Zavrieť

Porady

Zámena bytov - daň z nehnuteľnosti

Pekný večer milí poraďáci. Poraďte prosím, ako správne vyriešiť výmenu bytov. Chcela by sme vymeniť malý byt /v ktorom nemám trvalý pobyt a vlastním ho viac ako 5 rokov/ za väčší byt s doplatkom. Malý byt - cena napr. 30 000 € za väčší byt - cena napr. 50 000 €.
Je výhodnejšie vypracovať Zámennú zmluvu alebo Kúpno predajnú zmluvu a z akej čiastky a či vôbec by som mala platiť daň z príjmu (predaja nehnuteľnosti)?
Ďakujem za odpovede.
Naposledy upravil mareko : 12.04.10 at 22:44 Dôvod: oprava zadania
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    mareko Pozri príspevok
    Pekný večer milí poraďáci. Poraďte prosím, ako správne vyriešiť výmenu bytov. Chcela by sme vymeniť malý byt v ktorom nemám trvalý pobyt za väčší byt s doplatkom. Malý byt - cena napr. 30 000 € a väčší byt - cena napr. 50 000 €.
    Je výhodnejšie vypracovať Zámennú zmluvu alebo Kúpno predajnú zmluvu a z akej čiastky by som mala platiť daň z nehnuteľnosti ja a z akej druhý účastník obchodného vzťahu?
    Ďakujem za odpovede.
    daň z prevodu a prechodu nehnutelností bola zrušená.

    Výška dane z nehnutelnosti nezávisí od kúpnej ceny bytu

    mareko je offline (nepripojený) mareko

    mareko
    veronikasad Pozri príspevok
    daň z prevodu a prechodu nehnutelností bola zrušená.

    Výška dane z nehnutelnosti nezávisí od kúpnej ceny bytu
    Zle som sa vyjadrila, myslela som daň z príjmu (z predaja nehnuteľnosti).

    Ak predávajúci nespĺňa potrebnú dvojročnú lehotu trvalého pobytu v byte alebo dome, potom je od dane oslobodený príjem z predaja týchto nehnuteľností až po uplynutí piatich rokov odo dňa ich nadobudnutia. V týchto prípadoch teda stačí vlastníctvo viac ako päť rokov a na trvalý pobyt sa neprihliada [pozri § 9 ods. 1 písm. b) zákona č. 595/2003 Z. z.].

    To znamená, že daň z príjmu neplatím. Je spísanie Zámennej zmluvy výhodnejšie, ušetríme na poplatkoch u notára keďže sa nebudú spisovať dve Kúpno predajné zmluvy /s druhým účastníkom obchodu sa budeme podieľať na poplatkoch pol na pol/? Opravte ma prosím, ak je to inakšie.

    Ďakujem.
    Naposledy upravil mareko : 12.04.10 at 23:13

    Zámena bytov - daň z nehnuteľnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.