Zavrieť

Porady

Ziaci nechcú zaplatiť

Ziaci nechcu zaplatiť príspevok do Fondu rodičovského združenia, resp. zaplatia iba časť poplatku.

Ako ziakov prinútiť, aby tento príspevok zaplatili?
Rada RZ si výšku odsúhlasila.
Este musím doplniť, že sme umelecká škola a tieto prostriedky sú použite na nákup pomocok.
Pomocky si sami na vyučovanie nenosia.
Naposledy upravil csuvto : 04.05.10 at 14:31
Usporiadat
Laco-monter Laco-monter

Laco-monter je offline (nepripojený) Laco-monter

Žiakov nemožno nijak prinutiť,

nie su totiž zárobkovo činné osoby.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

csuvto Pozri príspevok
Ziaci nechcu zaplatiť príspevok do Fondu rodičovského združenia, resp. zaplatia iba časť poplatku.

Ako ziakov prinútiť, aby tento príspevok zaplatili?
Rada RZ si výšku odsúhlasila.
Pri všetkej úcte k nedostatku financií s ktorými školy zápasia sa mi podsúva otázka, či existuje aj pochopenie zo strany školy k rodičom, ktorí si naozaj nemôžu dovoliť platiť príspevok do fondu rod. združenia?

Neplatia to deti, ale ich rodičia.
Na základe dobrovoľnosti by škola mala rátať s faktom, že nikdy nedosiahne 100% účasť všetkých rodičov na tomto fonde a na druhej strane sú rodičia, ktorí okrem tohto príspevku radi poukážu 2% svojej dane pre školu.
To, že dieťa pochádza zo slabšej sociálnej skupiny hádam každý triedny učiteľ vycíti bez toho, aby to jeho rodič musel vykričať pred každým.
Zadanie takejto otázky sa mi prinajmenšom zdá byť necitlivé v dobe hospodárskej krízy, keď ľudia prichádzajú o zamestnanie a majú problém ako tak utiahnuť a vyžiť z mesiaca na mesiac.
1 0
Flinstone Flinstone

Flinstone je offline (nepripojený) Flinstone

rada odsúhlasila... pýtali sa na niečo aj rodičov?.... a vôbec... ako ich napadlo, že som priateľ školy... a nespomínam si, že by som vstupoval do nejakého spolku...
Myslím, že je to dobrovoľný príspevok a je na rodičoch či súhlasia s jeho výškou, alebo príspevkom ako takým vôbec.
P.S. Na jednom rodičovskom v nemenovanej škole čítali hospodárenie tohto fontu... a cca 5% vyčíslili ako reprezentačný fond... Ja si v robote kávu pijem za svoje... a aj moja návšteva...
1 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

http://www.porada.sk/t138659-vymahanie-poplatku-rz.html
No ak sa jedná o tento príspevok, tak sa veru nedivím, že to niektorí nezaplatili. 70€ je veľa aj pre rodičovský pár, kde sú obaja zamestnaní, ak sa jedná o rodiča samoživiteľa, event. nezamestnaného, tak sa zadávateľ nečuduj.
2 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Flinstone Pozri príspevok
rada odsúhlasila... pýtali sa na niečo aj rodičov?.... a vôbec... ako ich napadlo, že som priateľ školy... a nespomínam si, že by som vstupoval do nejakého spolku...
Myslím, že je to dobrovoľný príspevok a je na rodičoch či súhlasia s jeho výškou, alebo príspevkom ako takým vôbec.
P.S. Na jednom rodičovskom v nemenovanej škole čítali hospodárenie tohto fontu... a cca 5% vyčíslili ako reprezentačný fond... Ja si v robote kávu pijem za svoje... a aj moja návšteva...
... si ešte aj vodu musí doniesť okrem kávy a cukru ...
Môže rada byť , ak jej vôbec tú vodu zohrejem ...

O priateľstve školy a rodičov sa niekedy teda vravieť nedá .
Občas ide skôr o opak ...
0 0
profesional profesional

profesional je offline (nepripojený) profesional

Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac
Neexistuje vobec ziadny pravne vymahatelny narok co sa tohto tyka. Preto neexistuje moznost ako to vymahat.
Avsak v pripade ak vyhlasite konkretne skolske pomocky za nadstandard, tak za poskytnutie konkretnych pomocok po vyuctovani Vam budu musiet rodicia zaplatit. Nakolko nezaplatenie by bolo povazovane v zmysle Obcianskeho zakonnika za bezdovodne obohatenie a to je mozne vymahat aj sudnou cestou.
Takze to netreba rietis u tych co nezaplatili nijakym tlakom. Treba urobit zasadnutie vedenia skoly kde sa stanovi kategorizacia beznych pomocok a pomocok ktore sa budu povazovat za nadstandard - s tym ze aj vsetky pomocky mozu byt v kategorii nadstandard a oznami sa rodicom ze bud to svojim detom kupia oni, alebo ak to zabezpecite Vy, ze budete po nich pozadovat nahradu ucelne vynalozenych vydavkov.
A ak nevyhovuje..tak je to vymahatelne cestou sudu.

K samotnej moralnosti vymahania penazi od socialne slabych sa teraz nevyjadrujem..
0 0
Kazu Kazu

Kazu je offline (nepripojený) Kazu

danushka Pozri príspevok
http://www.porada.sk/t138659-vymahanie-poplatku-rz.html
No ak sa jedná o tento príspevok, tak sa veru nedivím, že to niektorí nezaplatili. 70€ je veľa aj pre rodičovský pár, kde sú obaja zamestnaní, ak sa jedná o rodiča samoživiteľa, event. nezamestnaného, tak sa zadávateľ nečuduj.
Milujem hlavolamy a skladačky
0 0
csuvto csuvto

csuvto je offline (nepripojený) csuvto

Samozrejme, že berieme do úvahy aj sociálne prípady.
Tu ide skôr o to, že hlavne tí, ktorí "na to majú" to ignorujú. Ponúkali sme im možnosť zaplatiť to na viackrát, ale práve problém je v tom, že nemáme žiadne prostriedky, ako ich prinútiť, aby si aspoň nosili pomôcky a materiál na vyučovanie (keďže ide o umeleckú školu, je to nevyhnutné).
0 0
bobino38 bobino38

bobino38 je offline (nepripojený) bobino38

profesional Pozri príspevok
Neexistuje vobec ziadny pravne vymahatelny narok co sa tohto tyka. Preto neexistuje moznost ako to vymahat.
Avsak v pripade ak vyhlasite konkretne skolske pomocky za nadstandard, tak za poskytnutie konkretnych pomocok po vyuctovani Vam budu musiet rodicia zaplatit. Nakolko nezaplatenie by bolo povazovane v zmysle Obcianskeho zakonnika za bezdovodne obohatenie a to je mozne vymahat aj sudnou cestou.
Takze to netreba rietis u tych co nezaplatili nijakym tlakom. Treba urobit zasadnutie vedenia skoly kde sa stanovi kategorizacia beznych pomocok a pomocok ktore sa budu povazovat za nadstandard - s tym ze aj vsetky pomocky mozu byt v kategorii nadstandard a oznami sa rodicom ze bud to svojim detom kupia oni, alebo ak to zabezpecite Vy, ze budete po nich pozadovat nahradu ucelne vynalozenych vydavkov.
A ak nevyhovuje..tak je to vymahatelne cestou sudu.

K samotnej moralnosti vymahania penazi od socialne slabych sa teraz nevyjadrujem..
Trošku treba ale porozmýšlať aj nad ústavou a právach občana SR. Ústava SR hovorí:
Čl.42
(2) Občania majú právo na bezplatné vzdelanie v základných školách a stredných školách, podľa schopností občana a možnosti spoločnosti aj na vysokých školách.

Neviem, či práve také niečo ako považovať školské pomôcky za nadštandard je pákou na zaplatenie ZRPŠ.
0 0
csuvto csuvto

csuvto je offline (nepripojený) csuvto

No ved práve v tom je problém, že škola dostáva peniaze len na mzdy a prevádzku.
Ak sa majú žiaci niečo v škole naučiť, musia pracovať s materiálom a ten je žiaľ, niekedy veľmi drahý. S tým musia rodičia predsa rátať, keď dávajú dieťa na umeleckú školu, že bude potrebovať do školy pomôcky a materiál.
0 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

bobino38 Pozri príspevok
Trošku treba ale porozmýšlať aj nad ústavou a právach občana SR. Ústava SR hovorí:
Čl.42
(2) Občania majú právo na bezplatné vzdelanie v základných školách a stredných školách, podľa schopností občana a možnosti spoločnosti aj na vysokých školách.

Neviem, či práve také niečo ako považovať školské pomôcky za nadštandard je pákou na zaplatenie ZRPŠ.
No,na bezplatné vzdelanie právo síce máš,ale nie na to,aby Ti škola kúpila farbičky,papiere a čo ja neviem.Zrejme by som to riešila tým spôsobom,že žiakom,ktorí nezaplatili by som neposkytla materiál,ale žiadala by som,nech si ho donesu.Ináč sa to nedá.
0 0
csuvto csuvto

csuvto je offline (nepripojený) csuvto

Presne tak sme to robili, ale oni si nič nedonesú a potom čo s nimi na tej hodine?!
Poznámka ani päťka nie sú riešením, keďže to robia každý druhý deň!
0 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

Poslať domov a dať neospravedlnenú hodinu.
0 0
adi11 adi11

adi11 je offline (nepripojený) adi11

a čo by ste robili, keď by vášmu decku rozmaznaní spolužiaci brali neustále knihy a prisvojovali si ich, pretože ich rodičia nie sú schopní im ich kúpiť, ale na 100-tisícové/aj viac/ dovolenky a drahé autá aj tri v rodine a 50-tis. letenku pre decko do Ameriky to majú...smutné..a poctivé a utiahnuté decko len trpí a rodič kupuje
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

csuvto Pozri príspevok
No ved práve v tom je problém, že škola dostáva peniaze len na mzdy a prevádzku.
Ak sa majú žiaci niečo v škole naučiť, musia pracovať s materiálom a ten je žiaľ, niekedy veľmi drahý. S tým musia rodičia predsa rátať, keď dávajú dieťa na umeleckú školu, že bude potrebovať do školy pomôcky a materiál.
Pravdu máš, ľudia sú rozmaznaní až hrôza. Všetko by chceli zadara.
Som zvedavý, čo budú frfľať, až nebude na prevádzku. Či dajú deťom do batôžkov aspoň trošku uhlia a sviečku na svietenie, alebo masný chleba pre pána učiteľa.
0 0
gabikao gabikao

gabikao je offline (nepripojený) gabikao

adi11 Pozri príspevok
a čo by ste robili, keď by vášmu decku rozmaznaní spolužiaci brali neustále knihy a prisvojovali si ich, pretože ich rodičia nie sú schopní im ich kúpiť, ale na 100-tisícové/aj viac/ dovolenky a drahé autá aj tri v rodine a 50-tis. letenku pre decko do Ameriky to majú...smutné..a poctivé a utiahnuté decko len trpí a rodič kupuje
asi by som mu predviedla asertivitu v praxi, aby si nabuduce vedel obranit svoje veci sam, podla mna je to sikana, taketo situacie treba riesit hned, ako sa o nich dozvies - ci uz osobne, alebo naucit dieta ako to zvladnut sam

u nas do ZRPS tiez niekedy neprispeju - hlavne odchadzajuci maturanti, riesime internym zoznamom a tito studaci nemaju narok na ziaden nadstandard ani po skonceni skoly - ziadne overovanie vysvedceni,musia si to zaplatit u notara alebo matrike a pod.
0 0
vlastička vlastička

vlastička je offline (nepripojený) vlastička

Neviem o tom, ze by sa cez prispevky ZRS mali financovat pomocky pre ziakov, tieto peniaze vacsinou sluzia na ine vydavky, napr. ocenenia ziakov v sutaziach a pod.
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

csuvto Pozri príspevok
No ved práve v tom je problém, že škola dostáva peniaze len na mzdy a prevádzku.
Ak sa majú žiaci niečo v škole naučiť, musia pracovať s materiálom a ten je žiaľ, niekedy veľmi drahý. S tým musia rodičia predsa rátať, keď dávajú dieťa na umeleckú školu, že bude potrebovať do školy pomôcky a materiál.
Aj tak celkom dobre nerozumiem.
Jedno z mojich detí v minulosti navštevovalo ZUŠ-ku.
Mesačne sme platili školné vo výške 200 Skk a prispievali sme do fondu ZRPŠ, ktorého výšku sme si odsúhlasili na zač. šk. roka.

Inak, nevedela som na začiatku témy, že sa jedná o ZUŠ.
Aj tak si stojím za tým, že príspevok do fondu ZRPŠ je dobrovoľný a Vašu situáciu by som riešila školným.
0 0
adi11 adi11

adi11 je offline (nepripojený) adi11

[QUOTE=gabikao;1396216]asi by som mu predviedla asertivitu v praxi, aby si nabuduce vedel obranit svoje veci sam, podla mna je to sikana, taketo situacie treba riesit hned, ako sa o nich dozvies - ci uz osobne, alebo naucit dieta ako to zvladnut sam

je to sikana, to vieme, len bohuzial je uz v takom stadiu, ze pedagog nevie niekedy co s tym a radsej sa tvari, ze nic nevidi...riesili sme to osobne aj cez institucie mimo skoly, dostali pokarhanie a bol chvlu pokoj...dieta ma smolu, ze je od nich mensi, ale zato talent ma, co tym co to robia chyba...ale ved rodicia si ich presadia..ved to pozname..
2 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať