Zavrieť

Porady

príspevok z UPSVaR

Dostávam príspevok z UPSVaR podľa § 50 a viem, že preplatené odvody musím zamestnancovi v nasledujúcej mzde vrátiť/ nakoľko mu to uhradil štát/moja otázka znie pracujem s programom OLYM - Kros kde pri kóde 990 príspevok z UPSVaR - je určený odvod z tejto vrátenej -preplatenej čiastky do ZP.čiže mam znovu stianhuť pracovníkovi 4 % a zamestnávate 10 %.
Podotýkam, že usmernenie z Ministerstva zdravotníctva, ktoré mi zaslali z UPSVaR je jednoznačne vysvetlené že časť ktorú zamestnancovi mu v nasledujúcom mesiaci dáte do výplaty, jedná sa o pripočítateľnú položku ku mzde zamestnanca po odpočítaní povinných odvodov do poistných fondov.
Tak isto mi poslali z Krosu- Olymp rozhodnutie z Ministerstva zdravotníctva ako som uviedla, kde je stanovený povinný odvod z týchto preplatených odvodov no poraďte mi kto má pravdu?
Naposledy upravil Dav : 25.05.10 at 17:55
Usporiadat
sesi sesi

sesi je offline (nepripojený) sesi

Tiež žiadame o dotáciu z UPSVaR podľa uvedeného paragrafu ale zamestnancom z tejto dotácie nedávame nič. Ja som si myslela, že to je dotáciu poskytovaná zamestnávateľovi a nie zamestancovi
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

sesi Pozri príspevok
Tiež žiadame o dotáciu z UPSVaR podľa uvedeného paragrafu ale zamestnancom z tejto dotácie nedávame nič. Ja som si myslela, že to je dotáciu poskytovaná zamestnávateľovi a nie zamestancovi
... myslíš tým § 50, písm. a?
0 0
ajkariky ajkariky

ajkariky je offline (nepripojený) ajkariky

Záleží na tom, o akú dotáciu žiadaš z UPSVaR ak podľa § 50 a - príspevok na podporu udržania v zamestnaní zamestnancov s nízkymi mzdami zákona č.5/2004 Z.z tak, zrazené odvody zamestnancovi vrátiš v nasledujcej mzde,sú pripočítateľnou položkou po odpočítaní povinných odvodov nezapočítava sa do vymeriavajúceho základu.Príspevok podľa § 50e zákona na podporu vytvoreného nového pracovného miesta, tento príspevok zostáva celý zamestnávateľovi.
2 0
Dana1 Dana1

Dana1 je offline (nepripojený) Dana1

podľa možnosti vždy pozitívne naladená... :-))) ...viac
Pozdravujem,
dnes mi prišlo z nášho ÚPSVaR e-mail, kde mi poslali list , ktorý adresovali MZSR a následné stanovisko k príspevku podľa §50a. (prikladám)
5 0
skuba skuba

skuba je offline (nepripojený) skuba

Ahojte, aj ja som si dala vypracovať stanovisko so ZP Dôvera na príspevok podľa §50 a odpísali mi:
dovolujeme si Vam preposlat vyjadrenie k Vasej poziadavke od pani Ing. Hrubej, z odboru vymahania poistneho:

Pri akomkolvek prijme zamestnanca prioritne skumame, ci ide o prijem zamestnanca, ktory podlieha dani z prijmu (§ 13 ods. 1 pism. a) zakona c. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poisteni v zneni neskorsich predpisov) a ci je alebo nie je taxativne vymenovany ako prijem, ktory sa do vymeriavacieho zakladu nezapocitava (§ 13 ods. 4 zakona c. 580/2004 Z. z.).

Podla vyjadrenia danoveho riaditelstva uvedeny prispevok je zdanitelny prijem a nie je vymedzeny ako prijem nezapocitavany do vymeriavacieho zakladu, preto prispevok je vymeriavacim zakladom na urcenie poistneho na verejne zdravotne poistenie.
1 0
KlaudiaKK KlaudiaKK

KlaudiaKK je offline (nepripojený) KlaudiaKK

Dobrý deň, tak z týchto všetkých vyjadrení som úplne mimo. Tak ide to do VZ alebo nie?? Ak áno - tak len pre zdravotné poistenie zamestnanca alebo ja zamestnávateľa?? Odvody do soc.poist. zostávajú nezmenené ? Jediné čo mi je jasné je že do je zdaniteľný príjem t.j. ak po odrátaní odpočítateľnej položky vyjde daňový základ tak to zdaním ak nie tak daň ZČ je nula. Jediné v čom je bordel sú odvody . Osvieťte ma prosím aj keď všetky vyjadrenia z úradov som si prečítala.
0 0
Dana1 Dana1

Dana1 je offline (nepripojený) Dana1

podľa možnosti vždy pozitívne naladená... :-))) ...viac
Uvedený príspevok vstupuje do VZ pre zdravotné poistenie zámestnanca a keďže podľa §13 ods 10 zákon a o ZP - VZ-om zamestnávateľa je VZ jeho zamestnanca tak aj do VZ zamestnávateľa.

do VZ pre soc. poistenie nevstupuje.

takže výkaz do ZP by mal vyzerať asi takto:
príjem: HM
VZ: HM+príspevok
2 0
KlaudiaKK KlaudiaKK

KlaudiaKK je offline (nepripojený) KlaudiaKK

Ďakujem veľmi pekne.
0 0
Ineh Ineh

Ineh je offline (nepripojený) Ineh

Dobrý deň, potrebovala by som poradiť ohľadom výpočtu mzdy - zamestnanca, na ktorého dostávam príspevok z UPVARu za základe §50 a

Príklad výpočtu:

1.mzda bez príspevku :

Hrubá mzda : 370,49
Odvody: 49,61
Nezdan.časť: 303,72
zákl.dane: 17,16
daň: 3,26
k výplate: 317,62

2. Mzda po vyplácaní príspevku:

Hrubá mzda : 370,49
Príspevok: 49,61
Odvody : 51,60 ( VZ pre SP je 370,49, VZ pre ZP je 370,49+49,61)
Nezdan.časť: 303,72
zákl.dane: 64,78 ( 370,49 + 49,61 -51,60)
daň: 12,31
k výplate: 356,19

Podľa mojich vedomostí sa príspevok zahrňuje do základ. dane a do VZ pre zdrav. poistenie a mal by sa vyplácať mesiac pozadu.
Podľa informácii pracovníčky UPSVAR, však mám pripočítať príspevok už hneď v prvom mesiaci nároku na príspevok, a čo je ešte protichodnejšie podľa nej by som sa mala dopracovať k čistej mzde : 317,62 + 49,61. tj. čistá mzda bez príspevku + časť odvodov zamestnanca, je to tak správne? ako sa k tomu číslu dopracujem ?

Ďakujem
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať