Zavrieť

Porady

Poznáte Hurmi-Kaki, Ebenovník, Diospyros, Tomel, Datojasilva ?

wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Hurmi-Kaki, Ebenovník, Diospyros, Tomel, Datojasilva je všetko jeden a ten istý druh. Rovnako ako pestrý je zoznam jeho pseudonim pestrý je aj tento druh. Za približne 3000 rokov jeho pestovania a šľachtenia vznikol pomerne veľký počet jeho rôznorodých odrôd líšiacich sa svojimi vlastnosťami. Sú preto veľmi zaujímavé z hľadiska šľachtenia.
V poslednom čase som sa niekoľko krát stretol, že niekto má viacročný stromček ktorý kedysi vypestoval z náhodného semienka, ktoré sa občas v plodoch objavia.
Ako zberateľa by ma zaujímali práve takéto semenáče. Doteraz som zozbieral 60 rôznych odrôd a asi 10 typov semenáčov.
Ak niekto viete o takomto stromčeku - ozvite sa.
Môžeme vymeniť vrúble či sadenice.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
deerslayer deerslayer

deerslayer je offline (nepripojený) deerslayer

už som to videl napísané aj CHURMA
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Milas265 Milas265

Milas265 je offline (nepripojený) Milas265

A ja persimmon...
0 0
Milas265 Milas265

Milas265 je offline (nepripojený) Milas265

Takéto by som chcel mať..

http://www.creatorspalette.com/Fruit...16084399_k7h9Y
0 0
jurkomts jurkomts

jurkomts je offline (nepripojený) jurkomts

Čo hovoríte na odrodu Kostata a Hofmann? Zaujíma ma hlavne mrazuvzdornosť resp. porovnanie s odrodou Dunaj.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

jurkomts Pozri príspevok
Čo hovoríte na odrodu Kostata a Hofmann? Zaujíma ma hlavne mrazuvzdornosť resp. porovnanie s odrodou Dunaj.
Odrodu Hofmann, nemám a neviem sa k nej vyjadriť. Ty ju máš?
Costata je dobrá odolná odroda osvedčená. Mám 2 kmene ktoré sa líšia tvarom a chuťou plodu obe sa osvedčili, ale samozrejme len v najteplejších oblastiach a to ešte na chránenom mieste, alebo zakrývať na zimu.
Dunaj je fajn, len teda ťažšie vyzrievajú na ňom plody. Nie je tak odolný ako o ňom hovorí Karas, on ho má medzi dvoma vykurovanými skleníkmi chránená poloha navyše od severu a v rámci mesta, takže zďaleka vynikajúce miesto, preto mu vydrží toľko, inak v horších podmienkach vymŕza.
Najideálnejšie čo sa týka odolnosti na zimu sú Ukrajinské, najmä tie hybridy a potom Diospyros virginiana, ktorý vydrží až -35 bez problémov.
Odrodu Hofmann, nemám a neviem sa k nej vyjadriť. Ty ju máš?
0 0
jurkomts jurkomts

jurkomts je offline (nepripojený) jurkomts

Nie wabi, nemám ani Kostatu a ani Hofmanna. Všimol som si ich v ponuke jedného BA záhradníctva (Klívia určite poznáš). Samozrejme som si dačo pozrel na nete, o Kostate som si prečítal jeden krátky článok po nemecky (odolnosť do -20 °C, chránené miesto a že lepšie bude pestovať ju v kontajneroch alebo v zimnej záhrade atď). O Hofmanne som nenašiel nič. Ja mám ako som už spomínal odrodu Dunaj (obalujem z ľahka len kmeň dvoma vrstvami bielej geotextílie). Po minulej zime bol "trochu" oplašený vyhnal o 2 - 3 týždne neskôr a kvety neboli vôbec. Dunaja som kupoval priamo u Karasa a s tou polohou máš pravdu. Uvidíme v apríli ako sa Dunaj popasoval so zimou 2010/2011 a zhodnotíme. Kostatu som myslel ako doplnok, to miesto je síce na juhozápade SVK (20 km južne je Komárno), ale nie je chránené múrom a ani budovou.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Costáty mám pekné rozkonárené asi 1,5m až 1,8m vysoké ešte pár kusov, ale pouvažuj na ukrajinskými odrodami, prípadne hybridmi. Poznám tiež ľudí ktorým chutí aj Virginiana Meder a pritom všetky menované sú tiež partenokarpické a najmä nenamrznú, sú fakt odolnejšie. Tam kde v minulom roku všetky klasické kaki včítane Dunaja a Costaty úplne vymrzli aj dokonca vymrzli aj lotusy ktoré sa používajú ako podpník až k zemi ale Ukrajinské potvory to prežili bez poškodenia.
0 0
paloo paloo

paloo je offline (nepripojený) paloo

jurkomts

Až máš záujem o rastliny 1ks za 5€ hľadaj v Bulharsku Velké rastliny,bohatý výber odrôd!
U nás za tie prachy nekúpiš ani jabloň vo výpredaji...
Pozor nepredávajú semenáče ale štepené a očkované rastliny vo výške cez 1 meter
0 0
Silvernola Silvernola

Silvernola je offline (nepripojený) Silvernola

paloo Pozri príspevok
jurkomts

Až máš záujem o rastliny 1ks za 5€ hľadaj v Bulharsku Velké rastliny,bohatý výber odrôd!
U nás za tie prachy nekúpiš ani jabloň vo výpredaji...
Pozor nepredávajú semenáče ale štepené a očkované rastliny vo výške cez 1 meter
A naše podmienky budú znášať bez problémov?!
0 0
paloo paloo

paloo je offline (nepripojený) paloo

Nič iné ako u nás to nie je,ponúkajú Troyan,Kostatu,Dunaj,Hirotanenashi
0 0
jurkomts jurkomts

jurkomts je offline (nepripojený) jurkomts

paloo Pozri príspevok
jurkomts

Až máš záujem o rastliny 1ks za 5€ hľadaj v Bulharsku Velké rastliny,bohatý výber odrôd!
U nás za tie prachy nekúpiš ani jabloň vo výpredaji...
Pozor nepredávajú semenáče ale štepené a očkované rastliny vo výške cez 1 meter
Ďakujem Palo, no že by som po tom tak túžil, a šiel po´Hurmikaki do Bulharska sa nedá povedať, ale tie ceny sú dobré. Tá Kostata ma zaujala a preto som chcel zistiť informácie, skúsenosti. Ide o to že záhrada (záhradkárska osada za mestom) je takmer plná, skôr to vidím na asiminy (dúfam že do začiatku jari sa mi ich podarí získať). Nové hurmikaki by som dal skôr k domu, ak sa zadarí plánované sťahovanie (nové bývanie), kostata alebo niečo podobné si miesto na novej záhrade najde, chce to však naozaj dobré miesto. Samotná zahr. osada je v otvorenej krajine, je síce v strede ale v meste je o ten stupeň dva vyššia teplota a hlavne studený zimný vietor trochu zoslabený.
0 0
jurkomts jurkomts

jurkomts je offline (nepripojený) jurkomts

Na jeseň 2010 som doma na stole ojavil dosť velký plod Hurmikaki, len som pozeral a nechápal. Neskôr som zistil, že je od maminej kolegyne z roboty. Jej manžel hurmikaki pestuje už viac rokov doma na záhrade, pri dome. Ak sa mi strom podarí odfotiť tak sem tie fotky nahodím (tento alebo budúci víkend), samozrejme sa pokúsim zistiť jeho pôvod, odrodu, vek, reakcie na podnebie a prostredie.
0 0
paloo paloo

paloo je offline (nepripojený) paloo

jurkomts Pozri príspevok
Na jeseň 2010 som doma na stole ojavil dosť velký plod Hurmikaki, len som pozeral a nechápal. Neskôr som zistil, že je od maminej kolegyne z roboty. Jej manžel hurmikaki pestuje už viac rokov doma na záhrade, pri dome. Ak sa mi strom podarí odfotiť tak sem tie fotky nahodím (tento alebo budúci víkend), samozrejme sa pokúsim zistiť jeho pôvod, odrodu, vek, reakcie na podnebie a prostredie.
Aj toto ti hodne napovie ako sa tomu v tvojom prostredí darí.
Nie,nie do Bulharska netreba ísť-Bulhar pošle balíkom
0 0
Milas265 Milas265

Milas265 je offline (nepripojený) Milas265

http://cornus.net78.net/f_index_kaki.html

Poštovné do 5 kg 10 eur
do 10 kg 20 Eur.

Prišlo mi 15 ks 120-150 cm sadeníc ,pekne zabalených na jeseň,sú presadené v kybloch a už rašia...komunikácia mailom,telefonom,anglicky,bulharsky,
odolnosť...nuž treba probovať,ale keď skape 5 eur t.j. krabička cigariet,tak človeka to neserie ako keď 30 tiež mám objednané driene velkoplodé..
5 eur kus ,šak som sa nezrazil s koňom,dať 18 za kus...
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Asi tak, ako tie ktoré dovážajú z Talianska. Z tých ktoré si ľudia vysadili do voľnej pôdy poznám len jeden prípad kedy prežil, takže nie je to nemožné... Zato asi 15 prípadov kedy prvú zimu neprežili. Sú tak do -15 a u nás za posledné 3 roky bolo každú zimu viac. Takže sa asi fakt "oplatí" cestovať za 60€ do Bulharska či Talianska kvôli stromkom, navyše v počul som, že v Bulharsku sú len voľnokorenné, takže tak pol na pol že prežijú...
Na druhej strane treba povedať, že ani naše nemajú 100% ujateľnosť. Nedá sa to však porovnávať, pretože ako kvetináčované a podstatne otužilejšie sa ujateľnosť pohybuje nad 90%. Čo je to ale proti Asiminam, ktoré majú ujateľnosť až 99% a pritom chúlostivé na presádzanie, zas je pravda ale že mráz im nevadí...
Vo všeobecnosti je asi lepšie nosiť stromky z horších podmienok do lepších než naopak. Takže skôr zo severu na juh a podobne... Neplatí ale vždy samozrejme...
0 0
Milas265 Milas265

Milas265 je offline (nepripojený) Milas265

Necestovať..poštovné 10 Eur,pri 10-tich stromkoch je to 1 euro na stromček naviac Tým,ale nechcem niekomu robiť reklamu,každý
si rozmyslí a urobí nakoniec podľa seba...máme demokraciu..
0 0
paloo paloo

paloo je offline (nepripojený) paloo

Myslím,že všetci sú si vedomý,že nežijeme v prostredí kde je možné pestovať Kaki bez zmrznutia.To,že sa v niektorej lokalite darí ešte neznamená,že sa mu bude dariť aj inde.
V podstate zmrznú aj tie super zaručené odrody ak sa dostanú do menej vhodného prostredia a bude naozaj stačiť -15°C nebude treba ani nejakých -25°C čo v našich podmienkach nebolo v minulej zime nič neobvyklé .
Takže kto si to chce skúsiť stačí mu investovať čo najmenej €,prípadne pestovať v nádobách a zimovať v teplejších priestoroch.
A kto neverí tak toho zima v tejto Karpatskej kotline skoro vylieči
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

S tou zimou má iste paloo pravdu až teda na to, že tie Ukrajinské hybridy skutočne vydržia v našich podmienkach aj väčšie zimy ako -25 a je to odskúšané, že nevymrznú, na rozdiel od bežných kaki, ktoré práve všetky odrody pri týchto podmienkach bez zakrytia vymrzli...
K tomu Bulharsku, aj keby to bolo možné poslať, čo je nepravdepodobné, tak jednoducho Bulharsko, Španielsko, Grécko a Taliansko - to sú subtrópy, kde rastú aj pomaranče, u nás vymrzne často dokonca aj trifoliata a to je opadavý najoodlnejší citrus. Takže klímu nemožno zrovnávať. Na druhej strane pokusy treba robiť, tak prečo nie...
0 0
Milas265 Milas265

Milas265 je offline (nepripojený) Milas265

Čo nepošle,jak nepošle??

0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

pre ilustráciu - výrez z fotky (kôli osobám na nej)
.. inak je to tento istý strom (len nie rovnký rok) http://www.porada.sk/898558-post15.html
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať