Zavrieť

Porady

ako sa vypočítajú penále

Prajem pekný deň, prosím o pomoc. SZČO je platcom DPH, faktúra je vystavená sa celkovú sumu 2250,.€ a nie je zaplatená, 33 dní je po splatnosti. Penalizačnú faktúru som ešte nerobila, preto Vás prosím aby ste mi pomohli ako sa správne vypočítajú penále s uvedenej sumy, či je na výpočet vzorec, vopred ďakujem.
Usporiadat
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

stačí predsa kalkulačka, nie? a dohodnutá výška penále....
0 0
beatam beatam

beatam je offline (nepripojený) beatam

pozri v príspevku 3
http://www.porada.sk/t171838-penale-z-omeskania.html
0 0
Magda Magda

Magda je offline (nepripojený) Magda

ďakujem za Vašu odpoveď Mila123, kalkulačku mám, aj vo faktúrach uvádzame, že môžeme účtovať penále vo výške 0,5% ale nakoľko som penalizačnú faktúru nerobila preto som sa zdôverou obrátila na fundovaných ľudí, aby som si nespravila blamáš pri vystavení penalizačnej fakúry.Neviem či je výpočet správny: výška sumy na faktúre je
2250,-€ x 0,5% = 11,25€ x počet dní 33 = 371,25€. Prosím o seriozne
vyjadrenie či tento výpočet je správny alebo nie.Ďakujem.
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
Magda Pozri príspevok
ďakujem za Vašu odpoveď Mila123, kalkulačku mám, aj vo faktúrach uvádzame, že môžeme účtovať penále vo výške 0,5% ale nakoľko som penalizačnú faktúru nerobila preto som sa zdôverou obrátila na fundovaných ľudí, aby som si nespravila blamáš pri vystavení penalizačnej fakúry.Neviem či je výpočet správny: výška sumy na faktúre je
2250,-€ x 0,5% = 11,25€ x počet dní 33 = 371,25€. Prosím o seriozne
vyjadrenie či tento výpočet je správny alebo nie.Ďakujem.
Máš to vypočítané dobre.

Trošku som sa unáhlila
Naposledy upravil rodina1 : 28.07.11 at 16:53 Dôvod: Oprava
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Jarmilka, nie je to za 33 dní omeškania trošku moc ?
0 0
Magda Magda

Magda je offline (nepripojený) Magda

Ďakujem za odpoveď, potešila ma.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Penalizačnú faktúru som nevystavovala už dlho. Kedysi - pri obvyklej ročnej úrokovej miere 18 % bol výpočet nasledovný :

istina/360/100 x počet dní omeškania x % ročného úroku.
0 0
Magda Magda

Magda je offline (nepripojený) Magda

Tak teraz čo je pravda, 360 je predpokladám dní v roku, nemá to byť 360? Vo faktúre je text "V prípade nedodržania dátumu splatnosti na faktúre Vám môžeme účtovať penále vo výške 0,5% za každý deň omeškania. § 369 Obchodného zákoníka č. 513/1991 Zb. Nie je tu uvedená žiadna istina.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Magda Pozri príspevok
Tak teraz čo je pravda, 360 je predpokladám dní v roku, nemá to byť 360? Vo faktúre je text "V prípade nedodržania dátumu splatnosti na faktúre Vám môžeme účtovať penále vo výške 0,5% za každý deň omeškania. § 369 Obchodného zákoníka č. 513/1991 Zb. Nie je tu uvedená žiadna istina.
istina = suma neuhradenej faktúry.

Denný úrok 0,5% je vysoký, ak odberatel nemá na zaplatenie faktúry, ťažko bude mať na zaplatenie takého vysokého úroku z omeškania.
1 0
Magda Magda

Magda je offline (nepripojený) Magda

Tak aké penále môže byť v %. Poradíte mi, aby sme to uvádzali v každej faktúre
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Magda Pozri príspevok
Tak aké penále môže byť v %. Poradíte mi, aby sme to uvádzali v každej faktúre
také, aké si dojednáš v obchodnej zmluve, primerané sa mi zdajú 0,05 % denne, t.j. 18 % ročne
1 0
Magda Magda

Magda je offline (nepripojený) Magda

Tento výpočet je už správny? - 2250,-: 365:100x33x1,65=3,36
dala som 0,05%x33=1,65. Veronika prosím o kontrolu či je tento výpočet správny.Ďakujem.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Magda Pozri príspevok
Tak teraz čo je pravda, 360 je predpokladám dní v roku, nemá to byť 360? Vo faktúre je text "V prípade nedodržania dátumu splatnosti na faktúre Vám môžeme účtovať penále vo výške 0,5% za každý deň omeškania. § 369 Obchodného zákoníka č. 513/1991 Zb. Nie je tu uvedená žiadna istina.
Neúčtujú sa penále ale úrok z omeškania. Ešte by mohla byť dohodnutá zmluvná pokuta.
Obchodný zákonník v súčasnosti pri úrokoch z omeškania odkazuje na občianske právo. Ide o (maximálny) úrok z omeškania uvedený v Nariadení vlády 87/1995.

Ak ešte nevieš, koľko bude omeškanie trvať, tak žiadaj úhradu dlžnej sumy s tým, že po jej uhradení sa vypočíta úrok z omeškania. Tak sa to píše aj na súd.

Nariadenie vlády
Omeškanie s plnením peňažného dlhu
(k § 517 ods. 2 a k § 53b ods. 1)



§ 3

(1) Výška úrokov z omeškania je o 8 percentuálnych bodov vyššia ako základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky2) platná k prvému dňu omeškania s plnením peňažného dlhu.

Základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky bola od 13.4. do 12.7.2011 vo výške 1,25%, od 13.7.2011 je 1,50%.

12 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Pred rokmi som priložila tabuľku pre výpočet tu: http://www.porada.sk/561100-post5.html
Tabuľku som trochu poopravila, došlo k zmene (nie NBS ale ECB a nie +10 ale len +8 bodov), prikladám novú tabuľku.
Naposledy upravil Rozalka : 28.07.11 at 17:32
11 0
pandorasbox pandorasbox

pandorasbox je offline (nepripojený) pandorasbox

Magda Pozri príspevok
Tento výpočet je už správny? - 2250,-: 365:100x33x1,65=3,36
dala som 0,05%x33=1,65. Veronika prosím o kontrolu či je tento výpočet správny.Ďakujem.
Pokiaľ je uzavretá zmluva a sú definované zmluvné sankcie, penále a úroky z omeškania, musíš sa riadiť zmluvou.
Pokiaľ nie je uzavretá žiadna zmluva a dodávka a fakturácia je na základe objednávky, tak sa opäť riadiš tým, čo je uvedené (čo ste uviedli) na faktúre. Akceptovaním faktúry odberateľ akceptoval aj podmienky a to výšku úrokov z omeškania platby, ktorú ste tam uviedli. Samozrejme v oboch prípadoch musí byť v súlade s platným OZ.
Naposledy upravil pandorasbox : 28.07.11 at 20:29
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Ja som si doteraz myslela, že keď je na faktúre napísané:

"Dodávateľ je oprávnený účtovať 1% úrok za každý deň omeškania"

že si môže písať, čo chce, aj tak nemá pravdu, pretože toto nemá zakotvené v žiadnej zmluve a nie je oprávnený účtovať 1% úrok.

Mohol by sa k tomu vyjadriť nejaký právnik?
0 0
Magda Magda

Magda je offline (nepripojený) Magda

Dobrý deň, prvú otázku som zadala ako sa vypočítajú penále, chcela by som vedieť či treba vyhotoviť aj zmluvu ktorá sa bude týkať Obchodného zákonníka č.513/1991 Zb, §369 podľa ktorého si môžem účtovať penále vo výške 0,5% za každý omeškaný deň, alebo stačí uviesť tento text na faktúru. Ešte som penalizačnú faktúru nerobila a nechcem sa dopustiť chyby. Z textov na porade som sa takejto odpovede nedočítala o ktorú mám záujem, preto prosím o správne vyjadrenie.Ďakujem.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Magda Pozri príspevok
Dobrý deň, prvú otázku som zadala ako sa vypočítajú penále, chcela by som vedieť či treba vyhotoviť aj zmluvu ktorá sa bude týkať Obchodného zákonníka č.513/1991 Zb, §369 podľa ktorého si môžem účtovať penále vo výške 0,5% za každý omeškaný deň, alebo stačí uviesť tento text na faktúru. Ešte som penalizačnú faktúru nerobila a nechcem sa dopustiť chyby. Z textov na porade som sa takejto odpovede nedočítala o ktorú mám záujem, preto prosím o správne vyjadrenie.Ďakujem.
Áno. Alebo máš s tým nejaký problém?
0 0
Magda Magda

Magda je offline (nepripojený) Magda

Áno znamená, vyhotoviť zmluvu, alebo áno znamená iba text napísať na faktúru,tak ktoré je správne ďakujem
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Pokiaľ chcete faktúrovať úroky z omeškania 0,5 % na deň, tak na každú obchodnú transakciu treba uzavrieť buď kúpnu zmluvu alebo Zmluvu o dielo (záleží čo predávate či poskytujete..)
Tam to zadefinuješ a pokiaľ Ti to podpíše druhá strana, tak zmluvy platia.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať