Zavrieť

Porady

Odvodová reforma od 1.1.2012

Čo vy nato ?

Vláda v piatok schválila legislatívnu podobu reformy daní a odvodov. Podľa vládou schváleného návrhu zákona o úprave príjmu zo závislej činnosti sa má základom pre výpočet daní a odvodov od začiatku budúceho roka stať superhrubá mzda. Má ísť o hrubú mzdu zamestnanca zvýšenú o odvody zamestnávateľa s výnimkou súčasného poistného na úrazové poistenie. Reforma má súčasne zaviesť jeden zdravotný a jeden sociálny odvod ako aj jednotný vymeriavací základ na platenie odvodov a daní. Zdravotný odvod má byť pre všetkých 9 % s výnimkou zdravotne ťažko postihnutých a poberateľov invalidných dôchodkov, ktorých odvod má byť polovičný. Sadzba sociálneho odvodu pre zamestnancov má byť 19 %, pre samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) 13 % a pre ľudí pracujúcich na dohody 10 %. Sadzba 13 % pre SZČO pritom nemá zahŕňať povinné nemocenské poistenie. Paušálne výdavky pre SZČO vo výške 40 % by sa mali obmedziť horným limitom na úrovni životného minima v sume 200 eur mesačne.

bližšie na :http://www.podnikam.webnoviny.sk/akt...chvalena/23730

Finančný efekt pripravovanej reformy daní a odvodov je podľa Odborového zväzu (OZ) KOVO pre zamestnancov zanedbateľný, zmeny však majú veľa rizík. Na pondelkovej tlačovej besede to skonštatoval predseda zväzu Emil Machyna. Práve o rizikách chcú odborári informovať svojich členov, pripravujú letákovú informačnú kampaň. "Pokúsime sa presvedčiť ľudí, aby sa začali brániť," vyhlásil Machyna. Ak pritom podľa neho budú chcieť, nevylučujú ani nátlakové akcie, protesty či štrajky.

bližšie na:http://www.podnikam.webnoviny.sk/akt...la-rizik/23751
Naposledy upravil VieraPopluharova : 23.08.11 at 16:39
Usporiadat
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

rodina1 Pozri príspevok
Z týchto všelijakých noviel už pomaly začínam byť "nahlavu".
Ak si doteraz platím DNP (momentálne som nezamestnaná), podľa novely by si nezamestnaní nemali platiť DNP. Z toho teda zrejme vyplýva, že ak by som "chcela" uplatniť nemocenské dávky, musela by som byť PN najneskôr 31. 12. 2011. Od 1. 1. 2012 by som sa mala z DNP odhlásiť. Teda, z tohto všetkého mi vyplýva, že ak náhodou ochoriem v roku 2012, nevznikne mi nárok na nemocenské dávky, pretože už nebudem DNP aj napriek tomu, že celý rok 2011 som DNP platila.
Krása ...
.. len ty neklesaj na duchu ... ak by si náhodou nestihla scvokovatieť tohto roku ... verím, že už len sa nejaké to riešenie nájde aj neskôr .. čert by bol v tom, žeby sme nenašli .. neviem, akého smajla použiť
4 0
Carl Carl

Carl je offline (nepripojený) Carl

celá táto superhrubá mzda je jedna veľká blbosť. Argumenty: 1) zhorší to sociálny systém, nakoľko (a to p. Mihál obratne zatajuje) v ďalšom kroku ide o zdaňovanie dôchodkov; 2) len čo prídu nové voľby, nová vláda to celé zruší a účtovníci sa z toho zbláznia. To je ten lepší variant, pretože si myslím, že ak zostalo v Mihálovi ešte kúsok miesta pre zdravý rozum (k jeho veľkému egu), urobí zmeny čoskoro. Kde je potom stabilita podnikateľského prostredia? 3) skutočne ide o zvýhodnenie bohatších-úspešnejších. Ale položme si otázku takto: kto najviac čerpal z tých dlhov, ktoré nasekali postupne Dzurinda, Fico i Radičová a kto ich teda má najväčším podielom zaplatiť? 4) V ČR idú superhrubú mzdu rušiť, nakoľko sa ukázala kontraproduktívna. 5) znížením odvodov so súčasným zvýšením daní (to je skutočnosť, ktorú potvrdil aj veľký Miháľ) sa dáva vláde do rúk viac peňazí, s ktorými môže reálne sama nakladať. Komu ich dá? Kto si myslí, že v rámci solidarity na sekeru do sociálky, je na omyle. Opäť si prídu na svoje tí "úspešnejší". Takže o tom to je a ja odmietam tento systém.
0 0
Carl Carl

Carl je offline (nepripojený) Carl

ospravedlňujem sa, ale keďže je téma "Ako protestovať proti..." je p uzamknutá (zjavne z toho dôvodu, že sa Mihálovcom nepáčil obsah) by som ešte rád dodal: zavedenie odvodov z dôhod o prácach mimo pracovného pomeru je veľmi zdrvujúce. Ide o postihovanie tých, ktorí nesedia so založenými rukami a snažia si prilepšiť - teda zjavne nie sú úspešní, ale "hlúpejší". A od takých sa ľahko berie. Poznám kolegov účtovníkov, ktorí robia na dohodu a po zavedení toho masakra prestanú drieť na chytrolínov typu Mihál - som jedným z nich. A doplatia aj "moji" živnostníci - účtobné firmy ich zoderí z kože.
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
... uvidíme, čo bude ďalej ...
0 0
ideno ideno

ideno je offline (nepripojený) ideno

Niekedy je fakt lepšie nevedieť čo sa chystá .... No ja fakt nemôžem, ale je obrovská nádej, že nič také nebude kedže to nestihli a uvidíme čo nám pripraví nová vládna zostava. A však kým sa zas zorientujú, tak hádam máme nejaký čas na mimoreformný oddych
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať