Zavrieť

Porady

Paušálne výdavky

Ahojte všetci,
prosím niekoho kto by mi poradil.: Od 1.3.2005 som živnostník, idem si uplaňovať paušálne výdavky 25% z príjmu + povinné odvody. Neviem či mám k daňovému priznaniu podať aj výkaz o príjmoch a výdavkoch, a výkaz o majetku a záväzkoch.
Ešte jednu otázočku by som mal: od Úradu práce, som dostal nenávratný finančný príspevok na kúpu počítača a tlačiarne. Celkom som dostal 70000,- SKK (minul som ich v súlade podnikateľského plánu, ktorý som musel vypracovať). Mám tento príspevok zahrnúť do základu dane alebo nie.
Pekne ďakujem.
Usporiadat
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

jarinko
Ahojte všetci,
prosím niekoho kto by mi poradil.: Od 1.3.2005 som živnostník, idem si uplaňovať paušálne výdavky 25% z príjmu + povinné odvody. Neviem či mám k daňovému priznaniu podať aj výkaz o príjmoch a výdavkoch, a výkaz o majetku a záväzkoch.
Pekne ďakujem.
.........áno. - je nesprávne! správne je NIE !! dodatočne opravené.
Naposledy upravil liba2 : 14.01.06 at 16:00
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Podľa mňa nie . Ak si daňovník uplatňuje "paušálne výdavky", nevedie účtovníctvo a nie je považovaný za účtovnú jednotku. Vyššie uvedené výkazy sú účtovná závierka v JÚ a zostavujú sa na základe údajov z peňažného denníka , knihy záväzkov, knihy pohľadávok a inventarizácie majetku. Daňovník v DPriznaní iba vyznačí , že si uplatňuje výdavky percentom z príjmu.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Johanka, máš pravdu, povrchne som to prečítala a nevšimla som si, že ide o paušálne výdavky. Ďak. za upozornenie.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Pri paušálnych výdavkoch nerobíme výkazy o majetku a záväzkoch ani výkaz o príjmoch a výdavkoch. O nadobudnutom majetku záväzkoch a pohľadávkach počas uplatňovania paušálnych výdavkov vedieme evidenciu. Pozor pri uplatńovaní pašálnych výdavkov nie logické a je aj zakázané preušovanie daňových odpisov. Vedenie evidencie je nutné k tomu, aby v nasledujúcom roku keď už nebudeme robiť paušálne výdavky sme mohli zostaviť správny výkaz o majetku a záväkoch.

Nenávratný príspevok z úradu práce sa nedáva do základu dane v čase keď bol poskytnutý, ale postupne sa zvyšuje základ dane o odpisy z majetku nadobudnutého za peniaze z príspevku od úradu práce, čiže budeme tento príspevok postupne 4 roky umorovať nakoľko sa kúpila výpočtová technika.

!!!!
Teraz uvediem svoj názor, ja by som nerobil paušálne výdavky keď mám umoriť príspevok z úradu práce nakoľko sú to dva nezlúčiteľné úkony. Myslím si, že postupne umorovať v odpisoch príspevok z úradu práce a robiť paušálne výdavky sa nedá. Neviem si predstaviť že vypočítam paušálne výdavky a potom zvýšim základ dane o umorené odpisy.
!!!!

Ak má niekto iný názor tok ho prosím, aby ho uviedol, lebo v tomto roku bude veľa živnostníkov s dotáciou z úradu práce a robiť chyby je drahé.

apo
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Nemyslím, že sú to nezlúčiteľné úkony. Predsa v "paušálnych výdavkoch" sú zahrnuté všetky výdavky daňovníka vrátane odpisov ( to je správne vystihnuté v Tvojom príspevku). Takže iba treba zvýšiť príjem o pomernú časť, rovnajúcu sa odpisu, ktorý si daňovník vypočíta na karte majetku. Samozrejme je potrebné prepočítať, čo je pre neho výhodnejšie.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Johanka mám výhradu k Tvojmu príspevku:

ak si príjem zvýšim pred výpočtom paušálnych výdavkov tak potom budem robiť paušálne výdavky aj z príjmu od úradu práce. To čo dostaneme z úradu práce nie je príjem, je to STORNO našich výdavkov, výsledok musí byť NULA.

Podľa mňa si môžem o umorované odpisy zvýšiť základ dane až po odpočítaní paušálnych výdavkov, ale tu potom sa stráca zmysel paušálnzch výdavkov keď dodatočne zmeníme základ dane. Napadá ma pdobná situácia keď by som chcel mať paušálne výdavky a zároveň umorovať stratu z minulých rokov, to sa tiež nedá. Kdesi v zákone o dani z príjmu je uvedené, že pred začatím uplatňovania paušálnych výdavkov musím predchádzajúce obdobie ukončiť tak, ako keby som ukončil podnikanie, to znamená, že pohľadávky pripočítam, záväzky odpočítam, starú daňovú stratu umorím, alebo zostane neuplatnená, dokonca by som povedal, ak mám stratu ktorú musím povinne umorovať v jednej jej pätine tak ani nemôžem ísť na paušálne výdavky kým sa touto stratou riadne nevysporiadam.

Disktujme ďalej a hľadajme riešenie.

apo
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Dotácia (príspevok) nie je storno výdavkov. Do základu dane sa tento príjem zahŕňa podľa §17 ods.3 písm.h/ ZoDP. Pravdou je , že výsledok tejto účtovnej operácie je daňovo neutrálny. Do príjmov zahŕňame tú časť dotácie, ktorú sme " minuli" v danom zdaňovacom období alebo časť dotácie zodpovedajúcu výške odpisu majetku nakúpeného z dotácie. V každom prípade musíme najprv poznať výšku výdavku a potom zahrnieme príslušnú časť dotácie do príjmov. Z takto stanoveného príjmu vypočítame výdavky percentom (paušálne výdavky).
V § 30 ZoDP nie je žiadne ustanovenie, ktoré by nás obmedzovalo pri umorovaní straty pri využití paušálnych výdavkov.
Úpravu základu dane pri prechode na paušálne výdavky alebo na skutočne vynaložené výdavky upravuje § 17 ods.8 a 10 ZoDP. Takisto tu nenájdeš nič obmedzujúce vo vzťahu k možnostiam odpočítania straty.
Daňové priznanie FO je zostavené tak, že sa najprv vyčísľujú čiastkové základy dane a až potom sa odpočítava daňová strata. Ešte poznámočka - daňová strata sa nemusí umorovať rovnomerne .
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Johanka,

skoro si ma presvedčila, ale v § 17 ods. 3 písm. h/ je uvedené citujem z písmena h/: "dotácia, podpora a príspevok daňovníka, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva".

Problém je práve v tom, že kto si uplatní paušálne výdavky neúčtuje, vedie iba evidenciu o príjmoch.

Problém s umorovaním straty. Máš pravdu, že daňové priznanie je zostavené tak, že by nič nemalo brániť stratu umorovať. Môj pocit vyplýva z toho, že §17 ods. 8 a 10 ZoDP dáva rovnosť pri zisťovaní základu dane pri ukončení podnikania a pri prechode na paušálne výdavky. Možno som daňový extrémista, ale pri ukončení ponikania sa daňová strata prepadne a tak isto by sa mala prepadnúť aj pri prechode na paušálne výdavky. Pod povinným umorovaním jednej pätiny straty som mal na mysli obdobie keď rovnomernosť bola povinná a naviac bola povinnosť preinvestovať umorenú stratu pod sankciou z porušenia nepreinvestovania umorenej straty. Mám obavy, že v takejto situácii by prechod na paušálne výdavky mohol spustiť lavínu problémov. Je to o tom, že každý v nepodarenom paragrafe hľadáme iné, jeden ako sa to dá a druhý ako sa to nedá.


Ďakujem za Tvoj názor. Hľadajme riešenie ďalej.

apo
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Ja sa držím hesla - čo nie je zakázané je dovolené. Takže stratu môžeme veselo umorovať.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Johanka
Ja sa držím hesla - čo nie je zakázané je dovolené. Takže stratu môžeme veselo umorovať.
Je to patová situácia. Nie vždy sa dá riešenie zjednodušiť, výrokom čo nie je zakázané je dovolené nakoľko ja osobne som dosť opatrný a robím chyby. Najhoršie sú obdobia, ktoré sú riešené prechodnými ustanoveniami pre zmene zákona o dani z príjmu. pre istotu som poslal dataz cez stránku daňového riaditeľstva. Keď príde odpoveď a v tom čase nebude už po daňových priznaniach dám vedieť.

apo
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

K tým dotáciám sa skúsim aj ja spýtať na nejakom školení a dám vedieť.
0 0
jrjancik jrjancik

jrjancik je offline (nepripojený) jrjancik

jarinko
Ahojte všetci,
prosím niekoho kto by mi poradil.: Od 1.3.2005 som živnostník, idem si uplaňovať paušálne výdavky 25% z príjmu + povinné odvody. Neviem či mám k daňovému priznaniu podať aj výkaz o príjmoch a výdavkoch, a výkaz o majetku a záväzkoch.
Ešte jednu otázočku by som mal: od Úradu práce, som dostal nenávratný finančný príspevok na kúpu počítača a tlačiarne. Celkom som dostal 70000,- SKK (minul som ich v súlade podnikateľského plánu, ktorý som musel vypracovať). Mám tento príspevok zahrnúť do základu dane alebo nie.
Pekne ďakujem.
Takze: Dotáciu 70000 si do príjmov zahrnúť musíš, či sa ti to páči alebo nie. A výkazy o majetku a záväzkoch a príjmoch a výdavkoch určite nepodávaš, len si zaznačíš v daňovom prizaní ze si uplatnujem výdavky percentom z príjmov.
Absolútne sa nezaťažuj odpismi a takýmito záležitosťami. Pre Teba je 70000 zdaniteľným príjmom a výdavkom je 25% a poistné. Nie len 25% z príjmov.
Robím účtovníctvo rôznym firmám už 10 rokov a môžeš mi kludne veriť.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

jrjancik
Takze: Dotáciu 70000 si do príjmov zahrnúť musíš, či sa ti to páči alebo nie. A výkazy o majetku a záväzkoch a príjmoch a výdavkoch určite nepodávaš, len si zaznačíš v daňovom prizaní ze si uplatnujem výdavky percentom z príjmov.
Absolútne sa nezaťažuj odpismi a takýmito záležitosťami. Pre Teba je 70000 zdaniteľným príjmom a výdavkom je 25% a poistné. Nie len 25% z príjmov.
Robím účtovníctvo rôznym firmám už 10 rokov a môžeš mi kludne veriť.
Napriek Tvojim bohatým účtovníckym skúsenostiam si dovolím pripomenúť existenciu § 17 ods.3 písm.h/ Zákona o dani z príjmov. V súlade s týmto ustanovením sa Jarinko ( a všetci daňovníci) musia "zaťažovať" odpismi. Nakoľko si Jarinko uplatňuje výdavky percentom z príjmu musí viesť evidenciu podľa § 6 ods.11 ZoDP, kde sa vyžaduje okrem iného aj evidencia majetku, ktorý možno odpisovať, takže to už máme dôvod navyše.
0 0
ini ini

ini je offline (nepripojený) ini

Takze aby som to tu zhrnula, uz som predchvilou pisala do ineho prispevku, ktory sa tohoto tiez tykal. Najprv by som chcela ohladom § 17 ods. 3 h), kde je napisane ze u danovnika, ktory uctuje v sustave jednoducheho uctovnictva, co teda nie je evidencia prijmov podla §6 ods. 11. Musi to teda respektovat aj osoba, ktora robi evidenciu prijmov? (uz tu na to reagoval apo). V tom predchadzajucom prispevku bolo pisane, ze sa caka na reakciu DRSR, pretoze v tomto pripade to nie je jednoznacne. Ak by som robila klasicke uctovnictvo, tak prijem z dotacie=vydavkom (kedze si to najprv musim kupit, aby mi to potom preplatili). Je pravda, ze to je prave o tom, ze sa mam rozhodnut, co je pre mna vyhodnejsie, lenze ja som totiz kupila majetok za 29.000 a nejaky material za 4.000 a dotaciu som dostala v jednom roku (kedze neodpisujem). Do prijmov som to nezahrnula, kedze bolo pred koncom marca a na DU mi nevedeli povedat, musela som konat. Hold, nie je to tam, ale myslim, ze svet nespadne .
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

ini
Takze aby som to tu zhrnula, uz som predchvilou pisala do ineho prispevku, ktory sa tohoto tiez tykal. Najprv by som chcela ohladom § 17 ods. 3 h), kde je napisane ze u danovnika, ktory uctuje v sustave jednoducheho uctovnictva, co teda nie je evidencia prijmov podla §6 ods. 11. Musi to teda respektovat aj osoba, ktora robi evidenciu prijmov? (uz tu na to reagoval apo). V tom predchadzajucom prispevku bolo pisane, ze sa caka na reakciu DRSR, pretoze v tomto pripade to nie je jednoznacne. Ak by som robila klasicke uctovnictvo, tak prijem z dotacie=vydavkom (kedze si to najprv musim kupit, aby mi to potom preplatili). Je pravda, ze to je prave o tom, ze sa mam rozhodnut, co je pre mna vyhodnejsie, lenze ja som totiz kupila majetok za 29.000 a nejaky material za 4.000 a dotaciu som dostala v jednom roku (kedze neodpisujem). Do prijmov som to nezahrnula, kedze bolo pred koncom marca a na DU mi nevedeli povedat, musela som konat. Hold, nie je to tam, ale myslim, ze svet nespadne .
Celkom nerozumiem Tvojmu príspevku, ale predpokladám, že si v jednom roku dostala peniaze a v tom istom roku si urobila náklad. Tvoj postup mal byť taký, že nákupy necháš v daňových výdavkoch a zvýšiš základ dane o prijatú dotáciu do výšky vykonaných nákupov.

Zatiaľ na 100% nevieme, či je povinnosť pri dotácii viesť účtovníctvo.

Situácia z roku 2005.
Pani ministreka rozbehla pilotný projekt na základe ktorého živnostníci dostali tesne pred koncom roka peniaze. Musel byť predložený projekt, ale peniaze sa nedali minúť. Títo živnostníci v roku 2005 si nebudú upravovať základ dane o prijaté prostriedky v roku 2005, ale až v nasledujúcich rokoch podľa toho ako budú dotáciu umorovať svojimi daňovými výdavkami.


Mám k tejto téme ešte jeden dotaz.
V zmluve na základe ktorej úrad práce vyplatil peniaze je uvedené. Prostreidky majú byť použité na zabezpečenie a udržanie pracovného miesta. Kto vysvetlí túto definíciu. Podľa mňa sa táto dotácia nemôže umorovať mzdovým výdavkami a ani odvodmi do fondov zo miezd. Prosím kto vie nech sa pripojí.

apo
0 0
ini ini

ini je offline (nepripojený) ini

K mojmu prispevku. Dostala som dotaciu z UP, pretoze som tam bola evidovana 2 roky, ale postup je taky, ze najprv musis vyplnit milion papierov, potom si kupit nejaky pristroj alebo material potrebny k tvojej cinnosti a nasledne ti budu prachy preplatene. V pripade, ze hodnota 1 HM je viac ako 30.000, budu ti peniaze preplacane postupne v niekolkych rokoch, vo vyske odpisov. Kedze pristroj stal do 30.000 a material bol 4.000, peniaze som dostala naraz v jednom roku. Este taky detail. Ked som otvarala zivnost, bolo mi povedane, ze mi ju udelia, az ked vybavim dotaciu. Dostala som plnu vysku prispevku, ktora bola okolo 34.000 po nakupe materialu, cize v tom istom roku. Neviedla som uctovnictvo, nakolko bolo pre mna vyhodnejsie viest evidenciu podla §11 ods. 6 a uplatnovala som si vydavky 25%. Preto sa mi zda trosku nefer, ze keby som ho viedla, mala by som nulovy efekt, kdezto ked robim % vydavkov, musim tu dotaciu, ktoru som krvopotne vybavovala zdanit a odpocitat si mozem len 25%. Na co by to potom ulahcovali zaciatocnym podnikatelom tak, ze ti daju prachy a nasledne chcu, aby si im z toho odviedla dan? Zda sa mi to trochu nedomyslene.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

ahoj ini,
Tvoj postup je úplne štandardný, dnes je akurát výhoda v tom, že peniaze prídu skôr ako sa urobí nákup.

Tvoj nepríjemný pocit z toho, že si bola poškodená chápem, ale kým nedostanem z daňového riaditeľstva odpoveď ani Ti neviem povedať, či si postupovala správne. Teraz ma napadá riešenie: asi si mala od Tvojich príjmov odpočítať celú dotáciu a až zo zvyšku si uplatniť 25% paušálne výdavky, možno že tento postup jú daňovým rúhaním sa, ale stále čakám na stanovisko z daňového riaditeľstva.

apo
0 0
jarinko jarinko

jarinko je offline (nepripojený) jarinko

Ďakujem Vám všetkým, ktorí ste sa zapojili.
Pre úplnosť uvediem:
01.03.2005 - začiatok podnikania
20.03.2005 - príjem dotácie (poslali mi ju až po predložení živ. listu)
14.04.2005 - nákup majetku
Trošku som sa hrabal v zákonoch tak prikladám môj názor:
1.) Paušálne výdavky sa môžu uplatniť pri príjmoch uvedených v zákone, čiže na príjem od úradu práce sa paušálne výdavky uplatniť nemôžu (ak nemám pravdu, opravte ma prosím).
2.) Podľa toho čo som sa dočítal nemôžem postupovať podľa §17 ods.3 písm.h/ ZoDP (jednoznačne sa tam hovorí o daňovníkovi účtujúcom v sustave jednoduchého účtovníctva), ja uplatňujem pauš. výdavky tak to pre mňa neplatí.
Jednoduché by bolo, novela zákona:
napr.: §17 ods.3 písm.j/ ZoDP: dotáca, podpora a príspevok u daňovníka, ktorý si uplatňuje paušálne výdavky v zdaňovacom období v ktorom ich prija).
0 0
ini ini

ini je offline (nepripojený) ini

Ahoj apo, aj ked je uz pre mna neskoro, velmi pekne ta prosim, keby si na poradu hodil stanovisko z DR ako ho dostanes. To s tym odpocitanim prijmov sa mi moc nepozdava. Mala som prijem len za 3 mesiace a skor som to brala tak, ze nezahrniem ani dotaciu, ani vydavky (teda v mojom pripade % vydavkov). Keby som mala kontrolu, skusim pouzit moju vyrecnost a trosku to zaobalit. Ono §17 ods. 3 je jasne dany pre toho, kto vedie uctovnictvo. Aj keby mi to v buducnosti neuznali, nie je to velka suma, takze sa to da. Nastasie sa pre zapadne Slovensko dava najmensia dotacia .
apo
ahoj ini,
Tvoj postup je úplne štandardný, dnes je akurát výhoda v tom, že peniaze prídu skôr ako sa urobí nákup.

Tvoj nepríjemný pocit z toho, že si bola poškodená chápem, ale kým nedostanem z daňového riaditeľstva odpoveď ani Ti neviem povedať, či si postupovala správne. Teraz ma napadá riešenie: asi si mala od Tvojich príjmov odpočítať celú dotáciu a až zo zvyšku si uplatniť 25% paušálne výdavky, možno že tento postup jú daňovým rúhaním sa, ale stále čakám na stanovisko z daňového riaditeľstva.

apo
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Myslím si to isté, čo ini. Mám živnostníka, pre ktorého je uplatňovanie paušálnych výdavkov najrozumnejšie. A keďže prijatá dotácia sa rovná výdavkom, nemám čo zahŕňať do základu dane. Pri paušálnych výdavkoch keby som to zahrnula do príjmu, tak si odpočítam len 60% výdavkov, čo nie je pravda, lebo si uplatním výdavok v celej výške dotácie.

Fakt je to nejako zložité. Skúsim dnes vyzistiť niečo na našom DÚ a potom dám vedieť, čo som sa dozvedela.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať