Zavrieť

Porady

MRPáci, poraďte

Ahojte poraďaci, MRPáci. Chcela by som vas poprosiť o radu, ktora sa tyka účtovania socialneho fondu.
Robim MRP DOS, JU.
SF tvorim ako vydavok z pokladne s VPD, kód v peňažnom denniku - P26, nahodim to ako prijem do knihy SF.
V peňažnom denniku sa mi to odzrkadlilo v stlpcoch Výdavky v hotovosti, Výdavky na udržanie prijmov - socialny fond.
JE TO TAKTO SPRAVNE????
Lebo keĎ som si teraz na konci roka vytlačila knihu pohľadávok, tak mi stav pohľadavok nesedel so sumou v ročnom vykaze a rozdiel tam bol akurat socialny fon za cely rok. ĎAKUJEM
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    anto je offline (nepripojený) anto

    ekonóm anto
    Takéto technické detaily je ťažko odpovedať, na to sa treba opýtať priamo v MRP ako zaúčtovať sociálny fond v JU. Všeobecne sociálny fond je tvorený ako poddiel vyplatených miezd, 0,6 % z hrubých miezd, na jeho použitie a tvorbu existuje zákon, ktorý hovorí ako sa tvorí, ako sa dopĺňa, a ako možno z neho čerpať. Mal by byť vedený na samostatnom účte a pracovníci majú byť oboznámení s jeho tvorbou a použitím.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    lydinka
    Ahojte poraďaci, MRPáci. Chcela by som vas poprosiť o radu, ktora sa tyka účtovania socialneho fondu.
    Robim MRP DOS, JU.
    SF tvorim ako vydavok z pokladne s VPD, kód v peňažnom denniku - P26, nahodim to ako prijem do knihy SF.
    V peňažnom denniku sa mi to odzrkadlilo v stlpcoch Výdavky v hotovosti, Výdavky na udržanie prijmov - socialny fond.
    JE TO TAKTO SPRAVNE????
    Lebo keĎ som si teraz na konci roka vytlačila knihu pohľadávok, tak mi stav pohľadavok nesedel so sumou v ročnom vykaze a rozdiel tam bol akurat socialny fon za cely rok. ĎAKUJEM
    lydinka, ja to účtujem nasledovne:
    ID k sumarizácii miezd za mesiac, naúčtujem X26 0,6% z hrubého objemu miezd, a hneď aj zaúčtujem do knihy SF, zatiaľ sa používa výlučne len na doplatky zamestnancom na závodné stravovanie, pričom aj faktúru za stravné účtujem hneď pri úhrade nasledovne :
    P25/A 55% z ceny str.lístka, DPH zaúčt.pri tomto náklade,
    P15/A doplatok zo SF,
    P14/A suma, ktorú uhradí zamestnanec
    hneď si aj zaúčtujem len do knihy DD, nie do denníka :
    CTRL-T - tržby, suma, ktorú uhradí zamestnanec + DPH,
    nakoľko sa nejedná o stravné poukážky, ale o dovoz stravy.
    Pri stravných poukážkach samozrejme DPH na DAL, vlastne nie na DAL ale na výstupe(i keď sa už tento termín nepoužíva) neúčtujem, len pri závodnom stravovaní.
    Pomohlo?

    apsgroup je offline (nepripojený) apsgroup

    apsgroup
    Učtujem v MRP.DOS prvýkrat platcu DPH. Poradte, ako mám nahrať fakturu z EU-samozdanenie a súčasne odpočet_? Ved tam pýta len jeden kod.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    apsgroup
    Učtujem v MRP.DOS prvýkrat platcu DPH. Poradte, ako mám nahrať fakturu z EU-samozdanenie a súčasne odpočet_? Ved tam pýta len jeden kod.
    Najskôr choď pri vstupe do súboru pohľadávok a záväzkov na parametre, zadaj si formát faktúry rozšírené, tam si môžeš zadať všetko, v čom potrebuješ zmeny, potom pri zápise fa do knihy záväzkov si zadáš Mena - EUR, daň.skupinu G ( dúfam, že si si zadal skupiny, alebo už boli zadané, ja som si toto všetko v DOS musela dopĺňať), hneď ti to zapíše na daň.povinnosť čo uvidíš ešte skôr, než prejdeš na zadávanie textu, potom si zadáš text, prípadne ak je to tovar na sklad, tak si najskôr vystavím sklad.karty, samozrejme bez ceny, cez CTRL-S si zaúčtujem príjemku, dám DPH 19%, ukončím zápis faktúry a cez "O " si pozrieš či máš DPH aj plusom aj mínusom. Potom si skontroluj tlačivo pre DPH, či tam máš aj daň.skupiny, alebo len tie ich hviezdičky, ja som sa s tým dlhšie natrápila, kým som dostala na výkaz presné poradie riadkov, ako má byť.

    apsgroup je offline (nepripojený) apsgroup

    apsgroup
    Akú máš prosím ťa verziu. Ja mám 5.3/0316, vôbec tam také niečo nemôžem nájst. Treba íst cez faktury prijaté/vydané? A tam do parametrov?

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    apsgroup
    Akú máš prosím ťa verziu. Ja mám 5.3/0316, vôbec tam také niečo nemôžem nájst. Treba íst cez faktury prijaté/vydané? A tam do parametrov?
    Ja mám verziu 5,5, musíš si zakúpiť upgrade, najlepšie cez internet na celý rok máš predplatený upgrade so všetkými zmenami. Keď si mal služby "z" EÚ tak len do prijatých!

    apsgroup je offline (nepripojený) apsgroup

    apsgroup
    Dakujem, formát faktúry rozšírené som si už zadala. Pomohlo mi to. Ešte sa opýtam,tie kody napr.G tam musia byt nastavené presne,alebo si môžem dat iné. Napr.ja som doteraz pri domácich fakturach mala 1-vstup,2-výstup.
    To danové priznanie mi bohvieako netlačí, je to len pomôcka na vyplnenie.Ja som teraz nahrávala nadobudnutie tovaru z EU. Hodilo mi to ako základ dane,DPH 19% a do ostatné mi napísalo -19%. Pri zaplatení mi do denníka hodilo len základ dane,DPH vôbec nie. Neviem či je to dobre.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    apsgroup
    Dakujem, formát faktúry rozšírené som si už zadala. Pomohlo mi to. Ešte sa opýtam,tie kody napr.G tam musia byt nastavené presne,alebo si môžem dat iné. Napr.ja som doteraz pri domácich fakturach mala 1-vstup,2-výstup.
    To danové priznanie mi bohvieako netlačí, je to len pomôcka na vyplnenie.Ja som teraz nahrávala nadobudnutie tovaru z EU. Hodilo mi to ako základ dane,DPH 19% a do ostatné mi napísalo -19%. Pri zaplatení mi do denníka hodilo len základ dane,DPH vôbec nie. Neviem či je to dobre.
    Ani mne DP netlačilo také, aké som ho potrebovala, dlho som sa s ním hrala, kým som prišla na to, že namiesto hviezdičiek v DP musím tam dať kódy, ktoré mám v daň,dokladoch, tie som si tam tiež sama nahrala, taktiež som poopravovala všetky kódy v do tej doby vystavených a prijatých faktúrach, v nákladoch, v tržbách, kódy sú alfanumerické, numerické mám pri príjmových, v PÚ pri výnosových položkách, kódy alfa pri výdavkových v PÚ pri záväzkových a nákladových položkách. Pôvodné DP, ktoré tam majú zadané som si neustálym skúšaním vypracovala tak, že mi už nerobí žiadne zmätky. Skôr než toto začneš, najskôr si vytvor kópiu existujúcej firmy, aby si si nenarobila zmätky v pôvodnom účtovníctve.
    Tieto daňové skupiny používam taktiež hneď pri zápise faktúry, pri účtovaní v knihe daň.dokladov.
    Zaúčtovalo ti to správne, do denníka nejde DPH, ak máš všetko správne zadané, tak ti ho do denníka naúčtuje jedenkrát plusom a druhýkrát mínusom.
    Pre minulý rok to už pravdepodobne nemá význam opravovať kódy, resp.daň.skupiny, ale pre rok 2006 ti to vrelo odporúčam, čas, ktorý stráviš pri tom, aby si si to všetko upravila, sa ti vráti správne vyplnenými DP a určite ťa o niečo posunie vpred.

    adam je offline (nepripojený) adam

    adam
    Vie mi niekto pomôcť? Neviem, prečo ale prestala mi písať desatinná čiarka v číslach. Píše mi len čiarka v písmenách, zrozumiteľnejšie: keď píšem 10,5 desatinnú čiarku sa mi nedá napísať na klávesnicí pri číslach, len pri písmenách. Treba niečo nastaviť, ale čo? Pred mesiacom mi to písalo...

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    adam
    Vie mi niekto pomôcť? Neviem, prečo ale prestala mi písať desatinná čiarka v číslach. Píše mi len čiarka v písmenách, zrozumiteľnejšie: keď píšem 10,5 desatinnú čiarku sa mi nedá napísať na klávesnicí pri číslach, len pri písmenách. Treba niečo nastaviť, ale čo? Pred mesiacom mi to písalo...
    Adamka, choď do : Servisné funkcie, desatinný oddeľovač, daj tam tú čiarku čo máš pod číslicami vedľa nuly, daj uložiť, skús potom či ti to už robí správne, ak nie, resetuj PC a mala by si mať po probléme.

    adam je offline (nepripojený) adam

    adam
    ondrejvla
    Adamka, choď do : Servisné funkcie, desatinný oddeľovač, daj tam tú čiarku čo máš pod číslicami vedľa nuly, daj uložiť, skús potom či ti to už robí správne, ak nie, resetuj PC a mala by si mať po probléme.
    Vlasti, ďakujem, podľa Tvojej rady som to zvládla.Veľmi ma to v nahadzovaní dokladov zabávalo. Pridávam Ti bodík...Na poraďákov sa dá so všetkým obrátiť...Pekný večer...

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    adam
    Vlasti, ďakujem, podľa Tvojej rady som to zvládla.Veľmi ma to v nahadzovaní dokladov zabávalo. Pridávam Ti bodík...Na poraďákov sa dá so všetkým obrátiť...Pekný večer...
    Adamka ďakujem za maľovaný! Vďačne aj druhý raz pomôžem a rada.

    tonkat je offline (nepripojený) tonkat

    tonkat
    ondrejvla
    Adamka, choď do : Servisné funkcie, desatinný oddeľovač, daj tam tú čiarku čo máš pod číslicami vedľa nuly, daj uložiť, skús potom či ti to už robí správne, ak nie, resetuj PC a mala by si mať po probléme.
    Vlastička, podľa tvojej rady som to aj ja zvládla, ale po vyjdení z programu mi to zase robí po starom. Niekde ešte niečo treba nastaviť? Lebo ma to otravuje. Vyjdem z účta do miezd a už si musím nastavovať tú des. čiarku. Ak vieš, poraď. Vopred ďakujem.

    peterkos2 je offline (nepripojený) peterkos2

    peterkos2
    ondrejvla Pozri príspevok
    Adamka, choď do : Servisné funkcie, desatinný oddeľovač, daj tam tú čiarku čo máš pod číslicami vedľa nuly, daj uložiť, skús potom či ti to už robí správne, ak nie, resetuj PC a mala by si mať po probléme.
    Dobrý deň.Chcel som vás poprosiť-tiež mám tento problém s desatinnou čiarkou-nejde mi zadávať na numerickej klávesnici a prečítal som si pár príspevkov,ale za toho čerta neviem nájsť žiadne "servisné funkcie",kde by sa to dalo prestaviť.Ďakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.