Zavrieť

Porady

odchod do dochodku - vypocet koeficientu

Moj otec ma v januari 2012 narok na odchod do dochodku.
Viete mi poradit, ci si vie prilepsit na dochodku, ak by mal posledne 3 mesiace vyssi plat?
Dakujem
Usporiadat
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

simonova815 Pozri príspevok
Moj otec ma v januari 2012 narok na odchod do dochodku.
Viete mi poradit, ci si vie prilepsit na dochodku, ak by mal posledne 3 mesiace vyssi plat?
Dakujem
Myslím že veľmi málo, zober si jeho príjmy od roku 1984, je to 28 rokov, teda 28 x 12 mesiacov. Daj si to do rovnice:
dôchodok= POMB x roky poistenia x ADH.
Na stránke sociálnej poisťovne máš kalkulačku, daj si tam údaje, aj orientačné, a nasimuluj si výpočet. Uvidíš, pochopíš. ADH za rok 2012 ešte nie je známa.
Príjem môže mať vyšší, ale dôležitý je vymeriavací základ, ten je ohraničený maximálnou výškou.
Možno by mu vyšiel dôchodok (predčasný) k 31.12.2011 aj vyšší, ako riadny dôchodok k nejakému dátumu v januári, to závisí len a len od toho, aký vysoký mal príjem a aká bude hodnota ADH v roku 2012. Ale musel by skončiť pracovný pomer ešte v roku 2011.
6 0
simonova815 simonova815

simonova815 je offline (nepripojený) simonova815

no moc tomu nechapem,ale nevadi ))
skusim od neho vytiahnut dokumentaciu a nahadzat to tam co to urobi. kazdopadne dakujem
0 0
simonova815 simonova815

simonova815 je offline (nepripojený) simonova815

a este ma napadlo co sa do tej tabulky uvadza, ked bol na urade prace? Aka suma?
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Kedy bol nezamestnaný ?

Náhradnou dobou je aj doba nezamestnanosti, po ktorú:
  • bol občan pred 1. januárom 2001 vedený v evidencii nezamestnaných bez ohľadu na nárok na podporu v nezamestnanosti a jej výplatu,
  • sa evidovanému nezamestnanému v čase od 1. januára 2001 do 31. decembra 2003 vyplácala podpora v nezamestnanosti.
Pokiaľ bol v inom termíne uchádzačom o zamestnanie, tak sa tá doba nezapočítava do trvania dôchodkového poistenia.
3 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

simonova815 Pozri príspevok
no moc tomu nechapem,ale nevadi ))
skusim od neho vytiahnut dokumentaciu a nahadzat to tam co to urobi. kazdopadne dakujem
Najlepšie by bolo, ak by si mala otcov výpis dôchodkového poistenia zo sociálnej poisťovne, tam budeš mať údaje už doplnené, tie potom použi v kalkulačke sociálnej poisťovne.
Nerozumieš? Nie je to zložité. Pozri tu http://www.socpoist.sk/kalkulacka-na...dochodku/1611s
Napríklad vymeriavací základ (nie príjem) otca v roku 2008 bol 289000 Sk. V danom roku bol všeobecný vymeriavací základ 261384, osobný mzdový bod za rok 2008 bude 1,1057. Takto získaš OMB za každý rok od roku 1984. Spočítaš, urobíš priemer. To bude POMB.
OMB za posledné dva roky sa počíta z vymeriavacieho základu spred dvoch rokov. Príjem v poslednom roku, t.j. 2012 už výpočet vôbec neovplyvní, započíta sa z neho iba počet dní poistenia do celkového obdobia poistenia.
Ak budeš mať nejaký výpis zo SP, môžeš doplniť VZ za posledné roky aj podľa VZ z výplatnej pásky.
Počet rokov dôchodkového poistenia bude tiež na výpise zo SP. Ak ho otec nemá, nech navštívi najbližšiu pobočku SP a vypýta si. Môže sa stať, že zistí, že tam nemá nejakú dobu započítanú, musí ju vydokladovať, oplatí sa to. Ale v SP mu povedia viac.
2 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Áno, a za náhradnú dobu je OMB 0,3 ročne, prepočítava sa podľa počtu dní náhradnej doby.
1 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Do roku 2003 Vám SP poslala ročné VZ. Takže stačí vypýtať od SP od roku 2004.
A potom to vieš vypočítať.
1 0
simonova815 simonova815

simonova815 je offline (nepripojený) simonova815

Andyke Pozri príspevok
Kedy bol nezamestnaný ?

Náhradnou dobou je aj doba nezamestnanosti, po ktorú:
  • bol občan pred 1. januárom 2001 vedený v evidencii nezamestnaných bez ohľadu na nárok na podporu v nezamestnanosti a jej výplatu,
  • sa evidovanému nezamestnanému v čase od 1. januára 2001 do 31. decembra 2003 vyplácala podpora v nezamestnanosti.
Pokiaľ bol v inom termíne uchádzačom o zamestnanie, tak sa tá doba nezapočítava do trvania dôchodkového poistenia.
no mam pocit, ze bol nezamestnany 2004/2005 teda vzdy po niekolko mesiacov v tychto rokoch. Ak sa mu toto nezapocitalo, tak sa mu potom predlzuje doba odchodu do dochodku, alebo za tie mesiace jednoducho nebude mat nic?
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Tak tá doba sa mu nezapočíta do dôchodkového poistenia, napr. nebude mať 44 rokov, ale iba
43,5 rokov dôchodk.poistenia.
Do dôchodku môže ísť kľudne.
0 0
swan2 swan2

swan2 je offline (nepripojený) swan2

dobrý deň
rada by som prispela aj ja otázočkou do tejto témy,zaujíma ma:
Manžel má 54 rokov
od 18 -50 bol zamestnanec(do roku 2001 bol pár mesiacov nezamestnaný)
od 51 -52 nezamestnaný
od 53 -SZČO (BEZ POVINNOSTI PLATIŤ SOC. ODVODY)
Nedávno ho fin.poradca upozornil ,že ak nebude posledných 10 rokov pred dôchodkom starobne poistený nedostane dôchodok ,alebo len minimálny,nakoľko sa dôchodok vyrátava,len z posledných 10 rokov,podotýkam ,že v období ,kedy bol zamestnanec bol podľa výpisu zo soc poisťovne jeho OMB výše 1,1
To ma trochu udivilo,neberie sa do ohľadu pri výpočte dôchodku aj OMB za obdobie spred 10 rokov a ten sa preratá aktualnou dôchodkovou hodnotou a počtom rokov poistenia..?
Čo ak tieto posledné roky bude mať stále minimálne príjmy,...dostane dôchodok na hranici minima..?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

swan2 Pozri príspevok
dobrý deň
rada by som prispela aj ja otázočkou do tejto témy,zaujíma ma:
Manžel má 54 rokov
od 18 -50 bol zamestnanec(do roku 2001 bol pár mesiacov nezamestnaný)
od 51 -52 nezamestnaný
od 53 -SZČO (BEZ POVINNOSTI PLATIŤ SOC. ODVODY)
Nedávno ho fin.poradca upozornil ,že ak nebude posledných 10 rokov pred dôchodkom starobne poistený nedostane dôchodok ,alebo len minimálny,nakoľko sa dôchodok vyrátava,len z posledných 10 rokov,podotýkam ,že v období ,kedy bol zamestnanec bol podľa výpisu zo soc poisťovne jeho OMB výše 1,1
To ma trochu udivilo,neberie sa do ohľadu pri výpočte dôchodku aj OMB za obdobie spred 10 rokov a ten sa preratá aktualnou dôchodkovou hodnotou a počtom rokov poistenia..?
Čo ak tieto posledné roky bude mať stále minimálne príjmy,...dostane dôchodok na hranici minima..?
informácie fin.poradcu nie je správna, priemerný osobný mzdový bod sa počíta z poistenia od r.1984. Aby mu vznikol nárok na SD, potrebuje 15 rokov poistenia.

Výška dôchodku závisí od doby poistenia, priemerného osobného mzdového bodu a aktuálnej dôchodkovej hodnoty v čase priznania SD.
Ak mal zo zamestnania vysoký osobný mzdový bod, ako SZČO (ak platí z minima) si ho určite dosť pokazí. Niekedy je výhodnejšie nemať žiadny OMB, ako platiť z minima.
2 0
swan2 swan2

swan2 je offline (nepripojený) swan2

veronikasad Pozri príspevok
informácie fin.poradcu nie je správna, priemerný osobný mzdový bod sa počíta z poistenia od r.1984. Aby mu vznikol nárok na SD, potrebuje 15 rokov poistenia.

Výška dôchodku závisí od doby poistenia, priemerného osobného mzdového bodu a aktuálnej dôchodkovej hodnoty v čase priznania SD.
Ak mal zo zamestnania vysoký osobný mzdový bod, ako SZČO (ak platí z minima) si ho určite dosť pokazí. Niekedy je výhodnejšie nemať žiadny OMB, ako platiť z minima.
ďakujem..práve toto som si celý čas myslela,že OMB od roku 1984 je braný do výpočtu a platenie aj min starobných odvodov v období SZČO by dosť ovplyvnilo POMB..
Ak sa ešte môžem spýtať:
Som 45% invalidný dôchodca .Chránené pracovisko v ktorom som pracovala bolo zrušené.momentálne sa mi nedarí ako invalid si prácu najsť.Počítajú sa mi roky v ktorých som nezamestnaná ako náhradná doba pri výpočte starobného dôchodku?
Ďakujem za odpoveď
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

nie nepočítajú sa.....
0 0
swan2 swan2

swan2 je offline (nepripojený) swan2

Mila123 Pozri príspevok
nie nepočítajú sa.....
hladala som tu v témach a našla som tieto príspevky,kde sa to preberalo ,tada už to neplatí?:

Ustanovenie § 60 ods. 4 Obdobie dôchodkového poistenia je aj obdobie poberania invalidného dôchodku priznaného a vyplácaného Sociálnou poisťovňou, a to do dovŕšenia dôchodkového veku alebo priznania predčasného starobného dôchodku
a ustanovenie § 62 ods. 2 Za obdobie dôchodkového poistenia podľa § 60 ods. 4, ktoré trvalo celý kalendárny rok, patrí osobný mzdový bod vo výške 0, 3. Ak toto obdobie trvalo len časť kalendárneho roka, osobný mzdový bod sa určí ako súčin pomernej časti osobného mzdového bodu a počtu dní tohto obdobia...... nadobudli účinnosť 1.1.2008 zákonom č. 555/2007)

Zmena bola navrhnutá aj v súvislosti s tým, že od 1.1.2008 poistencovi, ktorý do 31. decembra 2007 bol povinne dôchodkovo poistený na účely starobného poistenia z dôvodu poberania invalidného dôchodku, zaniká od 1. januára 2008 povinné dôchodkové poistenie z tohto dôvodu.

V dôvodovej správe k tejto zmene som našla, citujem:
V súvislosti s navrhovaným vylúčením fyzických osôb, ktorým sa vypláca invalidný dôchodok, z osobného rozsahu dôchodkového poistenia, ktorému podliehajú do 31. decembra 2007 výlučne z dôvodu poberania invalidného dôchodku, navrhuje sa s uplatnením princípu solidarity považovať na účely získavania nárokov na dôchodkové dávky ako obdobie dôchodkového poistenia aj obdobie poberania invalidného dôchodku.
Navrhuje sa ustanoviť výšku osobného mzdového bodu za obdobie poberania invalidného dôchodku, ktoré sa považuje za obdobie dôchodkového poistenia rovnako ako v § 255 ods. 3.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Keďže poberáš ID, doba poberania ID sa započítava do doby poistenia pri výpočte starobného dôchodku.
1 0
swan2 swan2

swan2 je offline (nepripojený) swan2

Jana Motyčková Pozri príspevok
Keďže poberáš ID, doba poberania ID sa započítava do doby poistenia pri výpočte starobného dôchodku.
a nezáleží na tom či je to 45%, (čiastočný)alebo 71%...stále sa to berie jak invalidný dôchodok a sú rovnaké podmienky?.
Čiže aj keby som niekoľko rokov nebola zamestnaná a len poberala ID tieto roky sa mi rátajú ako doby poistenia a budú zohľadnené pri výpočte SD?
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Ukľudni sa, doba dôchodkového poistenia Ti beží. ( všetkým poberateľom ID aj keď nepracujú)
0 0
mi75 mi75

mi75 je offline (nepripojený) mi75

Dobrý večer, potrebovala by som súrne odpoveď na otázku. Krstná mala vážny zdravotný problém. V súčasnosti je na PN-ke a zvažuje, či sa má vrátiť čím skôr do zamestnania ( napriek neodporúčaniam lekárov) alebo ostať na dlhodobej PN-ke. Bojí sa však, že jej to negatívne ovplyvní výpočet dôchodku. Nakoľko jej do dôchodku chýba len pár rokov ( je narodená v 1954 a má 2 deti, celý život bola zamestnaná. Ako to teda je? Zníži jej obdobie PN ten bod výpočtu? Ďakujem za rýchlu odpoveď.
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Jej dôchodkový vek je 59 rokov a 6 mesiacov (pokiaľ je narod. v I.polroku tak reálne už
na bud.rok (2013) dovŕši dôch.vek. Netreba sa stresovať, nech sa kľudne dolieči.
OMB nech nechá bokom. (áno, trošku sa jej poníži OMB za tento rok, lebo počas PN neplatí do systému.)
1 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

PN zníži OMB každému, či má do dôchodku 2 roky, alebo 40.
Ak pôjde do dôchodku v r.2013, tak je jedno, koľko zarobí v r.2013, resp. či je tam na PN. Budú sa jej počítať do dôchodku len OMB do r.2012.
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať