Zavrieť

Porady

ukončenie 10 ročnej povinnej školskej dochádzky, čo potom?

Dobrý deň,
dúfam že som túto tému správne zaradil lebo bolo dosť komplikované sa tu s toho "vysomáriť". V prípade ak nie, prosím admina nech je taký dobrý a nech to presunie na správne miesto. Ďakujem.


A teraz k môjmu problému. Potrebujem sa totiž trošku zorientovať v zákonoch a veciam podobným. Ide o to že v súčastnosti som študentom jednej nemenovanej strednej školy. Vzhľadom k tomu že mne škola nikdy "nesadla" a radšej som sa venoval iným aktivitám, (našťastie nie tým "teenagerským" ako pitie, fajčenie či nebodaj drogovanie) dostalo sa to k tomu že zanedbávam aj tú aktuálnu strednú. Mám už veľké "teenagerské" plány s nádejou ich realizácie ale poďme už rovno k veci.

Už o dva mesiace (teda na konci šk. roka) očakávam, že ma zo školy vylúčia. Teda mám už v plánoch nejaké letné študentské brigády a potom by som si rád našiel stálu prácu. (samozrejme viem že v dnešnej dobe to bude ťažké no dúfam že sa budú firmy riadiť tým, že niečo viem robiť ako tým, či mám výučný list.) Otázkou však je, či je potrebné sa zaevidovať na úrad práce, od kedy je potrebné (ak je) sa zaevidovať na úrad práce, akým spôsobom sa zaevidovať na úrad práce, ďalej či získam aj od úradu nejaký ten mesačný príspevok pokiaľ by som si náhodou prácu hneď od septembra nenašiel, potom by som rád vedel čo všetko vyplýva s toho že ukončím strednú školu (teda mám namysli všetky úrady a inštitúcie ktoré budem musieť obehať aby boli všetky papierovačky správne a včas vybavené.) Prípadne mi môžete napísať aj o tom aký som tlk že končím strednú školu bez papiera no vopred Vám oznamujem že to je tak trošku aj rodinná záležitosť kvôli čomu som sa takto rozhodol.
Ďakujem za Vaše odpovede.
Prajem Vám všetkým pekný deň.

S pozdravom,
Jaroslav. (17r. - 18r. v Novembri)
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    1. Letné študentské brigády - nemôžeš robiť na dohodu o brigádnickej práci študentov, lebo už nebudeš študent, ak ťa vylúčia. Takže ak si budeš niečo hľadať, tak inú formu.
    2. Úrad práce - na ÚP môžeš ísť (od 16 r.) odkedy chceš, alebo aj nemusíš. Ak budeš na ÚP nemôžeš zarobiť viac ako cca 130 eur mesačne (aj na tých brigádach). Treba si dať pozor, každú zárobkovú činnosť musíš nahlásiť, inak ťa vyradia.
    3. Podporu dostávať nebudeš. Možno by sa dalo dávka v hmotnej núdzi (neviem, či aj do 18r.) ale to by si musel bývať sám, bez rodičov.
    4. Pozor na zdravotné poistenie - ak si nezaopatrené dieťa , tak za teba platí štát - ale spýtaj sa radšej na ZP, či do 18 rokov si automaticky nezaopatrené dieťa, aj keď neŠtuduješ. Keď si na ÚP, tiež za teba platí štát. Ak ale za teba štát neplatí (nie si nezaopatrené dieťa ani evidovaný na ÚP) a nie si ani zamestnaný (dohoda sa nepočíta), musíš si ZP platiť sám (cca 45 € mesačne).

    Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

    Gabi03
    Tak ja ti to poviem... áno, si tĺk.
    Je pekné, že vieš niečo robiť, no ak sa chceš zamestnať, veľa ľudí ťa ani nezavolá na pohovor, ak tam neuvedieš žiadnu ukončenú školu (základná sa neráta ).
    Na úrade práce sa môžeš najskôr zaevidovať od 18-tky (si myslím), avšak žiadnu dávku určite nedostaneš.
    Je na tebe, či sa napriek tomu zaeviduješ. Možno (!) ti nájdu prácu, budeš evidovaný ako sa snažíš si nájsť prácu, po istej dobe môžeš dostať dotáciu na vlastné podnikanie (za určitých podmienok), ... Najlepšie sa ísť spýtať sa osobne.

    PS: Predsa len dúfam, že skôr či neskôr nejakú školu dokončíš.

    Jarino6382 je offline (nepripojený) Jarino6382

    Jarino6382
    Gabi03 Pozri príspevok
    Je na tebe, či sa napriek tomu zaeviduješ.
    Píšete, že je na mojom rozhodnutí to, či sa zaevidujem alebo nie. No v tomto je zrejme malinký háčik. počul som totiž že úrad platí aj nejaké tie odvody do soc. poisťovne príp. zdravotnej poisť. ako to je s týmto?
    V prípade ak by som sa nezaevidoval, nemusel by som si to platiť sám?


    //edit

    Gabi03 Pozri príspevok
    Je pekné, že vieš niečo robiť, no ak sa chceš zamestnať, veľa ľudí ťa ani nezavolá na pohovor, ak tam neuvedieš žiadnu ukončenú školu (základná sa neráta ).
    Píšete tiež, že ma moc ľudí nezavolá ani na pohovor. V tomto som presvedčený o opaku, poznám pár firiem kde majú uvedené požadované zákl. vzdelanie (teda ide o zákl. školu +1 strednej ak sa nemýlim) samozrejme tieto firmy radím do skupiny "zdierači" pretože platia fakt mizerne čo často dosahuje vedľa-vedľa výšku životného minima. Samozrejme do budúcnosti by som chcel začať aj podnikať v niečom preto by sa mi taká dotácia zišla no v dnešnej dobe podnikať.. rsp. ani nie v dobe.. skôr na Slovensku podnikať... otom-potom.
    Naposledy upravil Jarino6382 : 19.04.11 at 14:16 Dôvod: doplnenie textu

    Jarino6382 je offline (nepripojený) Jarino6382

    Jarino6382
    Jana Motyčková Pozri príspevok
    1. Letné študentské brigády - nemôžeš robiť na dohodu o brigádnickej práci študentov, lebo už nebudeš študent, ak ťa vylúčia. Takže ak si budeš niečo hľadať, tak inú formu.
    2. Úrad práce - na ÚP môžeš ísť (od 16 r.) odkedy chceš, alebo aj nemusíš. Ak budeš na ÚP nemôžeš zarobiť viac ako cca 130 eur mesačne (aj na tých brigádach). Treba si dať pozor, každú zárobkovú činnosť musíš nahlásiť, inak ťa vyradia.
    3. Podporu dostávať nebudeš. Možno by sa dalo dávka v hmotnej núdzi (neviem, či aj do 18r.) ale to by si musel bývať sám, bez rodičov.
    4. Pozor na zdravotné poistenie - ak si nezaopatrené dieťa , tak za teba platí štát - ale spýtaj sa radšej na ZP, či do 18 rokov si automaticky nezaopatrené dieťa, aj keď neŠtuduješ. Keď si na ÚP, tiež za teba platí štát. Ak ale za teba štát neplatí (nie si nezaopatrené dieťa ani evidovaný na ÚP) a nie si ani zamestnaný (dohoda sa nepočíta), musíš si ZP platiť sám (cca 45 € mesačne).

    1. dobré upozornenie, to by ma nenapadlo ale dúfam že sa bude dať spraviť aj tak nejaká tzv. brigádnická zmluva. Niečo podobné som mal v jednej firme minulý rok a vtedy som tiež nemohol doniesť potvrdenie zo školy pretože akurát v dobe keď som ho potreboval tak v škole nebolo ani živej duše ktorá by mi ho bola potvrdila.

    2. to áno, o tom že musím hlásiť každú zárobkovú činnosť som vedel, no v prípade ak by som bol evidovaný na úrade práce tak vlastne by som tam musel chodiť na tie ich "podpisy" a tam trošku nechápem vlastne načo tie podpisy vyžadujú. To má musia naozaj 1-2x do mesiaca otravovať s podpisom? ..

    3. ďakujem, na to sa ešte budem musieť spýtať (zrejme na soc. poisťovni?)

    4. smiem prosím vedieť kto rsp. v ako prípade by som bol považovaný za "nezaopatrené dieťa" ?

    Inak samozrejme ďakujem aj za Vašu odpoveď.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Jarino, pridám sa k názoru Gabi 03 - si naozaj tlk, ale nie "hlupák". (súdim aj podľa tvojho príspevku, zo slovenského jazyka si zlé známky na vysvedčení určite nemal). Vráť sa do školských lavíc, skús inú školu, lebo to neskôr budeš ľutovať. K niektorým zamestnaniam sa naozaj dostaneš len cez doklad o vzdelaní.

    Ak sa zaeviduješ na Úrade práce, podmienky na dávky v nezamestnanosti nesplňaš. Nárok na dávku v hmotnej núdzi (almužnu), splňaš len za predpokladu, že nebudeš bývať s rodičmi a budeš mať od obidvoch súdom stanovené výživné.

    Jarino6382 je offline (nepripojený) Jarino6382

    Jarino6382
    Ešte ma napadlo, je možné kedykoľvek dokončiť školu? Napr. keby o rok nemám prácu, znova by som si musel podať prihlášku alebo ako to je? Pretože keby teraz požiadam o pozastavenie štúdia (alebo ako sa to volá) že by som chcel pokračovať napr. o rok, dva tak na 98% by mi ho kvôli mojím absenciám neschválili. Pred polrokom ma niečo také nenapadlo no vtedy som mal aj zdravotné problémy, teraz je to už o niečom inom.

    A zas, neviem si predstaviť 18 ročného ako študuje prvý ročník strednej školy..

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Jarino6382 Pozri príspevok
    Ešte ma napadlo, je možné kedykoľvek dokončiť školu? Napr. keby o rok nemám prácu, znova by som si musel podať prihlášku alebo ako to je? Pretože keby teraz požiadam o pozastavenie štúdia (alebo ako sa to volá) že by som chcel pokračovať napr. o rok, dva tak na 98% by mi ho kvôli mojím absenciám neschválili. Pred polrokom ma niečo také nenapadlo no vtedy som mal aj zdravotné problémy, teraz je to už o niečom inom.

    A zas, neviem si predstaviť 18 ročného ako študuje prvý ročník strednej školy..
    Existuje aj externé štúdium, v tom prípade ale rodičia nemajú na teba nárok na prídavok na dieťa a daňový bonus. Tam sú prváci určite aj starší ...

    Jarino6382 je offline (nepripojený) Jarino6382

    Jarino6382
    veronikasad Pozri príspevok
    Jarino, pridám sa k názoru Gabi 03 - si naozaj tlk, ale nie "hlupák". (súdim aj podľa tvojho príspevku, zo slovenského jazyka si zlé známky na vysvedčení určite nemal). Vráť sa do školských lavíc, skús inú školu, lebo to neskôr budeš ľutovať. K niektorým zamestnaniam sa naozaj dostaneš len cez doklad o vzdelaní.

    Ak sa zaeviduješ na Úrade práce, podmienky na dávky v nezamestnanosti nesplňaš. Nárok na dávku v hmotnej núdzi (almužnu), splňaš len za predpokladu, že nebudeš bývať s rodičmi a budeš mať od obidvoch súdom stanovené výživné.
    Žiaľ, ja ľutujem že to, som sa minulí rok dral do školy aj napriek tomu že som mal možnosť pozastaviť štúdium a pracovnú ponuku robiť ako sekretár v jednej nemenovanej firme. (to bola tá o ktorej som spomínal v príspevku vyššie. Tam som sa im trošku viac zapáčil tak som dostal lepšiu ponuku no škola mala pre mňa prednosť, teraz to je inak.)

    Keby v dnešnej dobe tak nezáleží na každom cente, určite by som pokračoval v štúdiu no veci sa majú inak. Mám vynikajúcu školu, niekedy sa čudujem ako som sa tam mohol vôbec dostať no nie každý ma šťastie na to, že vyrásta v zlatou lyžičkou v ústach.

    Jarino6382 je offline (nepripojený) Jarino6382

    Jarino6382
    veronikasad Pozri príspevok
    Existuje aj externé štúdium, v tom prípade ale rodičia nemajú na teba nárok na prídavok na dieťa a daňový bonus. Tam sú prváci určite aj starší ...
    Ďakujem, vidím to ako dosť reálnu možnosť no zas je otázne, či ma tam zoberú nie s práve najlepšími známkami zo základnej školy..

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Prezraď, čože je to za školu, z ktorej chceš utiecť. Takých pracovných ponúk ešte bude ...

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Jarino6382 Pozri príspevok
    Ďakujem, vidím to ako dosť reálnu možnosť no zas je otázne, či ma tam zoberú nie s práve najlepšími známkami zo základnej školy..
    Ak urobíš skúšky, zoberú (ale možno to už nebude bezplatné štúdium a budeš si musieť naň zarobiť).

    Jarino6382 je offline (nepripojený) Jarino6382

    Jarino6382
    veronikasad Pozri príspevok
    Ak urobíš skúšky, zoberú (ale možno to už nebude bezplatné štúdium a budeš si musieť naň zarobiť).
    No to mi bolo jasné že to lacná záležitosť nebude ale pokiaľ na tom do budúcnosti bude tak záležať tak za tie peniaze by to zrejme stálo.

    Škola je v BN, odbor: grafik digitálnych médií.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    vieš čo by si si zaslúžil ? Takých päť a dvadsať "materských" na zadok ...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.