Zavrieť

Porady

formy odpisovania

Dobrý deň, chcela by som vedieť váš názor na otázku:
Ktoré z foriem odpisovania považujete za najprogresívnejšie?

vďaka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    veronikasad Pozri príspevok
    Skús si to na praktickom príklade a porovnaj s rovnomerným odpisovaním.

    Ak si študentka, dúfam že aspoň trochu vieš o čom je citovaný § zákona o dani z príjmov.

    Uvediem ti aj praktický príklad výpočtu odpisov. Napr. pri OC 10 000 € v I. odpisovej skupine v I. roku odpisovania:

    rovnomerný odpis
    10 000/4 = 2500

    zrýchlený odpis
    2*10 000/4 = 5000

    Pri rovnnomernom odpisovaní pôjde do daňových výdavkov rovnaká suma počas celých 4 rokov.

    Dosaď si do vzorca zrýchlené odpisovanie v ďalších rokoch a porovnaj ...
    Veronika oprava.

    rovnomerný:
    1. 2500
    2. 2500
    3. 2500
    4.2500

    zrýchlený
    1. 2500
    2. 3750
    3. 2500
    4. 1250

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    janka501 Pozri príspevok
    dakujem, môžte mi to nejako laicky vysvetliť resp. chcela by som počuť nejaký názor Prečo je táto forma najprogresívnejšia.
    Skús si to na praktickom príklade a porovnaj s rovnomerným odpisovaním.

    Ak si študentka, dúfam že aspoň trochu vieš o čom je citovaný § zákona o dani z príjmov.

    Uvediem ti aj praktický príklad výpočtu odpisov. Napr. pri OC 10 000 € v I. odpisovej skupine v I. roku odpisovania:

    rovnomerný odpis
    10 000/4 = 2500

    zrýchlený odpis
    10 000/4 = 2500
    progresia sa prejaví v druhom roku odpisovania


    Pri rovnnomernom odpisovaní pôjde do daňových výdavkov rovnaká suma počas celých 4 rokov.

    Dosaď si do vzorca zrýchlené odpisovanie v ďalších rokoch a porovnaj ...
    Naposledy upravil veronikasad : 15.05.11 at 07:43

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    janka501 Pozri príspevok
    Dobrý deň, chcela by som vedieť váš názor na otázku:
    Ktoré z foriem odpisovania považujete za najprogresívnejšie?

    vďaka
    určite zrýchlené odpisovanie.

    § 28
    Zrýchlené odpisovanie hmotného majetku
    Na začiatok

    (1) Pri zrýchlenom odpisovaní hmotného majetku sa odpisovým skupinám priraďujú tieto koeficienty pre zrýchlené odpisovanie:
    Koeficient pre zrýchlené odpisovanie
    Odpisová skupina v prvom roku v ďalších rokoch pre zvýšenú
    odpisovania odpisovania zostatkovú cenu
    1 4 5 4
    2 6 7 6
    3 12 13 12
    4 20 21 20.


    (2) Pri zrýchlenom odpisovaní sa určia odpisy z hmotného majetku takto:

    a) v prvom roku odpisovania ako podiel jeho vstupnej ceny a priradeného koeficientu pre zrýchlené odpisovanie platného v prvom roku odpisovania,
    b) v ďalších rokoch odpisovania ako podiel dvojnásobku jeho zostatkovej ceny a rozdielu medzi priradeným koeficientom pre zrýchlené odpisovanie platným v ďalších rokoch odpisovania a počtom rokov, počas ktorých sa už odpisoval.

    (3) Pri zrýchlenom odpisovaní hmotného majetku po vykonaní technického zhodnotenia sa odpisy určujú takto:

    a) v roku zvýšenia zostatkovej ceny ako podiel dvojnásobku tejto ceny hmotného majetku a priradeného koeficientu zrýchleného odpisovania platného pre zvýšenú zostatkovú cenu,
    b) v ďalších rokoch odpisovania ako podiel dvojnásobku zostatkovej ceny hmotného majetku a rozdielu medzi priradeným koeficientom zrýchleného odpisovania platným pre zvýšenú zostatkovú cenu a počtom rokov, počas ktorých sa odpisoval zo zvýšenej zostatkovej ceny.

    (4) Ročný odpis vypočítaný podľa odsekov 2 a 3 sa zaokrúhľuje na celé eurá nahor.

    janka501 je offline (nepripojený) janka501

    janka501
    dakujem, môžte mi to nejako laicky vysvetliť resp. chcela by som počuť nejaký názor Prečo je táto forma najprogresívnejšia.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    pretože v prvej polovici doby odpisovania odpíšeš - uplatníš v nákladoch 65-75 % celej obstarávacej hodnoty

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    janka501 Pozri príspevok
    dakujem, môžte mi to nejako laicky vysvetliť resp. chcela by som počuť nejaký názor Prečo je táto forma najprogresívnejšia.
    Myslíš najprogresívnejšia=najpokrokovejšia?
    Tak to netuším.
    Sama si musíš rozhodnúť, čo je pre teba najvýhodnejšie. Či odpísať čo najskôr alebo to rozložiť rovnomerne. Aký to bude mať dopad na základ dane.

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Paula ty ma tuším chceš naťahovať.
    Naj- môže byť aj keď je iba jeden. Napríklad jedináčik je najlepšie dieťa svojich rodičov.

    janka501 je offline (nepripojený) janka501

    janka501
    nie je to maturitná otázka ale otázka od oponenta...
    predpokladám že najprogresívnejšou myslel najpokrokovejšou...ale tak ako čo ja viem, myslím že väčšina podnikov odpisuje zrýchlenou formou, ale neviem čo to s tým má spoločné že je najprogresívnejšia taká divná otázka...

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    janka501 Pozri príspevok
    nie je to maturitná otázka ale otázka od oponenta...
    predpokladám že najprogresívnejšou myslel najpokrokovejšou...ale tak ako čo ja viem, myslím že väčšina podnikov odpisuje zrýchlenou formou, ale neviem čo to s tým má spoločné že je najprogresívnejšia taká divná otázka...
    No asi myslel daňové odpisy a asi "najprogresívnejše" bude to zrýchlené odpisovanie. Teda dostať do odpisov čo najviac a čo najrýchlejšie.

    Pri účtovných odpisoch si môžeš stanoviť svoje postupy.

    janka501 je offline (nepripojený) janka501

    janka501
    a nie su prave preto výhodnejšie účtovné odpisy kedže si to môžeš určit podla seba koľko rokov budeš odpisovať? ale to asi nie je najprogresívnejšie ale najvýhodnejšie

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    janka501 Pozri príspevok
    a nie su prave preto výhodnejšie účtovné odpisy kedže si to môžeš určit podla seba koľko rokov budeš odpisovať? ale to asi nie je najprogresívnejšie ale najvýhodnejšie
    No to sú dve rôzne veci. Daňové odpisy sú stanovené v zákone a nemožno si ich ľubovoľne meniť.
    Účtovné si účtovná jednotka stanovuje sama podľa svojich podmienok.

    Na základ dane majú vplyv iba daňové odpisy.

    janka501 je offline (nepripojený) janka501

    janka501
    asi správna odpoved bude v tom predošlom príspevku, že najprogresívnejšie je zrýchlené odpisovanie, aby sme mohli odpisovať čo najviac a čo najrýchlejšie...a aby sme si znižovali základ daňe (čiže odvádzali menšie dane každý rok?) snad to dobre chápem...(španielska dedina pre mna)

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    janka501 Pozri príspevok
    asi správna odpoved bude v tom predošlom príspevku, že najprogresívnejšie je zrýchlené odpisovanie, aby sme mohli odpisovať čo najviac a čo najrýchlejšie...a aby sme si znižovali základ daňe (čiže odvádzali menšie dane každý rok?) snad to dobre chápem...(španielska dedina pre mna)
    Janka, nie každý rok.
    Pri zrýchlenom najviac v druhom roku odpisovania (pri prvej odpisovej skupine), najmenej v štvrtom.

    Ak si firma uplatní rovnomerné odpisovanie - zníži si základ dane v každom roku rovnako.

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    janka501 Pozri príspevok
    asi správna odpoved bude v tom predošlom príspevku, že najprogresívnejšie je zrýchlené odpisovanie, aby sme mohli odpisovať čo najviac a čo najrýchlejšie...a aby sme si znižovali základ daňe (čiže odvádzali menšie dane každý rok?) snad to dobre chápem...(španielska dedina pre mna)
    No ale tým zase utrpí príjem do štátneho rozpočtu a budeme zväčšovať deficit a znížia nám rating. A nebudeme tigrom v EU.
    A potom sa ministri zase zobudia a ešte viac nám utiahnu opasky. Veď aj oni chcú z niečoho žiť.

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    janka501 Pozri príspevok
    tak toto už ide mimo moje chápanie a znalosti
    No keď sa dozvieš aký dôchodok ti vypočítajú, tak to budeš vedieť úplne presne.

    janka501 je offline (nepripojený) janka501

    janka501
    no tak momentálne skôr riešim tie formy odpisovania viac ako svoj dôchodok...ale aj na to pride čas

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.