Zavrieť

Porady

Novela Zákonníka práce

Vo štvrtok bude rokovat vlada o návrhu novely Zákonníka práce(http://www.rokovania.sk/Rokovanie.as...Material=19586).

Dnes ma oslovil redaktor denníka SME a chcel vedieť názor účtovníka (mzdára) na pripravované zmeny týkajúce sa dovolenky.

Poraďáci, ak sa chcete vyjadriť k pripravovaným zmenám Zákonníka práce, nielen v oblasti dovolenky, máte možnosť v tejto téme (posuniem ďalej, p. redaktor si nás našiel na Porade) ...
Usporiadat
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

bod 82:

  1. § 103 vrátane nadpisu znie:

§ 103
Základná výmera dovolenky


(1) Základná výmera dovolenky je najmenej štyri týždne.


(2) Dovolenka zamestnanca, ktorý do konca príslušného kalendárneho roka dovŕši 33 rokov veku je najmenej päť týždňov.


(3) Dovolenka riaditeľa školy, riaditeľa školského výchovno-vzdelávacieho zariadenia, riaditeľa špeciálneho výchovného zariadenia a ich zástupcov, učiteľa, pedagogického asistenta, majstra odbornej výchovy a vychovávateľa je najmenej osem týždňov v kalendárnom roku.“.


účinnosť:
Čl. VIII

Tento zákon nadobúda účinnosť 1. septembra 2011 okrem osemdesiateho druhého bodu v čl. I*a*prvého a*štvrtého bodu v*čl. VI, ktoré nadobúdajú účinnosť 1. januára 2012.
Naposledy upravil srska : 11.08.11 at 07:17 Dôvod: zmena čísla bodu schváleného návrhu
1 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

zo streánky MPSVaR na FB:

Zákonník práce chráni matky a od 33 rokov predlžuje dovolenku.


autor: Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky, 20. júla 2011 o 9:17
.



Novela Zákonníka práce uľahčuje rodičom podmienky na pracovnom trhu. Umožňuje im rozložiť si rodičovskú dovolenku do piatich rokov dieťaťa a tehotné ženy výrazne chráni počas skúšobnej doby pred prepustením. Niektorí zamestnanci sa od nového roku môžu tešiť aj na dlhšiu dovolenku.



Počas skúšobnej doby platí, že zamestnávateľ môže prepustiť zamestnanca bez uvedenia dôvodu. Táto možnosť sa však už nebude vzťahovať na tehotnú ženu, matku do konca deviateho mesiaca po pôrode a dojčiacu ženu. S nimi bude môcť firma skončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe len písomne a vo výnimočných prípadoch, ktoré nemôžu súvisieť s jej tehotenstvom a materstvom. Zamestnávateľ tak musí svoj čin náležite odôvodniť, inak je výpoveď neplatná.



Po novom si tiež rodič nebude musieť vyčerpať rodičovskú dovolenku naraz, teda do troch rokov veku dieťaťa, resp. do šiestich v prípade nepriaznivého zdravotného stavu dieťaťa. Zákonník práce mu dá možnosť v prípade dohody so zamestnávateľom rozložiť si ju na dlhšie obdobie, a to dovtedy, kým dieťa nedovŕši päť rokov, resp. osem rokov. Budú tak môcť stráviť viac času s dieťaťom, keď to najviac potrebuje, a kedy to rodičom vyhovuje, napríklad počas letných prázdnin.



Zároveň aj pre rodičov ministerstvo uzákonilo nový druh pracovného pomeru, a to delené pracovné miesto. Ide o jednu pracovnú pozíciu, ktorú zamestnávateľ môže rozdeliť medzi dvoch zamestnancov namiesto jedného . V takom prípade môže rodič chodiť do práce napríklad len doobeda alebo poobede, podľa toho, ako to vyhovuje jeho rodinným potrebám. Závisí to od dohody medzi zamestnancami, ktorí sa o miesto delia.



Zjednodušuje sa aj nárok na dlhšiu dovolenku. V súčasnosti si o päť dní dlhší oddych mohli užívať len zamestnanci, ktorí preukázali minimálne 15 odpracovaných rokov. Po novom už nárok na päť týždňov dovolenky bude mať každý, kto dosiahne vek 33 rokov. Prospech z tohto ustanovenia budú mať obe strany. Zamestnancom odpadne potreba zháňať doklady a zamestnávateľom povinnosť tieto doklady skúmať. Toto ustanovenie však začne platiť až neskôr, a to od 1.1. 2012, aby sa podmienky nároku na dovolenku nemenili v priebehu kalendárneho roka a zamestnávatelia mali možnosť sa na zmenu pripraviť.


Zmeny nastanú aj v hromadnom čerpaní dovolenky. Zamestnávateľ ju dnes nesmie nariadiť na obdobie dlhšie ako dva týždne. Od septembra však bude platiť výnimka, kedy firma môže určiť hromadné čerpanie dovolenky aj na tri týždne v prípade, ak ide o vážne prevádzkové dôvody. Zamestnancom to však musí zamestnávateľ oznámiť najmenej šesť mesiacov vopred.
4 0
scame scame

scame je offline (nepripojený) scame

trisestri Pozri príspevok
Mám otazočku-ak zamestnancovi končí k 1.9 čiže ku dnu učinosti novely ZP,2 krát predlžená zmluva na dobu určitú,može z ním zamestnavatel 3 krát predlžit zmluvu na dobu určitu už podla tejto novely?
Toto by zaujímalo aj mňa.
A ešte by som mala otázočku aj ohľadom výpovednej lehoty. V zmluvách mám napísanú konkrétnu dĺžku výpovednej lehoty a nie len odvolávku na to, že výpovedná lehota sa riadi príslušnými ustanoveniami ZP. Ak zamestnanec dá výpoveď alebo naopak je mu daná výpoveď po 1.9., tak aká doba výpovednej lehoty platí? Tá, čo mám uvedenú v zmluve alebo tá, ktorá platí už podľa nového ZP?
Naposledy upravil scame : 11.08.11 at 07:32
0 0
latka latka

latka je offline (nepripojený) latka

dobrý deň, prosím Vás o vyjadrenie sa k teme odstupné versus výpovená lehota.. nie je mi totiž rovnako jasné, či platí alebo neplatí súbeh odstupného a výpovednej lehoty. Ideme spísať výpoved zamestnancovi .....bude 3 mes. výpovedná lehota a 3 mes. odstupné, alebo len odstupné 3 mes. ak bude súhlasiť s dohodou??????? a ak nebude súhlasiť... dakujem
0 0
scame scame

scame je offline (nepripojený) scame

latka Pozri príspevok
dobrý deň, prosím Vás o vyjadrenie sa k teme odstupné versus výpovená lehota.. nie je mi totiž rovnako jasné, či platí alebo neplatí súbeh odstupného a výpovednej lehoty. Ideme spísať výpoved zamestnancovi .....bude 3 mes. výpovedná lehota a 3 mes. odstupné, alebo len odstupné 3 mes. ak bude súhlasiť s dohodou??????? a ak nebude súhlasiť... dakujem
Áno, má nárok na výpovednú lehotu 3 mesiace a aj odstupné. Ak bude súhlasiť s dohodou, tak je to z pohľadu finančného len vo Váš prospech.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

latka Pozri príspevok
dobrý deň, prosím Vás o vyjadrenie sa k teme odstupné versus výpovená lehota.. nie je mi totiž rovnako jasné, či platí alebo neplatí súbeh odstupného a výpovednej lehoty. Ideme spísať výpoved zamestnancovi .....bude 3 mes. výpovedná lehota a 3 mes. odstupné, alebo len odstupné 3 mes. ak bude súhlasiť s dohodou??????? a ak nebude súhlasiť... dakujem
Kedy dostane zamestnanec výpoveď - do konca augusta 2011 ?
Ak ano, platí preňho "starý" ZP - výpovedná doba aj odstupné.
0 0
modd01 modd01

modd01 je offline (nepripojený) modd01

Chcem sa opytat ci mam narok za pracu vo sviatok ked som nastupil do prace dna 1.11.2011 o 19.00 hod a pracoval som do 2.11.2011 do 07.00 hod.U nas su 12hod.smeny.Dakumej a s pozdravom.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

modd01 Pozri príspevok
Chcem sa opytat ci mam narok za pracu vo sviatok ked som nastupil do prace dna 1.11.2011 o 19.00 hod a pracoval som do 2.11.2011 do 07.00 hod.U nas su 12hod.smeny.Dakumej a s pozdravom.
Áno, máš.
0 0
Nikina17 Nikina17

Nikina17 je offline (nepripojený) Nikina17

Dobry vecer,

zaujimalo by ma ako to je podla noveho zakonnika prace ucinneho od 1.9.2011 s pracou vo sviatok + nocnou smenou, nakolko mam pocit, ze nas nasa uctovnicka zavadza.
Ak napriklad nastupujem na nocnu sluzbu vecer od 19,00 - 7,00 hod. vo sviatok napr. z 1.11. a koncim rano o 7-mej 2.11. mam narok na priplatok za nocnu aj za sviatok? Ak ano, tak kolko hodin budem mat uhradenych ako sviatok a kolko ako nocnu. Pretoze nasa uctovnicka tvrdi, ze podla noveho zakonnika ak mame nocnu vo sviatok tak nam uz sviatok nepreplatia. Je to naozaj tak? Dakujem
0 0
Nikina17 Nikina17

Nikina17 je offline (nepripojený) Nikina17

Dobry den,

viete mi niekto poradit ako je to teraz po novom v zakonniku prace co sa tyka prac.pomeru na dobu urcitu? Som na rodicovskej dovolenke a 31.12.2011 mi bude koncit pracovna zmluva. Viem, ze kedysi to bolo tak, ze mesiac pred vyprsanim zmluvy vam musel zamestnavatel oznamit ci s vami prac.pomer predlzi alebo nie. Pocula som, ze po novom tuto povinnost nema, ale pokial s vami uz s vami dalej nerata, musim vam to najneskor v posledny den trvania vaseho prac.pomeru dat vediet. Pokial by sa vraj vobec neozval, znamena to, ze dalsi nasledujuci den vam opat vznika prac.pomer. Je to naozaj tak??? Vedel by mi v tomto niekto pomoct? A pokial nie, je mojou povinnostou hlasit sa na urade prace aj pokial som na rodicovskej dovolenke??? Dakujem.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať