Zavrieť

Porady

Odvodová reforma od 1.1.2012

Čo vy nato ?

Vláda v piatok schválila legislatívnu podobu reformy daní a odvodov. Podľa vládou schváleného návrhu zákona o úprave príjmu zo závislej činnosti sa má základom pre výpočet daní a odvodov od začiatku budúceho roka stať superhrubá mzda. Má ísť o hrubú mzdu zamestnanca zvýšenú o odvody zamestnávateľa s výnimkou súčasného poistného na úrazové poistenie. Reforma má súčasne zaviesť jeden zdravotný a jeden sociálny odvod ako aj jednotný vymeriavací základ na platenie odvodov a daní. Zdravotný odvod má byť pre všetkých 9 % s výnimkou zdravotne ťažko postihnutých a poberateľov invalidných dôchodkov, ktorých odvod má byť polovičný. Sadzba sociálneho odvodu pre zamestnancov má byť 19 %, pre samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) 13 % a pre ľudí pracujúcich na dohody 10 %. Sadzba 13 % pre SZČO pritom nemá zahŕňať povinné nemocenské poistenie. Paušálne výdavky pre SZČO vo výške 40 % by sa mali obmedziť horným limitom na úrovni životného minima v sume 200 eur mesačne.

bližšie na :http://www.podnikam.webnoviny.sk/akt...chvalena/23730

Finančný efekt pripravovanej reformy daní a odvodov je podľa Odborového zväzu (OZ) KOVO pre zamestnancov zanedbateľný, zmeny však majú veľa rizík. Na pondelkovej tlačovej besede to skonštatoval predseda zväzu Emil Machyna. Práve o rizikách chcú odborári informovať svojich členov, pripravujú letákovú informačnú kampaň. "Pokúsime sa presvedčiť ľudí, aby sa začali brániť," vyhlásil Machyna. Ak pritom podľa neho budú chcieť, nevylučujú ani nátlakové akcie, protesty či štrajky.

bližšie na:http://www.podnikam.webnoviny.sk/akt...la-rizik/23751
Naposledy upravil VieraPopluharova : 23.08.11 at 16:39
Usporiadat
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

VieraPopluharova Pozri príspevok
Čo vy nato ?

bližšie na :http://www.podnikam.webnoviny.sk/akt...chvalena/23730

Finančný efekt pripravovanej reformy daní a odvodov je podľa Odborového zväzu (OZ) KOVO pre zamestnancov zanedbateľný, zmeny však majú veľa rizík.
Hm...
ktohovie čo prejde v parlamente a čo prezident podpíše.

Som urobila takú bajočko tabuľku aby ľudia mohli sami vidieť aký bude pre nich finančný efekt z tejto odvodovej reformy.

SZCO prepáčte, ale robila som len zamestnancov a aj to len zdravých. Lebo sa mi nechcelo hľadať číslo, ktorým by sa mala prepočítať hrubá mzda u ZŤP a invalidných občanoch a u zdravých je to 1,344 . Ináč naozaj najviac stratia SZCO na tejto reforme.

Skúste si to pozrieť.
Naposledy upravil Xanti : 23.08.11 at 18:17 Dôvod: Oprava tabuľky, na podnet Veronikasad. Ďakujem.
30 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Gabika, oprav si vzorec, vidím tam vo výsledkoch mriežku ...
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Neviem či je to mojim nastavením PC, hrubá mzda v žltom políčku sa mi prepísať nedá (dáva mi tam mriežku) a tú vidím aj v čistom
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
Xanti Pozri príspevok
Hm...
ktohovie čo prejde v parlamente a čo prezident podpíše.

Som urobila takú bajočko tabuľku aby ľudia mohli sami vidieť aký bude pre nich finančný efekt z tejto odvodovej reformy.

SZCO prepáčte, ale robila som len zamestnancov a aj to len zdravých. Lebo sa mi nechcelo hľadať číslo, ktorým by sa mala prepočítať hrubá mzda u ZŤP a invalidných občanoch a u zdravých je to 1,344 . Ináč naozaj najviac stratia SZCO na tejto reforme.

Skúste si to pozrieť.
Pekna tabulka. Oceňujem pracu. Zda sa, že si prilepším. Na rok, na dva? Potom to mik-lož s tym odborníkom, čo sem chodil opäť pomenia?


...no naši "králi" dobre nekraluju. Vedia iba zbíjať.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Duves,
zamestnanci prilepšia o pár eur, a živnostníci pôjdu ta tam do prdele.

PS: som zamestnanec, mala by som sa vytešovať ale skôr som smutná, že takto sa podporuje podnikateľské prostredie u nás. kladením ani nie polien ale hotových balvanov pod nohy.
9 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
Xanti Pozri príspevok
Duves,
zamestnanci prilepšia o pár eur, a živnostníci pôjdu ta tam do prdele.

PS: som zamestnanec, mala by som sa vytešovať ale skôr som smutná, že takto sa podporuje podnikateľské prostredie u nás. kladením ani nie polien ale hotových balvanov pod nohy.
To ano. To už roky tvrdim, že vlada ma podporovať domace male a stredne podnikanie. Robia to opačne. Davaju dary velkym korporatnym firmam globalneho charakteru. Daňove prazdniny, prípadne zadarmo vykupene pozemky pre dalšiu automobilku. Alebo rovno oboje.
Potom zmiznu. Bud pri nejakej možnosti ako to hodiť na turbulencie na finančných trhoch, alebo len tak, bez bližšej špecifikacie to zabalia a presunu do rumunska, alebo rovno do ázie.
8 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Gabika, skús si pozrieť túto reportáž. Tam je daň pri súčasnej mzde 500€ po zavedení superhrubej mzdy podstatne vyššia (nezistila som prečo)

http://www.ta3.com/sk/reportaze/1835...m-zamestnancov
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Tabulka na TA3 je správna, odvody nebudú znižovať základ dane. Zdaňuješ celú superhrubú mzdu.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Opravené upravené, ďakujem.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

ešte sa tešíš z toho nárastu ako zamestnanec ?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Veronika ani predtým som sa netešila. Tých pár eur... ale my Slovač sme sprostá. Lebo naváľajú nám na hlavy, a my ich pekne skloníme a ťaháme ako taký osly tú ťarchu.
Mali by sme sa vzoprieť. Toto je choré.
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
Podla mna to bude o tom, že ten prevod hrubej mzdy na superhrubu nebude taky tabulkovy. Prečo by mali zamestnávatelia z mesiaca na mesiac len tak vyplatiť o 50 € v čistom navyše? Takže opäť skloníme hlavy.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Duves,
opravila som si chybu v tabulke teraz si to prerátaj. Je to bajočko to isté ako máme teraz, ako nechápem takej reforme.
Z chlievika SP a ZP sa odoberie a dá sa do chlievika DU. Aký to má význam?
Naj urobia jeden chlievik a bude to oki ... a nie takté cirkusy robiť. Strašné.
5 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Duves, pozri tabulku ešte raz. Ten nárast je minimálny. Odvody sa nebudú odpočítavať zo základu dane.
0 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

Tak som si to pre srandu prepočítal na plate (352€ v hrubom) mojej 3/4 - nárast 1,57€ - SUPER Veď je to na smiech. Teda si fantasticky prilepší.
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Xanti Pozri príspevok
Duves,
opravila som si chybu v tabulke teraz si to prerátaj. Je to bajočko to isté ako máme teraz, ako nechápem takej reforme.
Z chlievika SP a ZP sa odoberie a dá sa do chlievika DU. Aký to má význam?
Naj urobia jeden chlievik a bude to oki ... a nie takté cirkusy robiť. Strašné.
Príjmy DÚ sú príjmy štátu a nie poisťovní, teda to bude mať možno taký význam, že ak vláda bude mať na daniach viac a poisťovne menej, vláda to bude "hasiť" tam, kde to bude viacej "horieť". Neviem, ale postihne to asi súkromných lekárov, tým platia len a len poisťovne. Štátne zdravotnícke zariadenia budú musieť byť rovnako ako sociálna poisťovňa dotované štátom, veď už teraz tam chýbajú peniaze. Keď zoberú zdravotným poisťovniam časť odvodov a prelejú ich na dane, ako sa budú platiť úkony lekárov? Nečítala som všetko, ale ak štát získa na daniach viac, teda aj rozpočet si vláda porieši, aj iné.
4 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

Kvaka: veď práve! Zlepšia si rozpočet v príjmovej časti = viac budú rozhadzovať na seba!
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Toho rozhadzovania na seba sa aj ja bojím.
To zase budeme mať predražené tendre, a neviem čo ešte všetko.
A u lekára budeme platiť ako divý.
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
U lekarov budeme platit, dochodky budeme mat nizsie, ak ochorieme, podporu v chorobe ziadnu, podporu v nezamestnanosti taktiez nic moc. Kedze nebudeme mat na zaplatenie lekarovi, nebudeme sa moct liecit ani zaplatit lieky, zomrieme a socialna poistovna bude spokojna, ze nebude musiet vyplacat dochodky. Je to genialne vyspekulovane.
14 0
UBIKA25 UBIKA25

UBIKA25 je offline (nepripojený) UBIKA25

Ja sa len chcem opýtať je to vlastne mimo témy, ale kde je ten
slubovaný odvodový bonus???

Ten sa akosi nikde nespomína !!!

http://web.sulik.sk/index.php?section=7

Alebo som si len ja nevšimla...
3 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať