Zavrieť

Porady

Predaj alkoholu od 1.1.2011.

Vie mi niekto povedať ake bude mať povinosti predajca alkoholu od1.1.2011.?
Niečo som počul že sa treba znova registrovať do 31.12.2010.
Plati to aj vtedy ked nakupujem alkohol len zo SR?
Dakujem za info.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

mailer23 Pozri príspevok
Malo by to sedieť,ale nie fyzicky v krčme!!! Ako nám bude denne sedieť príjem s výdajom? Veď každý bude iný. Nikto a nič neprikazuje mať zložené všetky zásoby výločne na nejakom jednom jedinom mieste a ani nič to miesto nešpecifikuje. Preto ani zákon nepočíta s denným stavom zásob. Je to len hyperaktivita colníkov a ich snaha postupovať podľa metodiky, ktorú im napísal tupec. Tu ale platí zákon a pre všetkých rovnako. Je bežným javom, že krčmár v chudobnej dedine, ktorého krčma je do roka 3x vykradnutá ma svoje zásoby zložené aj u seba doma, aj v aute, aj u svokry. Množstvo krčmárov nakúpy alkohol v akcii až takmer v 100-kách fliaš, všetko riadne zaúčtujú a vedú tie vysoké čísla v evidencii, ale prečo by to mali mať zložené rovno za barom, kde má mať takéto zásoby karavan, z ktoreho sa predáva cigánska, klobásy a borovička?
Myslím, že je to iniciatíva samotných colníkov, ktorí chodia na kontroly, lebo podľa informácií aj tu na porade, nie všade to funguje rovnako. Ak by mali takú metodiku, musela by byť napísaná zrejme formou "kuchárskej knihy" a nad rámec zákona, o čom dosť pochybujem. Už som počula aj o takých kontrolách, že prišli, vystrašenej barmanke povedali, aj tak ti niečo nájdeme, a tá im radšej "poďakovala", aby odišli, hoci všetko mala v poriadku. Pri kontrolách je to len a len o ľuďoch, podľa zákona by mali kontrolovať, či má všetky doklady o nákupe liehu v poriadku, teda od koho nakúpil, a keď sa stavy zásob majú evidovať ku koncu mesiaca, nemôže ani colník žiadať inokedy, tak načo zapisovať každý deň, keď nemusí. Ja by som si evidenciu fliaš robila až na konci mesiaca, samozrejme spätne za každý deň, podľa dokladov, aby som mala za každý deň nákup fliaš a predaj fliaš, potom napíšem stav zásob skutočne zistený a porovnám s tým čo mi vyšlo z dokladovej evidencie. Celá táto evidencia je výmyslom silnej liehovarníckej lobby, ktorá má aj naďalej vplyv na liehovú legislatívu.
2 0
mailer23 mailer23

mailer23 je offline (nepripojený) mailer23

S kontrolami nad rámec zákona sa krčmári bežne stretávajú. V minulom období napríklad žiadali kontrolovať evidenciu na mieste, pričom zo zákona ju tam krčmari nemuseli mať. Bolo bežným javom vyhrážanie sa pokutami, branie uplatkov. Keď nenašli evidenciu pýsali záznam o nevedení evidencie a uložili pokuty, vystresovany krčmár samozrejme podpísal. Ak dnes počujem, že rátajú u niekoho či "sedí" počet fliaš a namieste sa snažia rozhodnúť či "sedi" alebo "nesedí",tak opäť je to nad rámec zákona. Hostinský majú dnes čo robiť, aby prežili. Podpisovanie skutkov, ktoré sa nestali a následné pokuty ich psychicky aj ekonomicky likvidujú a podnikateľské prostredie sa zhoršuje.

Rovnako si myslím, že je nad rámec zákona kontrolovať na mieste doklady preukazujúce nadobudnutie SBL. Veď nie je predsa normálne, aby tam mal celé účtovníctvo v šenku.
1 0
adam adam

adam je offline (nepripojený) adam

Od akého dátumu je potrebné na mesačnú evidenciu písať aj dátum nákupu a dodávateľa? Ďakujem...
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
adam Pozri príspevok
Od akého dátumu je potrebné na mesačnú evidenciu písať aj dátum nákupu a dodávateľa? Ďakujem...
Od 01.01.2011 je potrebné viesť dennú evidenciu.
0 0
adam adam

adam je offline (nepripojený) adam

mysimis Pozri príspevok
Od 01.01.2011 je potrebné viesť dennú evidenciu.
To viem, v predchádzajúcich rokoch sa viedla evidencia o spotrebe, do marca
2009 sa posielali oznámenie na colný úrad o množstve prijatého a vydaného liehu. Od tohoto dátumu sa táto ev. viedla len na prevádzkach. V priložených prehľadoch od Brato a Timka1 sú aj kolónky dátum prijatia a dodávateľ. A to by som potrebovala vedieť, že toto od kedy treba do prehľadov písať.
0 0
Dana1 Dana1

Dana1 je offline (nepripojený) Dana1

podľa možnosti vždy pozitívne naladená... :-))) ...viac
Číslo povolenia na predaj liehu - dodávateľa trebalo aj predtým a treba aj teraz.
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Dana1 Pozri príspevok
Číslo povolenia na predaj liehu - dodávateľa trebalo aj predtým a treba aj teraz.
Nie je to tak, ten, kto má povolenie na predaj už nesmie predávať inému držiteľovi povolenia, len konečnému spotrebiteľovi. Musí však nakupovať len od toho, kto má oprávnenie na distribúciu SBL. Takže uvedie číslo oprávnenia na distribúciu dodávateľa.
1 0
bigfoot bigfoot

bigfoot je offline (nepripojený) bigfoot

Kvaka Pozri príspevok
Nie je to tak, ten, kto má povolenie na predaj už nesmie predávať inému držiteľovi povolenia, len konečnému spotrebiteľovi. Musí však nakupovať len od toho, kto má oprávnenie na distribúciu SBL. Takže uvedie číslo oprávnenia na distribúciu dodávateľa.
to je dobre akurat tak na to, aby si krcmar nemohol kupit tu jednu flasu co mu prave dosla v susednych potravinach...
Pani colnici ani nemysleli na to, ze ked uz mam raz cierny alkohol tak ho asi nebudem evidovat. Ach jaj
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

bigfoot Pozri príspevok
to je dobre akurat tak na to, aby si krcmar nemohol kupit tu jednu flasu co mu prave dosla v susednych potravinach...
Pani colnici ani nemysleli na to, ze ked uz mam raz cierny alkohol tak ho asi nebudem evidovat. Ach jaj
On si ju môže kúpiť, ale ako ju ďalej predá, keď si ju nemôže zapísať do prijatých fliaš, lebo nemá na ňu dodávateľa s číslom oprávnenia na distribúciu? Iba ak by riskoval a predaj nevydokladoval, ale to sa nedá, všetko ide cez RP.
0 0
Janulik M Janulik M

Janulik M je offline (nepripojený) Janulik M

... človek :)
brato Pozri príspevok
Podla noveho paragrafu 44a treba robit dennu evidenciu.Je to sprostost ale čo už.Ak by boli colnici moc aktivny daju sa porovnať udaje z pokladne čo si predala a čo si nakupila a malo by ti to sedet.A na colnicu treba nahlasiť stav do 25.01.2011. k 31.12.2010.
V dalšom mesiaci nemusiš už nič hlasiť len viesť tu dennu evidenciu.
No, neviem ako presne je to u predajcov liehu, ale mám pocit, že platí rovnako ako pre distributérov, že podávať hlásenia k 25. v mesiaci vždy za predchádzajúci mesiac. Takže v januári je potrebné do 25.01. nahlásiť inventarizáciu zásob SBL k 31.12.2010 a od februára je povinnosť hlásiť do 25. stav zásob za mesiac dozadu ( a teda za január, v marci za február,....) Hlási sa elektronicky - formulár na stránke colnej správy.....Takže myslím, že nie je až tak pravda, že potom už netreba nič hlásiť len viesť evidenciu.... vyžadujú sa aj mesačné hlásenia...
0 0
brato brato

brato je offline (nepripojený) brato

Skus si na prvej strane prispevok od Dana je tam priloha
0 0
Janulik M Janulik M

Janulik M je offline (nepripojený) Janulik M

... človek :)
brato Pozri príspevok
Skus si na prvej strane prispevok od Dana je tam priloha
Tak, ako som napísala, nevedela som presne, ako je to u predajcov. U distribútorov je to na 100% tak, že je potrebné hlásiť mesačne. Ja len evidujem, že na colnici ma upozornili na to, aby sme si požiadali o odňatie povolenia (keďže sme už distribútor), aby sme nemuseli robiť 2x tú istú robotu... pre istotu som teraz volala na colnicu, aby som si ujasnila fakty, takže..... predajca naozaj nemá povinnosť podávať mesačné hlásenia. Má povinnosť len podať hlásenie o inventarizácii zásob k 31.12.2010 a potom už viesť len dennú evidenciu.
2 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Janulik M Pozri príspevok
No, neviem ako presne je to u predajcov liehu, ale mám pocit, že platí rovnako ako pre distributérov, že podávať hlásenia k 25. v mesiaci vždy za predchádzajúci mesiac. Takže v januári je potrebné do 25.01. nahlásiť inventarizáciu zásob SBL k 31.12.2010 a od februára je povinnosť hlásiť do 25. stav zásob za mesiac dozadu ( a teda za január, v marci za február,....) Hlási sa elektronicky - formulár na stránke colnej správy.....Takže myslím, že nie je až tak pravda, že potom už netreba nič hlásiť len viesť evidenciu.... vyžadujú sa aj mesačné hlásenia...
Hlásenia majú podávať iba distrubútori SBL, v § 44a ods. 17 je uvedené, že osoba oprávnená na distribúciu je povinná oznámiť údaje podľa odseku 15 colnému úradu elektronicky, najneskôr do 25. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, za ktorý sa údaje oznamujú, a to na tlačive, ktorého vzor zverejní colné riaditeľstvo na svojej internetovej stránke.
Pre držiteľa povolenia na predaj SBL nič také nie je, musí viesť iba evidenciu a mať ju k dispozícii na prevádzke. V § 44a ods. 7 je uvedené, že držiteľ povolenia je povinný
a) predložiť na požiadanie colného úradu doklady preukazujúce spôsob nadobudnutia spotrebiteľského balenia,
b) viesť dennú evidenciu spotrebiteľských balení podľa účtovných dokladov a čiarového kódu EAN v členení podľa odseku 15 písm. a), d), e) a f); túto evidenciu je povinný držiteľ povolenia mať k dispozícii v prevádzkarni,
však si to prečítaj v zákone.
1 0
Janulik M Janulik M

Janulik M je offline (nepripojený) Janulik M

... človek :)
Kvaka Pozri príspevok
Hlásenia majú podávať iba distrubútori SBL, v § 44a ods. 17 je uvedené, že osoba oprávnená na distribúciu je povinná oznámiť údaje podľa odseku 15 colnému úradu elektronicky, najneskôr do 25. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, za ktorý sa údaje oznamujú, a to na tlačive, ktorého vzor zverejní colné riaditeľstvo na svojej internetovej stránke.
Pre držiteľa povolenia na predaj SBL nič také nie je, musí viesť iba evidenciu a mať ju k dispozícii na prevádzke. V § 44a ods. 7 je uvedené, že držiteľ povolenia je povinný
a) predložiť na požiadanie colného úradu doklady preukazujúce spôsob nadobudnutia spotrebiteľského balenia,
b) viesť dennú evidenciu spotrebiteľských balení podľa účtovných dokladov a čiarového kódu EAN v členení podľa odseku 15 písm. a), d), e) a f); túto evidenciu je povinný držiteľ povolenia mať k dispozícii v prevádzkarni,
však si to prečítaj v zákone.
áno, už som to uviedla vyššie, že predajcovia nemajú povinnosť podávať mesačné hlásenia riešila som zákon len čo sa týka povinnosti distribútora, takže ohľadom predajcov som nevedela presne (čo som aj uviedla), no zo zvedavosti som si to overila na colnici, čo som aj následne napísala (že im povinnosť nevyplýva)
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Keď som ti písala odpoveď, ešte si tam nemala ten príspevok 53, písali sme naraz.
0 0
Janulik M Janulik M

Janulik M je offline (nepripojený) Janulik M

... človek :)
0 0
Janulik M Janulik M

Janulik M je offline (nepripojený) Janulik M

... človek :)
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať