamestnaný v zahraničí (Nórsku), potom bol evidovaný na úrade práce ako nezamestnaný. Chce aby sme mu urobili ročné zúčtovanie dane za r. 2010. Aké doklady od neho potrebujeme? Hlavne čo sa týka toho Nórska. Ďakujem.
Ak bol zamestnaný v zahraničí, musí si DP podať sám.
2 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

Zdenka 0705 Pozri príspevok
Star. dôchodca požiadal o ročné zúčtovanie dane, mal príjem z DoPČ zdanený zrážkovou daňou.
Jeho príjem za celý rok neprekročil sumu v hrubom 2.012,85.
Môžem mu spraviť RZD alebo si musí spraviť DP-A?
Pýtam sa preto, lebo Pohoda mi tú výšku príjmu vôbec nebrala do úvahy a daň mu vyčíslila tak, ako mu bola zrazená, teda žiaden preplatok.
Podá si daňové priznanie A. Nemôžeš mu robiť RZD.
2 0
Zdenka 0705 Zdenka 0705

Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

Tamila, ďakujem. Bolo mi to divné, že by Pohoda zle rátala.
0 0
johny18 johny18

johny18 je offline (nepripojený) johny18

Ahoj, mam z toho trosku chaos, cital som na porade par prispevkov, niekde sa pise, ze ak dohodar ma zrazkovu dan, nemoze mu vykonavat zamestnavatel rocne zuctovanie, inde zasa, ze moze.

Teda ak clovek, vedeny na urade prace, pracuje cely rok na dohodu u jedneho zamestnavatela, a dan je zrazana zrazkovou danou podla § 43, moze mu zamestnavatel vykonat RZ, ak o to poziada? Alebo si musi urobit DP sam??
0 0
johny18 johny18

johny18 je offline (nepripojený) johny18

Nepomoze nik?
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
johny18 Pozri príspevok
Ahoj, mam z toho trosku chaos, cital som na porade par prispevkov, niekde sa pise, ze ak dohodar ma zrazkovu dan, nemoze mu vykonavat zamestnavatel rocne zuctovanie, inde zasa, ze moze.

Teda ak clovek, vedeny na urade prace, pracuje cely rok na dohodu u jedneho zamestnavatela, a dan je zrazana zrazkovou danou podla § 43, moze mu zamestnavatel vykonat RZ, ak o to poziada? Alebo si musi urobit DP sam??
Zákon o dani z príjmov
§ 38
Ročné zúčtovanie

<BASEFONT>(1) Zamestnanec, ktorý poberal zdaniteľné príjmy len zo závislej činnosti uvedené v § 5 a nepoberal príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou podľa § 43, pri ktorých uplatnil postup podľa § 43 ods. 7, môže najneskôr do 15. februára roka nasledujúceho po uplynutí zdaňovacieho obdobia písomne požiadať o vykonanie ročného zúčtovania z úhrnnej sumy zdaniteľnej mzdy od všetkých zamestnávateľov, ktorí sú platiteľmi dane, 122) posledného zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, 122) u ktorého si uplatňoval nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka a daňový bonus.
</BASEFONT>
<BASEFONT>Z uvedeného vyplýva, že ak dohodárovi bola daň zrážaná zrážkovo, to znamená, že u zamestnávateľa si neuplatňoval nezdaniteľnú čiastku základu dane, zamestnávateľ mu nemôže na jeho žiadosť vykonať ročné zúčtovanie dane. Musí si ho podať sám.

</BASEFONT>
2 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Zdenka 0705 Pozri príspevok
Star. dôchodca požiadal o ročné zúčtovanie dane, mal príjem z DoPČ zdanený zrážkovou daňou.
Jeho príjem za celý rok neprekročil sumu v hrubom 2.012,85.
Môžem mu spraviť RZD alebo si musí spraviť DP-A?
Pýtam sa preto, lebo Pohoda mi tú výšku príjmu vôbec nebrala do úvahy a daň mu vyčíslila tak, ako mu bola zrazená, teda žiaden preplatok.
Zdenka, až teraz som zbadala tento príspevok.

Príjem je do 1/2 NČZD, ak chce SD uplatniť § 46 ZoDzP, musí si sám podať DP. DU mu celú zrazenú daň vráti.
0 0
Daniela12345 Daniela12345

Daniela12345 je offline (nepripojený) Daniela12345

Môžem urobiť RZD zamestnancovi, ktorý:
- ukončil PP 31.12.2010,
- ukončil PP 30. 09.2010 a požiadal o RZD. Obaja si uplatňovali nezd. časť zákl. dane u nás.
Má povinnosť z- nec zdokladovať celý rok k RZD - ak bol evidovaný na UP ? Ďakujem.
Naposledy upravil Daniela12345 : 13.02.11 at 11:47
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
Daniela12345;165401 8
Môžem urobiť RZD zamestnancovi, ktorý:
- ukončil PP 31.12.2010, áno
- ukončil PP 30. 09.2010 a požiadal o RZD. Obaja si uplatňovali nezd. časť zákl. dane u nás. áno
Má povinnosť z- nec zdokladovať celý rok k RZD - ak bol evidovaný na UP ? nie nemusí, veď v žiadosti uvádza, že všetky údaje, ktoré uviedol sú pravdivé. Ďakujem.
v texte
3 0
danasv danasv

danasv je offline (nepripojený) danasv

Ahojte.. pri citani tychto príspevkov som zistila , ze ja som asi niekde pochybila
mame dochodkynu ktora u nas pracuje na DoPC. jej mesacna mzda je 160 Eur. zacala u nas pracovat od aprila 2010. V programe som zaskrtla preddavkovu dan/asi prva chyba/ a zaroven som jej aj priznala odpocet na danovnika/ asi druha chyba/ -vyhlasenie podpisala (aj to je chyba? ) co s tym teraz? celkovy jej prijem za rok 2010 cini 1440 EUR.
ako to vyriesit?
mozem jej ako zamestnavatel spravit Rocne zuctovanie dane? / ziadost nie je problem podpisat so spatnym datumom)
ma vobec narok na odpocitatelnu polozku/4025,70?/
alebo jej bude lespei podat si danove priznanie??
pls poradte... vdaka
0 0
danasv danasv

danasv je offline (nepripojený) danasv

danasv Pozri príspevok
Ahojte.. pri citani tychto príspevkov som zistila , ze ja som asi niekde pochybila
mame dochodkynu ktora u nas pracuje na DoPC. jej mesacna mzda je 160 Eur. zacala u nas pracovat od aprila 2010. V programe som zaskrtla preddavkovu dan/asi prva chyba/ a zaroven som jej aj priznala odpocet na danovnika/ asi druha chyba/ -vyhlasenie podpisala (aj to je chyba? ) co s tym teraz? celkovy jej prijem za rok 2010 cini 1440 EUR.
ako to vyriesit?
mozem jej ako zamestnavatel spravit Rocne zuctovanie dane? / ziadost nie je problem podpisat so spatnym datumom)
ma vobec narok na odpocitatelnu polozku/4025,70?/
alebo jej bude lespei podat si danove priznanie??
pls poradte... vdaka
pls neviete poradit???
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

danasv Pozri príspevok
Ahojte.. pri citani tychto príspevkov som zistila , ze ja som asi niekde pochybila
mame dochodkynu ktora u nas pracuje na DoPC. jej mesacna mzda je 160 Eur. zacala u nas pracovat od aprila 2010. V programe som zaskrtla preddavkovu dan/asi prva chyba/- mala byť zrážková - preddavková je od 165,97 €- a zaroven som jej aj priznala odpocet na danovnika/ asi druha chyba/nemala nárok, ak bola dôchodkyňa už k 1. 1. -vyhlasenie podpisala (aj to je chyba? )Keď vo vyhlásení uvedie, že je dôchodca, nevzniká nárok na odpočet co s tym teraz? celkovy jej prijem za rok 2010 cini 1440 EUR.
ako to vyriesit?
mozem jej ako zamestnavatel spravit Rocne zuctovanie dane? / ziadost nie je problem podpisat so spatnym datumom)
ma vobec narok na odpocitatelnu polozku/4025,70?/ Nárok je vo výške rozdielu dôchodku a NČZD
alebo jej bude lespei podat si danove priznanie??
pls poradte... vdaka Mohla by si jej urobiť RZD, ale podľa môjho názoru jej nemusíš robiť RZD ani DP, nakoľko jej príjem je nižší ako 2012,85 €, čo je oslobodený príjem a do tejto výšky nemusí platiť daň. Chyba bola, že si jej nezrážala mesačne zrážkovú daň, ale tú by jej teraz vrátili na základe výšky príjmu.
v texte
4 0
danasv danasv

danasv je offline (nepripojený) danasv

Tamila Pozri príspevok
v texte
Si poklad vdaka za vycerpavajuce odpovede:-)
0 0
ali8 ali8

ali8 je offline (nepripojený) ali8

dobry den prajem a ako je to s RZD za rok 2011? mam cisto len dohodarov, konkretne starobnych dochodcov, ktorí bud maju podpisane vyhlasenie a tí co nemaju ich prijmy su max. 190€, kde niektorí maju zrazenu preddavkovu dan nejakych 15€ , mozem im ja spravit RZD? alebo si maju podat oni danove priznanie? viem ze nemaju poviinost podat kedze maju taky nizky prijem ale aspon by sa im vratila ta preddavkova dan vsak? a mozem aj ja zanich spravit to RZD? alebo na dohodarov sa to rocne nevztahuje? nikde inde nemaju u nikoho prijem su starobní dochodcovia maju len u mna dohodu o prac.civnosti, a kedze by som im ulahcila ja ze spravim RZD nemuseli by oni podavat danove, len neviem ci ja vobec mozem pre dohodarov spravit to rocne. prosim poradte niekto. dakujem.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

ali8 Pozri príspevok
dobry den prajem a ako je to s RZD za rok 2011? mam cisto len dohodarov, konkretne starobnych dochodcov, ktorí bud maju podpisane vyhlasenie a tí co nemaju ich prijmy su max. 190€, kde niektorí maju zrazenu preddavkovu dan nejakych 15€ , mozem im ja spravit RZD? alebo si maju podat oni danove priznanie? viem ze nemaju poviinost podat kedze maju taky nizky prijem ale aspon by sa im vratila ta preddavkova dan vsak? a mozem aj ja zanich spravit to RZD? alebo na dohodarov sa to rocne nevztahuje? nikde inde nemaju u nikoho prijem su starobní dochodcovia maju len u mna dohodu o prac.civnosti, a kedze by som im ulahcila ja ze spravim RZD nemuseli by oni podavat danove, len neviem ci ja vobec mozem pre dohodarov spravit to rocne. prosim poradte niekto. dakujem.
Starobný dôchodca, ak bol poberatelom SD k 1.1. - nemôže mať podpísané vyhlásenie a uplatňovať si mesačnú NČZD.
Ak majú ročný príjem do 1/2 NČZD, ak si sami podajú DP typu A, DU im vráti zrazenú daň bez ohladu na výšku dôchodku.
4 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

ali8 Pozri príspevok
dobry den prajem a ako je to s RZD za rok 2011? mam cisto len dohodarov, konkretne starobnych dochodcov, ktorí bud maju podpisane vyhlasenie a tí co nemaju ich prijmy su max. 190€, kde niektorí maju zrazenu preddavkovu dan nejakych 15€ , mozem im ja spravit RZD? alebo si maju podat oni danove priznanie? viem ze nemaju poviinost podat kedze maju taky nizky prijem ale aspon by sa im vratila ta preddavkova dan vsak? a mozem aj ja zanich spravit to RZD? alebo na dohodarov sa to rocne nevztahuje? nikde inde nemaju u nikoho prijem su starobní dochodcovia maju len u mna dohodu o prac.civnosti, a kedze by som im ulahcila ja ze spravim RZD nemuseli by oni podavat danove, len neviem ci ja vobec mozem pre dohodarov spravit to rocne. prosim poradte niekto. dakujem.
O RZD musia v lehote na to určenej požiadať. Termín je do 15.2.2012.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

majú možnosť si podať DP typ A, nie RZD a vráti sa im (dôchodcom) tých napr. 15 €.....pretože nemali príjem vyšší ako 1/2 NČZD.....podľa § 32 ZDP....
1 0
ali8 ali8

ali8 je offline (nepripojený) ali8

veronikasad Pozri príspevok
Starobný dôchodca, ak bol poberatelom SD k 1.1. - nemôže mať podpísané vyhlásenie a uplatňovať si mesačnú NČZD.
Ak majú ročný príjem do 1/2 NČZD, ak si sami podajú DP typu A, DU im vráti zrazenú daň bez ohladu na výšku dôchodku.
jo je mi jasne trosku som to doplietla starobnych dochodcov mam ale nemaju podpisane vyhlasenie, podpisane vyhlasenie maju ale nie starobny dochodcovia pardon, a ak maju rocny prijem do 1/2 NCZD mozem im aj najpriek tomu ja spravit RZD ak ma oto poziadaju? kedze sa im to oplati by sa im vratila ta preddavkova dan.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Mila123 Pozri príspevok
majú možnosť si podať DP typ A, nie RZD a vráti sa im (dôchodcom) tých napr. 15 €.....pretože nemali príjem vyšší ako 1/2 NČZD.....podľa § 32 ZDP....
Nie podľa § 32, ale § 46 ZoDzP

§ 46
Minimálna výška dane
Na začiatok

Daň sa nevyrubí a neplatí, ak za zdaňovacie obdobie nepresiahne 16, 60 eura alebo celkové zdaniteľné príjmy daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, za zdaňovacie obdobie nepresiahnu 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a). To neplatí, ak daňovník uplatňuje daňový bonus podľa § 33 alebo ak sa daň vyberá podľa § 43, alebo ak sa zrážajú preddavky na daň podľa § 35 alebo preddavky na zabezpečenie dane podľa § 44. Daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou uvedený v § 11 ods. 6 daň neplatí, ak za zdaňovacie obdobie úhrn jeho zdaniteľných príjmov, okrem príjmov, z ktorých bola daň vybraná zrážkou a pri ktorých nepoužil postup podľa § 43 ods. 7, nepresiahne 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a). Tento postup použije aj daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou uvedený v § 11 ods. 7, ak úhrn jeho zdaniteľných príjmov zo zdrojov na území Slovenskej republiky (§ 16) v príslušnom zdaňovacom období tvorí najmenej 90 % zo všetkých príjmov tohto daňovníka, ktoré mu plynú zo zdrojov na území Slovenskej republiky a zo zdrojov v zahraničí. Daň sa neplatí, ak daň na úhradu vypočítaná v daňovom priznaní nepresiahne sumu 3,32 eur.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať