Zavrieť

Porady

Výmena kolenného kĺbu - poraďte

maja maja

maja je offline (nepripojený) maja

Moja mama má 70 rokov bola minulý týždeň u ortopéda a po vyšetreniach ju objednali na operáciu umelý kolenný kĺb, na 14 apríla. S kolenom chodí k ortopédovi už 20 rokov, doteraz operáciu nespomínala a zrazu jej to musia čo najskôr vymeniť, lebo sa jej to rozpadlo. Má z Vás niekto skúsenosti s výmenou kolenného kĺbu? Čo ju čaká po operácii ? Hľadala som už po internete, ale tam je väčšinou písané o bedrových kĺboch. Chcela by som vedieť hlavne tie praktické veci po návrate z nemocnice, lebo rodičia bývajú sami.
Ďakujem Maja
Usporiadat
Laco-monter Laco-monter

Laco-monter je offline (nepripojený) Laco-monter

Ja som počul,že nie sú z tým také problémy ako z bedrovým klbom,že niekedy nesadne a musí sa operovať na 2x

Že vraj je to v pohode, aj sa skorej zhojí a nesťažujú sa na tieto umelé kolena,že sa dá na tom chodit.

tak neviem.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Zdenka 0705 Zdenka 0705

Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

Je pravda, čo písal Laco-montér. Ja mám síce bedrové kĺby odoperované, ale bola som na izbe aj s tými, čo im robili kolená.
Operácia je to zložitejšia, predsa len je tam viac kostičiek ako len samotný bedrový kĺb, ale zotavovanie je potom rýchlejšie.
Platí podobný režim, hlavné je, nezaťažovať po operácii nohu.
pozri aj sem
http://www.porada.sk/t123829-operaci...ight=bedrov%FD
0 0
maja maja

maja je offline (nepripojený) maja

Ďakujem za odpovede, čítam o tom veľa. Mama je ZŤP práve pre nohy. To koleno jej budú operovať na tej relatívne zdravšej nohe. Má ju už teraz v kolene dosť ohnutú do vnútra, myslím si že šľachy a svalstvo sa jej za tie roky tiež zmenili. Chodí už teraz o barlách a byt má k tomu prispôsobený. Má aj osteoporózu, tak dúfam, že sa to neskomplikuje.
0 0
stanco007 stanco007

stanco007 je offline (nepripojený) stanco007

No ja som bol 4 krat operovany na koleno.Mam zatial svoje ale to je len docasne pokym ma nebude strasne boliet. Koleno sa za umele meni az v krajnej situacii a pri velkych bolestiach. Aj umele koleno ma svoju zivotnost preto sa tato operacia odklada a natahuje pokym ma pacient viac rokov alebo pokym bolesti su neunosne atd lebo dalsia operacia a vymena umeleho klbu sa neodporuca.
Co sa tyka operacie , tak na vymene bola moja babka. Mala vtedy 76 rokov, teraz ma 80 rokov. Po operacii si polezi isty cas v nemocnici, zalezi to od liecenia a hojenia sa ran. Nesuhlasim s nazorom, ze sa s nohou nesmie hybat po operacii!!!
Prave naopak! Uz poobede po operacii alebo na druhy den je pri vas rehabilitacna sestra a ta vas bude tyrat, doslovne. Nielen v okoli kolena to boli po operacii ale boli cela noha dost dlho a ona vas nuti cvicit-hybat s tou nohou a kusok neskor vam da barle a pomaly zacnete zatazovat tu nohu. Cim neskor zacnete cvicit, tym je to horsie a noha je slabsia!
Po mesiaci uz budete chodit ako nic a hlavne bez bolesti! Urcite sa toho netreba bat. Treba verit a hlavne sa tesit na to, ze po nejakom case po operacii bolesti kolena uplne odpadnu...
0 0
Zdenka 0705 Zdenka 0705

Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

Väčšinou podstupujú tieto operácie starší ľudia, ktorí už nejaký ten stupeň osteoporózy majú. Neboj sa, všetko dobre dopadne, poznám asi 5 žien po tejto operácii, behom roka - dvoch si dali operovať aj druhé koleno. Pomohlo im to veľmi. Držím pästičky, nech to mamine dobre dopadne
0 0
Zdenka 0705 Zdenka 0705

Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

Stančo, nezaťažovať nohu a hýbať nohou je niečo úplne iné, ak si myslel na môj príspevok.
Samozrejme, že hýbať musí. Na kolená sú také špeciálne prístroje, na kĺby nie. Ku mne prišla rehabilitačná hneď ten deň, ako som sa dostala na izbu z intenzívky - ešte som bola napoly omámená - a nútila ma aspoň si sadnúť.
0 0
stanco007 stanco007

stanco007 je offline (nepripojený) stanco007

Zdenka 0705 Pozri príspevok
Stančo, nezaťažovať nohu a hýbať nohou je niečo úplne iné, ak si myslel na môj príspevok.
Samozrejme, že hýbať musí. Na kolená sú také špeciálne prístroje, na kĺby nie. Ku mne prišla rehabilitačná hneď ten deň, ako som sa dostala na izbu z intenzívky - ešte som bola napoly omámená - a nútila ma aspoň si sadnúť.
Zalezi od rehabilitacnej kedy pride ale väcsinou chodia poobede, pokial bola operacia doobedu. Mal som 4 operacie kolena v dvoch roznych nemocniciach, tak viem o com pisem. Je to podobne aj pri vymene kolena za umele len s tym, ze po vymene za umele to kus viac boli a aj dlhsie. Predsa je to koleno ovela viac porusene vymenou. Ale ne druhej strane po vylieceni uz neboli
Ja som po kazdej operacii nedokazal ani pohnut tou nohou! Musel som si pomahat rukami a neskor sa to rozcvicilo. Ale odporucam cvicit aj napriek tomu, ze to zo zaciatku nepojde lahko a bude to aj boliet! Od toho bude zalezat dalsia vasa chodza...
A este jedna dobra rada hlavne pre mladsich, nakolko starsi môzu mat problemy pri tejto liecbe.
Ziadajte si od lekara napisat kupele po operacii!!! Super vec, zadara-preplati vam to poistovna, vy zaplatite len max 50€ za poplatky mestu a velmi, velmi vam to pomoze...
Naposledy upravil stanco007 : 15.02.10 at 13:26
0 0
maja maja

maja je offline (nepripojený) maja

Všetkým ďakujem, obávam sa najviac tej rehabilitácie a cvičenia. Moja mama veľmi cvičiť nechce, ešte pokiaľ je v nemocnici tak to počúva, ale doma nie. Stanco007 bola Tvoja babka aj na liečení po tej operácii?
Nebol z Vás niekto operovaný v Poprade ?
0 0
stanco007 stanco007

stanco007 je offline (nepripojený) stanco007

maja Pozri príspevok
Všetkým ďakujem, obávam sa najviac tej rehabilitácie a cvičenia. Moja mama veľmi cvičiť nechce, ešte pokiaľ je v nemocnici tak to počúva, ale doma nie. Stanco007 bola Tvoja babka aj na liečení po tej operácii?
Nebol z Vás niekto operovaný v Poprade ?
Neboj sa o liecenie! Bude isty cas doma a potom sa prihlasi na rehabilitacnom oddeleni a tam s nou budu cvicit sestricky. A mozno aj ostane priamo v nemocnici len ju premiestnia na rehabilitacne oddelenie ako moju babku a tam s nou budu cvicit.
A pokial sa pytas na operacie v PP, tak ja som mal tam 2 a 2 v UVN Ruzomberok. Ale nechcem ta nejak odradit alebo nieco podobne len co ma operovali v PP, tak mi to nepomohlo. Robili mi predny skriz. väz lebo bol rotrhnuty ale aj napriek operacii je nefunkcny... Potom mi este vyberali sruby z kolena.
Tazko poradit dobru nemocnicu a dobreho lekara. Na 80% sa tie operacie podaria a mozno aj na viac %, to je len moj nazor. Moja sa nepodarila
0 0
Zdenka 0705 Zdenka 0705

Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

V Martine pri prepúšťaní do domáceho ošetrenia automaticky sami vypíšu aj návrh na kúpele.
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

V TT je rehabilitácia, že vraj veľmi dobrá, moja mamina ide tiež na výmenu klbu v kolene, tak ju tu chcem objednať.Treba objednať pred operáciou a vraj zoberú každého. Je to niečo nové a veľmi raj účinné, po absolvovaní sa lahšie chodí.Videla som na jednej známej, bola v pohode.
0 0
zabavac zabavac

zabavac je offline (nepripojený) zabavac

Najradšej mám reči typu ja som počul. To si nechajte pre seba. Som po TEP kolena 2 roky. Bolesti po operácii neboli strašné, ale hrôzostrašné. Nechcem sa zariekať, ale už nikdy v živote. Rehabilítácia bola tiež bolestivá asi 3 mesiace, ale muselo to tak byť. Operácia bedrového kĺbu proti kolenu je slabý čajový odvar.
0 0
Zdenka 0705 Zdenka 0705

Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

zabavac Pozri príspevok
Najradšej mám reči typu ja som počul. To si nechajte pre seba. Som po TEP kolena 2 roky. Bolesti po operácii neboli strašné, ale hrôzostrašné. Nechcem sa zariekať, ale už nikdy v živote. Rehabilítácia bola tiež bolestivá asi 3 mesiace, ale muselo to tak byť. Operácia bedrového kĺbu proti kolenu je slabý čajový odvar.
Nie každý máme rovnaký prah pociťovania bolesti a neznestiteľnej bolesti.
Nepočula som, ale bola som na oddelení s pánom, ktorému naraz robili TEP oboch kolien. Naraz nás operovali, aj sme ležali vedľa seba na intenzívke.
Bolelo ho to, ale nesťažoval si a predstav si, išiel domov spolu s tými, ktorým robili len jedno koleno, tj. na 10 -11 deň, po vybratí "štychov".
V prvé dni mu dali také chodítko, aby presunul váhu tela na ruky, nakoľko mal obe nohy - kolená operované. Po dvoch dňoch mal už barle a chodil aj po schodoch. Obdivovali sme ho nielen my, pacienti, ale aj zdravotníci a zvlášť rehabilitačná sestra.
0 0
maja maja

maja je offline (nepripojený) maja

No strašíte ma dobre, mama má veľké bolesti už teraz, veď preto aj ten skorý termín operácie. Viem že je to ťažká operácia a bude musieť po operácii veľa rehabilitovať. Vzhľadom na vek a tvrdohlavosť moje mami, si o tom chcem zistiť čo najviac práve od ľudí, čo tím prešli. Zabavac a teraz si koľko po operácii a ako si na tom s pohyblivosťou kolien ? Bol si aj na liečení a ako dlho ?
0 0
veva125 veva125

veva125 je offline (nepripojený) veva125

Ja som bola v nemocnici na rehabilitacnom skoro dva mesiace - všetkým odoperovaným výmena klbov pomohla...Niektorým sa teda moc cvičiť nechcelo, ale napr. niektorým už menili druhy klb - a pochvalovali si. Robia v zahradke, chodia ako predtym nemohli. Jedine na liečení Kovačovej bol jeden pán, ktorý musel prerušiť liečenie, lebo mal velmi silne bolesti, išiel na ďalšiu operáciu.
0 0
maja maja

maja je offline (nepripojený) maja

Tak mama má úspešne operáciu za sebou. Operovali ju vo štvrtok, v nedeľu už trochu chodila. Zatiaľ sa na veľké bolesti nesťažuje, tak dúfam, že sa to bude všetko dobre hojiť. Po 14 dňoch by mala ísť na rehabilitačné oddelenie.
0 0
pasuliatko pasuliatko

pasuliatko je offline (nepripojený) pasuliatko

cholerický drak s váhavým srdcom alebo váhavý drak s cholerickým srdcom.... ?????? ...viac
maja Pozri príspevok
Tak mama má úspešne operáciu za sebou. Operovali ju vo štvrtok, v nedeľu už trochu chodila. Zatiaľ sa na veľké bolesti nesťažuje, tak dúfam, že sa to bude všetko dobre hojiť. Po 14 dňoch by mala ísť na rehabilitačné oddelenie.
menili ti kolenny klb?ak áno smiem sa opýtať na vek a diagnózu? alebo čo ti bolo?priebeh ochorenia
0 0
maja maja

maja je offline (nepripojený) maja

Mame vymenili kolenný kĺb, má 70 rokov. Diagnózu presnú neviem. Mala ho veľmi opotrebované a niektorá kosť bola prasknutá. Priebeh ochorenia, tak to je na strašne dlho. Moja mama má problém od narodenia s ľavým bedrovým kĺbom, z čoho má tu nohu kratšiu asi o 6cm.Pravá noha sa rokmi tomuto stavu "prispôsobovala" a v kolene sa ohla "do vnútra", až to koleno nevydržalo. Bedrový kĺb si operovať nechce dať, nevieme prečo. Lekári, ani my sme ju zatiaľ nepresvedčili. Koleno musela, lebo už nemohla chodiť.
0 0
Zdenka 0705 Zdenka 0705

Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

maja Pozri príspevok
Mame vymenili kolenný kĺb, má 70 rokov. Diagnózu presnú neviem. Mala ho veľmi opotrebované a niektorá kosť bola prasknutá. Priebeh ochorenia, tak to je na strašne dlho. Moja mama má problém od narodenia s ľavým bedrovým kĺbom, z čoho má tu nohu kratšiu asi o 6cm.Pravá noha sa rokmi tomuto stavu "prispôsobovala" a v kolene sa ohla "do vnútra", až to koleno nevydržalo. Bedrový kĺb si operovať nechce dať, nevieme prečo. Lekári, ani my sme ju zatiaľ nepresvedčili. Koleno musela, lebo už nemohla chodiť.
Majka, ale ak má tú nohu dlhšiu, do budúcnosti je predpoklad, že to koleno bude stále namáhané, ak nepoužíva nejakú korekciu v obuvi na tej kratšej nohe.
Śkoda, že sa bojí ten bedrový dať operovať. Operáciou by jej aspoň čiastočne skorigovali dĺžku nohy /dá sa predĺžiť a aj skrátiť/. Mám s tým skúsenosť a veľmi dobrú /jednu nohu skrátili, druhú predĺžili/...ale namala som až taký rozdiel ako uvádzaš Ty.
Ak bude doliečenie dobré, možno mama začne uvažovať aj o kĺbe, nie je to také strašné.
1 0
maja maja

maja je offline (nepripojený) maja

V to dúfame aj my, že ju táto operácia presvedčí. Mama kým bola mladšia, tak nám tvrdila, že sa to nedá operovať. Teraz, keď s ňou chodíme po lekároch aj my, tak zisťujeme že to už mohla mať dávno operované. To koleno to už je len dôsledok neliečenia kĺbu. Obuv to je ďalšia "kapitola". Nosila zásadne topánky na vysokom opätku, lebo bola od otca dosť nižšia. Už má operované haluxy na obidvoch nohách. Ona proste lieči, len čo musí. Je strašne tvrdohlavá, čo už, ale je to moja mama.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať