Zavrieť

Porady

polovicny uvazok - co s tym vsetko suvisi?

Od 3. 10. 2005 mame zamestnankynu na polovicny uvazok - teda na 4 hod. denne.
Zároven ma svoju zivnost.

Mohol by mi niekto povedat, co vsetko sa od tejto situacie odvija?
Napr: socialny fond - ako ho potom pouzit?, ma narok na stravne?
Čo narok na dovolenku - a ako ju vypocitavam, aky priemer sa berie?
...
...
...
- platime jej minimalnu mzdu 3450,- Sk, z toho jej odvadzame fondy, aj za zamestnavatela, vykazy davame

- podpisala vyhlasenie k dani, teda dan jej nevyjde - ze treba stvrtrocne a rocne hlasenia to viem, dieta si neuplatnuje, ani invalidna nieje

- teraz je momentalne na OCR.
Ako mam postupovat, ked neviem aky mala vymeriavaci zaklad minuly rok.
Viem len to, že bola SZČO a platila si minimalne odvody ale doklad na to nemam.
Prosim pomôzte mi.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    MC Zornicka je offline (nepripojený) MC Zornicka

    MC Zornicka
    Niečo som našla, ale aj tak neviem či je to všetko. A žiaľ, moje možnosti,
    ako maminy na materskej sú trochu - dosť obmadzene.
    Ale to vieš, že budem hľadať.
    Ďakujem - aspon niekto mi odpisal.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    MC Zornicka
    Od 3. 10. 2005 mame zamestnankynu na polovicny uvazok - teda na 4 hod. denne.
    Zároven ma svoju zivnost.
    Napr: socialny fond - ako ho potom pouzit?, ma narok na stravne?
    Prosim pomôzte mi.
    Nárok na stravenku zo zákona nie je. Musí odpracovať denne viac ako 4 hodiny,ak organizácia má KZ alebo zástupcov zamestnancov, tak je možné aj za takú krátku pracovnú dobu dať stravenku.

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    MC Zornicka
    Od 3. 10. 2005 mame zamestnankynu na polovicny uvazok - teda na 4 hod. denne.
    Zároven ma svoju zivnost.
    - teraz je momentalne na OCR.
    Ako mam postupovat, ked neviem aky mala vymeriavaci zaklad minuly rok.
    Viem len to, že bola SZČO a platila si minimalne odvody ale doklad na to nemam.
    Prosim pomôzte mi.
    Jej vymeriavací základ na výpočet ošetrovného ( to, čo nazývaš OČR ), je príjem dosiahnutý od 3.10.2005 do 30.11.2005 (ak má ošetrovné vyplácané za december 2005) deleno počet kalendárnych dní obdobia bez PN a ošetrovania, takže ak by odpracovala všetky dni, je to 6900/59=116,9492 Sk. Ošetrovné je 55% DVZ, to znamená 64,322 Sk.
    Za 10 dní je to 644 Sk.

    Janika je offline (nepripojený) Janika

    Janika
    Ako je to s výplatou cestovného, ak zamestnanec pracuje mimo svojho bydliska a iba na 4 hodiny? Má nárok na výplatu v plnej výške?

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    Janika
    Ako je to s výplatou cestovného, ak zamestnanec pracuje mimo svojho bydliska a iba na 4 hodiny? Má nárok na výplatu v plnej výške?
    Na náhradu cestovných výdavkov nárok má, na sumu stravného mu nevznikne nárok (ten vzniká až po piatej hodine trvania pracovnej cesty - tuzemskej).

    stuko je offline (nepripojený) stuko

    Po vyštudovaní dvoch vysokých škôl (právo, management) sa plne venujem obom činnostiam. ...viac stuko
    zamestnanec na ciastocny pracovny pomer ma narok na vsetky vyhody ako clovek riadne zamestnany (stravne listky, prisl. pocet dni dovolenky, a pod. )

    ak ma dotycna zamestnankyna zicnost pre firmu bude istotne vyhodnejsia, aby vam sluzby fakturovala a nepracovala na KPP

    jankasm je offline (nepripojený) jankasm

    jankasm
    Mám kamarátku, ktorá pracuje na polovičný úväzok, hrubá mzda 3450,-Sk. Z januárovej výplaty mala ale odvody do poisťovní zo sumy 6900,-Sk. Je to správne? Nemali by byť odvody len zo sumy 3450,-Sk? Ďakujem

    Magma je offline (nepripojený) Magma

    Magma
    [quote=stuko]zamestnanec na ciastocny pracovny pomer ma narok na vsetky vyhody ako clovek riadne zamestnany (stravne listky, prisl. pocet dni dovolenky, a pod. )

    Na stravné lístky má zamestnanec nárok, ak má dojednanú dĺžku pracovnej doby viac ako 6 hodín §91 ZP.

    jankasm je offline (nepripojený) jankasm

    jankasm
    jankasm
    Mám kamarátku, ktorá pracuje na polovičný úväzok, hrubá mzda 3450,-Sk. Z januárovej výplaty mala ale odvody do poisťovní zo sumy 6900,-Sk. Je to správne? Nemali by byť odvody len zo sumy 3450,-Sk? Ďakujem
    Prosím, nikto neporadí?

    bea je offline (nepripojený) bea

    bea
    [quote=Magma]
    stuko
    zamestnanec na ciastocny pracovny pomer ma narok na vsetky vyhody ako clovek riadne zamestnany (stravne listky, prisl. pocet dni dovolenky, a pod. )

    Na stravné lístky má zamestnanec nárok, ak má dojednanú dĺžku pracovnej doby viac ako 6 hodín §91 ZP.
    Pre stravovanie zamestnancov platí § 152 a tam sa uvádza, že na účely stravovania sa za pracovnú zmenu považuje výkon práce dlhší ako 4 hodiny (ods. 2)

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    stuko
    zamestnanec na ciastocny pracovny pomer ma narok na vsetky vyhody ako clovek riadne zamestnany (stravne listky, prisl. pocet dni dovolenky, a pod. )

    ak ma dotycna zamestnankyna zivnost pre firmu bude istotne vyhodnejsia, aby vam sluzby fakturovala a nepracovala na KPP
    Ja viem , že teraz to bude , ale spýtam sa: prečo? živnostník predsa musí zakalkulovať do svojej ceny - okrem ceny práce, t.j. mzda + odvody, aj všetky režijné výdavky v súvislosti s vykonávaním živnosti, teda aj tie, ktoré počas prac. pomeru platí zaňho zamestnávateľ. Myslíte si, že tá faktúrovaná suma bude nižšia ako doterajšie náklady zamestnávateľa? omyl.

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    jankasm
    Mám kamarátku, ktorá pracuje na polovičný úväzok, hrubá mzda 3450,-Sk. Z januárovej výplaty mala ale odvody do poisťovní zo sumy 6900,-Sk. Je to správne? Nemali by byť odvody len zo sumy 3450,-Sk? Ďakujem
    Nie som mzdárka, ale domnievam sa, že správne mali byť odvody zo sumy 3450 sk.

    JankaV je offline (nepripojený) JankaV

    JankaV
    Prosím o radu, mám zamestnanca na polovičný úväzok t.j. 4 hod denne v minimálnej mzde, ale v 1/2006 mal 9 dní len pohotovosť doma. Aké sú odvody? Z akého vymeriavacieho základu?
    Ďakujem.

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    JankaV
    Prosím o radu, mám zamestnanca na polovičný úväzok t.j. 4 hod denne v minimálnej mzde, ale v 1/2006 mal 9 dní len pohotovosť doma. Aké sú odvody? Z akého vymeriavacieho základu?
    Ďakujem.
    a čo má za január zaplatené ? a koľko brutto ?

    JankaV je offline (nepripojený) JankaV

    JankaV
    Pre Liba2:
    Má zaplatené 52 hod výkonu 2.080 sk; 36 hod pohotovosť 1.440 sk. Hrubá mzda je 3520 Sk. A náhrada za pohotovosť sa do VZ nezapočítava. Aspoň si to myslím.

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    JankaV
    Pre Liba2:
    Má zaplatené 52 hod výkonu 2.080 sk; 36 hod pohotovosť 1.440 sk. Hrubá mzda je 3520 Sk. A náhrada za pohotovosť sa do VZ nezapočítava. Aspoň si to myslím.
    Pdmienku minimálneho mzdového nároku má splnenú; má brutto 3520 sk čo je viac ako polovica MM.
    Uvádzaš, že náhrady za pohot. nevchádzajú do VZ. Potom VZ bude len 2080 sk.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.