Zavrieť

Porady

Účtovanie prevzatia záväzku

Ahojte, mám problém s prevzatým záväzkom

Za spoločnosť "A", prevzala spoločnosť "B" záväzok voči spoločnsoti "C" vo výške 100 EUR. Podkladom je zmluva medzi týmito troma spoločnosťami. Spoločnosť "B" pritom nežiada, aby jej spoločnosť "A" uhradila neskôr záväzok vo výške 100 EUR.

Spoločnosť "A" by mala nejakým spôsobom vyradiť tento záväzok z účtovníctva. Čítala som tu veľa názorov, no potrebovala by som jeden, podľa ktorého sa môžem ďalej riadiť. Teda, ako to zaúčtovať, aby to
bolo v poriadku a znamená to pre mňa dopad aj na závierku z daňového hľadiska?

Ďakujem za odpoveď
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Adiks je offline (nepripojený) Adiks

    účtovník Adiks
    Zaúčtuj 321/648, výnos z odpisu záväzku je súčasťou základu dane z príjmov, s výnimkou odpisu záväzku pri konkurze a reštrukturalizácii, ktorý je podľa par.13 ods.1 písm.d) zákona o dani z príjmov od dane oslobodený.

    eLKa:) je offline (nepripojený) eLKa:)

    eLKa:)
    Ďakujem za radu, no mám ďalšiu otázku k problému.

    Ak sa pôvodný dlžník zaväzuje v zmluve, že v prípade nezaplatenia záväzku novým dlžníkom uhradí svoj záväzok sám, nemám ho v účtovníctve evidovať do úhrady novým dlžníkom?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    správna pripomienka, ale podľa môjho názoru k prevzatiu došlo, teda nastal účtovný prípad. Svoj "teoretický" záväzok z ručenia uvedieš v Poznámkach k RUZ, na to sú určené.

    eLKa:) je offline (nepripojený) eLKa:)

    eLKa:)
    Ďakujem za obe odpovede, snazila som sa to vyriesit nejako tak aby som sa vyhla v tomto roku dost vysokej dani. No uz to vidim tak, ze to nepojde.

    Účtovanie prevzatia záväzku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.