Zavrieť

Porady

Kedy je nutné mať živnosť?

Ahojte! Chcela by som poradiť v oblasti živnosti. Som študentka vysokej školy a začala som vyrábať handmade bižutériu a doplnky. Ľudom sa začínajú moje výrobky páčiť a začínajú si ich kupovať, ja sa chcem spýtať, kedy potrebujem na takúto ´´záľubku´´ živnosť a či vôbec? Je nutné si založiť živnosť len pri dosiahnutí určitého ročného príjmu z predaja alebo ako to funguje? Ak nedosiahnem veľké príjmy, je vôbec nutné sa živnosťou zaoberať? A aké sú podmienky predaja výrobkov napr. na nejakých hodoch alebo podobných akciách, kde ich ľudia predávajú v svojich stánkoch. Môže sa predávajúci zúčastniť takýchto akcií aj bez živnosti? Ďakujem veľmi pekne za rady
Usporiadat
alessi alessi

alessi je offline (nepripojený) alessi

Pokoj a dobro
minimum je polovica 12nasobku minimalnej mzdy cca 2000 eur
0 0
Biela Margarétka Biela Margarétka
Ďakujem veľmi pekne. Takže v prípade, ak nezarobím za rok 2000€, tak živnosť nemusím riešiť a môžem v klude bez živnosti predávať moje výrobky, ak som to dobre pochopila?
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

alessi Pozri príspevok
minimum je polovica 12nasobku minimalnej mzdy cca 2000 eur
a toto minimum je podľa akého zákona? Živnostenského? Alebo zákona o dani z príjmu? Alebo ....?
1 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Biela Margarétka Pozri príspevok
Ďakujem veľmi pekne. Takže v prípade, ak nezarobím za rok 2000€, tak živnosť nemusím riešiť a môžem v klude bez živnosti predávať moje výrobky, ak som to dobre pochopila?
No ak budeš podnikať bez živnostenského listu, môžeš dostať peknú pokutu. Máš vôbec registračnú pokladňu? Alebo to predávaš na faktúru?
0 0
alessi alessi

alessi je offline (nepripojený) alessi

Pokoj a dobro
to neviem ale do mna to hustila jedna učto minuly rok pri danovom priznani ked som zarobil 7 eur. že som nemusel FO B lebo ... ale myslim si že vtedy išlo o nepravidelny prijem.

tak sorry za dezimnformaciu.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
alessi Pozri príspevok
to neviem ale do mna to hustila jedna učto minuly rok pri danovom priznani ked som zarobil 7 eur. že som nemusel FO B lebo ... ale myslim si že vtedy išlo o nepravidelny prijem.

tak sorry za dezimnformaciu.
Jedna vec je podávanie daňového priznania a druhá vec zase neoprávnené podnikanie. Teda daňové priznanie si podávať nemusel ale ak išlo o sústavnú činnosť(maloobchod), tak živnostenský list potrebuješ.
2 0
alessi alessi

alessi je offline (nepripojený) alessi

Pokoj a dobro
nie to bola umelecka činnosť.

ale zas platí že ak predavam cez inzeraty. raz za čas a pokiaľ to nepresiahne 2000€ dokopy tak sa to za podnikanie nepovažuje.

ešte dodatočná otázka: Boela margaretka je teda povinná si založiť živnosť. Pretože jej činnosť je sustavna na dosiahnutie zisku. Pokiaľ bude predávať potrebuje ERP plus na akciach zaplatiť nájom . Na výroobu potrebuje otvoriť prevádzkareň, aj keď to zvláda doma vo svojej izbe?
Naposledy upravil alessi : 08.08.11 at 19:23
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

alessi Pozri príspevok
nie to bola umelecka činnosť.

ale zas platí že ak predavam cez inzeraty. raz za čas a pokiaľ to nepresiahne 2000€ dokopy tak sa to za podnikanie nepovažuje.
omyl - za podnikanie sa to považuje, len pri príjme do 1/2 nezd.časti základu dane nemusíš podávať daňové priznanie. A to je veľký rozdiel - čo sa pokút týka ...
0 0
alessi alessi

alessi je offline (nepripojený) alessi

Pokoj a dobro
veronikasad Pozri príspevok
omyl - za podnikanie sa to považuje, len pri príjme do 1/2 nezd.časti základu dane nemusíš podávať daňové priznanie. A to je veľký rozdiel - čo sa pokút týka ...
povedzme v januari predam auto za 1000 euro a v decembri niečo za 500 euro. Už som podnikateľ? resp. zadam inzerat že niečo predavam a už som podnikateľ?
0 0
Biela Margarétka Biela Margarétka
Ak sa bavíme o sústavnej činnosti, čo presne sa pod tým slovom skrýva? Ako často musíte dačo vyrábať/predávať? Predala som pár náušnic kamoškám, vrátilo sa mi z toho pár €, sumu 2000€ nedosiahnem za rok ani omylom. Neviem, či mi treba vybavovať živnosť, keď raz za čas predám ručne vyrobené náušnice rádovo za 4€.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
alessi Pozri príspevok
povedzme v januari predam auto za 1000 euro a v decembri niečo za 500 euro. Už som podnikateľ? resp. zadam inzerat že niečo predavam a už som podnikateľ?
Preštuduj si napríklad zákon o dani z príjmu (§6 a §8), živnostenský zákon, a obchodný zákonník. To tak na začiatok.
Zistíš, že informácie od tvojej učto sú v podstate správne, len ty si ich musíš správne vyložiť a trochu aj zotriediť.

§ 2
Podnikanie

(1) Podnikaním sa rozumie sústavná činnosť vykonávaná samostatne podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za účelom dosiahnutia zisku.

(2) Podnikateľom podľa tohto zákona je:

a) osoba zapísaná v obchodnom registri,
b) osoba, ktorá podniká na základe živnostenského oprávnenia,
c) osoba, ktorá podniká na základe iného než živnostenského oprávnenia podľa osobitných predpisov,
d) fyzická osoba, ktorá vykonáva poľnohospodársku výrobu a je zapísaná do evidencie podľa osobitného predpisu.

(3) Sídlom právnickej osoby a miestom podnikania fyzickej osoby je adresa, ktorá je ako sídlo alebo miesto podnikania zapísaná v obchodnom registri alebo živnostenskom registri, alebo v inej evidencii ustanovenej osobitným zákonom.Právnická osoba alebo fyzická osoba musí preukázať, že má k nehnuteľnosti alebo jej časti, ktorej adresa je ako jej sídlo alebo miesto podnikania zapísaná v obchodnom registri alebo v živnostenskom registri, alebo v inej evidencii ustanovenej osobitným zákonom, vlastnícke právo alebo užívacie právo, ktoré užívanie nehnuteľnosti alebo jej časti ako sídla alebo miesta podnikania nevylučuje, alebo súhlas vlastníka nehnuteľnosti alebo jej časti so zápisom nehnuteľnosti alebo jej časti ako sídla alebo miesta podnikania do obchodného registra, živnostenského registra alebo inej evidencie ustanovenej osobitným zákonom.

(4) Adresou sa rozumie názov obce s uvedením jej poštového smerovacieho čísla, názov ulice alebo iného verejného priestranstva a orientačné číslo, prípadne súpisné číslo, ak sa obec nečlení na ulice.

(5) Bydliskom fyzickej osoby sa rozumie adresa jej trvalého pobytu podľa osobitného predpisu.
Živnostenský zákon
Živnosť
§ 2

Živnosťou je sústavná činnosť prevádzkovaná samostatne, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku a za podmienok ustanovených týmto zákonom.

HLAVA II
NEOPRÁVNENÉ PODNIKANIE

§ 63

Fyzickej osobe alebo právnickej osobe, ktorá prevádzkuje bez živnostenského oprávnenia činnosť, ktorá je predmetom voľnej živnosti, živnostenský úrad uloží pokutu až do 1659 eur.
Naposledy upravil marjankaj : 08.08.11 at 19:54
0 0
alessi alessi

alessi je offline (nepripojený) alessi

Pokoj a dobro
Živnosťou je sústavná činnosť prevádzkovaná samostatne, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku a za podmienok ustanovených týmto zákonom.
toto je zo živnostenského zákona. Biela margaretka splna tieto podmienky je povinná sa registrovať. pretože dorteraz to nerobila sustsavne nebola povinna, ale ak to začne robiť sňustavne tak tam nie je čo riešiť. Vzhľadom na predaj a účasť na na akciach je podmienená živnostenským listom tak tam by som ani nevahal.

ale pokiaľ raz za čas dám inzerát, alebo nejakej osobe raz za čas niečo predám, tak to nesplna to "sustavne" a teda nemôže to byť živnosťou. Bola by nutena ísť na živnostenský ak by som raz za čas niečo od nej kupil za učelom predaja?
0 0
alessi alessi

alessi je offline (nepripojený) alessi

Pokoj a dobro
ok bavime sa o tom istom. mylsim si že u mna je problem pochopiť to "sustavne".

mohla by si mi prosim vysvetliť, lebo mam zaujem byť jej odberateľom. aj ked nie pravidelne. aby som jej ja nekomplikoval život.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
alessi Pozri príspevok
ok bavime sa o tom istom. mylsim si že u mna je problem pochopiť to "sustavne".

mohla by si mi prosim vysvetliť, lebo mam zaujem byť jej odberateľom. aj ked nie pravidelne. aby som jej ja nekomplikoval život.
Na čo by tebe bola bižutéria a kdejaké kabelečky.
0 0
alessi alessi

alessi je offline (nepripojený) alessi

Pokoj a dobro
kabelečky nie...ale bižuteria prečo nie? však do eshopu...

môlžem poprosiť o vysvetlenie? kedy človek začína byť podnikateľom? a kedy ním ešte nie je?
0 0
alessi alessi

alessi je offline (nepripojený) alessi

Pokoj a dobro
a ked nad tým rozmýšľam, an kabelečky by nebol zlý nápad. nebudem hovoríť, predpokladám že by ste ma všetky baby vysmiali.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
alessi Pozri príspevok
kabelečky nie...ale bižuteria prečo nie? však do eshopu...

môlžem poprosiť o vysvetlenie? kedy človek začína byť podnikateľom? a kedy ním ešte nie je?
A čo ty nevieš čítať? Veď som ti to zvýraznil. A skús prevádzkovať eshop bez živnostenského oprávnenia. Pri kontrole ti to pekne zrátajú. To budeš dlho makať zadarmo než to splatíš po sedem euri.
0 0
alessi alessi

alessi je offline (nepripojený) alessi

Pokoj a dobro
ja už som rok podnikateľ, živnostník. len sa snažím zistiť, či mam niektorých ľudí presvedčiť, aby si urobili živnosť ak chcem s nimi obchodovať. teda kupovať od nich hotové výrobky.

druhá strana mince je to či môžu len tak hala-bala doma čosi robiť, alebo to treba mať ofiko miestnosť, čiže prevadzku.

Z toho hrubo vyzlačeného mi nie je jasne, kedy ešte nie som a kedy už som podnikateľ. konkretne mne robi problem pochopiť to "sustavne". čiže to, čo si môžem dovoliť ako bežný občan a čo už nie.
0 0
alessi alessi

alessi je offline (nepripojený) alessi

Pokoj a dobro
Este ma napadla jedna možnosť.
ak by margaretka pracovala u niekoho na dohodu nepotrebuje potom živnosť. Keďže je študentka tak DoBPŠ. Ale stale ostáva otázka či ona alebo jej zamestnávateľ musí mať prevádzku na výrobu tých predmetov. Ak nie tak rovno posielam obálku s dohodou a letím na ŽÚ.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
alessi Pozri príspevok
ja už som rok podnikateľ, živnostník. len sa snažím zistiť, či mam niektorých ľudí presvedčiť, aby si urobili živnosť ak chcem s nimi obchodovať. teda kupovať od nich hotové výrobky. A prečo by si ich mal presviedčať. Ak nepotrebuješ znižovať základ dane, tak ti to môže byť jedno. Ak potrebuješ, tak si nájdi takých, čo už živnostenský list majú. To čo máš za živnosť? Agitáciu občanov medzi živnostníkov?

druhá strana mince je to či môžu len tak hala-bala doma čosi robiť, alebo to treba mať ofiko miestnosť, čiže prevadzku.

Z toho hrubo vyzlačeného mi nie je jasne, kedy ešte nie som a kedy už som podnikateľ. konkretne mne robi problem pochopiť to "sustavne". čiže to, čo si môžem dovoliť ako bežný občan a čo už nie.
Tak ešte raz.
Podnikateľ si odvtedy ako ti napíšu napríklad v živnostenskom liste.
Ak živnostenský list nemáš a napriek tomu budeš podnikať, tak ti hrozí pokuta do 1659 €.
Podnikateľom prestávaš byť odvtedy keď zrušíš živnostenské oprávnenie.
A takto to platí aj podľa §2 ods 2a, 2c, 2d.(Obchodný zákonník)

Veď je to celkom zrozumiteľne a po slovensky.
Naposledy upravil marjankaj : 08.08.11 at 22:31
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať