Zavrieť

Porady

Dan z predaja bytu

Pls poradte. Vlastnime s manzelom byt, ktory sme kupili este pred uzavretim manzelstva (mame 50 % podiely). Chceli by sme ho predat. Este ho nevlastnime 5 rokov, manzel ma trvaly pobyt uz vyse 2 roky, ja este nie.
Musime pockat s predajom, kvoli oslobedeniu od dane z predaja nehnutelnosti, az pokial aj ja nebudem mat trvaly pobyt 2 roky?

dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Miichaela je offline (nepripojený) Miichaela

    Miichaela
    Pri predaji nehnuteľností sú niektoré príjmy z tohto predaja oslobodené. Tieto výnimky stanovuje zákon v § 9 zákona 595/2003 Z.z. o dani z príjmu.

    Z predaja sú oslobodené príjmy z predaja bytu alebo domu najviac s dvoma bytmi ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt aspoň 2 roky alebo ho vlastnil aspoň 5 rokov. Za podmienky, že nebol zahrnutý v obchodnom majetku aspoň 5 rokov pred predajom nehnuteľnosti.

    Pokiaľ bola nehnuteľnosť dedená v priamom rade alebo manželom, je predaj tejto nehnuteľnosti oslobodený od dane z príjmu ak poručiteľ vlastnil nehnuteľnosť aspoň 5 rokov, alebo v nej mal trvalý pobyt aspoň 2 roky. Teda lehota trvalého pobytu 2 roky, alebo vlastníctva 5 rokov nehnuteľnosti sa prenáša na dediča.

    Oslobodené sú tiež predaje oprávneným osobám na základe osobitných predpisov (reštituenti, vysporiadanie vzťahov v družstvách, …), majetok v konkurznej podstate a prevod členských práv a povinností v bytovom družstve ak predajca užíval byt na bývanie aspoň 5 rokov.

    Pri predaji je predávajúci povinný túto skutočnosť oznámiť správcovi dane z nehnuteľnosti (obecný alebo mestský úrad) do 30 dní od rozhodnutia správy katastra o vklade vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Zároveň je treba podať daňové priznanie do 31. januára príslušného zdaňovacieho obdobia správcovi dane z nehnuteľnosti.

    Kupujúci musí podať daňové priznanie správcovi dane z nehnuteľnosti do 31.januára príslušného zdaňovacieho obdobia (obecný alebo mestský úrad).

    ivanya je offline (nepripojený) ivanya

    ivanya
    dakujem toto som uz nasla aj ja, ale na moju otazku to neodpoveda...ci musia mat obidvaja vlastnici trvaly pobyt 2 roky...

    -Dana- je offline (nepripojený) -Dana-

    -Dana-
    Ak chcete, aby celá čiastka bola oslobodená od dane, tak je lepšie počkať. Teraz by bola oslobodená od dane len manželova časť, teda len polovica príjmu z predaja.

    Miichaela je offline (nepripojený) Miichaela

    Miichaela
    Z predaja sú oslobodené príjmy z predaja bytu alebo domu najviac s dvoma bytmi ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt aspoň 2 roky.
    Je to tam napísané - musíte mať trvalý pobyt 2 roky = ak chcete predať byt s oslobodením od dane, musíte podmienku spĺňať obaja. Inak bude oslobodená len polovica z ceny.
    Pekný zvyšok dňa a veľa šťastia pri predaji :-)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.