Zavrieť

Porady

Prechod z JÚ na paušálne výdavky, ZP

Dobrý deň. Potrebujem poradiť. Som SZČO, nie som platca DPH.V roku 2004 som viedla JÚ, v marci som podala daňové priznanie. Ale zistila som, že si môžem uplatniť paušálne výdavky, tak som podala opravné DP. Ale až teraz zisťujem z Vašich príspevkov, že to nemám v poriadku. Pretože mne v r. 2004 ostali pohľadávky, ktoré boli uhradené v r. 2005. To znamená, že tieto pohľadávky mali byť zdanené v r. 2004. Chcem sa spýtať:1. Mám podať opravné daňové priznanie aj pre to riadne DP /pre JÚ/, aj pre opravné DP /pre paušálne výdavky/? Obávam sa, ale toho, že pri riadnom priznaní by mi vyšla daň nad 20 000,-, t.z. platiť preddavky. Ako by sa to spätne riešilo?2. Keď sa podá toto opravné priznanie, pošle sa zas výpis z DP do ZP a do SP?Ak by mi vyšli väčšie odvody, pošlem opravné výkazy na preddavky a sumu doplatím, alebo sa to urobí v ročnom zúčtovaní?3. Ešte by som potrebovala vedieť, či sa odvody do ZP počítajú rovnako pre SZČO, ktorá vedie JÚ ako pre SZČO, ktorá si uplatňuje paušálne výdavky?4. Z vašich príspevkov zisťujem, že ani výkaz do ZP, ktorý sa podával na základe DP za rok 2004 nemám dobre. Podľa Vám som odvody do ZP nemala zahrnúť do výdavkov, idú tam iba odvody do SP. Mám v tom poriadny chaos. Teraz platím 910,-. Mala by som poslať opravný výkaz?Prosím o radu!!!!
Usporiadat
Erika-ežka Erika-ežka

Erika-ežka je offline (nepripojený) Erika-ežka

Zita5 Pozri príspevok
Môj názor :
Základ dane by som upravovala v roku 2007 v prípade , že v roku 2008 by prešiel na paušálne výdavky . Inak nevidím dôvod upravovať ZD už v roku 2007 ,z dôvodu prerušenia živnosti , nakoľko tento nastal až od 1.1.2008 .

Ale ,ak by ste predsa upravili ZD za rok 2007/paušálne výdavky v roku 2008/ a znížil ZD o záväzky voči poisťovniam z dôvodu platieb do fondov , tak v roku skutočného uhradenia t.j. v roku 2008 už tieto platby nebudete pripočítavať , ale založíte len potvrdenia o ich platbe .
T.z., že som nemusela upravovať ZD o neuhradené pohľadávky, zásoby, záväzky? Podľa mňa sa to má upraviť, aby sa uzatvorili knihy, veď je možné že živnosť zruší. A keby sa úhrada záväzkov - poistné naúčtovala len ako úhrada záväzku a ako VNZD? Myslím v takom prípade ak to uhradí, keď bude mať živnosť obnovenú. Totiž netuším čo zamýšľa a asi ani on.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Erika-ežka Pozri príspevok
T.z., že som nemusela upravovať ZD o neuhradené pohľadávky, zásoby, záväzky? Podľa mňa sa to má upraviť, aby sa uzatvorili knihy, veď je možné že živnosť zruší. A keby sa úhrada záväzkov - poistné naúčtovala len ako úhrada záväzku a ako VNZD? Myslím v takom prípade ak to uhradí, keď bude mať živnosť obnovenú. Totiž netuším čo zamýšľa a asi ani on.
Verím , že sa k tomu ešte niekto vyjadrí .

Ja na tento prípad pozerám ako na dve osobitné účtovné obdobia , jednak rok 2007 , kedy ešte 31.12.2007 účtovná jednotka existovala a rok 2008 , kedy teoreticky predpokladáme , že využije SŽČO paušálne výdavky .Bez ohľadu na zrušenie živnosti , lebo to nevieme , čo spraví SZČO .

Ak upravíte ZD , tak ho upravíte nie z dôvodu prerušenia živnosti , ale bude sa to javiť , akoby sa upravoval ZD z dôvodu prechodu na paušálne výdavky v roku 2008 . Rok 2008 potom budete riešiť , pri podávaní DP za toto obdobie t.j. do 31.3.2009.
0 0
evka-janekova evka-janekova

evka-janekova je offline (nepripojený) evka-janekova

maminka už krásnych dvoch detičiek opäť začínajúca v novej práci, teraz už na druhom konci Slovenska :-) ...viac
Aj ja sa spýtam niečo k téme. Znamená to, že keď dávam paušálne výdavky, tak dávam do príjmov vsetky faktúry, aj tie ktoré sú splatné za v januári bud. roku???
Mám v tom chaos,
DAKUJEM
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

evka-janekova Pozri príspevok
Aj ja sa spýtam niečo k téme. Znamená to, že keď dávam paušálne výdavky, tak dávam do príjmov vsetky faktúry, aj tie ktoré sú splatné za v januári bud. roku???
Mám v tom chaos,
DAKUJEM
Paušálne výdaje sa uplatňuju z PRÍJMOV.
Odpoveď teda znie NIE, faktúry splatné v januári bud. roku nie sú príjmom.
0 0
Erika-ežka Erika-ežka

Erika-ežka je offline (nepripojený) Erika-ežka

Zita5 Pozri príspevok
Verím , že sa k tomu ešte niekto vyjadrí .

Ja na tento prípad pozerám ako na dve osobitné účtovné obdobia , jednak rok 2007 , kedy ešte 31.12.2007 účtovná jednotka existovala a rok 2008 , kedy teoreticky predpokladáme , že využije SŽČO paušálne výdavky .Bez ohľadu na zrušenie živnosti , lebo to nevieme , čo spraví SZČO .

Ak upravíte ZD , tak ho upravíte nie z dôvodu prerušenia živnosti , ale bude sa to javiť , akoby sa upravoval ZD z dôvodu prechodu na paušálne výdavky v roku 2008 . Rok 2008 potom budete riešiť , pri podávaní DP za toto obdobie t.j. do 31.3.2009.
Vychádzala som z tohoto:
"(9) Na účely zistenia základu dane podľa odseku 8 daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, skončením podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo prenájmu je zánik oprávnenia, osvedčenia alebo iného rozhodnutia na výkon činnosti, prerušenie alebo pozastavenie a neobnovenie podnikania do lehoty na podanie daňového priznania s výnimkou sezónnych činností alebo skončenie poberania príjmov z podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo poberania príjmov z prenájmu."
Brala som to, že od 1.1.08 má už živnosť pozastavenú, preto som to upravovala, len si neviem dobre predstaviť čo s tým poistným v r. 2008. Osobne si myslím, že ak to bude uhradené v období pozastavenia živnosti - založiť len bločky a ak to bude uhradené v období znovuobnovenia živnosti - naúčtovať ako VNZD. A pri paušálnych výdavkoch sa tiež nebudú môcť dať ako uhradené poistné - lebo by to bolo zdupľované. Veď aj pohľadávky, ktoré ak "náhodou" ešte budú uhradené už mu nepôjdu do príjmov, lebo to bolo zohľadnené v r. 2007. Len neviem či sa to dáva ako PNZD alebo sa to upravuje cez DP.
Dúfam, že sa ešte na toto niekto kukne .
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Erika-ežka Pozri príspevok
Vychádzala som z tohoto:
"(9) Na účely zistenia základu dane podľa odseku 8 daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, skončením podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo prenájmu je zánik oprávnenia, osvedčenia alebo iného rozhodnutia na výkon činnosti, prerušenie alebo pozastavenie a neobnovenie podnikania do lehoty na podanie daňového priznania s výnimkou sezónnych činností alebo skončenie poberania príjmov z podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo poberania príjmov z prenájmu."
Brala som to, že od 1.1.08 má už živnosť pozastavenú, preto som to upravovala, len si neviem dobre predstaviť čo s tým poistným v r. 2008.

Ten paragraf chápem tak , že napríklad 1.10.2007 preruším podnikateľskú činnosť a neobnovím ju do podania DP za rok 2007 - do 31.3.2008 , ale až napríklad 15.2008 . A to Váš prípad nie je .

Nechcem Vás uviesť do omylu , ja to aspoň tak chápem .


Osobne si myslím, že ak to bude uhradené v období pozastavenia živnosti - založiť len bločkya ak to bude uhradené v období znovuobnovenia živnosti - naúčtovať ako VNZD . A pri paušálnych výdavkoch sa tiež nebudú môcť dať ako uhradené poistné - lebo by to bolo zdupľované. Veď aj pohľadávky, ktoré ak "náhodou" ešte budú uhradené už mu nepôjdu do príjmov, lebo to bolo zohľadnené v r. 2007/. Len neviem či sa to dáva ako PNZD alebo sa to upravuje cez DP.
Dúfam, že sa ešte na toto niekto kukne .
Odpoveď zvýraznená .
0 0
Erika-ežka Erika-ežka

Erika-ežka je offline (nepripojený) Erika-ežka

Zita5 Pozri príspevok
Odpoveď zvýraznená .
Takže som nemala nič upravovať? Až potom, keby ukončil živnosť?
Idem po jednej na DÚ - na konzultácie, potom sa ozvem AK mi poradia.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Erika-ežka Pozri príspevok
Takže som nemala nič upravovať? Až potom, keby ukončil živnosť?
Idem po jednej na DÚ - na konzultácie, potom sa ozvem AK mi poradia.

Ešte raz zopakujem ako to chápem ja , z dôvodu prerušenia živnosti v roku 2008 , neupravejete ZD za rok 2007 .

ZD za rok 2007 upravujete vtedy , ak by sa SZČO rozhodol účtovať paušálne výdavky v roku 2008 .
Budem rada , ak napíšete , ako sa vyjadrili na DÚ .
0 0
Erika-ežka Erika-ežka

Erika-ežka je offline (nepripojený) Erika-ežka

Zita5 Pozri príspevok
Ešte raz zopakujem ako to chápem ja , z dôvodu prerušenia živnosti v roku 2008 , neupravejete ZD za rok 2007 .

ZD za rok 2007 upravujete vtedy , ak by sa SZČO rozhodol účtovať paušálne výdavky v roku 2008 .
Budem rada , ak napíšete , ako sa vyjadrili na DÚ .
Po konfrontácii dvoch protichodných názoroch SME dospeli k názoru, že Zitka má pravdu.
Takže:
1) Ak SZČO do 31.12.07 podniká a preruší živnosť len od 1.1. - ZD sa neupravuje, iba v prípade ak sa rozhodne v budúcom roku uplatňovať paušálne výdavky.
2) Ak SZČO po ukončení doby prerušenia 30.6. živnosť neobnoví - upraví ZD v DP v r. 2008.
3) Uhradené poistné, ak bolo upravené v DP za r. 2007 (rozhodol sa na paušálne výdavky) a bude uhradené v r. 2008 - buď ho nebude vôbec účtovať, alebo o túto sumu upraví DP - r. 40.
Takže hneď mám v tom jasnejšie. Ale našťastie sa "rozhodol" uplatniť v r. 2008 paušálne výdavky, lebo som to už mala hotové .
0 0
Zuzanak1 Zuzanak1

Zuzanak1 je offline (nepripojený) Zuzanak1

žena
Pridávam sa k téme. Ak som v roku 2006 uplatnila paušálne výdavky zo skutočne vyplatených príjmov a zostala mi tam jedna faktúra neuhradená. V roku 2007 robím zasa účtovníctvo, tak tú neuhradenú faktúru z r. 2006, uhradenú v r.2007 môžem zarátať do príjmov r. 2007 ? ďakujem.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Zuzanak1 Pozri príspevok
Pridávam sa k téme. Ak som v roku 2006 uplatnila paušálne výdavky zo skutočne vyplatených príjmov a zostala mi tam jedna faktúra neuhradená. V roku 2007 robím zasa účtovníctvo, tak tú neuhradenú faktúru z r. 2006, uhradenú v r.2007 môžem zarátať do príjmov r. 2007 ? ďakujem.
nie.
Musíš urobiť DDP za r. 2006 a povýšiť ZD priamo v DP
0 0
Zuzanak1 Zuzanak1

Zuzanak1 je offline (nepripojený) Zuzanak1

žena
Muška Pozri príspevok
nie.
Musíš urobiť DDP za r. 2006 a povýšiť ZD priamo v DP
ďakujem. to si ma teda nepotešila. To znamená, že do roku 2007 to nemôžem dať a či urobím dodatočné to už je môj problém. Jedná sa o 1000,-, a to sa mi teda nechce.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Zuzanak1 Pozri príspevok
ďakujem. to si ma teda nepotešila. To znamená, že do roku 2007 to nemôžem dať a či urobím dodatočné to už je môj problém. Jedná sa o 1000,-, a to sa mi teda nechce.
...a to nehovorím o tom, že za rok 2006 musíš urobiť aj nové RZZP...., sorry
0 0
Zuzanak1 Zuzanak1

Zuzanak1 je offline (nepripojený) Zuzanak1

žena
Muška Pozri príspevok
...a to nehovorím o tom, že za rok 2006 musíš urobiť aj nové RZZP...., sorry
ty za to nemôžeš. Ja si skáčem z jedného spôsobu do druhého a až teraz keď si tak čítam som zistila, že to nie je až také hop sem, hop tam. Nejak som pozabudla si niečo k tomu prečítať. A keď som v roku 2005 robila účtovníctvo ? A v r. 2006 paušál ? A v roku 2007 zasa účto. Vždy čo bolo lepšie. To som si zasa pomohla, hlavne, že som chcela pomôcť druhým. Teraz som to dorobila, a môžem to prerábať. Bolo mi to treba čítať, ale neznalosť zákona neospravedlňuje, že ?!
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

noooooooo Zuzanka,
takéto "bezproblémové" preskakovanie platilo do r. 1999 ....no a potom to zákonodarca zatrhol
0 0
Zuzanak1 Zuzanak1

Zuzanak1 je offline (nepripojený) Zuzanak1

žena
Muška Pozri príspevok
noooooooo Zuzanka,
takéto "bezproblémové" preskakovanie platilo do r. 1999 ....no a potom to zákonodarca zatrhol
Môžem si opýtať, nech už mám v tom jasno. Takže v roku 2006 som tú neuhradenú faktúru mala už zarátať do príjmov ? ďakujem.
0 0
Zuzanak1 Zuzanak1

Zuzanak1 je offline (nepripojený) Zuzanak1

žena
Ešte jedna otázka : Keď som v roku 2005 robila účtovníctvo, mala som nejaký zostatok na pokladni, ale v r.2006 som robila paušál, v roku 2007 zasa účto, tak v r.2007 mám dať PS pokladne - KS z r.2005 ? Ďakujem.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Zuzanak1 Pozri príspevok
Môžem si opýtať, nech už mám v tom jasno. Takže v roku 2006 som tú neuhradenú faktúru mala už zarátať do príjmov ? ďakujem.
Zuzanka, áno, mala si povýšiť o túto pohľadávku ZD priamo v r. 40 DP za r. 2006
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Zuzanak1 Pozri príspevok
Ešte jedna otázka : Keď som v roku 2005 robila účtovníctvo, mala som nejaký zostatok na pokladni, ale v r.2006 som robila paušál, v roku 2007 zasa účto, tak v r.2007 mám dať PS pokladne - KS z r.2005 ? Ďakujem.
Zuzanka, keďže si v roku 2006 bola na paušálnych výdavkoch, tak r. 2007 v ktorom budeš viesť účtovníctvo, môžeš začať PS pokladne s nulou a poprípade ak budeš potrebovať, tak tam dáš osobný vklad. Účet začneš presne podľa výpisu k 1.1........nie je totiž podstatné čo dáš ako poč. stav pokladne, nakoľko k DP budeš prikladať výkazy o majetku a záväzkoch, kde neuvedieš "prvý stĺpec" nakoľko si v roku 2006 nemala účtovníctvo.
0 0
Zuzanak1 Zuzanak1

Zuzanak1 je offline (nepripojený) Zuzanak1

žena
Muška Pozri príspevok
Zuzanka, keďže si v roku 2006 bola na paušálnych výdavkoch, tak r. 2007 v ktorom budeš viesť účtovníctvo, môžeš začať PS pokladne s nulou a poprípade ak budeš potrebovať, tak tam dáš osobný vklad. Účet začneš presne podľa výpisu k 1.1........nie je totiž podstatné čo dáš ako poč. stav pokladne, nakoľko k DP budeš prikladať výkazy o majetku a záväzkoch, kde neuvedieš "prvý stĺpec" nakoľko si v roku 2006 nemala účtovníctvo.
Muška ďakujem za odpovede. A už len jedna otázka, prečo ma voláš Zuzanka ?
0 0
Načítať ďalšie