Zavrieť

Porady

Zmena zrážkovej dane na preddavkovú od 1.1.2011?

zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Ahojte,

v novom zákone o dani z príjmov platnom od 1.1.2011 sa uplne vypusta

§ 43, ods.3, pismeno j
Citujem....

"
j) príjem podľa § 5 ods. 1 písm. a) až g) plynúci daňovníkovi od zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, 122) ktorého úhrnná výška od tohto zamestnávateľa nepresiahne za kalendárny mesiac úhrnnú sumu 165, 97 eura a u ktorého si tento daňovník pri výpočte preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti neuplatňuje nezdaniteľné časti základu dane podľa § 11 a daňový bonus podľa § 33, "

Mám to chápať tak, ze dan vyberaná zrazkou podla uvedeného paragrafu sa od 1.1.2011 mení na klasickú preddavkovú dan?

Alebo som to nie celkom pochopila?
Usporiadat
lenka_bodorova lenka_bodorova

lenka_bodorova je offline (nepripojený) lenka_bodorova

Takže rozumiem, že teraz je zo zrážkovej dani preddavková u dohodárov, ale nezdaniteľnú čiastku si uplatnia iba ak podpíšu vyhlásenie, či sa im má odpočítať automaticky???
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

lenka_bodorova Pozri príspevok
Takže rozumiem, že teraz je zo zrážkovej dani preddavková u dohodárov, ale nezdaniteľnú čiastku si uplatnia iba ak podpíšu vyhlásenie, či sa im má odpočítať automaticky???
Nezdaniteľnú čiastku si uplatnia iba ak podpíšu Vyhlásenie.
5 0
lenka_bodorova lenka_bodorova

lenka_bodorova je offline (nepripojený) lenka_bodorova

Ďakujem, chcela som sa uistiť, po niektorých príspevkoch som bola zmetená.
0 0
Reve Reve

Reve je offline (nepripojený) Reve

ahojte,
trochu ma domýlila kolegyňa, tvrdila, že ak si dohodár nepodpíše vyhlásenie a tým mu neuplatním nč, tak už si ju v ročnom zúčtovaní za rok 2011 nebude môcť uplatniť. Ale ja som nič také nenašla.
Ďakujem
reve
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

Reve Pozri príspevok
ahojte,
trochu ma domýlila kolegyňa, tvrdila, že ak si dohodár nepodpíše vyhlásenie a tým mu neuplatním nč, tak už si ju v ročnom zúčtovaní za rok 2011 nebude môcť uplatniť. Ale ja som nič také nenašla.
Ďakujem
reve
Ak si neuplaní NČ v priebehu roka, uplatní si ju v DP. Zmena je len v tom, že všetky dane zo závislej činnosti sa považujú po novom za preddavkové
0 0
aktaK aktaK

aktaK je offline (nepripojený) aktaK

apríl sa blíži a podanie prehladu takisto,
zmenilo sa tlacivo prehladu oproti minulemu roku?

ak sme minuleho roku mali zamestnanca so zrazkovou danou
a tohoto roku ma automaticky dan preddavkovu,
meni sa sposob vypisovania prehladov?

vopred dakujem
0 0
aktaK aktaK

aktaK je offline (nepripojený) aktaK

Na zdaňovacie obdobie roku 2011 sa použije rovnaký vzor tlačiva, ako bol určený Ministerstvom financií Slovenskej republiky pod č. MF/008085/2010-72 na zdaňovacie obdobie roku 2010:

„Prehľad o zrazených a odvedených preddavkoch na daň, dani vyberanej podľa § 43 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších prepisov (ďalej len „zákon“) z vyplatených príjmov zo závislej činnosti, o zamestnaneckej prémii (§ 32a zákona) a o daňovom bonuse (§ 33 zákona) za uplynulý kalendárny štvrťrok“.

Nový vzor tlačiva uvedený v I. bode a vzory tlačív uvedené v II. a III. bode sú prílohou tohto oznámenia. Ministerstvo financií Slovenskej republiky ich uverejňuje aj na webovom sídle: www.finance.gov.sk.
0 0
aktaK aktaK

aktaK je offline (nepripojený) aktaK

hm, takze uz vcera som si odpovedala na prvú časť otázky,

teraz sa pokusim odpovedat na tú druhú

prave som skusala vypisat prehlad za 1. stvrtrok 2011:

...takze v mesiaci január v tlacive v časti II mám uvedeného zamestnanca:
- ktorý mal mzdu za mesiac december 2010 - zdanenu zrazkovou danou - mzda vyplatena a zrazkova dan zrazena a aj odvedena 5.1.2011.

...a taktiez v mesiaci január, ale v prehlade v časti I:
ten istý zamestnanec, ale mzda uz za mesiac január 2011 - zdanená preddavkovou danou - mzda vyplatená a preddavkova dan zrazena a aj odvedená 7.2.2011.
0 0
rennka rennka

rennka je offline (nepripojený) rennka

Ahojte, idem vyplnovat Prehlad 1Q/2011. Nasla som, ze stale plati tlacivo z r.2010, len sa chcem uistit ze: ak sme mali zamestnancov aj dohodarov, tak vyplnujem len preddavkovu dan a zrazkovu dan nechavam prazdnu? dakujem
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

rennka Pozri príspevok
Ahojte, idem vyplnovat Prehlad 1Q/2011. Nasla som, ze stale plati tlacivo z r.2010, len sa chcem uistit ze: ak sme mali zamestnancov aj dohodarov, tak vyplnujem len preddavkovu dan a zrazkovu dan nechavam prazdnu? dakujem
Ak si nezrážala zrážkovú daň v decembri 2010....
0 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

Skúšala som poslať prehľad elektronicky,ZEP, ale Daňový úrad zrejme ešte nemá správne tlačivo.Výstup mám z MRP a vypisuje mi chybu nekompatibilný formát xml dát.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Dav Pozri príspevok
Skúšala som poslať prehľad elektronicky,ZEP, ale Daňový úrad zrejme ešte nemá správne tlačivo.Výstup mám z MRP a vypisuje mi chybu nekompatibilný formát xml dát.
Ak si robila v tejto verzii, tak asi majú chybu oni.
6.25.027 7.4.2011- Úpravy v XML exporte kvartálneho Prehľadu o zrazených a odvedených preddavkoch na daň.
2 0
durta durta

durta je offline (nepripojený) durta

pre zrážkovú daň za december, zaplatenú v januári platí prechodné ustanovenie zákona neviem teraz § asi 52. V prehľade za 1. Q sa ešte uvedie ako zrážková. Inak všetko uvedené vyššie platí. Môj soft. OLymp už má túto "novinku" zakomponovanú v upgrade.
0 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

Anja111 Pozri príspevok
Ak si robila v tejto verzii, tak asi majú chybu oni.
6.25.027 7.4.2011- Úpravy v XML exporte kvartálneho Prehľadu o zrazených a odvedených preddavkoch na daň.
6.25.028
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Aby sme s tou decembrovou výplatou boli presní - daň zrážkou uvedieme do januárového stĺpca ako zrážkovú, ak bola mzda / odmena vyplatená v januári a teda daň zrazená v januári.
0 0
rennka rennka

rennka je offline (nepripojený) rennka

Stale mi v tych prehladoch nie je jasne, preco sa zrazkova dan pisala o mesiac neskor. Napr. v decembri sme mali mimo zamestnancov aj dohodarov. V prehlade ide dan zo ZC do 12. mesiaca a zrazk. dan az do 1 mesiaca. Preco nemozu ist obe dane do 12. mes. ked mzdy boli vyplatene naraz? Alebo sa mylim?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
a prečo sa pýtaš teraz po dvoch rokoch platnosti /ak nie viac/, v čase, ked zrážková daň je zrušená?
Ako to uzákonili, tak sa to vykazuje....
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

A je to aj v pokyne 3) na konci str. 3 Prehľadu....my o tom špekulovať nemôžme . Čo bolo, to bolo
0 0
rennka rennka

rennka je offline (nepripojený) rennka

Viem ze to uz skoncilo, vzdy som sa to chcela spytat, ale vzdy bolo nieco akutnejsie a teraz som mala troch viac casu a natrafila som na tuto temu, tak preto som sa pytala.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Dnes na DRSR:
8 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať