Zavrieť

Porady

Premlčaná doba voči sociálke

Do firmy prišla urgencia o nezaplatených odvodoch /garančné poistenie/
za 2 mesiace z r.2003 /jedná sa o malú sumu...10,-EUR/, známy mi poradil,
že naša firma by to nemala zaplatiť /už z princípu...prečo nás neurgovali doteraz???/, napísať odvolanie, že sa jedná o premlčanú dobu...len sa nevieme oprieť o konktétny paragraf....neviete poradiť, či je to pravda a či sa to dá??
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

    Som jedna z vás rodina1
    Ingrid Ondruskova Pozri príspevok
    Do firmy prišla urgencia o nezaplatených odvodoch /garančné poistenie/
    za 2 mesiace z r.2003 /jedná sa o malú sumu...10,-EUR/, známy mi poradil,
    že naša firma by to nemala zaplatiť /už z princípu...prečo nás neurgovali doteraz???/, napísať odvolanie, že sa jedná o premlčanú dobu...len sa nevieme oprieť o konktétny paragraf....neviete poradiť, či je to pravda a či sa to dá??
    Zákon č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení v znení nesk. predpisov
    § 147
    Premlčanie poistného

    Na začiatok

    (1) Právo predpísať poistné sa premlčí za desať rokov odo dňa jeho splatnosti, ak tento zákon neustanovuje inak.

    (2) Právo predpísať poistné sa nepremlčuje, ak nebola splnená povinnosť ustanovená v § 228 ods. 3 a § 231 ods. 1 písm. b).

    (3) Právo vymáhať poistné sa premlčí za šesť rokov odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia, ktorým sa poistné predpísalo.

    Premlčacia doba je 10 rokov.

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Keby sme z nedostatku inej činnosti vyhľadali na Porade všetky príspevky, kde sa ľudia (občan, FO, PO) čudujú, že niektorá z poisťovní si robí nárok na svoju pohľadávku , bolo by ich na niekoľko (možno aj desiatok) strán. A v každom druhom by asi bola aj otázka : Prečo nás neurgovali doteraz? Na tú môže dať odpoveď len poisťovňa. No, že vo firme "visí" v záväzkoch nejaká povinnosť mnoho rokov a statočne sa prehliada , tomu sa čudujem pre zmenu ja .
    snáď milá osôbka Ingrid Ondruskova
    No upresním....vo firme "trčal" nedoplatok, preto, že sa viazal na zamestnanca, v tom čase oslobodeného od garančného fondu
    /pred nástupom do zamestnania bol evidovaný ako dlhodobo
    nezamestnaný/...pri zadávaní otázky som nechcela prejsť
    do týchto detailov, ale čo už...normálne ste ma dievčatá vyprovokovali........


    p.s.:RODINA1...ĎAKUJEM ZA KONKRÉTNU ODPOVEĎ!!!
    Naposledy upravil Ingrid Ondruskova : 26.02.10 at 08:03

    doktor01 je offline (nepripojený) doktor01

    doktor01
    Ingrid Ondruskova Pozri príspevok
    Do firmy prišla urgencia o nezaplatených odvodoch /garančné poistenie/
    za 2 mesiace z r.2003 /jedná sa o malú sumu...10,-EUR/, známy mi poradil,
    že naša firma by to nemala zaplatiť /už z princípu...prečo nás neurgovali doteraz???/, napísať odvolanie, že sa jedná o premlčanú dobu...len sa nevieme oprieť o konktétny paragraf....neviete poradiť, či je to pravda a či sa to dá??
    Ja som sa odvolal a SP uznala, že je to premlčané. Je pravda, že SP chcela poplatok vymáhať po 15 rokoch.

    Premlčaná doba voči sociálke

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.