Zavrieť

Porady

Jednoduché účtovníctvo-AutoKredit

Zdravím všetkých, potrebujem radu ako mám zaúčtovať v jednoduchom účtovníctve nákup nákl. motorového vozidla, keď som časť zaplatila v hotovosti (dve zálohy) a na časť mi bola poskytnutá pôžička AutoKredit Volkswagenom. fin.služby so splátkami na 3 roky.Mám za to, že si môžem uplatniť aj DPH z celej ceny vozidla, ale neviem ako to zaúčtovať.
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

    nika.sum
    Autokredit je vlastne uver.Je to tu niekde uz rozoberane. Uver sa splaca , do nakladov idu uroky a auto sa odpisuje. DPH uplatnit na zaklade faktury, kt. ste urcite dostali.

    ata111 je offline (nepripojený) ata111

    ata111
    Keďže to nie je leasing, auto predpokladám, že je investícia, splátky by som dávala ako náklady neovplyvňujúce základ dane, nákup HIM - postupne by sa mi nabaľovala cena auta. Ak v zmluve nie je obmedzenie, kedy prechádza majetok na kupujúceho /po zaplatení poslednej splátky napr./, tak by som ho odpisovala. DPH pri obdržaní daň dokladu v plnej výške, predpokladám, že máš tam celú hodnotu, ktorú splácaš. Ak je tam však obmedzenie o prechode vlastníctva až po zaplatení, tak to je iné.

    Kvetka je offline (nepripojený) Kvetka

    Kvetka
    To, že AutoKredit je úver mi je jasné. Učtovala som úver ako príjem NZD interným dokladom a fakturu za automobil som zaevidovala do záväzkov celej hodnote s uplatnením DPH, kde som odpočítala zálohy a účtovala interným dokladom výdaj-nákup DM. Splátku mesačnú som rozčlenila na splátku VNZD a režijné náklady zákonné a havarijné poistenie, ktoré sú súčasťou splátok stanovených v zmluve o AutoKredite. V súlade so zmluvou o AutoKredite som zaradila v 12/05 automobil do majetku DM bez DPH, čo je iný postup ako u lízingu. Účtujem v programe ALFA. Do evidencie DPH sa mi však dostala aj celá hodnota auta, čo mi navýšilo základ pre DPH. Čo s tým? V účtovníctve som začiatočník, preto prrosím o zrozumiteľné vysvetlenie.
    Naposledy upravil Kvetka : 18.01.06 at 13:37

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Kvetka, poslala som Ti SS-ku.
    Hlavne túto otázku zadaj do témy DPH alebo JU a nie do "Odborných článkov"

    Kvetka je offline (nepripojený) Kvetka

    Kvetka
    Dík za usmernenie , že som mimo témy, ešte sa to musím naučiť ako dať dotaz tam kde treba

    Jednoduché účtovníctvo-AutoKredit

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.