Zavrieť

Porady

občianske združenie a DPH

Chcem poprosit o radu.Ako je to, s DPH ,ak Občianske združenie je neplatca DPH a poskytne službu do
1. EU-neplatcovi DPH, platcovi DPH
2. do krajín mimo EU, platcovi DPH, a neplatcovi DPH
vzhľdom k zmenám DPH od 1.1.2010.
Dakujem za pomoc.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    martina 11 Pozri príspevok
    a je to nemyslím si že máš pravdu.
    Z vlastnej skúsenosti:
    OZ majú bežne živnosť, pretože to podnikanie majú aj v stanovách ako nie predmet činnosti, ale ako formu získavanie finančných prostriedkov a to im ministerstvo, alebo obvodný úrad schválil. Veď OZ môže napríklad organizovať (dajme tomu aktuálne) veľký festival, z ktorého budú mať zisk a ten zdania a potom použijú napr. na pomoc zdravotne postihnutým občanom. Tak prečo by to štát nedovoľoval. A vieš si predstaviť, žeby niečo také robila s.r.o.?
    A taktiež zákon o DPH hovorí o ekonomickej činnosti, teda môžu byť registrovaný aj na DPH, ale iba po prekročení limitu, inak neodporúčam.
    A čo sa týka pôvodnej otázky, pokiaľ je OZ neplatca DPH, tak DPH nerieši. Akurát ak poskytuje služby do zahraničia, tak sa musí registrovať podľa § 7a.
    Unikla mi diskusia a nové príspevky v tejto téme. Ako prvé - či niekto má pravdu pri poukazovaní na ustanovenia zákonov, alebo nie ... nemožno posúdiť podľa vlastných skúseností. To by niekto mohol tvrdiť, že rýchlosť 50 km/hod v obci možno prekračovať, lebo už celé roky to robí aj on, aj mnohí iní.. Ako druhé – pletieš si získavanie finančných prostriedkov z cieľovej činnosti OZ podľa stanov s podnikaním a živnosťou. Ministerstvo živnosť neschvaľuje, ale registruje OZ na základe stanov. Ani obvodný úrad živnosť neschvaľuje, ale vydáva.
    OZ môže organizovať festival, ak to má v cieľoch činnosti v stanovách, aj vyberať vstupné, ak je to v zásadách hospodárenia. Nemusí mať nato živnosť, ak výťažok podujatia použije na financovanie výdavkov cieľov činnosti, nie na rozdelenie. OZ nesmie byť podľa § 1, ods. 3, písm. b založené na zárobkovú činnosť /získavanie zdrojov na osobnú potrebu členov a záujmových skupín/, ani výkon povolaní. Ak áno tak podľa § 8, ods. 1, písm. a MV SR nesmie umožniť registráciu takého OZ.
    Legálnosť združenia a jeho zdaniteľnosť sa neposudzuje len podľa stanov, ale aj podľa toho, ako získava a používa zdroje. Ak je to v súlade so zákonom 83/1990, tak jeho príjmy sú od dppo podľa § 13, ods. 1, písm. a ... oslobodené, nepodlieha ZoDPH, okrem § 7 ani pri prekročení obratu 49780 €, lebo nie je zdaniteľnou osobou, nevykonáva ekonomickú činnosť, môže viesť JÚ, nepotrebuje používať ERP, nie je platiteľom daní, ako DzN, DzMV, okrem dpzč. Čiže okrem dpzč neplatí žiadne dane. Príjem z festivalu uvedie do výkazu NO Úč. 1-01, R 09, S 1 a daň neplatí. To je výhodou dobre legislatívne a ekonomicky nakonfigurovaného OZ.
    Ak si však niekto pletie tržby z činnosti OZ so živnosťou, tak vybaví živnostenské povolenia a tak to potom vyzerá. PO, ktorá má živnostenský list sa stáva podnikateľským subjektom so všetkými povinnosťami na dppo, sledovanie obratu 49780 €, dzn, dzmv, erp a PÚ – lebo podniká. Pre živnosť neexistuje pojem príležitostné príjmy, každý aj najmenší príjem je zdaniteľný a činnosť je sústavná, aj keď z nej OZ nedosiahne žiadny príjem. Toto si chcela ? Kto by ti v tom mal brániť ? Ak za každú cenu chceš platiť všetky uvedené dane, tak plať ! Ak to Tvojmu zamestnávateľovi, či klientovi nevadí ...
    Kvalifikovanosť účtovníka sa neposudzuje podľa toho, o koľko zbytočných daní je schopný v nevedomosti pripraviť svojho klienta, či zamestnávateľa a dať zaplatiť aj čo by nemusel. Ale podľa toho, čo je schopný pre klienta cez ovládanie legislatívy racionálne ušetriť.
    U mnohých OZ sú významým zdrojom príjmov aj príspevky z 2% dane. Mám pochybnosť, či získaním živnosti a tým premenou na podnikateľský subjekt má OZ nárok na tieto príjmy, pretože nespĺňa podmienku, že je OZ podľa zákona 83/1990.
    Naposledy upravil a_je_to : 05.09.10 at 22:42 Dôvod: posledný odstavec

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Podľa mňa občianske združenie nemôže byť nielen zaregistrované ako priamy platiteľ DPH, ale ani priamo podnikať. To by muselo mať podnikanie ako predmet činnosti v svojich stanovách a schválených MV SR. Ak také stanovy OZ predloží na schválenie, MV SR nesmie také združenie zaregistrovať. Taktiež by v stanovách museli byť uvedené aktivity v zahraničí. Klikni na www.zbierka.sk , zadaj zákon 83/1990 a preštuduj jeho § 1, ods. 3, písm. b, aj § 8, ods. 1, písm. a § 12, ods. 3, písm. b.
    To neznamená, že OZ nemôže samo založiť podnikateľskú s.r.o., ale priamo podnikať nemôže. Že v prípade zdaniteľných príjmov je povinné podať priznanie a platiť DPPO ešte neznamená, že môže aj podnikať. Myslím, že podľa uvedených § by nemalo dostať ani živnosť. Ak chcú zakladatelia OZ vykonávať zárobkovú činnosť, nemali založiť OZ, ale rovno s.r.o.
    Viem si predstaviť, že OZ môže vykonávať nejakú kultúrnu, umeleckú, alebo osvetovú činnosť, trebárs pre väčšieho usporiadateľa v SR, EÚ, aj mimo, ktorú by fakturovalo usporiadateľovi ako službu. Ale keďže to nevykonáva ako živnosť, tak nepodlieha zákonu o DPH. Ak táto činnosť prekročí rámec OZ, stáva sa podnikaním, ktoré ale už nemôže vykonávať pod OZ a musí nato založiť podnikateľský subjekt a živnosť. Podľa mňa OZ nemôže získať ani živnosť, ani registráciu na DPH. Prečítaj § 3, ods. 2, zákona o DPH.
    Naposledy upravil a_je_to : 30.06.10 at 07:33 Dôvod: doplnenie posledného odstavca

    martina 11 je offline (nepripojený) martina 11

    martina 11
    a je to nemyslím si že máš pravdu.
    Z vlastnej skúsenosti:
    OZ majú bežne živnosť, pretože to podnikanie majú aj v stanovách ako nie predmet činnosti, ale ako formu získavanie finančných prostriedkov a to im ministerstvo, alebo obvodný úrad schválil. Veď OZ môže napríklad organizovať (dajme tomu aktuálne) veľký festival, z ktorého budú mať zisk a ten zdania a potom použijú napr. na pomoc zdravotne postihnutým občanom. Tak prečo by to štát nedovoľoval. A vieš si predstaviť, žeby niečo také robila s.r.o.?
    A taktiež zákon o DPH hovorí o ekonomickej činnosti, teda môžu byť registrovaný aj na DPH, ale iba po prekročení limitu, inak neodporúčam.

    A čo sa týka pôvodnej otázky, pokiaľ je OZ neplatca DPH, tak DPH nerieši. Akurát ak poskytuje služby do zahraničia, tak sa musí registrovať podľa § 7a.

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Na reklamné činnosti nie je v zákone vytvorená živnosť, aspoň ja som ju nenašiel. Možno ju iba zapísať do obchodného registra, nie však u OZ, ktoré sa do OR ako subjekt neziskového sektoru nezapisuje. Okrem toho, nejde o reklamnú činnosť, ale o poskytovanie miesta pre reklamu v tlačovinách a priestoroch. A to nie je podnikateľský príjem z činnosti, ale občianskoprávny príjem z využitia majetku, rovnako ako nájomné. Obidvoje sa nemusia zapisovať do stanov nato, aby sa dali vykonávať, lebo nejde o činnosti. Ale sú v zmysle § 12, ods. 2 predmetom dane, ktorý nemožno cez § 13, ods. 1, písm. a oslobodiť, aj keby boli do stanov zapísané. Nie je však podnikaním, ktoré by zakladalo povinnosť viesť PÚ, pokiaľ príjmy nepresiahnu 99581,76 €. Poskytovanie reklamy a nájomného nemôžu byť považované za ciele činnosti pre ktoré OZ vzniklo.
    Vydanie zborníka z konferencie nie je vydavateľská činnosť, je náležitosťou konferencie, ktorú OZ zostaví z referátov, zaplatí tlačenie a rozpošle účastníkom za úhradu nákladov. Taktiež nie je dôvodom na živnosť, ak bude zapísaná v stanovách ako vydávanie tlačovín súvisiacich s činnosťou a cieľmi združenia.
    ucetni_fantozzi
    Taktiez sem prikladam stanovisko z DRSR, ktore som dostal v podobnej otazke (obcianske zdruzenie organizujuce verejny festival - obrat dosiahnuty vyberanim vstupneho) - odpovedala mi Ing. Kovacikova - v 06/2009:

    Vec
    Informácia k uplatňovaniu zákona o DPH

    Daňové riaditeľstvo SR, pracovisko Bratislava, oddelenie metodiky daní a služieb, k Vášmu podaniu zo dňa 07. 06. 2009, ktorým žiadate usmernenie k uplatňovaniu zákona 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov (ďalej „zákon o DPH“), podáva nasledovnú informáciu:

    Zdaniteľné osoby zahŕňajú širší okruh osôb, ktoré sú považované na účely zákona o DPH za "podnikateľa" v porovnaní s ustanovením § 2 Obchodného zákonníka. Posúdiť, ktorá osoba sa považuje za zdaniteľnú osobu, je dôležité okrem iného aj pri plnení registračnej povinnosti podľa § 4 zákona o DPH.

    Zdaniteľnou osobou pre účely zákona o DPH je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť definovanú § 3 ods. 2 zákona o DPH, či už za účelom dosahovania zisku alebo nie - § 3 ods. 1 zákona o DPH.

    Podľa § 3 ods. 2 zákona o DPH ekonomickou činnosťou (ďalej len „podnikanie“) sa rozumie každá činnosť, z ktorej sa dosahuje príjem a ktorá zahŕňa činnosť výrobcov, obchodníkov a dodávateľov služieb vrátane ťažobnej, stavebnej a poľnohospodárskej činnosti, činnosť vykonávanú ako slobodné povolanie podľa osobitných predpisov, duševnú tvorivú činnosť a športovú činnosť. Za podnikanie sa považuje aj využívanie hmotného majetku a nehmotného majetku za účelom dosahovania príjmu z tohto majetku; ak je majetok v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov.

    Z uvedeného vyplýva, že ak ste právnická osoba (občianske združenie združujúce umelcov), ktorá poskytuje (dodáva) služby v určitej oblasti (kultúrne služby), ste zdaniteľnou osobou podľa § 3 ods. 1 zákona o DPH, nakoľko vykonávate ekonomickú činnosť (podnikanie) podľa § 3 ods. 2 zákona o DPH.

    Podľa § 4 ods. 1 zákona o DPH zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň v tuzemsku a ak nemá takéto miesto, ale má bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, a ktorá dosiahla za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov obrat 35 000 eur, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň.

    Zdaniteľná osoba je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň do 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dosiahla obrat podľa prvej vety § 4 ods. 1 zákona o DPH.

    fero000 je offline (nepripojený) fero000

    fero000
    Martina 11>>> mozem sa opytat, v pripade ktory si uviedla - ohladne toho festivalu a podobnych akcii, napr. pri konferenciach (obe aktivity mame uvedene v predmete cinnosti v stanovach), pri vybere registracnych poplatkov, je mozne pri takejto aktivite jednorazovo raz do roka ( len raz do roka ju usporaduvame) vyberat od zucastnenych penazne prostriedky a zisk z vyberu pouzit na akukolvek aktivitu, ktoru ma OZ v stanovach?? ak ano je nutne v tomto pripade uctovat v podvojnom uctovnictve? Myslim, ze jednoduche postacuje, pricom peniaze sa uvedu ako zdanitelna polozka, alebo sa mylim?? Dalej by ma zaujimalo ci je to mozne bez nutnosti zalozenia zivnosti. Ak by bola zivnost potrebna - co si nemyslim, kedze to nie je sustavna cinnost je to len jedno mesacna zalezitost v ramci jedneho roka, je nutne potom uctovat v podvojnom uctovnictve?
    Dakujem za skoru odpoved.

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    Občianske združenie môže účtovať v jednoduchom účtovníctve pokiaľ nepodniká a jeho obrat neprekročil čiastku 99 581,76 eura.
    Zákon o účtovníctve, §9:
    (2) V sústave jednoduchého účtovníctva môže účtovať

    a) podnikateľ, ktorému to umožňuje osobitný predpis, 16)
    b) fyzická osoba [§ 1 ods. 1 písm. a) bod 3],
    c) občianske združenie, ich organizačné zložky, ktoré majú právnu subjektivitu, organizačné zložky Matice slovenskej, ktoré majú právnu subjektivitu, združenia právnických osôb, spoločenstvá vlastníkov bytov a nebytových priestorov, neinvestičné fondy a neziskové organizácie poskytujúce všeobecne prospešné služby; ak nepodnikajú a ak ich príjmy nedosiahli v predchádzajúcom účtovnom období 99 581,76 eura

    fero000 je offline (nepripojený) fero000

    fero000
    tento zakon viac menej poznam, stretol som sa vsak s viacerymi tzv. polopravdami, ktore tvrdia, ze v pripade, ze mas zivnost v ramci OZ, ale v ramci tej zivnosti nepodnikas sustavne, ale len napr. jednorazovo prijmes par sto eur z reklamnej cinnosti nie je nutne uctovat v podvojnom uctovnictve. Normalne ich beries ako zdanitelnu polozku a uctujes v JU, peniaze dalej pouzijes na aktivity, ktore mas uvedene v stanovach. Ak to tak nie je prosim uvedte tuto vec na spravnu kolaj. Velmi rad by som bol ak by sa dalo odpovedat konkretne na vzorovom probleme, ktory som nacrtol v predoslej otazke. Tak by to bolo jasnejsie.

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    Podnikanie je sústavne vykonávaná činnosť vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku.
    pokiaľ máte v stanovách uvedené, že zdrojom prijmov na dosiahnutie cieľa je aj organizovanie rôznych podujatí, toto nie je dôvodom na založenie živnosti -
    čiže podľa uvedeného § nespĺňate obidve podmienky,aby ste boli povinný viesť PÚ

    fero000 je offline (nepripojený) fero000

    fero000
    Dakujem velmi pekne. ... Predsa len sa este raz opytam, v pripade, ze na reklamnu cinnost a propagacnu cinnost boli prijate nejake peniaze jednorazovo v ramci jednej akcie dajme tomu, ze teraz bol ten obnos cca 300eur ale v buducnosti by to bolo 10 000eur, v ramci podujatia, na ktore bol tento obnos prijaty sa tieto peniaze aj spotrebuju, nejde o sustavnu cinnost ale len o jednorazovu aktivitu - usporiadanie jedneho podujatia, kde nam partneri projektu prispeju jednorazovo na danu aktivitu za protihodnotu (logo na stranke). Ak to dobre chapem z Vasich predoslych odpovedi, nadalej mozme viest JU a to bez zalozenia zivnosti. Je to tak???

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    zas sa treba na to pozrieť z pohľadu naplnenia podmienok pre otvorenie živnosti - je to sústavne vykonávaná činnosť ?
    resp. ak máte aj toto v stanovách: zdroje prijmov: reklamná činnosť v súvislosti s hlavným cieľom - takisto sa nemusí otvoriť živnosť

    čiže v súvislosti s vedením účtovníctva sa stále bavíme o JÚ / nevzniká povinnosť viesť PÚ, ale samozrejme môže sa viesť -

    .......ale, ak by bola reklama vyvesená počas celého roku a vy by ste pravidelne mesačne fakturovali, tak tam už je potrebná živnosť

    fero000 je offline (nepripojený) fero000

    fero000
    Hanelie v prvom rade Vam velmi pekne dakujem za Vase odpovede.
    Mozem to teda zosumarizovat a ak som teda dobre pochopil Vase rady, malo by to cele vyzerat asi takto:

    planujeme zmenu stanov kvoli pridaniu vydavatelskej cinnosti, takze by sme zakomponovali do tejto zmeny i nasledovne zmeny, ktore sme spolu konzultovali::

    Hlavnym cielom OZ bude nadalej organizovanie konferencii, odbornych seminarov a pod. Za tymto ucelom teda ako zdroj financii okrem darov a dotacii uvedieme sponzorske prispevky, sirenie reklamy, propagacie a reklamne cinnosti spojene s ucelom dosiahnutia hlavnych cielov OZ.
    Tieto prispevky budeme viest ako zdanitelnu polozku a dalej uctovat v JU.

    Verim, ze asi takto by to mohlo byt v praxi, ak ano prosim potvrdte mi to. Este raz Vam dakujem za Vase rady, neviem ako Vam udelit porada body, ale urcite Vam pravom patria.

    fero000 je offline (nepripojený) fero000

    fero000
    - a_je_to velmi pekne dakujem za odpoved - tu ohladne reklamnej cinnosti ta sa zrejme tykala mojho prispevku.
    Vsetky rady, ktore mi tu boli poskytnute som zvazil a kedze nemam velmi chut pustat sa do zakladania zivnosti pre OZ. Hlavne preto lebo nikdy nasim zamerom nebolo na cinnostiach, ktore robime zarabat, tak som sa priklonil k tomu, ze v stanovach pridame len tu vydavatelsku cinnost súvisiacu s činnosťou a cieľmi združenia. Ostatne veci ohladne tej reklamy teda nebudem nikam zadavat. V buducnosti poprosim partnerov, ktori nebudu chciet prispiet darom nech pouziju na zmluve formulaciu> "za poskytovanie miesta pre reklamu v tlačovinách a priestoroch".

    - Mam este jednu podotazku z praxe. Co ak mi vystavili zmluvu o poskytovani reklamnych cinnosti, kde na jednej strane je objednavatel a na druhej strane sme my ako siritelia reklamy - ucel zmluvy:zabezpecenie reklamy a propagacie objednavatela siritelom reklamy,
    ide o propagaciu firmy prostrednictvom loga umiestneneho na nasej web stranke. Na zmluve je ze nam za tu cinnost daju nejaku sumu plus 19%DPH, na ucet nam vsak prislo len ta dana suma bez navysenia o DPH. Pravdepodobne to uz oni zdanili ako potom mozem takuto sumu uviest v zmysle § 12, ods. 2?? nemozem ich dva krat zdanit. Mam to teda uviest ako nezdanitelnu polozku resp. ako dar, alebo iny nezdanitelny prijem?

    - Posledna otazka je ci mozem tieto peniaze pouzit aj na to, ze mame ludi - su clenovia OZ, ktori nam vykonavaju recenzie v zborniku, korektury a pod. vystavit zmluvu o dielo? Mame im tieto peniaze davat zdanene, alebo si ich oni potom priznaju u zamestnavatela ako prijem z inych zdrojov??

    Dakujem za odpovede. Ak sa da prosim Vas skuste mi poradit jednotlivo v kazdej veci , nech to mozem uzavriet a pomenit stanovy a mat v tychto veciach jasno. Dopredu Vam vsetkzm dakujem za pomoc.

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    fero000 Pozri príspevok
    - a_je_to velmi pekne dakujem za odpoved - tu ohladne reklamnej cinnosti ta sa zrejme tykala mojho prispevku.
    Vsetky rady, ktore mi tu boli poskytnute som zvazil a kedze nemam velmi chut pustat sa do zakladania zivnosti pre OZ. Hlavne preto lebo nikdy nasim zamerom nebolo na cinnostiach, ktore robime zarabat, tak som sa priklonil k tomu, ze v stanovach pridame len tu vydavatelsku cinnost súvisiacu s činnosťou a cieľmi združenia.
    Áno, myslím, že stačí. Ostatne veci ohladne tej reklamy teda nebudem nikam zadavat. V buducnosti poprosim partnerov, ktori nebudu chciet prispiet darom nech pouziju na zmluve formulaciu> "za poskytovanie miesta pre reklamu v tlačovinách a priestoroch". Áno, alebo ... za uverejnenie reklamy v ... Reklamu dodali oni, vy ste ju iba umiestnili – uverejnili v svojej tlačovine ...
    - Mam este jednu podotazku z praxe. Co ak mi vystavili zmluvu o poskytovani reklamnych cinnosti, kde na jednej strane je objednavatel a na druhej strane sme my ako siritelia reklamy - ucel zmluvy:zabezpecenie reklamy a propagacie objednavatela siritelom reklamy, ide o propagaciu firmy prostrednictvom loga umiestneneho na nasej web stranke. Na formulácii textu až tak nezáleží, dôležité je to, čo naozaj urobíte, to je považované za hmotnú pravdu ...Na zmluve je ze nam za tu cinnost daju nejaku sumu plus 19%DPH, na ucet nam vsak prislo len ta dana suma bez navysenia o DPH. Predtlač zmluvy bola zrejme pripravená pre platiteľa DPH, čo vy nie ste, tak vám to uhradili bez DPH ... a správne. Divím sa, že nepýtali faktúru, ale ak zmluva z jednorázovky má náležitosti faktúry, tak ju možno považovať za faktúru. Pravdepodobne to uz oni zdanili ako potom mozem takuto sumu uviest v zmysle § 12, ods. 2?? nemozem ich dva krat zdanit. Nie nezdanili, ide o plnenie v tuzemsku od neplatiteľa, ktoré príjemca výkonu nezdaňuje. Keďže nie ste platiteľom DPH nezdanil to nikto, je to z hľadiska DPH ok a ukončené. Mam to teda uviest ako nezdanitelnu polozku resp. ako dar, alebo iny nezdanitelny prijem? Nie, nič nebolo darované, ani odpustené iba nevznikla povinnosť, celá prijatá suma je predmetom dane z príjmov podľa § 12, ods. 2 ZoDP.
    - Posledna otazka je ci mozem tieto peniaze pouzit aj na to, ze mame ludi - su clenovia OZ, ktori nam vykonavaju recenzie v zborniku, korektury a pod. vystavit zmluvu o dielo? Mame im tieto peniaze davat zdanene, alebo si ich oni potom priznaju u zamestnavatela ako prijem z inych zdrojov??
    Máte možnosť urobiť to teraz /spätne/ iba cez zmluvu o dielo, ktorú si príjemcovia odmeny zdania sami, v svojom daňovom priznaní typu B, nie u zamestnávateľa. Nevýhodou je, že prídu o možnosť požiadať zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane, lebo majú iný príjem. Bola možnosť na to uzatvoriť aj dohodu o vykonaní práce, ale tá sa nahlasuje na Sociálnu poisťovňu pred začatím práce, čo ste zrejme neurobili. Či sa to dá dodatočne, to skúste zistiť informatívne na SP, ako dodatočnú alternatívu riešenia. Tú by potom nahlásili zamestnávateľovi pred ročným zúčtovaním.
    Dakujem za odpovede. Ak sa da prosim Vas skuste mi poradit jednotlivo v kazdej veci , nech to mozem uzavriet a pomenit stanovy a mat v tychto veciach jasno. Dopredu Vam vsetkzm dakujem za pomoc.
    odpoveď je modrou v texte ...

    fero000 je offline (nepripojený) fero000

    fero000
    Dakujem pekne naozaj za vynikajuce odpovede.
    este k Vasej odpovedi >>
    "Nie, nič nebolo darované, ani odpustené iba nevznikla povinnosť, celá prijatá suma je predmetom dane z príjmov podľa § 12, ods. 2 ZoDP." >> to znamena, ze to teda budem viest ako zdanitelnu polozku?

    V pripade poslednej otazky si to este upresnim ak sa jedna o sumu, ktoru vyplatime ako OZ na zaklade zmluvy o dielo prijemcovi, ktora nepresahuje 894,60 eur, ako sa to v takomto pripade uctuje?? V tomto pripade prijemca nepodava ziadne priznanie na danovy urad?
    Pod akou polozkou sa to potom v ramci OZ zapisuje v peniaznom denniku resp. dalej v danovom priznani - ako ine vydavky nezahrnovane do zakladu dane??U zamestnavatela prijemnca pride takisto o rocne zuctovanie dane?
    Este raz dakujem za predosle odpovede, velmi ste mi zatial pomohli. A prepacte este za tieto upresnenia, chcem si byt sto percent isty, ze som to dobre pochopil.
    ucetni_fantozzi
    a_je_to Pozri príspevok
    Na reklamné činnosti nie je v zákone vytvorená živnosť, aspoň ja som ju nenašiel...
    pozri material "Zoznam odporucanych oznaceni volnych zivnosti a ich blizsie vymedzenie" - bod 31.5 "Reklamne a marketingove sluzby" a ich obsahovu napln:
    výroba, spracovanie a distribúcia reklamného materiálu
    * realizácia reklamných kampaní
    * šírenie reklamy rôznymi spôsobmi (v novinách, periodikách, v rozhlase, televízii, na internete a iných médiách):
    * umiestňovanie vonkajších reklám – billboardy, panely, nástenky, stojany, (lepenie, vyvesovanie ...)
    * prenájom reklamných plôch
    * aranžovanie výkladov, viazanie kytíc a vencov, úpravy výstavných miestností
    * zabezpečenie marketingových kampaní
    * marketingy na mieste priameho predaja, konzultačné služby v oblasti marketingu
    * inzertná činnosť
    * informačná činnosť – mestské, turistické informačné centrá
    Naposledy upravil ucetni_fantozzi : 07.09.10 at 11:09
    ucetni_fantozzi
    ja osobne mam skusenost u dvoch OZ, ktore sa stalo platitelmi DPH - jedno muselo, druhe chcelo

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    a_je_to Pozri príspevok
    Na reklamné činnosti nie je v zákone vytvorená živnosť, aspoň ja som ju nenašiel. .
    ucetni_fantozzi Pozri príspevok
    pozri material "Zoznam odporucanych oznaceni volnych zivnosti a ich blizsie vymedzenie" - bod 31.5 "Reklamne a marketingove sluzby" a ich obsahovu napln:
    výroba, spracovanie a distribúcia reklamného materiálu
    * realizácia reklamných kampaní
    * šírenie reklamy rôznymi spôsobmi (v novinách, periodikách, v rozhlase, televízii, na internete a iných médiách):
    * umiestňovanie vonkajších reklám – billboardy, panely, nástenky, stojany, (lepenie, vyvesovanie ...)
    * prenájom reklamných plôch
    * aranžovanie výkladov, viazanie kytíc a vencov, úpravy výstavných miestností
    * zabezpečenie marketingových kampaní
    * marketingy na mieste priameho predaja, konzultačné služby v oblasti marketingu
    * inzertná činnosť
    * informačná činnosť – mestské, turistické informačné centrá
    Citovaná časť nie je zo zákona, ale zo zoznamu odporučených označení MV SR ... a to je sakra rozdiel. Najmä vtedy, ak ohlasovateľ živnosti môže podľa § 25, ods. 3 ŽZ doplniť aj živnosť, ktorá v zozname nie je. Ostatné veci platia v kontexte s tým, čo sa tu riešilo, nie v kontexte s čímkoľvek a kedykoľvek.

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    ucetni_fantozzi Pozri príspevok
    Taktiez sem prikladam stanovisko z DRSR, ktore som dostal v podobnej otazke (obcianske zdruzenie organizujuce verejny festival - obrat dosiahnuty vyberanim vstupneho) - odpovedala mi Ing. Kovacikova - v 06/2009:

    Vec
    Informácia k uplatňovaniu zákona o DPH

    Daňové riaditeľstvo SR, pracovisko Bratislava, oddelenie metodiky daní a služieb, k Vášmu podaniu zo dňa 07. 06. 2009, ktorým žiadate usmernenie k uplatňovaniu zákona 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov (ďalej „zákon o DPH“), podáva nasledovnú informáciu:

    Zdaniteľné osoby zahŕňajú širší okruh osôb, ktoré sú považované na účely zákona o DPH za "podnikateľa" v porovnaní s ustanovením § 2 Obchodného zákonníka. Posúdiť, ktorá osoba sa považuje za zdaniteľnú osobu, je dôležité okrem iného aj pri plnení registračnej povinnosti podľa § 4 zákona o DPH.

    Zdaniteľnou osobou pre účely zákona o DPH je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť definovanú § 3 ods. 2 zákona o DPH, či už za účelom dosahovania zisku alebo nie - § 3 ods. 1 zákona o DPH.

    Podľa § 3 ods. 2 zákona o DPH ekonomickou činnosťou (ďalej len „podnikanie“) sa rozumie každá činnosť, z ktorej sa dosahuje príjem a ktorá zahŕňa činnosť výrobcov, obchodníkov a dodávateľov služieb vrátane ťažobnej, stavebnej a poľnohospodárskej činnosti, činnosť vykonávanú ako slobodné povolanie podľa osobitných predpisov, duševnú tvorivú činnosť a športovú činnosť. Za podnikanie sa považuje aj využívanie hmotného majetku a nehmotného majetku za účelom dosahovania príjmu z tohto majetku; ak je majetok v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov.

    Z uvedeného vyplýva, že ak ste právnická osoba (občianske združenie združujúce umelcov), ktorá poskytuje (dodáva) služby v určitej oblasti (kultúrne služby), ste zdaniteľnou osobou podľa § 3 ods. 1 zákona o DPH, nakoľko vykonávate ekonomickú činnosť (podnikanie) podľa § 3 ods. 2 zákona o DPH.

    Podľa § 4 ods. 1 zákona o DPH zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň v tuzemsku a ak nemá takéto miesto, ale má bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, a ktorá dosiahla za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov obrat 35 000 eur, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň.

    Zdaniteľná osoba je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň do 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dosiahla obrat podľa prvej vety § 4 ods. 1 zákona o DPH.
    Chodím do tejto témy iba náhodne, neskoro som zistil názory odlišné od mojich ... Stanovisko drsr hovorí, kedy aj činnosť OZ môže byť posúdená ako ekonomická a zdaniteľná. Vtedy, keď posúdi skutočnú činnosť, ktorá bude iná než pôvodný predpoklad. Trvám však na tom, že ak OZ nevybočí z intencie a povahy príjmov podľa § 13, ods. 1, písm. a, ZoDP, tak nevykonáva žiadnu ekonomickú činnosť podľa § 3, ods. 2 ZoDPH. Ani drsr vtedy nemá podľa čoho preukázať opak.

    ucetni_fantozzi Pozri príspevok
    ja osobne mam skusenost u dvoch OZ, ktore sa stalo platitelmi DPH - jedno muselo, druhe chcelo
    Osobná skúsenosť sa môže odvíjať z čohokoľvek, aj zo subjektívnych výkladov, aj z dojmov. Neviem, kto vo veci rozhodol ... že muselo. Ak dosahovalo iné príjmy, než podľa § 13, ods. 1, písm. a, ZoDP ... tak verím ... že muselo. Ak nie, tak tvrdím, že nemuselo.

    brinza je offline (nepripojený) brinza

    pracujuci brinza
    OZ je registrovane v zivnostenskom registri. ma od obce prenajatu chatu a ubytuvava tam turistov + predava pivo a tvrdy alkohol. je to v poriadku? nie su tam uniky na dani? lebo ked som bol na chate nedostal som ziaden prijmovy doklad o zaplateni. je to vysokohorska chata bez elektriky a ta nemusi mat registracnu pokladnu. viete mi poradit ci je to OK? dakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.