Zavrieť

Porady

Daň vyberaná zrážkou

Od 1.1.2006 bude v platnosti ustanovenie §43 ods. 3j zákona o dani z príjmov, čiže daň sa vyberá zrážkou ak ide o
(§43 ods. 3j) : príjem podľa §5 ods. 1a) až g) plynúci daňovníkovi od zamestnávateľa, kt. je platiteľom dane, ktorého úhrná výška od tohto zamestnávateľa nepresiahne za kelendárny mesiac úhrnú sumu 5000 Sk
a u ktorého si tento daňovník pri výpočte preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti neuplatňuje nezdaniteľné časti základu dane podľa §11 a DB podľa §33.


Z tohto mi vyplýva, že môže nastať situácia, keď zamestnanec (tu nemusí ísť o dohodára), kt. si neuplatňuje nezdan. časti základu dane a DB, bude mať v niektorých mesiacoch príjmy zdaňované preddavkovo (ak príjem je >5000) a zaplatí preddavok na daň a zasa v niektorých mesiacoch príjmy, z kt. sa daň vyberá zrážkou (ak príjem je <=5000) a vtedy zaplatí daň.

Nebude z toho v roku 2006 trocha chaos ?
A okrem toho, ako to bude so štvrťročnými prehľadmi (daň vybraná zrážkou by sa tam nemala objaviť - §39 ods.9a)?
Usporiadat
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

[quote=ondrejvla]V tejto téme som našla takmer všetko o zrážkovej dani, mám tiež otázky
k tým, ktorí mi môžu poradiť, a síce :
- mzdy spracúvam v softe MRP DOS, zrážkovú daň mi automaticky soft odčíta pri daň.bonuse, čiže nedáva mi ju zvlášť na príkaz na úhradu
- musím túto zráž.daň skutočne uhradiť DÚ, nemôže sa odpočítať zo žiadosti na poukázenie DB?
Áno musíš nemôže sa odpočítať zo žiadosti na poukázanie DB -viď § 43 a v tejto téme najbližší príspevok č. 73 od Somij.

1- túto zráž.daň uhradím na to isté číslo účtu, ako ja preddavky na ZČ? Na to isté č. účtu ale s iným VS , t.j. 1744
- a ešte k výkazu, resp.mesačnému oznámeniu, voľajako som nepochopila formuláciu: Kalendárny mesiac, v ktorom bola zrazená daň(3)
a vo vysvetlivkách : - uvádza sa mesiac, v ktorom bol zdaniteľný príjem vyplatený, alebo...
- čiže, ak bola daň zrazená za 02/2006, musela byť vyplatená v 03/2006, tak prosím vás poraďte, ktorý mesiac by ste uviedli?

Uviedla by som mesiac a dátum dňa výplaty /to je deň kedy bola daň zrazená a aj vyplatená , v Tvojom prípade mzda za 2. mesiac bola vyplatená, a teda daň zrazená v 03.
Naposledy upravil evina : 05.04.06 at 05:22
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
[quote=evina]
ondrejvla
V tejto téme som našla takmer všetko o zrážkovej dani, mám tiež otázky
k tým, ktorí mi môžu poradiť, a síce :
- mzdy spracúvam v softe MRP DOS, zrážkovú daň mi automaticky soft odčíta pri daň.bonuse, čiže nedáva mi ju zvlášť na príkaz na úhradu
- musím túto zráž.daň skutočne uhradiť DÚ, nemôže sa odpočítať zo žiadosti na poukázenie DB?
Áno musíš nemôže sa odpočítať zo žiadosti na poukázanie DB -viď § 43 a v tejto téme najbližší príspevok č. 73 od Somij.

1- túto zráž.daň uhradím na to isté číslo účtu, ako ja preddavky na ZČ? Na to isté č. účtu ale s iným VS , t.j. 1744
Evina, mám pocit, že to je KS, VS je DIČ - áno?

- a ešte k výkazu, resp.mesačnému oznámeniu, voľajako som nepochopila formuláciu: Kalendárny mesiac, v ktorom bola zrazená daň(3)
a vo vysvetlivkách : - uvádza sa mesiac, v ktorom bol zdaniteľný príjem vyplatený, alebo...
- čiže, ak bola daň zrazená za 02/2006, musela byť vyplatená v 03/2006, tak prosím vás poraďte, ktorý mesiac by ste uviedli?

Uviedla by som mesiac a dátum dňa výplaty /to je deň kedy bola daň zrazená a aj vyplatená , v Tvojom prípade mzda za 3. mesiac bola vyplatená, a teda daň zrazená v 03.
Ďakujem za radu, za dobrú radu pridávam maľovaný.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Evina, mám pocit, že to je KS, VS je DIČ - áno? - jasné.
VS- DIČ
KS- 1744
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

lenkak
Evina, mám pocit, že to je KS, VS je DIČ - áno? - jasné.
VS- DIČ
KS- 1744
Áno jasné, že KS /1744/, dakujem za opravu /ešte pozostatok z marca.
0 0
va1ke va1ke

va1ke je offline (nepripojený) va1ke

no práve som zistila, čo ešte všetko neviem. a problém je na svete. my máme jedného dohodára, ktorý nemá podpísané vyhlásenie a stiahli sme mu daň, ale ako preddavkovú. no ale teraz čítam, že to bola vlastne zrážková. asi bude pokuta. no a dá sa to obísť tým, že mu dám podpísať vyhlásenie a prerobím jeho mzdu?
0 0
omka omka

omka je offline (nepripojený) omka

va1ke
no práve som zistila, čo ešte všetko neviem. a problém je na svete. my máme jedného dohodára, ktorý nemá podpísané vyhlásenie a stiahli sme mu daň, ale ako preddavkovú. no ale teraz čítam, že to bola vlastne zrážková. asi bude pokuta. no a dá sa to obísť tým, že mu dám podpísať vyhlásenie a prerobím jeho mzdu?
Áno, môžeš mu vypísať vyhlásenie, ale iba v prípade, že už ho nema podpísané u iného zámestnavateľa.
Ale potom Ti nebude sediet odvedená daň. Ak nemal odpočítanú nezd.časť. ZD, mal zrazenú daň z celej sumy a teraz to bude z nižšej sumy alebo vôbec žiadna daň nebude(záleži to od výšky odmeny z DOVP) . Myslím si, že tým si narobiš viac problémov. Radšej by som to nejakým spôsobom poriešila na DÚ so správcom ku ktorému patríš. Možno sa to bude dať nejako preúčtovať na zrážkovú daň.
0 0
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

va1ke
no práve som zistila, čo ešte všetko neviem. a problém je na svete. my máme jedného dohodára, ktorý nemá podpísané vyhlásenie a stiahli sme mu daň, ale ako preddavkovú. no ale teraz čítam, že to bola vlastne zrážková. asi bude pokuta. no a dá sa to obísť tým, že mu dám podpísať vyhlásenie a prerobím jeho mzdu?
Ja som túto zrážkovú daň tiež za január 2006 odviedla ako preddavkovú. Keď som prišla na chybu, napísala som na DÚ žiadosť o preúčtovanie na iný KS. Teraz už len čakám na pokutu.....
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

dogicka
Ja som túto zrážkovú daň tiež za január 2006 odviedla ako preddavkovú. Keď som prišla na chybu, napísala som na DÚ žiadosť o preúčtovanie na iný KS. Teraz už len čakám na pokutu.....
Myslím, že za to pokuta nebude. Veď štátny rozpočet si neochudobnila a peniaze mali na správnom účte.
Vrátim sa však k tlačivám. Na našom DÚ k oficiálnemu tlačivu na ich žiadosť prikladám aj tlačivo, ktoré som tu niekde "prilepila". Páči sa im viac informácii, ktoré obsahuje.
0 0
Píďa Píďa

Píďa je offline (nepripojený) Píďa

Nevie mi niekto poradiť,či môžem kompenzovať zrážkovú daň z preplatkov
na dani z ročného zúčtovania za rok 2005 ? Alebo mám zrážkovú daň odviesť DÚ zvlášť pod KS 1744 a preplatky na dani z ročného zúčtovania budem kompenzovať len s preddavkovou daňou? Prosím. Ďakujem.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Píďa
Nevie mi niekto poradiť,či môžem kompenzovať zrážkovú daň z preplatkov
na dani z ročného zúčtovania za rok 2005 ? Alebo mám zrážkovú daň odviesť DÚ zvlášť pod KS 1744 a preplatky na dani z ročného zúčtovania budem kompenzovať len s preddavkovou daňou? Prosím. Ďakujem.
Otázka trošku chaotická, zrážková daň z preplatkov? Prosím, napíš trošku zrozumiteľnejšie.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Píďa
Nevie mi niekto poradiť,či môžem kompenzovať zrážkovú daň z preplatkov
na dani z ročného zúčtovania za rok 2005 ? Alebo mám zrážkovú daň odviesť DÚ zvlášť pod KS 1744 a preplatky na dani z ročného zúčtovania budem kompenzovať len s preddavkovou daňou? Prosím. Ďakujem.
Zrážkovú daň nemôžeš kompenzovať s preplatkami z ročného zúčtovania. Zrážkovú daň odvedieš DÚ zvlášť pod KS 1744 a pošleš Oznámenie.. na DÚ a preplatky z ročného zúčtovania budeš kompenzovať len s preddavkouvou daňou.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať