Zavrieť

Porady

Ako prekonať strach zo zubára?

Ahojte poraďáci, niet nad dobré rady a takú by som potrebovala aj ja. Určite nie som sama, ktorá má strach zo zubára a preto by som bola rada, keby ste mi napísali Vaše skúsenosti s prekonaním strachu.
Až taký panický strach nemám, že by som vrieskala alebo ušla priamo zo zubárskeho kresla, ale stačí keď len zavolám, že sa chcem objednať tak už sa ten môj strach stupňuje.
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

nikulik
Ahojte poraďáci, niet nad dobré rady a takú by som potrebovala aj ja. Určite nie som sama, ktorá má strach zo zubára a preto by som bola rada, keby ste mi napísali Vaše skúsenosti s prekonaním strachu.
Až taký panický strach nemám, že by som vrieskala alebo ušla priamo zo zubárskeho kresla, ale stačí keď len zavolám, že sa chcem objednať tak už sa ten môj strach stupňuje.
Myslím, že nikto nechodí rád k zubárovi, v každom ten strach v duši rezonuje, aj keď ho nedá najavo. Možno ani nie tak strach od zubára samotného, ale do myšlienky, že akýkoľvek zákrok bude nepríjemný až bolestivý. Čiže je to skôr strach z bolesti, než zubára.

Preto je dobré chodiť k nemu častejšie, aspoň 2x do roka, aby si si vsugeraovala, že až tak veľký kaz za ten polrok nemohol vzniknúť a teda že nebude až tak bolestivé to vŕtanie. Ak si vsugeruješ, že to nebude bolieť, ani subjektívny pocit bolesti nebude taký veľký.

Raz ukazovali na Spektre taký experiment. Na dobrovoľníkoch skúšali, aký majú prah bolesti. Púšťali im do ruky elektrošoky až kým nepovedali, že ich to bolí a vyššiu intenzitu neznesú.

Potom polovici testovaných osôb dali tabletky utišujúce bolesť a polovici také, od ktorých budú citlivejší na bolesť. V skutočnosti to boli len nejaké cukrovo-škrobovo obalované tabletky, ktoré nemali žiadny účinok.

Zaujímavé bolo, že tí, ktorí mali akože tabletky utišujúce bolesť zniesli elektrošoky vyššej intenzity než bez tabletiek a naopak, tí čo si dali tie "druhé" tabletky ukončovali teat pri nižších intenzitách, lebo mali pocit, že bolesť cítia intenzívnejšie.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Nikulík ja som mala donedávna tiež veľkú paniku zo zubára, za každým razom som z plnej čakárne ušla. Myslím , že to na mňa najhoršie stresujúco pôsobilo, že som bola objednaná napr. na 9.00 a o 11.30 som ešte sedela v čakárni. a nervózne žmolila vresckovku. Navyše na našich zubárov každý nadával, nedalo sa tu ani moc z čoho vyberať. Až som sa dozvedela o zubárovi v Poprade , ktorého veľa ľudí chválilo a od nás k nemu chodilo. Tak som sa k nemu objednala aj ja. Prídem tam , nik v čakárni a kým sa začnem báť, tak už sedím v kresle. Je fakt , že zákroky o ktorých predpokladá , že budú bolestivé hneď porieši injekciou, za ktorú dokonca ani neplatím. Teraz k nemu chodím pravidelne , cesta je síce dlhá , ale tým že šoférujem, ani nevnímam , že sa treba báť. A veru strachu som sa čiastočne zbavila.
0 0
Luba2 Luba2

Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

Ja som tiež nerada chodila zubárke, keď som musela čakať 2 hodiny v čakárni, ale teraz mám dobrú v Bratislave, som objednaná na presný čas, presne sa snažím aj prísť, aby som nečakala podľa možnosti ani 5 minút. A celkom to funguje.
0 0
downi downi

downi je offline (nepripojený) downi

Ahojte poraďáci. Potrebovala by som poradiť mám strach zo zubára a neviem ako ho prekonať. Aj keď ma neznesitelne bolia zuby nedokážem tam ist a neviem ako si s tým poradiť. Ma niekto skusenosti s tym, že sa to da urobit aj neakou inou metódou ako vŕtačka do úst.... Ďakujem.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
downi, vidím že fakt si zubára nenavštívila,pretože keby si u neho bola ,zistíš ,že dnes sú také vŕtačky,že keď zatvoríš oči ,ani nevieš ,že Ti vŕta zub. Neboj,ten strach musíš prekonať sama. Držím palec.
0 0
Nika Nika

Nika je offline (nepripojený) Nika

Skús vziať so sebou niekoho blízkeho. Moja sestra (má vyše 40r. ) chodí k zubárovi s mamou...... a vraj jej to pomáha ....
0 0
hiker hiker

hiker je offline (nepripojený) hiker

downi Pozri príspevok
Ahojte poraďáci. Potrebovala by som poradiť mám strach zo zubára a neviem ako ho prekonať. Aj keď ma neznesitelne bolia zuby nedokážem tam ist a neviem ako si s tým poradiť. Ma niekto skusenosti s tym, že sa to da urobit aj neakou inou metódou ako vŕtačka do úst.... Ďakujem.
No ja mam podobny problem. Ale najvacsi problem pre mna je, ze uz naozaj dlho som nebol u zubara (predpokladam, ze uz ani moja zdravotna dokumentacia neexistuje). Teraz by som to vsak chcel napravit a nejakeho si najst, ale (aj to je dovod, preco to stale odkladam) bojim sa tych kecov typu ako je to mozne, ze ste nechodili k zubarovi, kde ste boli tak dlho, pozrite sa na to a pod. Toho, co sa tam diat, sa az tak nebojim, mam stastie, ze mi nikdy nemuseli vrtat zuby, takze zlych zazitkov z detstva som bol usetreny a chlacholim sa nadejou, ze v dnesnej dobe sa to da vsetko aj bezbolestne .

Len toho vycitania a poucovania sa bojim, ze ma bude zdrbavat este pred sestrou. Ja viem, ze mam chrup v zlom stave a ze je to moja chyba, ale uznavam to a chcem to napravit.
0 0
Eulalia Eulalia

Eulalia je offline (nepripojený) Eulalia

hiker Pozri príspevok
No ja mam podobny problem. Ale najvacsi problem pre mna je, ze uz naozaj dlho som nebol u zubara (predpokladam, ze uz ani moja zdravotna dokumentacia neexistuje). Teraz by som to vsak chcel napravit a nejakeho si najst, ale (aj to je dovod, preco to stale odkladam) bojim sa tych kecov typu ako je to mozne, ze ste nechodili k zubarovi, kde ste boli tak dlho, pozrite sa na to a pod. Toho, co sa tam diat, sa az tak nebojim, mam stastie, ze mi nikdy nemuseli vrtat zuby, takze zlych zazitkov z detstva som bol usetreny a chlacholim sa nadejou, ze v dnesnej dobe sa to da vsetko aj bezbolestne .

Len toho vycitania a poucovania sa bojim, ze ma bude zdrbavat este pred sestrou. Ja viem, ze mam chrup v zlom stave a ze je to moja chyba, ale uznavam to a chcem to napravit.
Doporučujem, aby si rovno na začiatok zubárovi-zubárke vysvetlil, že síce vieš, že máš chrup v hroznom stave, ale že si mal fóbiu zo zubárskeho ošetrenia, preto si sa nedokázal prekonať a ísť skôr.Tým mu zoberieš vietor z plachiet a už nebude mať dôvod Ti nadávať. Okrem toho, ak podotkneš, že si si práve tohto konkrétneho zubára-zubárku vybral kvôli jeho dobrej povesti, bude polichotený-á a určite to nadávanie bude miernejšie A preventívne, hneď popros, že ak by malo byť ošetrenie bolestivé, či Ti môže dať injekciu, aby si bolesť necítil. Pri injekcii Ti môže ošetriť aj viac zubov naraz a budeš to mať rýchlejšie za sebou a bez strachu a bolesti.
Držím palce.
0 0
olio olio

olio je offline (nepripojený) olio

Na prvýkrát si daj urobiť len preventívnu prehliadku (určite z teba polovica strachu opadne) A keď ťa objedná na opravu už sa budeš môcť sústrediť len na samotný zákrok a nie na nepríjemné vysvetľovanie prečo si nebol...
0 0
cloe cloe

cloe je offline (nepripojený) cloe

Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac
Asi nebude veriť, ale ja už sa strašne teším až budem mať umelý chrup
A bude po paráde! Alebo skôr začne? Dám si totiž urobiť krásny ako hollywoodska hviezda
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Nepriamo by som nadviazala na príspevok Chobota. Možno 90 % bolesti si vsugerujeme tým, že sa sústredíme len a len na zuby a vnímame ako bolesť už aj to, keby nás zubár pohladkal po líci. Moje deti tiež mali panický strach zo zubára, až kým som neobjavila "našu PANI" zubárku. Zobrala ich za ruku, poukazovala všetky tie prístroje, prijateľne vysvetlila deťom, čo pri zákroku bude robiť - teda tak, aby to boli schopné pochopiť. A mňa už sa potom deti vypytovali, kedy už pôjdeme tete zubárke.
Predpokladám, že vy ste už dospelí ľudia a prečo treba tie zákroky robiť, si viete odôvodniť aj sami.
Najťažším krokom je asi predsa len to objednanie sa a sedenie v čakárni. Keď už toto máte za sebou, v kresle to vydržíte
1.) Skúste sa čo najviac uvoľniť a zhlboka dýchať.
2.) Nesústreďte sa na ústa a zuby. Skúste si vsugerovať, že Vás veľmi bolí napr. palec na ľavej nohe - skrátka presmerovať sa.
3.) Dohodnite sa so zubárom, že keď bude bolesť silná, zdvihnete ľavú ruku, aby prestal - a skúste napr. ešte napočítať do 5, či sa to naozaj nedá vydržať.
4.) Keď už budete mať to najhoršie za sebou a zuby v poriadku, je len na Vás, aby ste dodržali chodiť 2x ročne na preventívnu prehliadku. Za tú dobu sa veľký kaz nestihne spraviť a ošetrenie malého kazu je dá sa povedať bezbolestné.
0 0
jenny7 jenny7

jenny7 je offline (nepripojený) jenny7

Všetko, čo tu bolo popísané, bolo fajn si prečítať, normálne ma to povzbudilo objednať sa, ale ...má to menší háčik. Som trochu nahnevaná, pretože pred 5mesiacmi som konečne u zubárky doliečila moje 4zuby, na ktoré musela urobiť výplň koreňa - takže si predstavte, 5mesiacov vkuse - z toho 2x do mesiaca chodíte zubárovi, ktorý Vám preliečuje zuby, potom urobí výplň koreňa a teraz v septembri po 5mesiacov ma znovu začali bolieť!! sú citlivé na horúce, takže sa budem musieť znovu objednať! Čakala som, že keď si na tom človek dá záležať, tak ten efekt vydrží dlhšie a nie tak krátko!! Je to také o ničom, ale viem, že to budem musieť zvládnuť...hlavne sa prekonať a ísť tam...Mohli by konečne vymyslieť niečo úplne bezbolestné, ale to by som asi veľa chcela..
0 0
LubicaN LubicaN

LubicaN je offline (nepripojený) LubicaN

...ja zo zubára strach nemám...ale je mi to vrcholne nepríjemné. Dlhé roky som k zubárovi ani "nepáchla". Počas druhého tehotenstva ma začali hrozne bolieť zuby a keďže som tabletky nemohla, manžel ma objednal, odviedol... Zubárovi som vyslovene povedala - robte všetko čo sa dá, kým tu sedím, tak skoro ma sem už nedostanete. Vtedy mi robil asi štyri zuby naraz...peňaženka dostala poriadne zabrať (aj keby som chodila pravidelne bolo by to to isté len "po častiach" - nemá zmluvy s poisťovňami)...

Potom som sa držala...chvíľami ma zúbky boleli, brufen to spravil. Po nejakých troch rokoch som však zas nemohla tri noci spať čo zúbky boleli...brufen nezaberal...zas som šla k zubárovi...akútnu osmičku vytrhol a kázal sa niekedy objednať (keby mi dal rovno termín, už by som šla ale takto, keď to nie je akútne...veď áno, niekedy sa zas objednám!).

...Približne pred rokom prišiel manžel z práce veľmi rozradostený, že konečne zohnal zubára pre celú našu rodinu (spolužiak zo strednej je zo zubárskej rodiny) - deti u zubára ešte neboli a ten ku ktorému som (dajme tomu že) chodila ja s manželom deti nebral... Takže teraz dochádzame do Bánoviec...a zatiaľ sa mi tam páči - prešla som dvomi prehliadkami...a pokiaľ nebude akútne, mám zavolať a vyžiadať si termín v januári a opravia mi čo sa dá - to už poisťovňa preplatí. A prístup lekárky sa nedá porovnať s tým, čo si ja pamätám ako dieťa (ešte zo školy sme chodili ku školskej zubárke, ktorá na každého len bliakala...). Danuška mala dva kazy na mliečnych zúbkoch. Zubárka jej dala do ruky zrkadlo, do pusinky to malinké zubárske a ukázala jej kde má škaredé zúbky, vysvetlila jej, že aby sa jej tam nezachytávali kúsky z rožteka a mäska tak jej to trošku zbrúsi... A malá držala... Vŕtačky sa vôbec nebála...dokonca sa smiala keď z kresla odchádzala. To veľmi veľa spraví - ten správny prístup. týmto si ma doktorka získala a som odhodlaná si dať spraviť škaredé zúbky, veď ako by to bolo, keď ani nie šesťročné dieťa vydrží a mama sa bude báť!

0 0
sgm sgm

sgm je offline (nepripojený) sgm

Každý predchádzajúci príspevok má niečo do seba a s každým môžem len súhlasiť. Takisto som zubára zanedbala, najskôr to bolo preto, že som mala 3 malé deti a nebolo kedy od nich utekať, veď nakoniec ma zuby ani neboleli... Keď začali bolieť (bola to osmička), vyriešil to radikálny zákrok - von. A čas utekal, až som zistila, že vlastne žiadneho zubára nemám... To som už ale sama iniciatívne poprosila našu zubárku, či by ma nezobrala do evidencie, keďže som roky u zubára nebola a teda ani neviem, kde by som si mala vyzdvihnúť svoju zubnú kartu.... Jej odpoveď bola, že MUSÍM mať súhlas svojho predchádzajúceho zubára a doniesť od neho kartu!!! Tak som to zasa na nejaký čas vzdala.
Ale prišiel tento rok a moja rodina sa rozhodla, že to už takto nepôjde ďalej a môj zlatý švagrík jednoducho poprosil svoju zubárku, či by ma nezobrala... Zobrala, bez zbytočných otázok a výhovoriek. Je pravda, že som k nej musela ešte pred objednaným termínom - zuby sa mi "mstili" za každý zanedbaný rok a keď ani po troch dňoch na Ibalgine bolesť neustupovala, veru som musela skôr. Musím povedať na záver, že som to mala urobiť už dávno ... ale strach robil svoje. Celkovo som bola u zubárky 3x a mám na rok pokoj len nebyť všetkých tých "závažných" okolností, pre ktoré som sa nevedela odhodlať.
Prajem všetkým, ktorí majú strach z návštevy zubára, aby to prekonali, aby si povedali, že sú aj ďaleko horšie a bolestivejšie vyšetrenia a musíme ich pretrpieť, či sa nám to chce alebo nie.
Prajem krásny deň
Bea
0 0
hiker hiker

hiker je offline (nepripojený) hiker

Dakujem vam za rady a podporu, tak uz sa len k tomu dokopat a najst nejakeho trpezliveho.
0 0
uko uko

uko je offline (nepripojený) uko

tiež si myslim, že pomôže keď je zubár príjemný človek, keď sa k nemu chodieva pravidelne. a mne pomohlo, keď už som bola tam, že mali dosť nahlas zapnuté rádio. teda snažiť sa odpútať tie myšlienky. (napriklad aj keď mi berú krv, najlepšie je, keď sa so sestričkou rozprávam)
0 0
hiker hiker

hiker je offline (nepripojený) hiker

Keby ste mi este poradili s jednou vecou - najst si zubara, co ma zmluvy s poistovnou alebo nezmluvneho? Lebo ked tak rozmyslam - najst zubara je problem a dost velky, co som sa pytal znamych na dvoch dobrych, tak ti uz neberu a vzhladom k tomu, ze mam taky problem k nejakemu zajst, nelaka ma moc predstava najst si niekoho po telefone a potom zistit, ze je to napr. nejaky sadisticky nervak, co objednava na polroka dopredu a nema cas, lebo uz ma plnu cakaren pacientov. Ono ked sa to tak vezme, tak aj u takeho so zmluvou uz treba skoro vsetko doplacat a neviem, ci ten rozdiel s poistovnou a bez je zase taky velky. Navyse tento rok si budem musiet platit aj tak vsetko ja a ked si to dam teraz naraz do poriadku, v buducnosti (a navyse pokial to snad bude dobre urobene) uz by to nemalo byt take drahe.
Rozmyslam nad http://www.primadent.sk , je to sice az v Cadci a ja som zo Ziliny, ale na druhej strane by hadam nebol problem dohodnut sa tak, aby bola praca urobena na par sedeniach a navyse tiez ked si vezmeme ze napr. moja mama caka u zmluvnej zubarky aj dve hodiny, hoci je objednana na presny cas, tak to mam ja cas cesty do Cadce a spat. A navyse hadam v Cadci nemoze byt nejako velmi drahy.

Co vy na to? Ist do toho alebo radsej najst nejakeho zmluvneho, ale s rizikom, ze doslova "podla telefonneho zoznamu"?
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
Vyzerá to veľmi pekne. Aj zubári vyzerajú, že im na pacientovi záleží. Škoda, že je to tak ďaleko od nás.
0 0
hiker hiker

hiker je offline (nepripojený) hiker

Tak sa chcem vsetkym podakovat za rady a povzbudenie. Nakoniec som si nasiel zubara v Cadci, sice platim vsetko, ale som velmi spokojny a je to presne to, co som chcel.

Na zaciatku bolo treba vyplnit dotaznik, kde boli aj otazky ci som bol posledneho pol roka alebo rok u zubra, ci sa ho bojim trocha alebo strasne, takze pan doktor uz aspon vedel, co som zac . Najprv sa ma opytal, preco som sa rozhodol ist k nim a co od nich ocakavam a potom povedal, ze sa na to spolu pozrieme a podla toho sa rozhodneme ako dalej. Uz ked som sa objednaval, tak mi dali cas na dve hodiny a za tu dobu mi stihol urobit prehliadku, RTG, nacvik spravneho cistenia zubov a urobil 3 zuby. V pohode, bezbolestne (je samozrejmostou, ze pouziva na kazdy zakrok automaticky umrtvenie - to naozaj odporucam kazdemu, kto sa boji - vacsina strachu vyplyva z moznej ocakavanej bolesti, naozaj nema zmysel hrat sa na hrdinu).

Proste sice vsetko za peniaze, ale zato nebol problem s branim novych pacientov, zaciatok prace v presne dohodnuty cas, na osetrenie si necha dostatok casu, trpezlivy, bezbolestne osetrenie... Rad si za to zaplatim, lebo konecne sa vyriesil moj problem . A v Ziline sa teraz aj tak neda zohnat zubar, ktory by nemal problem s limitmi a zobral ma, ktory mi nerobi chrup po jednom zube rok, ktory nepocul o anesteze naposledy na prednaske, ktory ma cas. A tak ci tak by som si unho platil, ten rozdiel zase az taky velky zrejme nie je.
0 0
kitky kitky

kitky je offline (nepripojený) kitky

COGITO ERGO BOOM
Len co som zbadala tuto temu, vyplavilo sa mi do tela za kybel adrenalinu.
Ja som jedna z tych, co ma paniku aj pri beznej prehliadke. Nic mi nejde robit, len skontrolovat chrup a ja to viem, aj tak som som v totalnom napati a pocitam sekundy.
Nemam strach z bolesti ako takej, zvladnem hocijaku bolest, nie som ziadna padavka , mam skusenosti , ale bolest zubov nedokazem spracovat.
Mne aj pri vrtani zubu, co ini zvladaju v pohode musi pichnut injekciu.
Tiez by som si najradsej dala v narkoze vytrhat vsetky zuby a nastrielat nove.
Mne nepomaha nic. Mozem si hovorit co chcem, mozem byt objednana na sekundu presne, moze mi dat sto injekcii, ale ked zbadam vrtacku a pocujem jej zvuk, zaprem sa do kresla a najradsej by som sa v nom vyparila.
Zo zubami som si vytrpela svoje ale ved to hocikdo a neprezivaju to ludia takto zle.Nikdy som o tom nepremyslala ako o fobii ale asi budem musiet zacat.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať