Zavrieť

Porady

zacinam uctovat v novej s.r.o.

bui bui

bui je offline (nepripojený) bui

Som vydata, momentalne som na MD..pred MD som pracovala v hoteli ako uctovnicka, vystudovala som na EU odbor uctovnictvo/auditorstvo ...viac
Vznikom s.r.o. zacinam viest uctovnictvo firmy. No mam urcite pochybnosti.
Moj pripad je:
5 spolocnici podla spol. zmluvy upisali kazdy 40000,-...zaviazali sa splatit ZI do vzniku 50% po vzniku zvysok...uhradou na b.ucet

-spol.zmluva....10.10.
-splatili (bohuzial) vsetko naraz...cele upisane ZI...vypis BU 25.10.
-zapis do OR....20.11...kde je napisane, ze v sulade so spol. zmluvou bolo splatenych 50 % vkladov (pri zapise do OR bol s tym problem, odmietli vykonat zapis, pretoze spravca vkladu napisal, ze bolo splatene vsetko...co bola sice pravda, no nebolo to v sulade so spol. zmluvou a tak sa musel odvolat a napisal, ze bolo splatenych len 50 %)
-naklady na vznik spolocnost platili spolocnici zo svojich penazi...a su menej ako 50000,-
Kedze uctovne knihy som otvorila ku dnu vziku..t.j.20.11.....ako budem uctovat 353, ked na bank.ucte mam uz vsetko splatene..
Mam uctovat poc.stav na 353..celu sumu 200000,- a s tym istym datumom uctovat splatenie na b. ucet ako uct.pripad?
alebo v sulade so zapisom v obch.registri zauctujem, ze pociat.stav...pohladavka 353 je uz len 100000,-, zauctujem zac.stav na bank.ucte splatenych..akoze 50%.100000.-, a az potom zauctujem splatenie zvysnych 100000,-.
Dalej sa chcem spytat...Kedze zriad. naklady nepresiahli sumu 50000,-..nemozem uctovat poc stav na octe 041-obstaranie NIM (neskor preuct..na 011) ale budem uctovat az po otvoreni uct.knih normalny uct.pripad...cez ID...zriadenie na ucte 518...a ked platili spolocnici vsetko z vlastneho.tak suvstazne s uctom 365-zavazky voci spolocnikom?

Uctovala som spravne?
20.11. ..otvorenie uct.knih ...doklad ID1
221/701 100000
353/701 100000
701/411 200000
20.11......zriadovacie naklady uhradene spolocnikmi z vlastnych penazi ..doklad ID2
518/365
20.11...uhrada zvysku pohladavky za upis ZI..(aj ked datum BU je 25.10.)
221/353 100000...doklad BV1

a neskor vyberiem z b.uctu do pokladne a spolocnikom vratim ich peniaze?
211/261
261/221
365/211

Mohol by sa k tomu niekto vyjadrit, ci som postupovala spravne, resp. ako som mala v mojom pripade postupovat?
__________________
Usporiadat
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Prípadne by sa nedala vystaviť prefakturácia zo FO na s.r.o.-čku?
0 0
1novacik1 1novacik1

1novacik1 je offline (nepripojený) 1novacik1

smith
Tak tieto DF v žiadnom prípade by som nezaúčtoval do sro, ktorá bola založená v roku 2006. To zaváňa podvodom. A keď to aj zaúčtuješ, po pár rokov keď daňová kontrola ti to vyhádže, majiteľ sro určite (na betón isté) si nebude pamätať, že si to zaúčtovala na jeho príkaz. A potom ti penále dá zosobniť. Nerobil by som to.
Ved to ani neurobim ,keby to mal podchytene v jednoduchom uctovnictve tak by sa to dalo v roku 2006 urobit ako predaj z JU alebo zmluva o prenajme ale takto fakt neviem,preto som poprosila skusenych poradakov ci sa to neda nejako urobit-dakujem ti za tvoju odpoved
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Gabi03
Prípadne by sa nedala vystaviť prefakturácia zo FO na s.r.o.-čku?
KeĎ to nebolo zaúčtované u fyzickej osobe, potom prefakturácia by bola nemožná. Či dodávateľ by bol ochotný prepísať faktúru na iného odberateľa tiež nie je možné, nakoľko sro ešte v roku 2005 neexitovala.
0 0
1novacik1 1novacik1

1novacik1 je offline (nepripojený) 1novacik1

no jedna faktura je zauctovana v JU u FO,on si ju dal do vydavkov ovplyvnujuci zaklad dane,niektore HIM na tej fakture je nad 30000tis-co mal zaradit a odpisovat,lenze on to zariadenie ma v tej sro a chce to len prenajimat-tu by to bolo mozne na zaklade nejake zmluvy o prenajme-v sro by to bol klasicky prenajom a u neho prijem ovlyvnujuci zaklad dane-myslim ze by to tak mohol u tej jednej faktury sparvit a u tej druhej co nema v uctovnictve sme sa vcera dohodli ze nebudeme uctovat hoci to zariadenie sa v danej sro pouziva
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
1novacik1
no jedna faktura je zauctovana v JU u FO,on si ju dal do vydavkov ovplyvnujuci zaklad dane,niektore HIM na tej fakture je nad 30000tis-co mal zaradit a odpisovat,lenze on to zariadenie ma v tej sro a chce to len prenajimat-tu by to bolo mozne na zaklade nejake zmluvy o prenajme-v sro by to bol klasicky prenajom a u neho prijem ovlyvnujuci zaklad dane-myslim ze by to tak mohol u tej jednej faktury sparvit a u tej druhej co nema v uctovnictve sme sa vcera dohodli ze nebudeme uctovat hoci to zariadenie sa v danej sro pouziva
Áno takto to môže byť. A ten druhý stroj sa môže používať ako súkromný majetok občana, s ktorým sa dá tiež urobiť nájomná zmluva.
0 0
toria toria

toria je offline (nepripojený) toria

Do štvrtka to mám mať hotové a neviem ako a čo ....

takže tu sú moje otázky:

SZČO zriadiľ novú s.r.o. - prvú, keďže je toho u živnostníka strašne veľa zvolili sme možnosť otvorenia s.r.o. a postupne chceme všetko zo živnosti previesť na s.r.o. Takže ma zaujíma hlavne ako postupovať pri - uvediem konkrétne problémi:
- predaj notebookov - boli kúpené v tomto roku, takže neboli ešte odpisované, iba zaradené do majetku SZČO a dané do nákladov, teraz ich chceme predať sro, ako na to? Máme urobiť refakturáciu ich kúpy, alebo urobiť kúpno-predajnú zmluvu, dať si satnoviť cenu znalcovy? Zdá sa mi ten znalec zbytočný, ale v prvom rade potrebujem, aby to bolo všetko po právnej stránke 100% dobre. Ide mi o to, že aj szčo a sro je plátcom DPH, takže aký postup máme zvoliť???


- predaj auta - vlastník je szčo, taký istý problém ako to prvé. sro kupuje od szčo, ktorý je zároveň konateľom a spoločníkom sro auto. tam ste rozoberali ten paragraf 59 Obchodného zákonníka. Ale nie je mi jasné či ten znalecký je potrebný len vtedy, ak sa auto vkladá ako ZI, alebo či je to aj v tom prípade, ako je náš.

- predaj tovaru - szčo má zásoby tovaru, ktoré ide predávať sro. Nové faktúry samozrejme pôjdu na sro, ale ako je to s tými zásobami. Za akú cenu ich máme predať sro. Ide prevažne o tovar z EU, kde je to dvojité zdanenie. Keď ho szčo bude predávať sro ako to bude z DPH??? Môžeme tento tovar predať aj pod cenu, aby sme sa vyhli vysokej DPH pri szčo???

- no a potom by ma k tomu zaujímalo samotné zaúčtovanie.


Ďakujem krásne všetkým za každú rýchlu a odbornú radu
0 0
toria toria

toria je offline (nepripojený) toria

Chcem doplniť, že od pondelka sa tu hrabem prečítala som všetko možné i nemožné, a vôbec som si není istá ako to mám všetko urobiť. Takže budem nesmierne šťastná keď ma poraďáci usmerníte. Je tu veľa o tom popísané, ale aj tak neviem....


HELP
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
- predaj notebookov - boli kúpené v tomto roku, takže neboli ešte odpisované, iba zaradené do majetku SZČO a dané do nákladov, teraz ich chceme predať sro, ako na to? Máme urobiť refakturáciu ich kúpy, alebo urobiť kúpno-predajnú zmluvu, dať si satnoviť cenu znalcovy? Zdá sa mi ten znalec zbytočný, ale v prvom rade potrebujem, aby to bolo všetko po právnej stránke 100% dobre. Ide mi o to, že aj szčo a sro je plátcom DPH, takže aký postup máme zvoliť???
Keďže k používaniu u SZČO už došlo, odpredajte za "rozumnú" cenu. Znalca k tomu volať netreba.

- predaj auta - vlastník je szčo, taký istý problém ako to prvé. sro kupuje od szčo, ktorý je zároveň konateľom a spoločníkom sro auto. tam ste rozoberali ten paragraf 59 Obchodného zákonníka. Ale nie je mi jasné či ten znalecký je potrebný len vtedy, ak sa auto vkladá ako ZI, alebo či je to aj v tom prípade, ako je náš. Auto v účtovníctve SZČO má nejakú hodnotu, tak ho za ňu predajte.

- predaj tovaru - szčo má zásoby tovaru, ktoré ide predávať sro. Nové faktúry samozrejme pôjdu na sro, ale ako je to s tými zásobami. Za akú cenu ich máme predať sro. Ide prevažne o tovar z EU, kde je to dvojité zdanenie. Aké dvojité zdanenie ?
Keď ho szčo bude predávať sro ako to bude z DPH??? Vystavíte fa, z kt. SZČO DPH odvedie a SRO si uplatní nadmerný odpočet.
0 0
toria toria

toria je offline (nepripojený) toria

- predaj tovaru - szčo má zásoby tovaru, ktoré ide predávať sro. Nové faktúry samozrejme pôjdu na sro, ale ako je to s tými zásobami. Za akú cenu ich máme predať sro. Ide prevažne o tovar z EU, kde je to dvojité zdanenie. Aké dvojité zdanenie ?
Keď ho szčo bude predávať sro ako to bude z DPH??? Vystavíte fa, z kt. SZČO DPH odvedie a SRO si uplatní nadmerný odpočet.[/quote]

Zle som sa vyjadrila, proste nakupujeme tovar z ČR, čo sa týka tej ceny by ma zaujímalo. Máme to predať za nákupnú cenu, alebo si stanovíme cenu my - ide o to platiť čo najnižšiu DPH. ALe asi by sa to bralo ako špekulácia. My nejdeme momentálne odpredavať všetko zo szčo na sro, ale postupne, tak mi to poradila aj daňováčka čo nás ma na starosti. Len teda čo z tou cenou.

Ináč strašne pekne ďakujem za rýchle odpovede. Si super!!!!
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
toria
Zle som sa vyjadrila, proste nakupujeme tovar z ČR, čo sa týka tej ceny by ma zaujímalo. Máme to predať za nákupnú cenu, alebo si stanovíme cenu my - ide o to platiť čo najnižšiu DPH. ALe asi by sa to bralo ako špekulácia. My nejdeme momentálne odpredavať všetko zo szčo na sro, ale postupne, tak mi to poradila aj daňováčka čo nás ma na starosti. Len teda čo z tou cenou.

Ináč strašne pekne ďakujem za rýchle odpovede. Si super!!!!
Zákon to priamo nezakazuje, ale sú na to rôzne názory. Všetko si treba vedieť obhájiť pred kontrolou.
0 0
toria toria

toria je offline (nepripojený) toria

Môžem poprosiť o pomoc. Nová sro, jediný zakladateľ. ZI 200T splatené v hotovosti. Môžem zaúčtovať toto ZI takto:
701/411 200T
353/701 200T
211/353
a tie zriaďovacie výdyvky dám 518/211


????
Je to dobre???

Tie zriaďovacie výdavky, ako dať keď ich konateľ najprv zaplatil z vlastného a potom mu to mohla sro vrátiť. Či zle rozmýšľam??? Dám to teda na tú 518/211 - sú to len kolky a podpisy u notára.


Srdečná vďaka!!!
Naposledy upravil toria : 12.11.06 at 11:55
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

toria
Môžem poprosiť o pomoc. Nová sro, jediný zakladateľ. ZI 200T splatené v hotovosti. Môžem zaúčtovať toto ZI takto:
701/411 200T
353/701 200T
211/353
a tie zriaďovacie výdyvky dám 518/211


????
Je to dobre???

Tie zriaďovacie výdavky, ako dať keď ich konateľ najprv zaplatil z vlastného a potom mu to mohla sro vrátiť. Či zle rozmýšľam??? Dám to teda na tú 518/211 - sú to len kolky a podpisy u notára.


Srdečná vďaka!!!
http://www.porada.sk/t5910-p5-vznik-sro.html
0 0
jaja99 jaja99

jaja99 je offline (nepripojený) jaja99

Spoločnosť začína účtovať dňom svojho vzniku - dňom zápisu do OR. Do tejto doby všetko vybavuje správca vkladu, ktorý ručí za záväzky spoločnosti pred jej vznikom.
Prvý účtovný prípad je zaúčtovanie pohľadávky na upísané vl. imanie
ID ....................... 353/411A ........... 200 tis.
AK je tvorený rezervný fond
ID ....................... 353/413 ............. 10 tis
Ďalší účtovný prípad je splatenie vkladov podľa spoloč.zmluvy
PP ......................211/353 ............... 210 tis. (ak je splatené ZI a RF až po vzniku)
ID ......................378/353................ 210 tis (ak je ZI splatené k rukám správcu vkladu pred vznikom)

Otváracia súvaha má zodpovedať právnemu stavu ku dňu vzniku spoločnosti, v aktívach sú pohľadávky za nesplatené vklady (353) ak splatené vklady spravuje jeden spoločník a účet ku dňu vzniku nie je založený, vykazujú sa splatené vklady zakladateľov ako pohľadávky voči správcovi na 378

Ak bol účet zriadený pred vznikom spoločnosti, účtuješ prevod z dočasného účtu správcu na účet spoločnosti
ID .............................. 221/378 .................. 170 tis
Ak boli vklady pred vznikom spoloč. splatené k rukám správcu v hotovosti
PP ............................. 211/378 ................... 170 tis
Vyúčtovanie záväzkov spojených so založ. spoloč. voči správcovi (do 50 tis)
ID ............................... 501,518,538/365 ........ 40 tis
Kompenzácia pohľadávky a záväzku správcu vkladu
ID ................................. 365/378 ................... 40 tis
Suma sumarum:
1. Ak boli vklady podľa spoločenskej zmluvy splatené pred vznkom spoločnosti, tak otváracia súvaha je: 378, 411, prípadne 413
2. Ak boli vklady podľa spol.zmluvy splatené až po vzniku spoločnosti, tak otváracia súvaha je: 411, 353, resp. 413
0 0
toria toria

toria je offline (nepripojený) toria

Toto je presne to čo som potrebovala jaja. Strašne pekne ďakujem. Ja už účtujem ďalej ale s tým otvorením som si vôbec nebola isá. Ďakujem ešte raz. Si super!!!
0 0
toria toria

toria je offline (nepripojený) toria

Prosím mám faktúru kde odkupujem majetok, je tam toto:
- software
- notebook
- multfunkčné zaridenie
- digi. foťák

Ako to mám zaúčtovať v PU v Omege??? Ako si to tam mám dať???


Pordťe prosím :-)


Vďaka
0 0
toria toria

toria je offline (nepripojený) toria

Ide mi o to, že mám jednu faktúru na všetky tieto veci, ako to tam teda rozúčtujem? Vždy ma to hodí hneď na rozpis sumy, kde dávam celkovú sumu FA a DPH. Poradí mi niekdo????
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Toria, stačí otázku zadať len v 1 téme.

http://www.porada.sk/t26259-p18-ako-...d=1#post327665
0 0
toria toria

toria je offline (nepripojený) toria

Prosím skúsených o radu. Keď už sme založili sro, čo všetko je potrebné aby táto spoločnosť mala urobené tak, aby bolo všetko o.k. Ide o sro s jediným zakladateľom je tam potrebné nejaké valné zhromaždenie, alebo nejaká zápisnicia o zriadení sro? Je potrebné urobiť smernice? čo všetko je potrebné urobiť???

ďakujem krásne za odpovede
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

toria
Prosím skúsených o radu. Keď už sme založili sro, čo všetko je potrebné aby táto spoločnosť mala urobené tak, aby bolo všetko o.k. Ide o sro s jediným zakladateľom je tam potrebné nejaké valné zhromaždenie, alebo nejaká zápisnicia o zriadení sro? Je potrebné urobiť smernice? čo všetko je potrebné urobiť???

ďakujem krásne za odpovede
1. V príspevku č.34 od jaja99 máš návod ako začať účtovať.
2. Jednoosobová s.r.o. nemá valné zhromaždenie (konateľ sa nemá s kým zísť :p ), ale konateľ o svojich rozhodnutiach napíše zápisnicu, t.j. popíše to o čom rozhodol, ako rozhodol, prečo rozhodol atď.
3. Jednoosobová s.r.o. vzniká zápisom do Obchodného registra (výpis dúfam už máte).
4. Áno, pre účtovníctvo je treba mať smernice; aké a čo v nich má byť si hravo vyhľadáš tu na porade.
0 0
toria toria

toria je offline (nepripojený) toria

Vďaka nedá sa mi prideliť ti bod.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať