Zavrieť

Porady

predkupné právo

dobrý deň mám konkrétnu otázku, prosím o odpoveď,,,
vlastním 1/4 z ceny nehnuteľnosti, môj švagor chce predať svoj podiel synovi aj všetci ostatný vlastníci-súrodenci, mám nárok na predkupné právo? ďakujem
Usporiadat
tinaro tinaro

tinaro je offline (nepripojený) tinaro

ešte posledná otázka, mali my to ponúknuť ústne, či písomne?
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Občiansky zákonník

§ 605


Ak nie je dohodnutá doba, dokedy sa má predaj uskutočniť, musí oprávnená osoba vyplatiť hnuteľnosť do ôsmich dní, nehnuteľnosť do dvoch mesiacov po ponuke. Ak táto doba uplynie márne, predkupné právo zanikne. Ponuka sa vykoná ohlásením všetkých podmienok; ak ide o nehnuteľnosť, musí byť ponuka písomná.
6 0
tinaro tinaro

tinaro je offline (nepripojený) tinaro

on to už teraz odkupuje od ostatných spoluvlastníkov, mňa sa nikto nepýtal či to chcem kúpiť ja,kedy ho môžem dať na súd?
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Do troch rokov odvtedy, čo to kúpi. Môžeš žiadať od nového majiteľa, aby ti to previedol za tú istú cenu, za akú to kúpil on, alebo budeš žiadať neplatnosť zmlúv, ktorými to odkupoval.
Takže by asi bolo najrozumnejšie upozornoiť spoluvlastníkov, že poznáš svoje práva, nech to nerobia.
4 0
tinaro tinaro

tinaro je offline (nepripojený) tinaro

ak som časť nehnuteľnosti zdedila po mojom manželovi mám právo?
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Už je to tvoj majetok a si normálny spoluvlastník. Takže máš aj všetky práva a povinnosti spoluvlastníka.
3 0
tinaro tinaro

tinaro je offline (nepripojený) tinaro

ďakujem , ešte ak sa to skončí na súde, on tam teraz ide bývať a investovať do toho,opravy a pod. ktorá z týchto možností by bola najlepšia? ešte raz ďakujem
1/ Domáhať sa žalobou na súde vyslovenia relatívnej neplatnosti zmluvy o prevode podielu zo spoluvlastníka na tretiu osobu. Takáto žaloba smeruje proti všetkým účastníkom zmluvy o prevode, teda tak darcu, ako aj obdarovaného, a treba ju podať najneskôr do uplynutia trojročnej všeobecnej premlčacej doby, začínajúcej odo dňa uzavretia predmetnej zmluvy o prevode podielu, alebo
2/ domáhať sa voči tretej osobe (nadobúdateľovi predmetného spoluvlastníckeho podielu), aby mu predaný spoluvlastnícky podiel ponúkla na darovanie za rovnakých podmienok, za akých ho dostal od darcu (t.j. bývalého spoluvlastníka). Ak tak tretia osoba neurobí dobrovoľne, má oprávnený spoluvlastník právo domáhať sa na súde vydania rozhodnutia, ktorým sa pri zmluve o prevode podielu nahradí takýto prejav vôle nadobúdateľa (t.j. obdarovaného). Túto žalobu je potrebné takisto podať vo všeobecnej trojročnej premlčacej dobe. Alebo je možné
3/ ponechať si predkupné právo, ktoré sa vzťahuje na všetkých súčasných, ako aj budúcich spoluvlastníkov (nadobúdateľov) predmetného spoluvlastníckeho podielu, pretože povinnosť ponúknuť spoluvlastnícky podiel ostatným spoluvlastníkom sa vzťahuje na všetkých právnych nástupcov (nadobúdateľov podielu) toho ktorého spoluvlastníka.
0 0
wegamizi wegamizi

wegamizi je offline (nepripojený) wegamizi

Prosim o radu.
Bolo nam vyhovene na sude ako navrhovatelovi, kde sme napadli platnost kupno-predajnej zmluvy, ktorou bolo porusene nase predkupne pravo. Podla vyjadrenia sudu, zmluva je neplatna. Rada by som vedela, ze ci mi podavame na zaklade pravoplatneho sudneho rozhodnutia navrh na zmenu vlastnictva v katastri, alebo to kataster urobi na podnet sudu bez nasho pricinenia.
dakujem
0 0
wegamizi wegamizi

wegamizi je offline (nepripojený) wegamizi

Nikto mi prosim nevie poradit?
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Daj si to do katastra zapísať záznamom, nič sa neplatí. Radčej nech je to tam podané dvakrát ako ani raz. Viackrát som čakala, že súd niečo oznámi katastru, ale neoznámil.
3 0
wegamizi wegamizi

wegamizi je offline (nepripojený) wegamizi

Pekne ďakujem.
0 0
doktor23 doktor23

doktor23 je offline (nepripojený) doktor23

právnik - nesporová agenda (nezastupujem na súde, nie som advokát) ...viac
doručte právoplatný rozsudok súdu katastru .... za to nič nedáte
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať