Zavrieť

Porady

príjem z ČR - vyňatie alebo zápočet?

Prosím Vás ak niekto robil DP "A" časť roka odpracovaná v ČR a časť v SR,ako ste postupovali pri vypĺňaní tlačiva DP?Podľa novely zákona č.60/2009 sa metóda vyňatia uplatní podľa toho ako je to výhodné pre daňovníka.To znamená,že aj keď máme s ČR metódu zápočtu,takže by musel zaplatiť rozdiel dane do r.49 - 53.Ale vyňaté príjmy sa píšu do r.46-47 DP.Vtedy mu nevznikne žiadna daň.Ja som to napísala do r.46 -47.Je to tak správne?
Usporiadat
betka631 betka631

betka631 je offline (nepripojený) betka631

Ak nosíš nebo v sebe, nájdeš ho všade.♥ ...viac
Pre zdaňovanie obdobie roka 2009 môže daňovník pri príjmoch zo zahraničia s ktorými na SR uzatvorenú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia metódou zápočtu dane uplatniť metódu vyňatia príjmov ak je to pre daňovníka vyhodnejšie. Takže r.46, 47.


§ 45
Zamedzenie dvojitého zdanenia

(3) Metóda vyňatia príjmov podľa odseku 1 sa uplatní, ak daňovníkovi s neobmedzenou daňovou povinnosťou plynú príjmy zo závislej činnosti

a) za prácu vykonávanú pre Európske spoločenstvá a ich orgány, ktoré boli preukázateľne zdanené v prospech všeobecného rozpočtu Európskej únie, alebo
b) zo zdrojov v zahraničí, zo štátu, s ktorým Slovenská republika nemá uzavretú zmluvu, a tieto príjmy boli v zahraničí preukázateľne zdanené.
c) zo zdrojov v zahraničí zo štátu, s ktorým Slovenská republika má uzavretú zmluvu a tieto príjmy boli v zahraničí preukázateľné zdanené, ak je tento postup pre daňovníka výhodnejší.
0 0
Adroš Adroš

Adroš je offline (nepripojený) Adroš

ďakujem veľmi pekne.
0 0
Reny Reny

Reny je offline (nepripojený) Reny

Nechcela som zakladať samostatnú tému, dúfam že mi niekto poradí. Robím DP typu A pre známeho. Takmer celý rok bol evidovaný na ÚP a mal len zopár dohôd. Má však aj príjem z ČR. Doložil tlačivo - Potvrdenie o zdaniteľných príjmoch... v ČR. Vidím to tlačivo 1x a mám v tom trochu zmätok.
V r. č. 1 - Úhrn zúčtovaných príjmov... 1905,- KĆ
.
.
.
r. č. 6 - Úhrn povinného poistného ... 649,- Kč
.
r. č.8 - Základ dane... 2554,- Kč

Nepoznám zákon o Dani z príjmov v ČR, ale zrejme postupujú inak ako u nás. Takže aký príjem uvediem do DP? Z uvedeného mi vychádza, že do DP do r. 32 pripočítam do úhrnu príjmov príjem r.č.8 to je 2554,- Kč? Aj keď na potvrdení je úhrn príjmov 1905 Kč ( podľa nášho výpočtu by to mal byť základ dane)??
Prosím Vás ak má s tým niekto skúsenosť, tak mi prosím poraďte mi.
Ďakujem R.
0 0
betka631 betka631

betka631 je offline (nepripojený) betka631

Ak nosíš nebo v sebe, nájdeš ho všade.♥ ...viac
V Česku platí nový zákon o dani z príjmu od 1.1.2008, podľa ktorého základom dane je tzv "superhrubá mzda" , teda do základu dane sa započítavajú aj odvody zamestnávateľa, ktoré musí platiť zamestnávateľ sám za seba.Z potvrdenia o zdaniteľných príjmoch ťa zaujíma r.1 + potrebuješ potvrdenie o výške zrazeného poistného za zamestnanca.
0 0
Adroš Adroš

Adroš je offline (nepripojený) Adroš

Ja som dala do r.32 z českého potvrdenia sumu z r.8 /u Teba je to 2554 Kč resp.podľa kurzu Eurá /,do r.33a riadok č.6 - 649 Kč.Z toho vyplýva,že v r.34 je ak nemá iné príjmy je ZD 1905 Kč.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Adroš Pozri príspevok
Ja som dala do r.32 z českého potvrdenia sumu z r.8 /u Teba je to 2554 Kč resp.podľa kurzu Eurá /,do r.33a riadok č.6 - 649 Kč.Z toho vyplýva,že v r.34 je ak nemá iné príjmy je ZD 1905 Kč.
suma 649 Kč nie je správna - to platil zamestnávatel
0 0
tuta tuta

tuta je offline (nepripojený) tuta

Adroš Pozri príspevok
Ja som dala do r.32 z českého potvrdenia sumu z r.8 /u Teba je to 2554 Kč resp.podľa kurzu Eurá /,do r.33a riadok č.6 - 649 Kč.Z toho vyplýva,že v r.34 je ak nemá iné príjmy je ZD 1905 Kč.

Nesprávne, platí to čo píše betka631 vyššie potrebuješ potvrdenie o výške zrazeného poistného za zamestnanca.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

tuta Pozri príspevok
Nesprávne, platí to čo píše betka631 vyššie potrebuješ potvrdenie o výške zrazeného poistného za zamestnanca.
Alebo všetky výplatné pásky, tie DU tiež akceptuje.
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Mne priniesol klient potvrdenie bez udania poistného za zamestnanca, ale priniesol aj mzdový list, kde je toto poistné presne vyčíslené. Dala som ho ako prílohu k DP, som zvedavá, čo mi na to DÚ povie.
0 0
Sylvia K Sylvia K

Sylvia K je offline (nepripojený) Sylvia K

betka631 Pozri príspevok
Pre zdaňovanie obdobie roka 2009 môže daňovník pri príjmoch zo zahraničia s ktorými na SR uzatvorenú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia metódou zápočtu dane uplatniť metódu vyňatia príjmov ak je to pre daňovníka vyhodnejšie. Takže r.46, 47.


§ 45
Zamedzenie dvojitého zdanenia

(3) Metóda vyňatia príjmov podľa odseku 1 sa uplatní, ak daňovníkovi s neobmedzenou daňovou povinnosťou plynú príjmy zo závislej činnosti

a) za prácu vykonávanú pre Európske spoločenstvá a ich orgány, ktoré boli preukázateľne zdanené v prospech všeobecného rozpočtu Európskej únie, alebo
b) zo zdrojov v zahraničí, zo štátu, s ktorým Slovenská republika nemá uzavretú zmluvu, a tieto príjmy boli v zahraničí preukázateľne zdanené.
c) zo zdrojov v zahraničí zo štátu, s ktorým Slovenská republika má uzavretú zmluvu a tieto príjmy boli v zahraničí preukázateľné zdanené, ak je tento postup pre daňovníka výhodnejší.

Príjem z ČR si v daňovom priznaní FO typB uvediem v oddieli V. a následne v oddieli X. na r.79 - použijem metódu vyňatia príjmu , nakoľko je výhodnejšia, lebo som mala vyšší príjem v SR. To mi je jasné, ale mám dilemu ako sa mám správať v ČR. V ČR už ďalej nič nebudem riešiť a budem považovať svoju daňovú povinnosť za vysporiadanú ?
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

V ČR požiadaš o ročné zúčtovanie dane alebo podáš DP. Ak sa rozhodneš pre zápočet dane, započítaš daň, ktorá je už vysporiadaná, ak pre vyňatie príjmov, nepotrebuješ riešiť.
0 0
Sylvia K Sylvia K

Sylvia K je offline (nepripojený) Sylvia K

Ďááákujem .
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
abel Pozri príspevok
Mne priniesol klient potvrdenie bez udania poistného za zamestnanca, ale priniesol aj mzdový list, kde je toto poistné presne vyčíslené. Dala som ho ako prílohu k DP, som zvedavá, čo mi na to DÚ povie.
Elenka, mne mzdový list vlani DÚ akceptoval
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

už aj mne
0 0
zuzanka.f zuzanka.f

zuzanka.f je offline (nepripojený) zuzanka.f

Dobry den.Manžel má příjem jakožto zaměstnanec jen z ČR. Já žiji na Slovensko a mám již i Slovenské občanství.Máme malého synka.Manžel má přechodné bydliště v ČR.Podle Českého finančního úřadu podává přiznání v Čechách ( má tam těch 90% příjmů)V daném přiznání si uplatňuje podle zákonu v ČR mne, daňovnika i synka. Momentálně jsem zjistila, že má podávat daňové přiznání i na Slovensku, když nemá žádný příjem na Slovensku.Nevíme jak v ČR mu to dělá účtovnička a na Slovensku netušíme jak to udělat.Co se pro nás hodí ? vyňatie alebo zápočet?Vyplníme řádek 32 ( jen prijem z ČR jiné nemá)33a(povine pojistne je to co zaplatil v ČR podle potvrzení o příjmech ?)máme uplatnit řádek 37,38,(sleva na daňovnika, mne a synka když to ma uplatněné v přiznaní v ČR)?A pak vyplnit řádek 46 a 47(zadat částky ktoré máme v DP ČR) nebo řádek 49až 53. A jakým kurzem to máme přepočíta ? Je to mnoho otázek, ale moc prosíme o pomoc.Děkuji Zuzka a Stano
0 0
debby debby

debby je offline (nepripojený) debby

V našom DP odpočítateľná položka na manžela, Teba a daňový bonus na syna. Príjem prepočítať priem.ročným kurzom CZK 26,435, k potvrdeniu o príjme potrebuje výpis ,koľko boli odvody do poisťovní, nakoľko v tom potvrdení sú odvody, ktoré zaplatil zamestnávateľ/ ak nemá výpis, dá sa to vyčítať z výplatných pások/.Potom r.49- zápočet, alebo ak je výhodnejšie tak r. 46-vyňatie.
0 0
zuzanka.f zuzanka.f

zuzanka.f je offline (nepripojený) zuzanka.f

Děkuji. Jste zatím opravdu jediný kdo mi poradil. Už jsme se ptala i na finančním úřadě a každý ma odkazuje na daňového poradce. To pojistné není pojistné na potvrzení o zdanitelných příjmech ( Uhrn povinného pojistného z příjmu ) ? Ono se jedná o pojistné, které zaplatil i ten jeho zaměstnavatel ? A také min.rok jsme podali přiznání jen v ČR a ne tu na Slovensku. Máme to napravit, poslta nějáké dodatečné ?
Naposledy upravil zuzanka.f : 09.03.10 at 08:22 Dôvod: doplnění
0 0
debby debby

debby je offline (nepripojený) debby

Na tom potvrdení sú iba odvody zamestnávateľa, v predchádzajúcich príspevkoch tiež o tom píšu. Ak sa chceš dopracovať k základu dane potrebuješ hrubú mzdu / tú na potvrdení máš/, z nej odpočítať odvody, ktoré boli z jeho HM zrazené/ to nemáš, preto potrebuješ potvrdenie z jeho práce, prípadne to zistiť z výplatných pások/. Ak nemáš ani výplatné pásky ,tak DP nevieš urobiť.
0 0
Majkas Majkas

Majkas je offline (nepripojený) Majkas

Prosím Vás, možte mi skontrolovat DP A - PRÍJEM Z ČR + SR:
ČR SR SPOLU
úhrn prijmov 10219,56 + 4371,35 = 14590,91 r.32
odvody 1370,42 + 581,69 = 1952,11 r.33a
ČZD 8849,14 + 3789,66 = 12638,80 r.34

r.36 12638,80
r.44 8613,10
45 1636,48
46 8849,13
47 0
48 0
54 je 0 ??????, lebo tak mi to generuje ked robim priznanie na www.drsr , až som sa to ľakla, lebo samo -že potom vyjde velký preplatok - celý zaplatený preddavok na Slovensku = 719,97
0 0
Majkas Majkas

Majkas je offline (nepripojený) Majkas

prosiim, pozrite mi na to...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať