Zavrieť

Porady

ukončenie živnosti - chaos a stres

veeelmi prosim opät o radu. mam tu FO v straašnom neporiadku,,,
k 31.03.2009 ukončenie živnosti,,,veeela neuhradených FD aj velmi starých a aj prijem až do konca roka,,,31.03.2009 posledný krat učtujem v PD, od 01.04 už žiaden zapis
-31.03.2009 osbnou spotrebou vynulujem pokladnu
-31.03.2009 odobnou spotrebou vynulujem zostatok v banke
-k 31.03.2009 budem robit výkaz o majetu a záväzkoch tam budem mat zostatok na zaväzkoch a pohladávkach
-od 01.04.až do konca mi fugovala banka vysporiadavalo sa všetko čo sa dalo,,,mam tam asi 200 položiek a neviem čo s nimi,,spravim si tabulky
-poratam si poplatky banke,uroky, až do 12 mesiaca a 31.12. to dám ako VOZD ako uzavierkové operácie to bude par 17- zníž. ZD
-mam asi 50 došlých faktur ktore boli uhradene až po ukončeni živnosti, tie uhrady si hodim do tabulky a 31.12. VOZD uzavierkové operácie-zníž ZD
- vystavené faktury ktore boli zaplatené až po ukončení živnosti,,,hodím do tabulky a 31.12 jednou sumou POZD ako uzavierkove operácie-zvýš ZD
-drobný majetok a majetok dlhodobý vyradim k 31.03
toto je asi tak začiatok chaosu,,,zatial dik
Usporiadat
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

Skús pozrieť tento link, aj súvisiace nasledujúce, možno si niečo vyberieš....http://www.porada.sk/t130968-ukoncen...ml#post1287269
Naposledy upravil a_je_to : 09.02.10 at 22:22 Dôvod: oprava linku
0 0
monikal monikal

monikal je offline (nepripojený) monikal

no prečitala som všetko dva krat no aj tam mi to nie je moc jasne tak skusim na priklade,,,ukončenie živnosti 31.03.
-31.03. = pokladna = 0 cez osobnu spotrebu
-31.03. = banka = 0 cez osobnu spotrebu
-31.03 = dlhodobý majetok a drobný majetok vyradené
-31.03 = ostali neuhradené došlé faktury cca 1000 eur,,
-31.03. = ostali neuhradene vystavene faktury cca 800 eur
k 31.03. = urobim výkaz o majetku a zaväzkoch kde budem evidivat zaväzky 1000 eur a pohladavky 800eur
-k 31.03. = robím aj vákaz o prijmoch a výdavkoch?????

banka funguje do 31.12 nabiehaju zaväazky a platia sa pohladavky = uzavierkove operácie
-31.12. = ID = bankové poplatky , uroky ktore sa bolo do 31.12 zaučtujem to ako VOZD
-31.12 = ID = naratam všetky faktury došle aj tie uhradene aj tie ktore nikdy nebudu uhradene a jednou sumou k 31.12 to zaučtujem ako uzavierkove operacie = VOZD
-31.12 = naratam všetky vystavené faktury a jednou sumou k cez uzavierkove operacie do POZD
-??? v knihe faktur a v knihe danových dokladov mam tieto faktura nepenažnou operaciou aj uhradit?? alebo ostanu ako neuhradene a uhrady prebehnu len cez dennik

na zaklade výkazu o prijmoch a výdavkoch k 31.03 urobim DP k 31.12 = ako prijem a výdaj zo živnosti nezahrniem uzavierkove operacie tie dam do riadku 42 a 43 DP

je prosssssim tento postup spravny alebo som uuuuplne mimo,,,dik
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

monikal Pozri príspevok
je prosssssim tento postup spravny alebo som uuuuplne mimo,,,dik
odpoveď je zeleným v texte:
no prečitala som všetko dva krat no aj tam mi to nie je moc jasne tak skusim na priklade,,,ukončenie živnosti 31.03. dvakrát je málo, musíš čítať dovtedy, kým Ti to nebude jasné. Bol by som "navoňaný frajer" , keby mi všetko stačilo prečítať dvakrát....a mohol by som robiť.
-31.03. = pokladna = 0 cez osobnu spotrebu, ale až po 31.3.2009, dovtedy je v stave
-31.03. = banka = 0 cez osobnu spotrebu ak máš na výpise z BÚ k 31.3.09 konečný stav = 0....tak môžeš, ale pochybujem že ho máš. Účto Ti musí dať ten stav, čo je k 31.3. na BÚ, inak nie je niečo ok.
-31.03 = dlhodobý majetok a drobný majetok vyradené skôr preradené do os. užívania, lebo je to rozdiel. Ak sa do 31.3.2014 niečo z toho predá, /vyradí kvôli predaju/ ide potom do najbližšieho daňového priznania, viď § 9 ZoDP. Preradíš až po 31.3.09, lebo dovtedy ešte trvala živnosť.
-31.03 = ostali neuhradené došlé faktury cca 1000 eur,, odpočítať od základu dane, vyčísleného z PD k 31.3.2009 cez uzávierkové operácie k 31.3.09. Mali by tam byť aj neuhradené odvody, dzmv, atď.
-31.03. = ostali neuhradene vystavene faktury cca 800 eur pripočítať k základu dane, vyčíslenému z PD k 31.3.2009 cez závierkové operácie k 31.3.09
- 31.03 = doplním..... pripočítať k základu dane, vyčíslenému z PD k 31.3.2009 aj stav zásob materiálu, tovaru, výrobkov cez závierkové operácie k 31.3.09
k 31.03. = urobim výkaz o majetku a zaväzkoch kde budem evidivat zaväzky 1000 eur a pohladavky 800eur....no a ešte všetko ostatné, čo som Ti nedoporučil dať von pred 31.3.2009
-k 31.03. = robím aj vákaz o prijmoch a výdavkoch?????....a ak nie.... z čoho by si potom urobila daňové priznanie....a čo by si k nemu priložila ?
banka funguje do 31.12 nabiehaju zaväazky a platia sa pohladavky = uzavierkove operácie
-31.12. = ID = bankové poplatky , uroky ktore sa bolo do 31.12 zaučtujem to ako VOZD...po 31.3.09 daňové účtovníctvo SZČO končí.......sú to už osobné príjmy a výdavky....pozor, ten úrok je skôr príjem, nie výdaj
-31.12 = ID = naratam všetky faktury došle aj tie uhradene aj tie ktore nikdy nebudu uhradene a jednou sumou k 31.12 to zaučtujem ako uzavierkove operacie = VOZD ....ak dodržíš predchádzajúci postup, tak po 31.3.09 už nič neúčtuješ, lebo keď účtovná jednotka skončila, tak k tomu termínu končí aj daňové účtovníctvo..... zbytok je len súkromná evidencia
-31.12 = naratam všetky vystavené faktury a jednou sumou k cez uzavierkove operacie do POZD....nie k 31.12.2009....ale k 31.3.2009
-??? v knihe faktur a v knihe danových dokladov mam tieto faktura nepenažnou operaciou aj uhradit?? alebo ostanu ako neuhradene a uhrady prebehnu len cez dennik ....ostanú neuhradené a úhrady už nemusia prebehnúť cez denník.
na zaklade výkazu o prijmoch a výdavkoch k 31.03 urobim DP k 31.12 = ako prijem a výdaj zo živnosti ...áno, čítaj § 17, odsek 8, písm. a ZoDP...nezahrniem uzavierkove operacie tie dam do riadku 42 a 43 DP....nieeeéééé, práveže zahrnieš....tie riadky slúžia pre PÚ FO, čítaj aj Poučenie k vyplneniu DP, strana 2 posledné 4 riadky. To čo voláš uzávierkové operácie, musíš mať v JÚ zaúčtované už vo výslednom základe dane. Ak ešte treba....vráť sa na začiatok príspevku a čítaj znova.

je prosssssim tento postup spravny alebo som uuuuplne mimo,,,dik odpoveď je zeleným v texte.
Rekapitulácia :
Účtovníctvo podľa § 16, ods. 6, písm. b P-JÚ uzavrieš k 31.3.2009....vyčíslením rozdielu medzi dovtedy zaúčtovanými príjmami a výdavkami...ku ktorému priúčtuješ závierkové operácie podľa § 17, ods. 8, písm. a ZoDP....Výsledok ide do R11 Výkazu príjmov a výdavkov, aj R 40, alebo 41 DPFO.
4 0
monikal monikal

monikal je offline (nepripojený) monikal

no tak sa tu stým ukončenim živnosti zase trááápim a čitam kade tade všetko čo sa len da,,tak niečo na overenie
-neuhradene faktury došle ktore boli zaplatene po ukončeni živnosti, nevyplatene mzdy a odvody , poistné poratam a zapíšem iba do knihy závazkov do PD nie
-neuhradene faktury vyšle ktore boli zaplatene po ukončení živnosti poratam a zase pojdu do knihy pohladavok a nie do PD
- BV = aktualny zostatok k 31.03.2009
- pokladnu možem k 31.03.2009 dat osobnou spotrebou na nulu
- bankove poplatky za obdobie 01.04.2009-31.12.2009 kým ešte učet fungoval a behali tam platby poratam a k 31.03.2009 zaučtujem do dennika ako VOZD-uzavierkova operacia
- urobím si výkaz o PaV
- urobim si výkaz o MaZ tam budem mat zavazky z knihy zavazkov , pohladavky z knihy pohladavok a zostatok na učte
- urobim danove prijmy - výdaje a to čo bolo v knihe zaväzkov a pohladavok bude par 17
prosim o kontrolu,,,dik
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
monikal Pozri príspevok
no tak sa tu stým ukončenim živnosti zase trááápim a čitam kade tade všetko čo sa len da,,tak niečo na overenie
-neuhradene faktury došle ktore boli zaplatene po ukončeni živnosti, nevyplatene mzdy a odvody , poistné poratam a zapíšem iba do knihy závazkov do PD nie Všetky záväzky do PD v rámci uzávierkových operácií ako VOZD.
-neuhradene faktury vyšle ktore boli zaplatene po ukončení živnosti poratam a zase pojdu do knihy pohladavok a nie do PD Všetky pohľadávky do PD v rámci uzávierkových operácií ako POZD.
- BV = aktualny zostatok k 31.03.2009 Áno
- pokladnu možem k 31.03.2009 dat osobnou spotrebou na nulu Áno
- bankove poplatky za obdobie 01.04.2009-31.12.2009 kým ešte učet fungoval a behali tam platby poratam a k 31.03.2009 zaučtujem do dennika ako VOZD-uzavierkova operacia Nie, ako VOZD len do 31.3.2009, potom sú to už iba osobné financie a osobné výdavky.
- urobím si výkaz o PaV
- urobim si výkaz o MaZ tam budem mat zavazky z knihy zavazkov , pohladavky z knihy pohladavok a zostatok na učte K 31.3. už žiadne záväzky ani pohľadávky.
- urobim danove prijmy - výdaje a to čo bolo v knihe zaväzkov a pohladavok bude par 17
prosim o kontrolu,,,dik
Ešte raz si prečítaj príspevok od a_je_to.
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

ego.mc Pozri príspevok
Ešte raz si prečítaj príspevok od a_je_to.
- urobim si výkaz o MaZ tam budem mat zavazky z knihy zavazkov , pohladavky z knihy pohladavok a zostatok na učte K 31.3. už žiadne záväzky ani pohľadávky.
- urobim danove prijmy - výdaje a to čo bolo v knihe zaväzkov a pohladavok bude par 17
prosim o kontrolu,,,dik

ďakujem za podporu môjho príspevku, súhlasím.... ale s tou pripomienkou, že tie záväzky a pohľadávky ku dňu účtovnej závierky by vo výkaze majetku a záväzkov asi mali zostať vyčíslené. Oni síce majú byť zahrnuté do základu dane cez uzávierkové operácie Jú, ale nenuluje ich to. Stále trvajú až do momentu úhrady, ktorý nastane až po dni závierky.
0 0
monikal monikal

monikal je offline (nepripojený) monikal

ježiiiš ja krava teraz to tam vidim že to na tie riadky 42 a 43 vobec nepojde,,bude to iba v par.6 prijmy a výdaje zo živnosti
--tak som si poratala všetky zavazky a pohladavky od 01.04.2009 a k 31.03.2009 som to zaučtovala záväzky VOZD = faktury odvody, mzdy
a pohladavky k 31.03.2009 POZD = faktury
-- banka aktualny zostatok
--pokladna teda 0
--drobný majetojk do osobneho uživania
--dlhodobý majetok do osobneho uživania
??možem si za tie 3 mesiace uplatnit odpisy??
?? nezdanitelnu čiastku si dam iba za tie 3 mesiace,,dik
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
monikal Pozri príspevok
ježiiiš ja krava teraz to tam vidim že to na tie riadky 42 a 43 vobec nepojde,,bude to iba v par.6 prijmy a výdaje zo živnosti
monikal Pozri príspevok
--tak som si poratala všetky zavazky a pohladavky od 01.04.2009 a k 31.03.2009 som to zaučtovala záväzky VOZD = faktury odvody, mzdy
a pohladavky k 31.03.2009 POZD = faktury
-- banka aktualny zostatok
--pokladna teda 0
--drobný majetojk do osobneho uživania
--dlhodobý majetok do osobneho uživania
??možem si za tie 3 mesiace uplatnit odpisy??
?? nezdanitelnu čiastku si dam iba za tie 3 mesiace,,dik
http://www.porada.sk/979341-post131.html
http://www.porada.sk/983132-post173.html
0 0
Zdenka 0705 Zdenka 0705

Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

monikal Pozri príspevok
ježiiiš ja krava teraz to tam vidim že to na tie riadky 42 a 43 vobec nepojde,,bude to iba v par.6 prijmy a výdaje zo živnosti
--tak som si poratala všetky zavazky a pohladavky od 01.04.2009 a k 31.03.2009 som to zaučtovala záväzky VOZD = faktury odvody, mzdy
a pohladavky k 31.03.2009 POZD = faktury
-- banka aktualny zostatok
--pokladna teda 0
--drobný majetojk do osobneho uživania
--dlhodobý majetok do osobneho uživania
??možem si za tie 3 mesiace uplatnit odpisy??
?? nezdanitelnu čiastku si dam iba za tie 3 mesiace,,dik
Odpisy nemôžeš uplatniť, nakoľko si majetok nemala v evidencii k 31.12.2009
Nezdaniteľnú čiastku si odrátaš celú za rok, nič nekrátiš.
Faktúry prijaté a vydané by si mala deliť nielen na POZD a VOZD, ale aj na ich jednotlivé členenie príjmov a výdavkov v PD.
0 0
jana007 jana007

jana007 je offline (nepripojený) jana007

a_je_to Pozri príspevok
- urobim si výkaz o MaZ tam budem mat zavazky z knihy zavazkov , pohladavky z knihy pohladavok a zostatok na učte K 31.3. už žiadne záväzky ani pohľadávky.
- urobim danove prijmy - výdaje a to čo bolo v knihe zaväzkov a pohladavok bude par 17
prosim o kontrolu,,,dik

ďakujem za podporu môjho príspevku, súhlasím.... ale s tou pripomienkou, že tie záväzky a pohľadávky ku dňu účtovnej závierky by vo výkaze majetku a záväzkov asi mali zostať vyčíslené. Oni síce majú byť zahrnuté do základu dane cez uzávierkové operácie Jú, ale nenuluje ich to. Stále trvajú až do momentu úhrady, ktorý nastane až po dni závierky.
Na školení u Ing.Prajovej nás upozorňovali, že v DP za rok 2009 sa už nevyplňujú riadky 42 a 43 (úpravy základu dane podľa §17). Všetky úpravy treba urobiť cez uzávierkové operácie. To znamená, že pohľadávky a záväzky by vo výkazoch mali zostať nulové.
0 0
monikal monikal

monikal je offline (nepripojený) monikal

prečo si odratam nezdanitelnu čiastku celu,,, ked som sa od 01.04.2009 zamestnala tak tam som si uplatnovala nezdanitelnu čiastku,,,,preto som sa pýtala na tie 3 mesiac
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

monikal Pozri príspevok
prečo si odratam nezdanitelnu čiastku celu,,, ked som sa od 01.04.2009 zamestnala tak tam som si uplatnovala nezdanitelnu čiastku,,,,preto som sa pýtala na tie 3 mesiac

V DP typ B zrátaš príjmy zo živnosti a závislej činnosti a tým pádom si uplatňuješ celú NČ ročnú a to je 4025,70 €, nekrátiš ju.
0 0
Zdenka 0705 Zdenka 0705

Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

monikal Pozri príspevok
prečo si odratam nezdanitelnu čiastku celu,,, ked som sa od 01.04.2009 zamestnala tak tam som si uplatnovala nezdanitelnu čiastku,,,,preto som sa pýtala na tie 3 mesiac
Robíš si DP B sama. Do V. oddielu vypíšeš z Potvrdenia o zdanit. príjmocho od zamestnávateľa riadky 34,35, možno aj 36 a 37 máš základ dane zo záv. činnosti.
Nezdaniteľnú časť celú uvádzaš až na r. 70 /ak nie si starobný dôchodca/.
0 0
monikal monikal

monikal je offline (nepripojený) monikal

jejda ja som zabudla na to potvrdenie od zamestnavatela,,,ano mate pravdu dakujem
0 0
monikal monikal

monikal je offline (nepripojený) monikal

a viete mi ešte poradit ako je to ked do 31.032009 som bola szčo a od 01.04.2009 s.r.o??
- SF musim nejako preučtovat alebo ho neriešim
- majetok ktory je davno odpisany preradim do os.uživania a 01.04.-2009 ho vložim do s.r.o v hodnote v ktorej som ho vyradila alebo v nulovej,,
- majetok ktorý som kupila v 2008 za cca 100.000,-,, v roku 2008 odpis 25.000,- zostatková cena 75,000,-,,,v tejto cene vystaví szčo fakturu na s,r,o za predaj majetku v sume 75.000,- a v s.r.o ho budem odpisovat 75.000,-/4
je to takto nejako?? dik
0 0
monikal monikal

monikal je offline (nepripojený) monikal

a teraz som sa dočitala na porade že ak mam nedoodpisovaný majetok v hodnote 75.000,- ktorý predavam - vystavím na neho fakturu a dam POZD a v ramci uzavierkových operácii dám odpis majetku či ako to nazvem na sumu 75,000,- ako VOZD takže sa mi to vynuluje,,,dobre som to pochopila??? dik
0 0
monikal monikal

monikal je offline (nepripojený) monikal

prosimmm PORADI MI NIEKTO
Naposledy upravil monikal : 16.02.10 at 16:05
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

jana007 Pozri príspevok
Na školení u Ing.Prajovej nás upozorňovali, že v DP za rok 2009 sa už nevyplňujú riadky 42 a 43 (úpravy základu dane podľa §17). Všetky úpravy treba urobiť cez uzávierkové operácie. To znamená, že pohľadávky a záväzky by vo výkazoch mali zostať nulové.
S prvými dvomi vetami predsa súhlasím, netrvrdil som opak. Ale....znamená ? Prečo by malo znamenať....že pohľadávky a záväzky by vo výkazoch mali zostať nulové....keď neboli zaplatené, iba zahrnuté do základu dane ? To tvrdíš Ty, alebo Ing. Prajová ? Neviem, kto to je....nezáleží....ale pohľadávky a záväzky sa pripočítaním k základu dane cez uzávierkové operácie peňažného denníka nevyrovnávajú a neuhradia, ostávajú ku dňu závierky naďalej pohľadávkami a záväzkami v tej istej hodnote, ako boli. Preto podľa mňa nemôžu zostať nulové, iba kvôli logike...
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

monikal Pozri príspevok
a teraz som sa dočitala na porade že ak mam nedoodpisovaný majetok v hodnote 75.000,- ktorý predavam - vystavím na neho fakturu a dam POZD a v ramci uzavierkových operácii dám odpis majetku či ako to nazvem na sumu 75,000,- ako VOZD takže sa mi to vynuluje,,,dobre som to pochopila??? dik
Bol by to hazard s mladým nádejným účtovníckym osudom....odpovedať Ti iba áno....Majetok má svoju obstarávaciu cenu, zostatkovú cenu a predajnú cenu. Odpisuje sa pri predaji zostatková cena cez uzávierkové operácie ....a do POZD sa dáva predajná cena, ktorá sa samozrejme nemusí rovnať zostatkovej, môže byť nižšia, alebo vyššia. Aj keby boli rovnaké, nič sa nenuluje, aj príjem aj výdavok zostáva, iba má nulový vplyv na dovtedajší základ dane.
0 0
Zdenka 0705 Zdenka 0705

Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

a_je_to Pozri príspevok
S prvými dvomi vetami predsa súhlasím, netrvrdil som opak. Ale....znamená ? Prečo by malo znamenať....že pohľadávky a záväzky by vo výkazoch mali zostať nulové....keď neboli zaplatené, iba zahrnuté do základu dane ? To tvrdíš Ty, alebo Ing. Prajová ? Neviem, kto to je....nezáleží....ale pohľadávky a záväzky sa pripočítaním k základu dane cez uzávierkové operácie peňažného denníka nevyrovnávajú a neuhradia, ostávajú ku dňu závierky naďalej pohľadávkami a záväzkami v tej istej hodnote, ako boli. Preto podľa mňa nemôžu zostať nulové, iba kvôli logike...
Ja tiež rozmýšľam, ako spraviť výkazy pri končiacich FO. A skúsila som sa na to pozrieť z inej strany:
Nezaplatené pohľadávky a záväzky si pripočítam, k základu dane cez uzáv. operácie, a tým pádom z pohľadu DÚ ich mám vysporiadané, čiže zdanené.
A výkazy predsa robím len pre DÚ, takže by som dala nulové /okrem stavu účtu/, veď ich už ďalej nezaujíma, či Ti odberateľ zaplatí, hlavne že si príjem zdanil. Vidím v tom ich "logiku".
Veď všetci dobre vieme, že jednoduché účtovníctvo je skôr daňové ako účtovné. A preto aj vo výkazoch nehľadajme účtovnú logiku, ale daňovú
Naposledy upravil Zdenka 0705 : 20.02.10 at 07:01
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať