Zavrieť

Porady

Kaucia ako daňový výdavok?

Dobrý deň, potrebujem poradiť v nasledovnej veci. Živnostník vedúci jednoduché účtovníctvo môže si dať do daňových výdavkov zaplatenú kauciu? (za kanceláriu)
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Ja osobne som bola doposiaľ tiež presvedčená a kauciu som chápala ako preddavok a odpovedala som v znení , že kauciu treba zdaňovať .Ale nie je tomu tak.Nie je kaucia presne špecifikovaná zákonom , čo je dosť veľká chyba a na rozdiel preddavok je špecifikovaný v zákone o dani z príjmu .Takže nebude to jedno a to isté .


    Nedalo mi to pokoj , a tak som si spravila chvíľku času a zistila som nasledovné :

    - preddavok - je vlastne záloha na niečo čo mám na základe zmluvy o nájme dodať protistrane .

    - kaucia je vlastne zábezpeka v prípade nezaplatenia nájmu , spôsobenia škody a podobne .

    S kauciou by som nemala ako prenajímateľ manipulovať a využívať ju na moje súkromné účely .
    Pri ukončení nájmu , čo vie už prenajímateľ vopred v prípade neuhradenia nájomného môže prenajímateľ túto kauciu započítať s nezaplateným nájomným a vtedy mu vzniká povinnosť účtovať na základe zápočtu o príjme ovplyvňujúcom základ dane .A u nájomcu v tomto prípade SZČO o výdavku ovplyvňujúcom základ dane v prípade zápočtu nájmu ,VNZD v prípade spôsobenia škody. .
    Nájomca môže kauciu po dohode s prenajímateľom započítať aj v prípade dohody , že kauciu započíta v prípade ukončenia nájmu s najomným , kedy by už nájomca nemusel platiť nájom, nakoľko sa spravil zápočet s kauciou .
    Ale je samozrejmne , že v zmluve sa musí pojednávať o kaucii a nie o preddavku.

    Ak by zmluvné vzťahy bežali bez komplikácii a nájomca si svoje záväzky plní riadne a načas , tak prenajímateľ je povinný kauciu bezodkladne vrátiť .

    Z uvedeného mi vyplýva a prišla som k záveru , že kaucia by nemala byť príjmom OVZD u prenajímateľa v čase zaplatenia a u nájomcu by úhrada kaucie nemala byť ani výdavkom OVZD v čase zaplatenia .Kaucia by sa stala príjmom a výdavkom v prípade započítania si záväzkov a pohľadávok pri ukončení nájmu .

    Kaucia nie je preddavok ako som si doposiaľ myslela .

    Poraďáci súhlasíte so mnou , alebo nie ?Možno som sa niekde nechcene nesprávne vyjadrila , lebo som mala záplavu myšlienok ohľadom kaucie .Ale toto je moja úvaha .
    Naposledy upravil Zita5 : 27.03.10 at 09:54

    mirhu je offline (nepripojený) mirhu

    Mirka mirhu
    Zaplatila som kauciu , koncom decembra ako VNZD - ale zmluva začína až 1.1.2011, tiež som zaplatila nájomne vopred - dala som to v roku 2010 ako VNZD a v 2011 to dám cez interný doklad ako VOZD?? Keďže náklad sa týka roku 2011
    ( v JÚ)
    Naposledy upravil mirhu : 09.01.11 at 17:48

    mirhu je offline (nepripojený) mirhu

    Mirka mirhu
    mirhu Pozri príspevok
    Zaplatila som kauciu , koncom decembra ako VNZD - ale zmluva začína až 1.1.2011, tiež som zaplatila nájomne vopred - dala som to v roku 2010 ako VNZD a v 2011 to dám cez interný doklad ako VOZD?? Keďže náklad sa týka roku 2011
    ( v JÚ)
    poradí niekto, či je to takto správne?

    Zuzanak1 je offline (nepripojený) Zuzanak1

    žena Zuzanak1
    mirhu Pozri príspevok
    poradí niekto, či je to takto správne?
    Kaucia VNZD zostane a nájom za 01/11 tak ako si napísala.

    Kája. je offline (nepripojený) Kája.

    Kája.
    Ak je nájomné zaplatené fyzickej osobe tak do VOZD až 1/11, ale ak je zaplatené právnickej osobe tak vtedy keď bolo uhradené.

    mirhu je offline (nepripojený) mirhu

    Mirka mirhu
    Kája. Pozri príspevok
    Ak je nájomné zaplatené fyzickej osobe tak do VOZD až 1/11, ale ak je zaplatené právnickej osobe tak vtedy keď bolo uhradené.
    Prečo? ja som FO, a ide o môj výdavok

    Kája. je offline (nepripojený) Kája.

    Kája.
    V JU účtuješ dňom úhrady a nerobíš časové rozlíšenie výdavkov. Jediine časovo rozlišuješ podľa § 19, odst. 4 nájomné a provízie za sprostredkovanie uhrádzané fyzickej osobe.

    Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

    Mirkaska
    Zita5 Pozri príspevok
    Ja osobne som bola doposiaľ tiež presvedčená a kauciu som chápala ako preddavok a odpovedala som v znení , že kauciu treba zdaňovať .Ale nie je tomu tak.Nie je kaucia presne špecifikovaná zákonom , čo je dosť veľká chyba a na rozdiel preddavok je špecifikovaný v zákone o dani z príjmu .Takže nebude to jedno a to isté .


    Nedalo mi to pokoj , a tak som si spravila chvíľku času a zistila som nasledovné :

    - preddavok - je vlastne záloha na niečo čo mám na základe zmluvy o nájme dodať protistrane .

    - kaucia je vlastne zábezpeka v prípade nezaplatenia nájmu , spôsobenia škody a podobne .

    S kauciou by som nemala ako prenajímateľ manipulovať a využívať ju na moje súkromné účely .
    Pri ukončení nájmu , čo vie už prenajímateľ vopred v prípade neuhradenia nájomného môže prenajímateľ túto kauciu započítať s nezaplateným nájomným a vtedy mu vzniká povinnosť účtovať na základe zápočtu o príjme ovplyvňujúcom základ dane .A u nájomcu v tomto prípade SZČO o výdavku ovplyvňujúcom základ dane v prípade zápočtu nájmu ,VNZD v prípade spôsobenia škody. .
    Nájomca môže kauciu po dohode s prenajímateľom započítať aj v prípade dohody , že kauciu započíta v prípade ukončenia nájmu s najomným , kedy by už nájomca nemusel platiť nájom, nakoľko sa spravil zápočet s kauciou .
    Ale je samozrejmne , že v zmluve sa musí pojednávať o kaucii a nie o preddavku.

    Ak by zmluvné vzťahy bežali bez komplikácii a nájomca si svoje záväzky plní riadne a načas , tak prenajímateľ je povinný kauciu bezodkladne vrátiť .

    Z uvedeného mi vyplýva a prišla som k záveru , že kaucia by nemala byť príjmom OVZD u prenajímateľa v čase zaplatenia a u nájomcu by úhrada kaucie nemala byť ani výdavkom OVZD v čase zaplatenia .Kaucia by sa stala príjmom a výdavkom v prípade započítania si záväzkov a pohľadávok pri ukončení nájmu .

    Kaucia nie je preddavok ako som si doposiaľ myslela .

    Poraďáci súhlasíte so mnou , alebo nie ?Možno som sa niekde nechcene nesprávne vyjadrila , lebo som mala záplavu myšlienok ohľadom kaucie .Ale toto je moja úvaha .
    platí, že kaucia nie je príjmom prenajímateľa?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.