Zavrieť

Porady

Zrážková daň z úrokov

Dobrý den, je pravdou, že od nového roku se z úroků na bankovním účtu s.r.o. neplatí záloha na daň, ale konečná srážková daň 19%. Jak se v tomto případě provede zaúčtování? Jednoduše 538/221? Někde se to ještě vykazuje? Díky za radu
Usporiadat
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
591/221
a určite sa to nebude vykazovať na r.100 v DPPO.
0 0
mariapol mariapol

mariapol je offline (nepripojený) mariapol

KEJKA Pozri príspevok
591/221
a určite sa to nebude vykazovať na r.100 v DPPO.
Dobrý deň, vôbec to nechápem .
Mám kreditný úrok pripísaný účtujem 221/662, doteraz som účtovala zrážkovú daň 341/221. Podľa mňa to malo zmysel. Bola považovaná za preddavok.
Teraz zaúčtujem výnosy 221/662 a zrážkovú daň 591/221. Ak 591XX nevstúpi do r.100 DPPO určite tam musia vstúpiť úroky 662. Potom vlastne 2 x zdaním úroky. Pretože ak 591 nevstupuje do r. 100 čiže do HV a ani nie je preddavkom na daň, kde sa v DPPO odzkadlí? Za odpoveď vopred ďakujem.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Podľa § 43 ods. 8
(8) Daňovník, ktorý si môže podľa odseku 7 odpočítať daň vybranú zrážkou a ktorý pri zisťovaní základu dane postupuje podľa § 17 až 29, zahrnie príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, do základu dane za to zdaňovacie obdobie, v ktorom došlo k vybraniu dane.

Z toho vyplýva, že ak nie je možné odpočítať zrážkovú daň, ani príjmy, z ktorých je daň vybraná zrážkou, nebudú vstupovať do základu dane.

Predpokladám, že do konca roka vydá MF nejaké usmernenie, v každom prípade na výpise účtovať MD 591 sa mi nepozdáva.

Pri účtovaní úrokov treba sledovať, či v daný mesiac bola zrazená daň, niekedy suma úrokov nedosahuje takú výšku, aby sa mohla daň zraziť.
6 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Pre mňa v momentálnej situácii najčistejšie riešenie by bolo vytvoriť si pre zrážkovú daň z úrokov, ktorú nebude možné započítať na preddavky na daň samostatný analytický účet 341 s platnosťou od 1.1.2011 a takisto AE662 s platnosťou od 1.1.2011. Ked vydá MF alebo DU usmernenie prípadne pokyn, tak nie nie je problém kedykolvek preúčtovať cez ID danú daň na iný účet, napr. aj na 591AE.
1 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Presne to som dnes spravila Betina2, pretože som musela účtovať a čakať na pokyn ...... ktovie, kedy bude?
0 0
mariapol mariapol

mariapol je offline (nepripojený) mariapol

Betina2 Pozri príspevok
Pre mňa v momentálnej situácii najčistejšie riešenie by bolo vytvoriť si pre zrážkovú daň z úrokov, ktorú nebude možné započítať na preddavky na daň samostatný analytický účet 341 s platnosťou od 1.1.2011 a takisto AE662 s platnosťou od 1.1.2011. Ked vydá MF alebo DU usmernenie prípadne pokyn, tak nie nie je problém kedykolvek preúčtovať cez ID danú daň na iný účet, napr. aj na 591AE.
Dobrý deˇ, opatrenie vyšlo len ho nemôžem nájsť.
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

mariapol Pozri príspevok
Dobrý deˇ, opatrenie vyšlo len ho nemôžem nájsť.
Ked ho nájdeš, prosím, hned ho sem prilož, čakáme naň dychtivo
Urobíš nám veľkú službu
0 0
Kristina27 Kristina27

Kristina27 je offline (nepripojený) Kristina27

Som zvedavá na to opatrenie.
Ja účtujem aj n.o. /org. nezriadené za účelom podnikania/ a tam sa daň z KR úrokov účtuje z výpisu hneď 591/221.
0 0
Adiks Adiks

Adiks je offline (nepripojený) Adiks

účtovník
mariapol Pozri príspevok
Dobrý deň, vôbec to nechápem .
Teraz zaúčtujem výnosy 221/662 a zrážkovú daň 591/221. Ak 591XX nevstúpi do r.100 DPPO určite tam musia vstúpiť úroky 662. Potom vlastne 2 x zdaním úroky. Pretože ak 591 nevstupuje do r. 100 čiže do HV a ani nie je preddavkom na daň, kde sa v DPPO odzkadlí? Za odpoveď vopred ďakujem.
Úroky z účtu 662 nezahrnieš do základu dane z príjmov, bude to odpočítateľná položka.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Rozalka Pozri príspevok
...Pri účtovaní úrokov treba sledovať, či v daný mesiac bola zrazená daň, niekedy suma úrokov nedosahuje takú výšku, aby sa mohla daň zraziť.
... si myslíte, že túto časť úrokov treba sledovať zvlášť a zahrnúť do základu dane ? Mám za to, že tento príjem je daňovo vysporiadaný, aj keď daň nemohla byť zrazená ....
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Ak nemohla byť daň zrazená, nejde o príjem vysporiadaný daňovo. Alebo sa mýlim?
Naposledy upravil Rozalka : 23.02.11 at 17:26
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Rozalka Pozri príspevok
Ak nemohla byť daň zrazená, nejde o príjem vysporiadaný daňovo. Alebo sa mýlim?
... ona bola zrazená a zaokrúhlená podľa §47 ods. 1; je pravda, že vyšla vo výške 0, ale to neznamená, že príjem nebol podrobený zrážkovej dani... Žiaľ, nenachádzam nikde rozbor daného stavu.
0 0
0500429 0500429

0500429 je offline (nepripojený) 0500429

Takze sa bude dan z urokov skutocne bude uctovat na 591/221; tato dan nepojde do danoveho priznania a uroky z 662 budu odpocitatelnou polozkou? neviem najst to opatrenie. Dakujem.
0 0
zuzana zuzana

zuzana je offline (nepripojený) zuzana

ako účtujete daň z úrokov, hneď na 591/221 alebo na 341 AE/221 a potom sa to preúčtuje?
0 0
detektív detektív

detektív je offline (nepripojený) detektív

Prosím a ako mam vysporiadať dan z úrokov za rok 2010?
V roku 2010:
dan z DPPO 591/341.01 /vypočítaná a neponížená o dan z úrokov/
a
dan z úrokov preuctujem ako 341.01/341.02 a tým mi ostane
na účte 341.01 dan, ktorú mam zaplatiť?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

detektív Pozri príspevok
Prosím a ako mam vysporiadať dan z úrokov za rok 2010?
V roku 2010:
dan z DPPO 591/341.01 /vypočítaná a neponížená o dan z úrokov/
a
dan z úrokov preuctujem ako 341.01/341.02 a tým mi ostane
na účte 341.01 dan, ktorú mam zaplatiť?
ÁNo, tak.
0 0
Lubica H Lubica H

Lubica H je offline (nepripojený) Lubica H

čo s daňou z úroku, ktorá bola zrazená do konca roku 2010, ale nebolo možné ju odpočítať od daňovej povinnosti (VH strata), ani nedosiahla takú výšku, aby som mohla DÚ žiadať o vrátenie? môžem si ju započítať s ďalšou daňovou povinnosťou (za rok 2011)?
0 0
detektív detektív

detektív je offline (nepripojený) detektív

Tweety Pozri príspevok
ÁNo, tak.
A ak vytlačím výkaz po zdanení, nevadí že tam už nebude figurovať
dan z úrokov?

ďakujem
0 0
Aknazuz Aknazuz

Aknazuz je offline (nepripojený) Aknazuz

certifikovaná účtovníčka
tak to má byť, na pasívnej 341 v Súvahe musí byť iba suma dane z DP PO, aby sa mohla v roku 2011 vyrovnať.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Aknazuz Pozri príspevok
tak to má byť, na pasívnej 341 v Súvahe musí byť iba suma dane z DP PO, aby sa mohla v roku 2011 vyrovnať.
... môže tam byť i do 31.12.2010 neuplatnená zrážková daň.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať